na přehled Encyklopedie

Těhotenství a alkohol: Opravdu škodí?

Alkohol v době početí a během těhotenství omezte - nebo ještě lépe, přestaňte ho úplně pít. Nepijte zejména v prvních 2 měsících těhotenství, kdy se vytváří všechny důležité funkce.

Alkohol ve velkém množství snižuje plodnost a sexuální výkonnost. Pokud se tedy snažíte otěhotnět, jeho konzumaci snižte na minimum. V těhotenství pak vynechte konzumaci alkoholických nápojů úplně, a to zejména v prvních osmi týdnech. Plod totiž v této době na jakékoli toxické látky reaguje velice citlivě.

Pokud se alkoholu příležitostně a v malé míře napijete, žádná katastrofa vás obvykle nečeká. Toto množství by ale nemělo být vyšší než necelý 1 dcl vína nebo 250 ml piva. Tvrdý alkohol byste neměla pít vůbec.

Jak alkohol ovlivňuje plod?

Látky, které konzumujete, procházejí placentární bariérou. Jestli tedy vypijete alkohol nebo užijete návykové látky, dostanou se přímo k miminku. Ženy závislé na alkoholu nebo drogách, které tyto látky přijímají ve velkém množství, tak mohou plod ohrozit na životě, případně ho trvale poškodit.

Fetální alkoholický syndrom

Děti, které se rodí alkoholickým matkám, postihuje tzv. fetálním alkoholický syndrom. Zkušený lékař ho pozná prakticky po základním vyšetření dítěte. Tyto děti mají různé vývojové defekty hlavičky, menší otvory očí a úst. Hrozí také mnohem vyšší pravděpodobnost vzniku vývojových vad – alkohol se může podepsat na tom, jak se vyvíjejí orgány, končetiny nebo centrální nervový systém.

Některé z příznaků syndromu časem vymizí, většina ale přetrvává celý život. Tyto děti jsou nepozorné, mají horší schopnosti učit se, jsou menšího vzrůstu. S přibývajícím věkem pak mohou nastoupit zdravotní obtíže různého rozsahu. Nemluvě o sociálním zázemí a příkladu, který pak může matka–alkoholička svému dítěti poskytnout.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Mikejha
Stálice 53 příspěvků 28.02.17 16:33

Může se něco stát, když jsem si dala 3 panáky a nevěděla, že jsem těhotná?

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Těhotenství a alkohol: Opravdu škodí?"?