Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Kalkulačka nástupu na mateřskou

Vypočítejte přesné datum, kdy vám začne mateřská dovolená.

Spočítat nástup na mateřskou

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

5. týden těhotenství: Dvě srdce v jednom těle

V průběhu 5. týdne těhotenství se vytváří krevní oběh miminka a na jeho konci již miminku začíná bít srdíčko. Mamince tak budou po dobu dalších 35. týdnů tlouct v těle dvě srdce současně.

Bříško maminky s ukázkou embrya v 5. týdnu těhotenství. Krevní oběh miminko vznikne v 5. týdnu těhotenství. Zdroj: Canva
+15

5. týden těhotenství v kostce

Obvykle se menstruace zpožďuje a nedostavuje. Místo ní se může objevit narůžovělý výtok nebo lehké špinění, tedy nahnědlý výtok. Pravděpodobně jde o prasknutí menších cévek. Pokud výtok nepřejde v klasickou menstruaci (jasně červené krvácení), těhotenství nadále pokračuje.

Embryo v 5. týdnu těhotenství.V 5. týdnu těhotenství se vytváří srdíčko a primitivní páteř. Zdroj: Canva

Jak se vyvíjí miminko

Vytváří se gestační váček, který zatím funguje kolem embrya jako bezpečný obal a bývá viditelný na ultrazvuku. Koncem týdne již může být na ultrazvuku vidět i srdeční akce. Dále se vyvíjí budoucí placenta, která bude vyživovat miminko během těhotenství. Objevují se také první náznaky krevního oběhu, tedy cévy.

V 5. týdnu vzniká třetí zárodečný list. Z vnějšího zárodečného listu se buduje nervový systém, kůže a smyslové buňky očí a uší. Vnitřní zárodečný list je základem pro orgány trávicí trubice s játry, žlučníkem a žlučovými cestami, pro slinivku břišní, štítnou žlázu a plíce.

Z prostředního zárodečného listu se vytváří kosti, svaly, vazivo, cévy, ledviny a částečně pohlavní orgány.

 • Velikost embrya se pohybuje kolem 1-2 milimetrů.
 • Vytváří se srdíčko, koncem týdne se objevuje srdeční akce.
 • Na ultrazvuku je vidět gestační váček.
 • Vzniká trojvrstevný zárodek. Z jednotlivých vrstev se vytvoří orgány miminka.
 • Zárodek zatím připomíná rybí plůdek.
Velikost miminka v 5. týdnu těhotenství.Vaše miminko vypadá právě jako semínko sezamu nebo pecička z jablka. Zdroj: Redakce

Jak vypadá miminko

Malé embryo začíná mít podobu pulce, měří zhruba 1 mm a má už vytvořenou primitivní páteř.

Co se děje ve vašem těle

Na začátku těhotenství mohou těhotnou ženu nepříjemně bolet prsa – jsou citlivá, bolavá a těžká. Je tak často nepříjemné nosit podprsenku nebo se jich dotýkat. Těhotná žena se také cítí unavená, mohou ji trápit bolesti hlavy nebo břicha. Řada těhotných pociťuje už v pátém týdnu silné nadýmání nebo dokonce první nevolnosti. Pocit na zvracení, nechutenství nebo naopak zvýšená chuť k jídlu – to vše jsou klasické těhotenské příznaky.

Některé ženy kvůli zvracení hubnou, jiné naopak pozorují, že přibírají na váze nebo mají vyboulené bříško. To všechno mohou být průvodní příznaky těhotenství. Samotné embryo ještě nezabírá skoro žádné místo, děloha se ještě nezvětšuje.

Žena zvrací na záchode. Příznak těhotenství.Ranní nevolnosti jsou častým příznakem těhotenství. Zdroj: Canva

Příznaky těhotenství

 • Nedostavila se menstruace, poslední byla před měsícem.
 • Prsa jsou přecitlivělá, bolavá až těžká.
 • Objevuje se zvracení, ranní nevolnosti nebo nadýmání.
 • Ženě začínají vadit některé pachy či vůně.
 • Přichází únava.

Bolesti břicha v 5. týdnu těhotenství - Těhotenství již od 5. týdne mohou provázet i bolesti břicha. Nejčastějšími důvody jsou:

 • Napínání vazů, děloha se připravuje na růst miminka a vazy v oblasti břicha se roztahují a napínají. Projevem tohoto procesu bývá píchnutí v podbřišku nebo oblasti pupku nebo krátká křeč.
 • Problémy se zažíváním.
 • Roztahující se děloha tlačí na žaludek a na střeva. V důsledku toho tělo hůř odvádí plyny.

Pokud bolesti břicha doprovázejí některé z následujících průvodních jevů, konzultujte stav se svým lékařem – zvracení, průjem, zvýšená teplota, omdlévání či pocity na omdlení, závratě, krvácení nebo bolest při močení.

Kdy okamžitě vyrazit k lékaři s bolestmi břicha? Pokud máte silné bolesti v podbřišku v klidové poloze, silné krvácení, bolest ramen a bledou pokožku.

Žena leží na posteli a v rukách drží pozitivní těhotenský test.Těhotenský test si udělejte ideálně ráno. Zdroj: Canva

Co vás čeká v 5. týdnu těhotenství

 • Potvrďte si těhotenství - Těhotenský test pozná těhotenství podle hladiny hormonu hCG, kterému se přezdívá těhotenský hormon. Jeho koncentrace v krvi a v moči v prvních týdnech výrazně stoupá, proto se doporučuje udělat si test ideálně ráno. Několik dní po vynechané menstruaci ukáže přesnější a spolehlivý výsledek.
 • Netestujte příliš brzy - Pokud by se testovalo příliš brzy, třeba ve 4. týdnu, mohl by vyjít falešně pozitivní test nebo naopak falešně negativní. Výsledek poznáte podle zabarvení příslušné čárky v kontrolním poli. Dvě čárky = těhotenství.
 • Sledujte rostoucí hladinu hCG - V těhotenství postupně roste hladina hCG, což ukazují i sílící čárky na testech. Názorné příklady najdete v diskuzi Ukažte, jak vám sílila čárka.
 • Vyčkejte na ultrazvukové vyšetření - Těhotenství pozná na 100 % i obvodní lékař nebo gynekolog. K úplnému potvrzení ještě využívá ženský lékař ultrazvukové vyšetření. Na ultrazvuku v 5. týdnu ale uvidí maximálně gestační váček, tedy obal budoucího miminka. Proto se první těhotenská prohlídka se plánuje až na 7.-8. týden těhotenství, kdy už je vidět a slyšet srdce.
 • Objednejte se k lékaři - Jakmile držíte v ruce pozitivní těhotenský test, objednejte se ke svému ošetřujícímu gynekologovi na prohlídku. Chcete se už teď na něco zeptat? Obraťte se na ostatní ženy diskuzích o těhotenských testech nebo na poradnu gynekologa na eMimino.cz. Dotaz můžete položit i anonymně.
Žena drží v ruce těhotenský test a telefonicky se objednává k lékaři.Kdy se objednat k lékaři? Zdroj: Canva

Tipy pro maminku

 • Testujte nejlépe ráno, nejdříve až první den po vynechání menstruace, aby byl test opravdu přesný. Pokud chcete test opakovat, počkejte aspoň 3-5 dní, aby hladina těhotenského hormonu výrazněji stoupla a výsledek byl dobře vidět.
 • Které testy jsou spolehlivé? Podívejte se na recenze těhotenských testů přímo od maminek.
 • Zapátrejte po přesném datu poslední menstruace, zeptá se na to váš gynekolog při objednání. Je možné, že samotné vyšetření proběhne až za dva nebo tři týdny, to potvrzují i maminky v této diskuzi.
 • Raději si odepřete cigarety a alkohol. Také už nedělejte žádné rizikové sporty nebo činnosti, kde hrozí pád nebo náraz (například cvičení na trampolíně, zumba, jízda na koni).
 • Při návštěvě lékárny nebo jakéhokoliv lékaře zmiňte, že jste těhotná, aby vám případně upravili léčbu.
Žena sedí na gauči a užívá si odpočinek.Dopřejte si odpočinek a nestresujte se. Zdroj: Canva

Tipy, co dělat na začátku těhotenství

1. Jezte stále jen za sebe, ne za dva. Dopřejte si kvalitní stravu, neodbývejte se polotovary a sladkostmi. Pijte dostatek čisté vody, pomáhá i proti bolestem hlavy.
2. Při nákupu v lékárně se ptejte, zda lék můžete užívat i jako těhotná, důležité je to především u antibiotik.
3. Berete pravidelně léky? Oznamte své těhotenství ošetřujícím lékařům (endokrinolog, kardiolog, psychiatr atd.), kteří vám případně upraví dosavadní léčbu. Rentgen v těhotenství vás ani miminko neohrozí.
4. Odpočívejte, pokud jste unavená, a snažte se co nejméně stresovat. Zdraví vás a miminka je teď nejdůležitější.
5. Přidejte do jídelníčku vitamíny, více ovoce a zeleniny prospěje vám i miminku. Můžete také začít užívat kyselinu listovou, která snižuje riziko vývojových vad.
6. Milování v těhotenství si nezakazujte. Pokud si ho užíváte a nic vás nebolí, byla by škoda si sex na začátku těhotenství odpírat.

Žena odmítá skleničku vína.Vyhněte se alkoholu - nepomáhá při vývoji miminka. Zdroj: Canva

Čemu se vyhnout

1. Kouření – Miminko je teď dobrý důvod, proč skončit s cigaretami. Je prokázané, že kouření neprospívá vývoji dítěte.
2. Příliš kofeinu – Doporučuje se omezit pití kávy v těhotenství. Jeden nebo dva šálky kvalitní kávy denně ale neuškodí.
3. Drogy – Pokud užíváte jakékoliv drogy, ihned vyhledejte odbornou pomoc, zdraví miminka je na první místě.
4. Některé léky – Vždy pročtěte příbalový leták léku, který berete nebo začínáte brát. Více najdete ve článku Povolené a zakázané léky v těhotenství.
5. Alkohol – Jakékoliv množství piva, vína nebo tvrdého alkoholu neprospívá vývoji miminka, a to zejména v kritickém začátku, kdy se tvoří základní orgány. Na druhou stranu, řada žen popíjela alkohol, aniž by o svém těhotenství věděla. Více se dočtete v diskuzi Malé množství alkoholu v těhotenství nebo Alkohol v těhotenství.
6. Náročné sportovní aktivity – Raději vynechte skákání (zumba, trampolínky, jezdění na koni) a náročné sporty, zejména pokud jste je dosud nedělala. Pokud jste zvyklá se hýbat, sport těhotenství nijak neohrozí. Procházky nebo jemná jóga jsou ideální pohybová aktivita.

Připojte se ke skupince budoucích maminek, kterým vychází stejný termín porodu jako vám.

Pár sedí na gauči a společně se těší z pozitivního těhotenského testu.Zeptejte se partnerky, s čím jej můžete pomoci. Zdroj: Canva

Tipy pro budoucího tátu

Budete táta! Máte ještě zhruba 35 týdnů, abyste se z této informace vzpamatoval, pořádně to oslavil a dostatečně se připravil. Ještě potrvá pár týdnů, než bude těhotenství na vaší partnerce vidět. Zárodek miminka měří kolem jednoho milimetru a vypadá teď spíš jako malá ryba.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Pamatujete si na některou z kocovin? Ano, přesně k tomu lze ranní těhotenská nevolnost připodobnit. Není to nic příjemného, vaše partnerka možná i zvrací. Pomoct jí mohou lízátka proti těhotenské nevolnosti, koupíte je v lékárně.
 • Pravděpodobně je hodně unavená a má chuť stále spát. Tělo totiž veškerou energii spotřebovává na správný vývoj plodu.
 • Zeptejte se, s čím můžete pomoci. Pochopení pro její únavu partnerka ocení! I vy si užívejte spánku, až vám do života vstoupí miminko, bude pro vás spánek vzácný.
 • Žena je citlivá na pachy a vůně, které jí dříve nevadily. Pokud je jí najednou nepříjemná vaše voda po holení, zkrátka změňte značku.
 • Opatrně s dotyky! Žena v počátku těhotenství může mít velmi přecitlivělá až bolavá prsa. Pokocháte se alespoň pohledem, protože se zvětší o jednu až dvě velikosti.

Odeslat tip tatínkovi e-mailem

Žena drží v rukách těhotenský test a usmívá se.Jaké jsou zkušenosti čtenářek eMimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Ahoj, mi kalendář ukazuje 5 plus 2. Krom vypouklého břicha a pozitivního testíku bych nepoznala, že jsem těhu.
Ahojky, ja bych mela byt podle vypoctu 5+4. Dnes jsem byla na prvnim utz, ale byl tam jen gestacni vacek a dal nejasno, tak z toho mam trochu bobky jestli to bude vse v poradku. Na dalsi utz jdu pristi stredu tak snad uz na me bude busit mimisek.
Ahoj, já jsm dnes měla taky na ultrazvuku jen gestační váček a bylo mi řečeno že je vše v absolutním pořádku že se mám objednat tak za 14dní a už by mělo být vidět :srdce: ale tvoje pocity chápu mám ty samé budu klidná až ho uvidim :srdce:

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Oznámila jste partnerovi těhotenství hned s prvním těhotenským testem?

Hlasovalo: 82

Video: Animace vývoje embrya v děloze

Načítám video...

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Slabé špinění v těhotenství 5tt

12.8.22 10:58
3

5.týden těhotenství a krvácení

27.6.22 06:02
4

Spánek v 5tt

24.6.22 19:53
16

Jak se cítíte v 5tt?

24.6.22 17:00
5

Nadýmání v 5 tt.

3.6.22 14:23
15

Bolesti 5tt

27.4.22 17:38
19

Těhotná učitelka v MŠ?

26.4.22 19:30
23

Jak silná má být čárka na testu na konci 5. týdne?

26.4.22 08:48
28

Těhotenství 5.týden

12.4.22 19:41
7

Duch na tt 5 dní před MS

12.3.22 14:57
14

Těžká taška v raném stádiu těhotenství

4.3.22 17:22
49

Jde v 5tt na ultrazvuku něco vidět?

27.12.21 21:21
28

Začátek těhu pojeďte si pokecat

8.9.21 16:37
2911

Fotka těhotenského testu ve 4 tt

22.7.21 21:05
26

Průjem v 5tt

Anonymní
18.6.21 09:58
3

Bolest přestala, 5tt

2.5.21 21:49
12

Jsem v 5tt. Je možné už mít jiné chutě?

17.4.21 19:00
26

Ranne těhotenství - opatrnost

12.4.21 18:59
20

Bolest prsou a špinění na začátku 5tt

Anonymní
7.4.21 13:44
4

Je tu někdo v 5. - 7. týdnu těhotenství?

28.3.21 20:58
1020

Prázdný gestační váček, objednaná až za 3 týdny

10.3.21 21:16
14

Předepíše mi doktor utrogestan ve 4 tt?

24.11.20 07:15
9

5tt krvácím a mám kovid-19

5.11.20 23:31
55

5. týden těhotenství :-)

17.10.20 18:51
1936

Špinění na počátku těhotenství

17.6.20 20:00
94

5 týden těhotenství a tlak v kříži

23.5.20 10:48
3

Bolest vaječníků v těhotenství?

11.2.20 18:25
2

Hladina HCG 5. tt

5.2.20 13:27
162

Je na ultrazvuku vidět plod už v 5. týdnu?

21.12.19 20:16
25

5t+1, slabé špinění, je to OK?

31.10.19 21:36
6

Silná bolest při rychlejším pohybu v 5tt

Anonymní
28.10.19 16:53
4

5tt těhotenství a píchání v podbříšku

11.9.19 06:45
10

Foto 5tt ultrazvuk

14.8.19 08:16
17

5. týden těhotenství - výše hCG, ultrazvuk, pocity, změny

4.7.19 10:28
187

5tt a bolesti jako při ms

27.6.19 16:52
14

Oznámení těhotenství v práci v 5. týdnu těhotenství

15.5.19 08:57
42

5. týden těhotenství bez příznaků

28.4.19 10:58
52

Nafouklé břicho v 5. týdnu těhotenství

25.3.19 08:42
71

Noční bolesti od 4tt

15.3.19 12:08
5

Obrázek z ultrazvuku 5. až 6. týden

9.3.19 11:29
14

5.tt a nic na ultrazvuku

2.3.19 15:38
8

5tt - před usnutím strach a škubnutí

2.3.19 07:16
2

Jsem v pátém týdnu - kdy mám jít ke gynekoložce?

16.1.19 17:14
29

únava a občasné bolesti v 5tt

12.12.18 22:18
9

Začátky těhotenství

9.12.18 15:57
12

5+5 týden těhotenství a stále bez nevolnosti

14.10.18 19:50
18

5+5 týden těhotenství

25.7.18 19:51
24

5. týden těhotenství a hgc 200

2.7.18 09:55
19

Hnědé krvácení v 5. týdnu těhotenství, mám jet na pohotovost?

27.6.18 15:48
32

5. týden těhotenství - 4mm váček

15.5.18 16:44
5

Krev v 5. týdnu těhotenství

Anonymní
7.5.18 20:14
9

Ultrazvuk 5. týden těhotenství

27.3.18 18:54
11

5. týden těhotenství - zkušenosti, pocity

15.12.17 17:38
25

5 týden těhotenství a tuhnutí podbřišku

8.10.17 07:16
25

Čerstvé těhulky 5. týden těhotenství

12.8.17 20:35
218

Vyrážka 5. týdnu těhotenství

Anonymní
13.6.17 09:10
8

5. týden těhotenství - testy pozitivní a dnes večer slabá //?

18.12.16 01:51
6

4+3 týden těhotenství - jak se cítíte, hCG

2.8.16 17:24
21

Toxické embryo po Wartec krému

10.5.16 14:53
12

Vysoká hladina hcg v 5. týdnu těhotenství

4.4.16 15:14
33

Břišní UTZ v 5. týden těhotenství?

30.3.16 20:59
19

Nadšení z těhotenství v 5. týdnu

9.6.15 08:57
13

Oteklé nohy v 5. týdnu těhotenství

6.6.15 14:23
25

5. týden těhotenství, špinění a hematom

20.5.15 12:02
12

5. týden těhotenství - 1000 jednotek HCG - zkušenost

9.5.15 11:47
17

FAQ

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

Nedostavila se menstruace, poslední byla před měsícem. Prsa jsou přecitlivělá, bolavá až těžká. Objevuje se zvracení, ranní nevolnosti nebo nadýmání. Ženě začínají vadit některé pachy či vůně. Je unavená, pořád by spala. Více viz. Těhotenská nevolnost

Jak se vyvíjí miminko v 5. týdnu těhotenství?

Velikost embrya se pohybuje kolem 1 milimetru. Vzniká trojvrstevný zárodek. Z jednotlivých vrstev se vytvoří orgány miminka. Ještě se nevytvořilo srdíčko, na ultrazvuku je vidět pouze gestační váček bez srdeční akce. Na konci 5. týdne vzniká embryu vlastní krevní oběh.
Zárodek zatím připomíná rybí plůdek.

Jak roste hladina hCG v krvi či moči?

V prvních týdnech těhotenství skokově stoupá hladina hCG, od 5 až do 7.340 mIU/mL na konci 5. týdne těhotenství. Detailní přehled nárůstu hCG v tabulce na eMimino.cz

Jsou normální bolesti břicha v 5. týdnu těhotenství?

Bolesti břicha v různé podobě provázejí celé těhotenství. Nejčastěji se objevuje nárazové píchání v podřišku a v okolí pupíku tehdy, když se napínají vazy v děloze. Častým průvodním jevem je i zadržování plynů v důsledku tlačení dělohy na střeva a žaludek.

Co dělat na začátku těhotenství?

Jezte stále jen za sebe. Dopřejte si kvalitní stravu. Pijte dostatek čisté vody, pomáhá i proti bolestem hlavy. Při nákupu v lékárně se ptejte, zda lék můžete užívat i jako těhotná. Berete pravidelně léky? Oznamte své těhotenství ošetřujícím lékařům. Odpočívejte, pokud jste unavená. Přidejte do jídelníčku vitamíny a kyselinu listovou. Milování v těhotenství si nezakazujte.