Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Rizikové potraviny: Co nejíst v těhotenství

V těhotenství nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso a vejce. Vyhýbejte se nepasterizovaným mléčným potravinám. Zeleninu i ovoce pečlivě omyjte nebo oloupejte. Raději se vyhněte studeným lahůdkovým salátům. I když se omezení mohou zdát na první pohled složitá, je to ve skutečnosti jen pár zásad, které je dobré dodržet.

Jakým potravinám je lepší se v těhotenství vyhnout? Zdroj: Canva Jakým potravinám je lepší se v těhotenství vyhnout? Zdroj: Canva

Jakmile na těhotenském testu objevíte vytouženou druhou čárku, začnete přemýšlet nad tím, co se pro vás změní. Jednou z otázek, které vás dříve nebo později napadnou, je: Co se nesmí jíst v těhotenství? Existuje jen pár zásadních opatření, která je potřeba při stravování v těhotenství dodržovat. Díky nim udržíte v bezpečí sebe i své dítě.

Proč se některým potravinám v těhotenství vyhýbat?

Asi se vám již v životě stalo, že jste měla lehkou otravu z jídla – všichni máme za sebou zkušenost chvil strávených na záchodě, během kterých nevíme, jestli sedět nebo klečet. Většinou se po pár hodinách či dnech vzpamatujeme, ale v těhotenství mohou být následky takovéto nepříjemnosti vážné.

Proč? Protože v těhotenství je váš imunitní systém slabší. Nechceme vás zbytečně děsit, ale je třeba říci, že v nejhorším případě mohou být následkem otravy z jídla dřívější porod nebo potrat (v časnějších fázích těhotenství).

V nesprávně připravených, nedobře vařených a špatně skladovaných potravinách mohou číhat nebezpečné bakterie a paraziti jako jsou Listerie, Toxoplasmoza, Salmonella, Staphylococcus aureus, Campylobacter a E-coli. Ty umí proniknout skrz placentu k miminku a to i v případě, že vy sama nepociťujete žádné příznaky nemoci.

Je nutné říci, že infekce v těhotenství jako důsledek otravy potravinami jsou vzácné! I tak je ale důležité znát potenciálně nebezpečné potraviny.

Otrava jídlem může mít v těhotenství horší následky. Zdroj: CanvaOtrava jídlem může mít v těhotenství horší následky. Zdroj: Canva

Co nejíst v těhotenství?

Základní pravidla

 1. Nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso a vejce. Nedá se nic dělat, na tatarák nebo sushi s rybami na nějaký čas zapomeňte.
 1. Vyhýbejte se nepasterizovaným mléčným potravinám. Do kravína si pro čerstvé mléko v těhotenství neskočíte. Ale to asi moc často neděláte ani mimo těhotenství…
 1. Ovoce a zeleninu, které budete konzumovat, pečlivě myjte. Existují i speciální prostředky k tomu určené. Znáte třeba rostlinnou moučku Samea, která je ekologická a vhodná právě k mytí ovoce a zeleniny?
 1. Dříve uvařené jídlo dobře ohřejte (ideálně nechte znovu projít varem). Věděli jste, že v tradiční romské kultuře se jídlo nikdy neohřívá? Nedojedené jídlo jsou prostě zbytky. A něco na tom asi bude…
 1. Raději se vyhněte studeným lahůdkovým salátům – chuť na vlašák nebo lahůdkový salát si nechte zajít. A jestli je neodolatelná, salát si hravě vyrobíte i doma ze zaručeně čerstvých surovin.
 1. Že je třeba se vyhnout alkoholu asi připomínat nemusíme…

Strava v těhotenství by měla být stejná jako při klasickém zdravém a vyváženém stravování. Inspirovat se můžete v heslu Co jíst v těhotenství.

Potraviny, kterým se v těhotenství vyhnout

Kromě potravin, které byste neměla v těhotenství jíst vůbec, jsou tu i takové, které jíst můžete za určitých podmínek. Tím myslíme především jejich dostatečné tepelné zpracování. To znamená: tatarák si nedáte, ale hovězí rošťenou s rýží si užijte. Vajíčko nahniličko vynechte, ale vejcím natvrdo se vyhýbat nemusíte. A tak dále…

Chuť na sushi? V těhotenství jen vegetariánské! Zdroj: Canva Chuť na sushi? V těhotenství jen vegetariánské! Zdroj: Canva 

Ryby v těhotenství

Podle výživové poradkyně Ivany Kovářové jsou ryby v těhotenství důležitým zdrojem jódu a omega-3 mastných kyselin. „Pokud máte možnost, volte ryby z volného lovu. Ryby v sádkách se neživí přirozeně, jsou krmené krmnou směsí. Chcete-li například koupit lososa z volného lovu, je to losos pacifický nebo taky se mu říká divoký. Losos atlantský je ze sádek,“ vysvětluje odbornice.

Co ne?

 • Ústřice. Říkáte si: „Kdo by je jedl…?“ No ano, může to být delikatesa… Ale máte-li je ráda, dejte si je až po těhotenství.
 • Sushi. Pro někoho velká lahůdka. Existují vegetariánské varianty. Výborné jsou třeba rolky s okurkou, avokádem, vaječnou omeletou, ředkví, i mrkví.
 • Některé ryby mají vysoký obsah rtuti. Nejezte raději žraločí maso, mečouna a makrely.
 • Chlazené uzené nebo nakládané ryby většinou nejsou pasterizované. Uzenáče, slanečky, zavináče nebo rybí salát si raději také odepřete.

Jak si dopřát rybu v těhotenství bezpečně?

Ryby dostatečně tepelně zpracujte. Nesmí být uprostřed syrové! Vybírejte ryby s nízkým obsahem rtuti jako jsou ančovičky, losos, sardinky, tilapie, atlantická makrela, černý mořský okoun, sumec, treska, platýs, sleď, humr (americký a ostnatý), parmice, okoun (sladkovodní a oceánský), štika, platýs, pstruh (sladkovodní), tuňák (tady pozor! jen některé jeho druhy jsou bezpečné… kupujte tuňáka světlého, vyhněte se tuňákovi bílému).

Maso v těhotenství jíst můžete, ale jen pořádně propečené. Zdroj: Canva Maso v těhotenství jíst můžete, ale jen pořádně propečené. Zdroj: Canva 

Jaké maso jíst v těhotenství?

Maso je v těhotenství důležité jako zdroj bílkovin. V jiném stavu pak volte především libové maso. „Upřednostňujte maso ze zvířat volně se pasoucích na trávě. To, co zvíře jí, se mu dostává stejně jako nám do buněk a tedy do masa a mléka, které pak konzumujeme. A u slepic do vajec,“ říká výživová poradkyně.

Co ne?

 • Syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso veškerého původu
 • Uzeniny, které nejsou tepelně opracované, tzn. čajový salám, Maceška nebo tradiční Cibuláček.
 • Játra. V prvním trimestru se pokrmům z jater raději vyhněte zcela. Hrozí totiž předávkování vitamínem A, který může být pro dítě toxický. V druhém a třetím trimestru si je dopřejte, máte-li na ně neodolatelnou chuť, ale pouze jednou týdně. „U jater skutečně hrozí předávkování vitamínem A, ale to pouze v případě, že byste je konzumovaly pravidelně. Občasné zařazení na jídelníček vám neuškodí, ale dbejte důsledně na kvalitu vnitřností, které kupujete,“ dodává odbornice.
 • Zapomeňte také na uzeniny - roast beef, klobásku, prosciutto ani salám si v těhotenství nedopřávejte. V malém množství vám asi neublíží, ale obsahují příliš vysoký podíl soli a tuků a může vám po nich být zle.
 • Sušené maso (třeba právě klobásy) si můžete dát po převaření, například v polévkách. Stále ale platí, že mají vysoký obsah soli, což není během těhotenství ideální.

Jak připravovat maso, aby bylo v těhotenství bezpečné?

Při minutkové přípravě masa používejte teploměr. Hovězí, telecí a jehněčí maso by mělo i uprostřed mít min. 65 °C. Vepřové a jakékoliv mleté maso alespoň 72 °C. A drůbež vařte alespoň na 74 °C.

Vajíčka benedikt si během těhotenství nedáte. Zdroj: CanvaVajíčka benedikt si během těhotenství nedáte. Zdroj: Canva

Vejce v těhotenství: Tekutý žloutek ne

Vejce jsou zdrojem hned několika důležitých vitamínů, minerálů a bílkovin. Jsou také bohatá na látku zvanou cholin, která podporuje růst miminka i rozvoj jeho mozku. S konzumací vajíček se pojí riziko salmonelózy, a proto je vždy důležité vejce před konzumací tepelně zpracovat.

Co ne?

 • Naměkko, nahniličko, klasické vejce do skla nebo vejce Benedikt. Ano, tekutý žloutek je výborný, ale pár měsíců se bez něj obejdete.
 • Při domácím pečení neochutnávejte těsto, ve kterém jsou syrová vejce! Uždibněte si, až bude upečeno.
 • Domácí dezerty nebo omáčky, které obsahují syrová vejce nejsou dobrou volbou. Vaječný koňak (jasně, stejně obsahuje alkohol), holandská omáčka, béarnaise omáčka, domácí majonéza… V obchodě a balené budou tyto potraviny z pasterizovaných vajec, čili bezpečné.

A jak vajíčka tedy v těhotenství jíst?

Žloutek nesmí být tekutý (ani polotekutý!). Teplota, která vejce spolehlivě uvaří je vyšší než 70 °C. Vyrábíte-li pokrm, při jehož přípravě se tepelně neupraveným vejcím nevyhnete, lze použít vejce pasterizovaná.

Nepasterizované mléko z farmy? V těhotenství ne. Zdroj: CanvaNepasterizované mléko z farmy? V těhotenství ne. Zdroj: Canva

Mléčné výrobky v těhotenství

Mléko a mléčné výrobky jsou pro těhotnou ženu jedinečným zdrojem vápníku a vitamínu D. Ideální jsou zakysané mléčné výrobky, které jsou snáze stravitelné. U mléčných výrobků může být rizikem listerióza, a proto je důležité pečlivě vybírat.

Jakým mléčným výrobkům se v těhotenství vyhnout?

 • Čerstvé mléko. Jestli milujete mléko přímo od kravičky (nebo kozičky), takové to, co je cítit přírodou a když vychladne, nahoře se udělá silná mastná vrstva, nechte si o něm v těhotenství zdát. Mléko chutná dobře i pasterizované.
 • Sýry. Ty z nepasterizovaného mléka rozhodně nejezte. V obchodě koupíte v naprosté většině ty z mléka pasterizovaného. Pozor dávejte u sýrů přímo od farmářů, nakupujete-li od nich, ujistěte se, že jde o sýry z tepelně ošetřeného mléka.
 • Plísňové sýry. Ty je vhodné konzumovat opravdu jen výjimečně.

Jak na to, abyste si mohla dát sýr bez obav?

To je jednoduché, čtěte etikety. Tam se vždy dozvíte, jak je sýr vyroben.

Vysazení alkoholu v těhotenství by měla být samozřejmost. Zdroj: CanvaVysazení alkoholu v těhotenství by měla být samozřejmost. Zdroj: Canva

Alkohol v těhotenství?

Možná jste slyšela, že malé množství je v pořádku. Pravdou ale je, že není známa ona bezpečná hranice. Vynechte alkoholické nápoje raději úplně. Nealkoholické Mojito nebo Piňa Colada jsou taky dobré a osvěžující. Až budete moci, okořeníte si je alkoholem. Pokud se alkoholu příležitostně napijete, miminku ve většině případů nic nehrozí, ale u nadměrné konzumace může dojít i k fetálnímu alkoholovému syndromu u miminka.

Napadá vás, co taková káva a kofein obecně? Vše se dozvíte v článku Káva v těhotenství? Ano, ale s kofeinem to nepřehánějte.

Na co ještě si dát v těhotenství pozor?

 • Lahůdky. Majonézové saláty, obložené bagety a chlebíčky… Občas si je člověk rád dá, třeba na oslavě. V těhotenství si je ale odepřete. Přeci jen představují poměrně vysoké riziko, nejen kvůli majonéze, kterou obsahují, ale i kvůli uzeninám.
 • Špatně skladované jídlo. Říkáte si, že to nehrozí, protože doma máte ledničku? To je pravda. Ale napadlo vás třeba v horkém letním dni, kdy se vydáte na piknik, že potraviny během cesty na louku, do lesa, na pláž nejsou skladovány tak, jak by měly?
 • A ještě zopakujeme: ovoce a zeleninu si pečlivě umývejte!! E-coli sídlí často právě na zelenině. Tak na to myslete!
 • S předešlým bodem souvisí jedna – možná překvapivá – věc. Čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávy jsou rozhodně pro zdraví dobré nejen v těhotenství! Ale můžete si být jisti, že v ovocném baru nebo restauraci ovoce a zeleninu pořádně a důkladně omyli? Připravujte si je raději doma. Pro jistotu.
Těhotenství provázejí chutě. Pozor na to, co jíte! Zdroj: CanvaTěhotenství provázejí chutě. Pozor na to, co jíte! Zdroj: Canva

Základem je pestrá a vyvážená strava bez stresu

„Snažte se jíst kvalitní a zdraví prospěšné potraviny, ale nezapomínejte, že žijeme v reálném světě a že pro zdravý vývoj miminka je stejně důležitá psychika jako strava. Nikomu neprospívá, pokud se stresujeme tím, co můžeme a nebo nemůžeme jíst. Eliminujte všechna rizika, upřednostňujte kvalitní a přirozené potraviny, jezte hodně zeleniny a v menší míře ovoce, převážně sezónní a lokální. Maso a mléčné výrobky od farmářů, ideálně v bio kvalitě,“ říká závěrem výživová poradkyně Ivana Kovářová.

Tipy, co vynechat na konec:

 • Konzervanty. Těm je dobré se vyhnout všeobecně. Většinou jsou obsaženy v různých polotovarech a předpřipravených jídlech. Proto upřednostňujte čerstvé potraviny. A když to jinak nejde, čtěte pečlivě etikety.
 • Alergeny. I menší alergická reakce může mít v těhotenství vážný průběh. V případě, že jste alergik, nebo máte alergickou anamnézu v rodině se pro jistotu vyhněte těm nejčastějším alergenům jako jsou arašídy, korýši, vejce, sója a pšenice (resp. lepek).
 • Umělá sladidla. Ta by v těhotenském jídelníčku neměla mít vůbec místo. Pozor hlavně u limonád a různých ochucených minerálních vod – obsahují je docela často.
 • Nadýmavé potraviny. Trpíte-li v těhotenství nepříjemnou plynatostí, dbejte na správnou přípravu luštěnin, tzn. dostatečně je namáčejte, ideálně přes noc. Vodu před vařením vyměňte. Dobře stravitelná je například červená a černá čočka.
 • Léky a přípravky na hubnutí. Většinu žen snad nenapadne během těhotenství intenzivně hubnout, ale pro jistotu to uvádíme. A pozor, neužívejte ani čaje na hubnutí!
 • Bylinky jsou fajn, ale v těhotenství platí pravidlo střídmosti a opatrnosti. O bylinkách v těhotenství se více dočtete zde.
 • Citrusy. S jejich konzumací to nepřehánějte, i když těhotenství někdy provází zvýšená chuť právě na pomeranče, grepy, citrony nebo mandarinky. Jsou zdrojem vitamínů i minerálů, ovšem v příliš velkém množství mohou dráždit miminko v děloze a způsobit mu pozdější alergii.
 • Volné tuky, cukry a sůl. Omezte konzumaci potravin jako jsou slané oříšky, chipsy, popcorn, uzeniny a slané sýry, sušenky, cukrovinky, zákusky, čokoládové tyčinky, instantní polévky, paštiky, majonéza, tatarka, tukové a čokoládové polevy. Ale, však to znáte, jednu za čas a v malém množství to prostě naše chuťové buňky potřebují! My víme.

  Správně připravené luštěniny nadýmání nezpůsobují. Zkuste třeba tyto lahůdky:

Jaké potraviny vám udělají dobře a pomohou navíc vašemu miminku ve správném vývoji? Přečtěte si Co jíst v těhotenství.

Těhotná žena krájí zeleninu v kuchyni.Jaké zkušenosti mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Nedoporučuje se jen syrový maso a plisnovy sýry. Na bylinky taky opatrně. Jinak můžeš jíst co chceš.
dTaky nejez jedovate houby a prosle potraviny :lol: hele to neni zadna veda, jez zdrave, ovoce, zeleninu, hodne.pij ( vodu, jestli mas rada caje tak roibos), a to je vsechno…v podstate si dej pozor jen na bylinky
co NE: 1. Mořské ryby
Konzumace mořských ryb v těhotenství patří k jednomu z nejžhavějších témat současnosti. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi významné pro rozvoj mozku a zraku dítěte. Děti, jejichž matky měly po dobu těhotenství dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, dosahují v pozdějším věku vyššího skóre v IQ testech. Omega-3 mastné kyseliny slouží navíc jako prevence předčasného porodu, také předcházejí alergiím a astmatu v pozdějším věku.

Mohlo by vás dále zajímat

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Heslo odborně zaštiťuje:

Výživová poradkyně a průvodkyně zdravým životním stylem

Ivana Kovářová
Žít zdravě nebolí

Zdravé jídlo bylo vždy jejím koníčkem a současně i životním stylem. Prošla certifikovaným kurzem výživového poradenství, k těm správným informacím se však dostala až přes nemoc. Potřebovala se vyléčit, zregenerovat a dlouhodobě posílit vlastní imunitu. Sama na sobě si tedy vyzkoušela, jak důležitá je pro naše tělo rovnováha a jak se pomocí stravy dokážeme uzdravit.

Své poradenství staví na důkladném vysvětlení fungování metabolismu se všemi aspekty, které spalování ovlivňuje, namísto neefektivního a krátkozrakého počítání kalorií. Vše souvisí se vším – stručně řečeno: od jídla přes hormony až po psychiku.

Jejím cílem u klientů nejsou krátkodobé diety a hubnutí, ale celkový zdravý životní styl a komplexní zlepšení zdravotního stavu pomocí stravy. Naše tělo potřebuje harmonii a základem jsou kvalitní potraviny. To vše jde ruku v ruce s pohybem, zejména v přírodě, a s eliminací stresu. Protože jen pak můžeme prospívat dlouhodobě a bez trápení, i proto svůj projekt nazvala Žít zdravě nebolí.

Konzultaci si u Ivany můžete objednat online. V současné době také připravuje v Praze prostory pro vzájemné setkávání, kde bude pořádat kurzy zdravého vaření a další kurzy, workshopy a přednášky na téma zdravého životního stylu.

Ivanu Kovářovou najdeta také na stránkách

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2176
4.6.21 11:46

Tak romové si mohou dovolit jídlo vyhazovat, protože jim na něj vyděláváme my :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Mandarinky na těhotenské nevolnosti

28.12.21 12:27
8

Cocacola a kofola v těhotenství?

27.12.21 23:35
13

Těhotenství energetické nápoje

24.12.21 06:32
16

Celer

21.11.21 21:13
15

Bylinky v těhotenství. Proč ne?

12.11.21 21:51
9

Kofola na začátku těhotenství

3.11.21 21:10
21

Ananas v prvním trimestru

19.10.21 19:29
16

Chai latte, nebo masala v těhotenství

11.10.21 06:33
4

Kafe v těhotenství

16.9.21 06:27
17

Co se teda v těhotenství může a co ne?

9.9.21 20:29
36

Sushi v těhotenství

16.8.21 19:18
12

Špekáčky v těhotenství

Anonymní
21.7.21 20:18
62

Pití Bitter rose v těhotenství

18.7.21 14:12
0

Kuřecí játra v prvním trimestru

Anonymní
9.4.21 18:48
21

Co je v těhotenství horší - kouření vs. energy drink?

13.11.18 10:55
7

Syrový losos v těhotenství

9.11.18 23:14
28

Otrava jídlem v těhotenství

14.9.18 14:17
11

Nepasterizovaná šťáva

24.6.18 19:37
6

Gervais v těhotenství

22.6.18 21:22
11

Matjesy v oleji

10.5.18 11:21
2

Domácí tatarka v těhotenství

10.4.18 13:38
38

Ne zcela dobrá strava v těhotenství

17.11.16 14:20
132

Co vlastně nejíst v těhotenství

20.10.16 13:07
152

Hermelín v těhotenství - je to nebezpečné?

28.5.15 09:29
24

Strava v těhotenství - co je dobré a co ne?

14.1.15 07:54
47

Co nemohu jíst a pít v těhotenství?

30.12.14 15:02
75

Pomeranče denně v průběhu těhotenství

4.1.14 17:02
47

strava v tehotenstvi

2.5.09 10:21
5

Jídelníček v těhotenství

19.1.09 14:09
3

FAQ

Co nejíst v těhotenství?

Potravin, které by se vyloženě neměly v těhotenství jíst moc není. Spíše jde o jejich přípravu. Například rozhodně nejezte syrové maso, ale vždy tepelně zpracované!

Proč je důležité, co a hlavně jak v těhotenství jíme?

Vše, co sníme dostává i miminko v děloze. K tomu se skrz placentu dostane vše, co v potravě přijmeme my.

Opravdu by se v těhotenství neměly jíst ryby?

Dříve se to skutečně doporučovalo, kvůli možnému zvýšenému obsahu rtuti. Dnes již víme, které ryby jí téměř neobsahují. Ryby jsou naopak doporučovány!

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Rizikové potraviny: Co nejíst v těhotenství?