Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

5. týden těhotenství: Dvě srdce v jednom těle

V průběhu 5. týdne těhotenství se vytváří krevní oběh miminka, na konci týden již začíná bít srdíčko. Mamince tak budou po dobu dalších 35. týdnů tlouct v těle dvě srdce současně.

Jak se vyvíjí miminko?

Těhotenství týden po týdnu, 5. týden, vývoj miminkaTěhotenství týden po týdnu, 5. týden, vývoj miminka

Vývoj miminka v 5. týdnu těhotenství:

  Velikost embrya se pohybuje kolem 1-2 milimetrů.
  Vytváří se srdíčko, koncem týdne už se srdeční akcí.
  Na ultrazvuku je vidět gestační váček.
  Vzniká trojvrstevný zárodek. Z jednotlivých vrstev se vytvoří orgány miminka.
  Zárodek zatím připomíná rybí plůdek.

Těhotenství týden po týdnu, týden 5., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: ShutterstockTěhotenství týden po týdnu, týden 5., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: Shutterstock
VIDEO: Vývoj embrya, těhotenství týden po týdnu, vývoj miminka od 5. týdne těhotenství

Malé embryo embryo začíná mít podobu pulce, měří zhruba 1 mm a má už vytvořenou primitivní páteř. Vytváří se gestační váček, který zatím funguje kolem embrya jako bezpečný obal. Bývá viditelný na ultrazvuku, koncem týdne již může být na ultrazvuku vidět i srdeční akce. Dále se vyvíjí budoucí placenta, která bude vyživovat miminko během těhotenství. Objevují se také první náznaky krevního oběhu, tedy cévy.

Ultrazvuk ukazuje v 5. tt jen gestační váček bez srdeční akce. Zdroj foto: diskuse eMiminoUltrazvuk ukazuje v 5. tt jen gestační váček bez srdeční akce. Zdroj foto: diskuse eMimino

V 5. tt vzniká třetí zárodečný list. Z vnějšího zárodečného listu se buduje nervový systém, kůže a smyslové buňky očí a uší. Vnitřní zárodečný list je základem pro orgány trávicí trubice s játry, žlučníkem a žlučovými cestami, pro slinivku břišní, štítnou žlázu a plíce. Z prostředního zárodečného listu se vytváří kosti, svaly, vazivo, cévy, ledviny a částečně pohlavní orgány.

První příznaky těhotenství

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

 • Nedostavila se menstruace, poslední byla před měsícem.
 • Prsa jsou přecitlivělá, bolavá až těžká.
 • Objevuje se zvracení, ranní nevolnosti nebo nadýmání.
 • Ženě začínají vadit některé pachy či vůně.
 • Je unavená, pořád by spala.

Jak normální špinění v 5. týdnu těhotenství?

Obvykle se menstruace zpožďuje a nedostavuje. Místo ní se může objevit narůžovělý výtok nebo lehké špinění, tedy nahnědlý výtok. Pravděpodobně praskly menší cévky. Pokud výtok nepřejde v klasickou menstruaci (jasně červené krvácení), těhotenství nadále pokračuje.

Na začátku těhotenství mohou nepříjemně bolet prsa – jsou citlivá, bolavá, těžká. Pro ženu je často nepříjemné nosit podprsenku nebo když se jí partner dotýká na prsou. Těhotná žena se také cítí unavená, mohou ji trápit bolesti hlavy nebo břicha. Řada těhotných pociťuje už v pátém týdnu silné nadýmání nebo dokonce první nevolnosti. Pocit na zvracení, nechutenství nebo naopak zvýšená chuť k jídlu – to vše jsou klasické těhotenské příznaky.

Některé ženy kvůli zvracení hubnou, jiné naopak pozorují, že přibírají na váze nebo mají vyboulené bříško. To všechno jsou jen průvodní příznaky těhotenství. Samotné embryo ještě nezabírá skoro žádné místo, děloha se ještě nezvětšuje.

Bolesti břicha v 5. týdnu těhotenství?

Těhotenství již od 5. týdne mohou provázet i bolesti břicha. Nejčastějšími důvody jsou:

 • Napínání vazů
  Děloha se připravuje na růst miminka a vazy v oblasti břicha se roztahují a napínají. Projevem tohoto procesu bývá píchnutí v podbřišku nebo oblasti pupku nebo krátká křeč.
 • Problémy se zažíváním
  Roztahující se děloha tlačí na žaludek a na střeva. V důsledku toho tělo hůř odvádí plyny.

Kdy jsou bolesti břicha důvodem k návštěvě lékaře?

Pokud bolesti břicha doprovázejí některé z následujících průvodních jevů, konzultujte je se svým lékařem: zvracení, průjem, zvýšená teplota, omdlévání, či pocity na omdlení, závratě, krvácení, bolest při močení.

Kdy okamžitě vyrazit k lékaři s bolestmi břicha?

Silné bolesti v podbřišku v klidové poloze, silné krvácení, bolest ramen, bledá pokožka.

Jak potvrdit těhotenství?

Druhy těhotenských testů:

V lékárně či drogérii pořidíte těhotenský test. Nejpřesněji ukazuje výsledek na ráno po probuzení, do 5 minut máte jasno. Těhotenský test existuje ve dvou nejčastějších typech:

 • tenký testovací proužek se na několik sekund ponoří do nádobky, do které se předtím odchytí vzorek ranní moči (tyto testy jsou levnější a balení obvykle obsahuje více kusů),
 • testy do proudu moči nepotřebují žádnou nádobu, protože je noříte rovnou do proudu během močení (tyto testy jsou hygieničtější a také dražší, stojí kolem 60 Kč).

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenský test pozná těhotenství podle hladiny hormonu hCG, kterému se přezdívá těhotenský hormon. Jeho koncentrace v krvi a v moči v prvních týdnech výrazně stoupá, proto se doporučuje udělat si test co nejpozději a ideálně ráno. Několik dní po vynechané menstruaci ukáže přesnější a spolehlivý výsledek. Pokud by se testovalo příliš brzy, třeba ve 4. tt, mohl by vyjít falešně pozitivní test nebo naopak falešně negativní. V těhotenství postupně roste hladina hCG, což ukazují i sílící čárky na testech. Názorné příklady najdete v diskuzi Ukažte, jak vám sílila čárka.

Tabulka: Jak stoupá hladina hCG podle týdne těhotenství?

Týden těhotenství Hladina mIU/mL
3. týden 5 až 50
4. týden 5 až 428
5. týden 18 až 7 340
6. týden 1.080 až 56.500
7 - 8. týden 7.650 až 229.000
9 - 12. týden 25.700 až 288.000
13 - 16. týden 13.300 až 254.000
17 - 24. týden 4.060 až 165.400
25 - 40. týden 3.640 až 117.000
Normální hladina <5
Hladina po menopauze <9,5

Zdroj: Wikipedia.org

Těhotenský test, který nezklame

V těhotenství stoupá hladina hormonu hCG, kterému se přezdívá těhotenský hormon. Hladinu můžete otestovat z moči těhotenským testem nebo ji zjistí váš lékař odběrem krve (ten udělá na vyžádání za cca 200 Kč). Klasický těhotenský test koupíte za 30-100 Kč v každé drogérii nebo v lékárně, vybrat si můžete papírový nebo plastový testovacího proužku.

Jak vybrat těhotenský test? Podle eMimino Recenze 

Výsledek poznáte podle zabarvení příslušné čárky v kontrolním poli. Dvě čárky = těhotenství. Jakmile držíte v ruce pozitivní těhotenský test, objednejte se ke svému ošetřujícímu gynekologovi na prohlídku. Chcete se už teď na něco zeptat? Obraťte se na ostatní ženy diskuzích o těhotenských testech nebo na poradnu gynekologa na eMimino.cz. Dotaz můžete položit i anonymně.

Dvě čárky na testu = jste těhotná!

Pozitivní těhotenský test ukazuje 2 čárkyPozitivní těhotenský test ukazuje 2 čárky

Co píší maminky v diskuzi Kdy si udělat těhotenský test?

Záleží na citlivosti testu. Říká se, že je to nejlepší až při vynechání menstruace, alespoň 3-5 dní, ale někomu to vychází třeba už 2 dny před očekávanou menstruací. Záleží, kdy jsi měla ovulaci
Asi nejlepší je vědět, kdy proběhla ovulace, tak 14 dnů po ní. 10 dnů po ní už by šel na citlivém testu vidět stín

Nevíte si rady a potřebujete se někoho zeptat? Nasdílejte foto svého testu v diskuzích eMimina a zkušené těhulky a maminky vám pomohou odhadnout správný odečet výsledku testu.

Jak sílí čárka na těhotenském testu? S nárustem hCG v krvi a moči je proužek na pozitivním testu denJak sílí čárka na těhotenském testu? S nárustem hCG v krvi a moči je proužek na pozitivním testu den

Ukázky sílící čárky na těhotenském testu

Čím později testujete těhotenství, tím je čárka silnější. Zdroj foto: diskuse eMiminoČím později testujete těhotenství, tím je čárka silnější. Zdroj foto: diskuse eMimino

Potvrzení těhotenství z krve

Těhotenství pozná na 100 % i obvodní lékař nebo gynekolog. Stačí si vyžádat test hCG z krve, který stojí asi 200 Kč. K úplnému potvrzení ještě využívá ženský lékař ultrazvukové vyšetření. Na ultrazvuku v 5. tt ale uvidí maximálně gestační váček, tedy obal budoucího miminka. Proto se první těhotenská prohlídka se plánuje až na 7.-8. týden těhotenství, kdy už je vidět a slyšet srdce.

Tipy pro maminku na 5. týden těhotenství

Rady pro těhotné v 5. týdnu těhotenství:

 • Testujte nejlépe ráno, nejdříve až první den po vynechání menstruace, aby byl test opravdu přesný. Pokud chcete test opakovat, počkejte aspoň 3-5 dní, aby hladina těhotenského hormonu výrazněji stoupla a výsledek byl dobře vidět.
 • Které testy jsou spolehlivé? Podívejte se na recenze těhotenských testů přímo od maminek.
 • Zapátrajte po přesném datu poslední menstruace, zeptá se na to váš gynekolog při objednání. Je možné, že samotné vyšetření proběhne až za dva nebo tři týdny, to potvrzují i maminky v této diskuzi.
 • Raději si odepřete cigarety a alkohol. Také už nedělejte žádné rizikové sporty nebo činnosti, kde hrozí pád nebo náraz (například cvičení na trampolíně, zumba, jízda na koni).
 • Při návštěvě lékárny nebo jakéhokoliv lékaře zmiňte, že jste těhotná, aby vám případně upravili léčbu.

Tipy, co dělat na začátku těhotenství

 • Jezte stále jen za sebe, ne za dva. Dopřejte si kvalitní stravu, neodbývejte se polotovary a sladkostmi. Pijte dostatek čisté vody, pomáhá i proti bolestem hlavy.
 • Při nákupu v lékárně se ptejte, zda lék můžete užívat i jako těhotná, důležité je to především u antibiotik.
 • Berete pravidelně léky? Oznamte své těhotenství ošetřujícím lékařům (endokrinolog, kardiolog, psychiatr atd.), kteří vám případně upraví dosavadní léčbu. Rentgen v těhotenství vás ani miminko neohrozí.
 • Odpočívejte, pokud jste unavená, a snažte se co nejméně stresovat. Zdraví vás a miminka je teď nejdůležitější.
 • Přidejte do jídelníčku vitamíny, více ovoce a zeleniny prospěje vám i miminku. Můžete také začít užívat kyselinu listovou, která snižuje riziko vývojových vad.
 • Milování v těhotenství si nezakazujte. Pokud si ho užíváte a nic vás nebolí, byla by škoda si sex na začátku těhotenství odpírat.

Čemu se vyhnout a co raději nedělat v 5. tt?

 • Kouření – Miminko je teď dobrý důvod, proč skončit s cigaretami. Je prokázané, že kouření neprospívá vývoji dítěte.
 • Příliš kofeinu – Doporučuje se omezit pití kávy v těhotenství. Jeden nebo dva šálky kvalitní kávy denně ale neuškodí.
 • Drogy – Pokud užíváte jakékoliv drogy, ihned vyhledejte odbornou pomoc, zdraví miminka je na první místě.
 • Některé léky – Vždy pročtěte příbalový leták léku, který berete nebo začínáte brát. Více najdete ve článku Povolené a zakázané léky v těhotenství.
 • Alkohol – Jakékoliv množství piva, vína nebo tvrdého alkoholu neprospívá vývoji miminka, a to zejména v kritickém začátku, kdy se tvoří základní orgány. Na druhou stranu, řada žen popíjela alkohol, aniž by o svém těhotenství věděla: více se dočtete v diskuzi Malé množství alkoholu v těhotenství nebo Alkohol v těhotenství.
 • Náročné sportovní aktivity – Raději vynechte skákání (zumba, trampolínky, jezdění na koni) a náročné sporty, zejména pokud jste je dosud nedělala. Pokud jste zvyklá se hýbat, sport těhotenství nijak neohrozí. Procházky nebo jemná jóga jsou ideální pohybová aktivita.

Připojte se ke skupince budoucích maminek, kterým vychází stejný termín porodu jako vám.

Tipy pro budoucího tátu

Budete táta! Máte ještě zhruba 35 týdnů, abyste se z této informace vzpamatoval, pořádně to oslavil a dostatečně se připravil. Ještě potrvá pár týdnů, než bude těhotenství na vaší partnerce vidět. Zárodek miminka měří kolem jednoho milimetru a vypadá teď spíš jako malá ryba.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Pamatujete si na některou z kocovin? Ano, přesně k tomu lze ranní těhotenská nevolnost připodobnit. Není to nic příjemného, vaše partnerka možná i zvrací. Pomoct jí mohou lízátka proti těhotenské nevolnosti, koupíte je v lékárně.
 • Pravděpodobně je hodně unavená a má chuť stále spát. Tělo totiž veškerou energii spotřebovává na správný vývoj plodu.
 • Zeptejte se, s čím můžete pomoci. Pochopení pro její únavu partnerka ocení! I vy si užívejte spánku, až vám do života vstoupí miminko, bude pro vás spánek vzácný.
 • Žena je citlivá na pachy a vůně, které jí dříve nevadily. Pokud je jí najednou nepříjemná vaše voda po holení, zkrátka změňte značku.
 • Opatrně s dotyky! Žena v počátku těhotenství může mít velmi přecitlivělá až bolavá prsa. Pokocháte se alespoň pohledem, protože se zvětší o jednu až dvě velikosti.

Výběr jména s eMiminem

Času máte ještě fůru, přesto už můžete začít hledat to nejkrásnější jméno pro své miminko. Inspirujte se v našem seznamu jmen, kde zjistíte i datum svátku, domácí varianty i význam jména. Ať už hledáte křestní jméno pro holčičku, nebo pro chlapečka, eMimino vás v tom nenechá samotné.

Vybrat jméno pro miminko

Těhotenské kalkulačky na eMiminu

Zajímá vás termín porodu? Plánujete nástup na mateřskou? Začínáte počítat příjem na mateřské? Zajímá vás pravděpodobná výška miminka v dospělosti nebo chcete znát pravděpodobnou krevní skupinu miminka? Tohle všechno si můžete spočítat v Těhotenských kalkulačkách na eMiminu.

Spočítat v kalkulačkách

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1
15.10.18 13:37

Já myslím, že zjištění těhotenství je individuální, někdo to nepozná dokud mu nepřijde divné, že nedostal své dny… Pokud jde o mě věděla jsem to velmi brzy. Už pár dní před očekávanou MS jsem měla nafouklé břicho, zácpu a cítila tlak v podbřišku. Když se přidala nchuť ke kávě a únava, bylo mi to úplně jasné.V den zpoždění MS jsem si udělala těhu test a byl negativní, o dva dny později duch a o další dva dny později už docela hezky pozitivní :D Teď jsem v 5. týdnu a moc se těším, ale příznaků mám hromadu: tlak v podbřišku, zácpa, návaly žravosti - dá se zvládnout když si dám ovoce, únava, nalité prsa, bolest prsou a hodně bolí bradavky, také jsou o něco tmavší, divné sny 8o jinak je mi fajn, všechny příznaky až na ty prsa jsou v klidu

 • Zmínit
 • Nahlásit
7
6.1.19 17:52

Krvácení

29.12. jsem měla dostat menzes, ale nepřišel. Celý týden jsem měla pocit, že jsem těhotná a dnešní test mi to i potvrdil. Ale odpoledne jsem začala slabě krvácet. Bolesti mám v podbřišku slabé, ale ty mám celý týden. Máte s tím někdo zkušenosti? Je to obvyklé nebo by to mohl být i potrat?

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Fotka těhotenského testu ve 4 tt

22.7.21 21:05
26

Průjem v 5tt

Anonymní
18.6.21 09:58
3

Bolest přestala, 5tt

2.5.21 21:49
12

Jsem v 5tt. Je možné už mít jiné chutě?

17.4.21 19:00
26

Ranne těhotenství - opatrnost

12.4.21 18:59
20

Bolest prsou a špinění na začátku 5tt

Anonymní
7.4.21 13:44
4

Je tu někdo v 5. - 7. týdnu těhotenství?

28.3.21 20:58
1020

Prázdný gestační váček, objednaná až za 3 týdny

10.3.21 21:16
14

Předepíše mi doktor utrogestan ve 4 tt?

24.11.20 07:15
9

5tt krvácím a mám kovid-19

5.11.20 23:31
55

5. týden těhotenství :-)

17.10.20 18:51
1936

Začátek těhu pojeďte si pokecat

15.7.20 15:14
2906

Špinění na počátku těhotenství

17.6.20 20:00
94

5 týden těhotenství a tlak v kříži

23.5.20 10:48
3

Jak silná má být čárka na testu na konci 5. týdne?

4.4.20 19:55
27

Bolest vaječníků v těhotenství?

11.2.20 18:25
2

Hladina HCG 5. tt

5.2.20 13:27
162

Je na ultrazvuku vidět plod už v 5. týdnu?

21.12.19 20:16
25

5t+1, slabé špinění, je to OK?

31.10.19 21:36
6

Silná bolest při rychlejším pohybu v 5tt

Anonymní
28.10.19 16:53
4

5tt těhotenství a píchání v podbříšku

11.9.19 06:45
10

Foto 5tt ultrazvuk

14.8.19 08:16
17

5. týden těhotenství - výše hCG, ultrazvuk, pocity, změny

4.7.19 10:28
187

5tt a bolesti jako při ms

27.6.19 16:52
14

Oznámení těhotenství v práci v 5. týdnu těhotenství

15.5.19 08:57
42

5. týden těhotenství bez příznaků

28.4.19 10:58
52

Nafouklé břicho v 5. týdnu těhotenství

25.3.19 08:42
71

Noční bolesti od 4tt

15.3.19 12:08
5

Obrázek z ultrazvuku 5. až 6. týden

9.3.19 11:29
14

5.tt a nic na ultrazvuku

2.3.19 15:38
8

5tt - před usnutím strach a škubnutí

2.3.19 07:16
2

Jsem v pátém týdnu - kdy mám jít ke gynekoložce?

16.1.19 17:14
29

únava a občasné bolesti v 5tt

12.12.18 22:18
9

Začátky těhotenství

9.12.18 15:57
12

5+5 týden těhotenství a stále bez nevolnosti

14.10.18 19:50
18

5+5 týden těhotenství

25.7.18 19:51
24

5. týden těhotenství a hgc 200

2.7.18 09:55
19

Hnědé krvácení v 5. týdnu těhotenství, mám jet na pohotovost?

27.6.18 15:48
32

5. týden těhotenství - 4mm váček

15.5.18 16:44
5

Krev v 5. týdnu těhotenství

Anonymní
7.5.18 20:14
9

Ultrazvuk 5. týden těhotenství

27.3.18 18:54
11

5. týden těhotenství - zkušenosti, pocity

15.12.17 17:38
25

5 týden těhotenství a tuhnutí podbřišku

8.10.17 07:16
25

Čerstvé těhulky 5. týden těhotenství

12.8.17 20:35
218

Vyrážka 5. týdnu těhotenství

Anonymní
13.6.17 09:10
8

5. týden těhotenství - testy pozitivní a dnes večer slabá //?

18.12.16 01:51
6

4+3 týden těhotenství - jak se cítíte, hCG

2.8.16 17:24
21

Toxické embryo po Wartec krému

10.5.16 14:53
12

Vysoká hladina hcg v 5. týdnu těhotenství

4.4.16 15:14
33

Břišní UTZ v 5. týden těhotenství?

30.3.16 20:59
19

Nadšení z těhotenství v 5. týdnu

9.6.15 08:57
13

Oteklé nohy v 5. týdnu těhotenství

6.6.15 14:23
25

5. týden těhotenství, špinění a hematom

20.5.15 12:02
12

5. týden těhotenství - 1000 jednotek HCG - zkušenost

9.5.15 11:47
17

FAQ

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

Nedostavila se menstruace, poslední byla před měsícem. Prsa jsou přecitlivělá, bolavá až těžká. Objevuje se zvracení, ranní nevolnosti nebo nadýmání. Ženě začínají vadit některé pachy či vůně. Je unavená, pořád by spala. Více viz. Těhotenská nevolnost

Jak se vyvíjí miminko v 5. týdnu těhotenství?

Velikost embrya se pohybuje kolem 1 milimetru. Vzniká trojvrstevný zárodek. Z jednotlivých vrstev se vytvoří orgány miminka. Ještě se nevytvořilo srdíčko, na ultrazvuku je vidět pouze gestační váček bez srdeční akce. Na konci 5. týdne vzniká embryu vlastní krevní oběh.
Zárodek zatím připomíná rybí plůdek.

Jak roste hladina hCG v krvi či moči?

V prvních týdnech těhotenství skokově stoupá hladina hCG, od 5 až do 7.340 mIU/mL na konci 5. týdne těhotenství. Detailní přehled nárůstu hCG v tabulce na eMimino.cz

Jsou normální bolesti břicha v 5. týdnu těhotenství?

Bolesti břicha v různé podobě provázejí celé těhotenství. Nejčastěji se objevuje nárazové píchání v podřišku a v okolí pupíku tehdy, když se napínají vazy v děloze. Častým průvodním jevem je i zadržování plynů v důsledku tlačení dělohy na střeva a žaludek.

Co dělat na začátku těhotenství?

Jezte stále jen za sebe. Dopřejte si kvalitní stravu. Pijte dostatek čisté vody, pomáhá i proti bolestem hlavy. Při nákupu v lékárně se ptejte, zda lék můžete užívat i jako těhotná. Berete pravidelně léky? Oznamte své těhotenství ošetřujícím lékařům. Odpočívejte, pokud jste unavená. Přidejte do jídelníčku vitamíny a kyselinu listovou. Milování v těhotenství si nezakazujte.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle 5. týden těhotenství: Dvě srdce v jednom těle?

Mohlo by vás zajímat: