na přehled Encyklopedie

Koupání v těhotenství: Můžete do bazénu?

Můžete jít do bazénu, dát si teplou vanu nebo si užít koupání v moři nebo rybníku. Když dodržíte základní hygienické návyky, vše bude v pořádku. Opatrně ale s horkou vodou, skoky do vody a masážními ryskami v bazénech.

Koupání doma

Ke konci těhotenství velké bříško zatěžuje hlavně bederní páteř, která vás proto může bolet. Zkuste ji uvolňovat cviky na záda, nebo během koupele ve vaně. Ta také přispívá ke zmírnění bolestí a zároveň také příjemně naladí mysl a osvěží.

To samé platí i ohledně sprch, které vám budou zejména v době blížícího se porodu velice příjemné. V některých porodnicích se proto v první době porodní používá tzv. vodoléčba. Při ní se můžete sprchovat a váš partner vám pak může během vodoléčby asistovat. Toto sprchování je prakticky všem ženám velice příjemné a napomáhá zmírňovat porodní bolesti. Ve třetím trimestru byste ale měla být při koupání více opatrná a pořídit si do vany nebo sprchy protiskluzové podložky nebo madlo, abyste se v případě uklouznutí měla čeho zachytit.

Horká koupel v těhotenství - ano nebo ne?

Teplá voda může ulevovat od bolestí zad a případně zahnat poslíčky, neboli falešné kontrakce. Pokud však teplá voda naopak kontrakce povzbudí a zkrátí jejich interval, začal porod, takže jeďte ihned do porodnice.

Koupání v bazénu v těhotenství

Během těhotenství do bazénu chodit můžete, měla byste se v něm ale vyhýbat masážním tryskám. Proč? Dolní otvor dělohy pokračuje jako cervikální kanál a prochází děložním čípkem - protože čípek tvoří během těhotenství hustý hlen, zamezuje vstupu bakteriím a cizím látkám. Tato mechanická bariéra tedy zabraňuje i průniku vody z bazénu do dělohy. Narušit ji ale může prudký pohyb, například právě vody z trysek, z bidetu nebo po skoku do vody.

Koupání na koupališti a v rybníku v těhotenství

Ekosystémy rybníků jsou často plné sinic a různých druhů bakterií. Před koupáním si tedy raději zjistěte, jaká je kvalita vody. Tyto informace obvykle najdete na webových stránkách měst, které rybník nebo koupaliště spravují. Také se podívejte, jestli se zde nekoupete sami, ale chodí sem i místní. Je lepší vybírat taková koupaliště, kde se voda obměňuje a není stojatá. Dno by nemělo být příliš bahnité.

Koupání v moři v těhotenství

Pokud je voda čistá, můžete se bez obav koupat.

Po koupání se ihned osprchujte čistou vodou.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Koupání v těhotenství: Můžete do bazénu?"?