Jak by měl vypadat jídelníček ročního dítěte

Miminku je jeden rok a začíná ochutnávat stravu dospělých. Nicméně jídlo musí být nesolené, nekořeněné a zdravé. To znamená, že dítěti nemůžeme dát guláš, ale může již ochutnat některý z pokrmů, které jí rodina u společného stolu. Je to pro miminko samozřejmě zábava a motivace.

Předpokladem je pestrý jídelníček, především bohatý na zeleninu, ovoce a cereálie. K jídlu můžete podávat i rybu, která je zdrojem mastných kyselin, jódu, vitaminu D, jež jsou potřebné pro zdravý vývoj dítěte. Rybí maso je však častým alergenem, nicméně podání až po druhém roce věku nic neřeší. Střídejte různé druhy mas.

Zkuste dát dítěti lžičku, aby papalo samo a podporujte ho v tom. Miminku dávejte i potraviny přímo do ruky, je to pro něj vítaná a naučná hra.

Samostatnost při jídle je důležitá i u ročního dítětě. Více najdete v Samostatost dítěte při jídle.

Výživa mezi 1. a 2. rokem. Jaké potraviny?

 • Dítě jí obvykle to, co rodina.
 • Podávejte co nejvíce různých potravin. Čím větší je počet potravin, které dítě jí, tím je menší pravděpodobnost nedostatku některé živiny.
 • Připravujte denně potraviny z „obilnin“ – kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Poskytují totiž energii ve formě škrobů a neobsahují tuk.
 • Do přílohy zařazujte brambory, které jsou důležitým zdrojem vitaminu C.
 • Podávejte zeleninu a ovoce 5× denně, tzn. při každém jídle.
 • Denně dávejte dítěti maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny. Maso je důležitým zdrojem železa. Masa podávejte 3 polévkové lžíce.
 • Zařazujte denně mléčné výrobky. Je vhodné místo kravského mléka používat pokračovací umělá mléka, která jsou obohacena o některé minerály a vitamíny. Kravské mléko však již můžete od jednoho roku rovněž podávat bez obav.
 • Pokrmy se snažte nesolit.
 • Nejlepším nápojem je kojenecká voda nebo dětský čaj. Můžete podávat i minerální vodu, ale ne příliš často, jelikož obsahuje vysoký podíl sodíku nebo hořčíku.

Nezapomínejte na snídaně!

Kolik?

Objem snědeného jídla se ze dne na den mění. Dítě do jídla nenuťte, pokud sní u jedné porce méně, určitě si to vynahradí u příští porce. V množství snědené stravy se děti liší, proto se s nikým neporovnávejte.

Důležitým vodítkem pro posuzování přiměřenosti potravy je prospívání – růst a přibýváním váze. Můžete si provádět kontrolu pomocí tzv. růstových grafů.

Jak často podávat příkrmy?

Nekojené dítě potřebuje ve 12.-24. měsíci 3,8 MJ (900 kcal)/den – 4-5 jídel denně s 1-2 výživnými svačinami podle potřeby. Kojené děti ve věku 12-24 měsíců by měly dostávat příkrm 3-4× denně s 1-2 výživnými svačinami podle potřeby.

Vice o příkrmech v hesle Příkrmy pro kojence.

Zásady u pitného režimu

 • Nepodávejte dítěti černý čaj, jelikož obsahuje sloučeniny, které brání vstřebávání železa.
 • Nepřislazujte tekutiny.
 • Nepodávejte nápoje slazené cukrem.
 • Nadměrné pití džusů může snížit chuť dítěte a způsobit řídkou stolici (doporučuje se max. 250 ml denně).
 • Nekojené děti by měly vypít nejméně 400-600 ml tekutin denně, nejlépe nezávadné vody. V horku i více.

Ročnímu dítěti stačí jídlo nakrájet na malé kousky.

Dostatečné přijímání tekutin je velmi důležité. Přečtěte si více v Pitný režim kojence.

Na co si dát pozor – co nedělat?

 • Nepodávejte nízkotučné výrobky.
 • Sladkosti a limonády podávejte jen výjimečně.
 • Nepodávejte potraviny, které mohou způsobit, že se dítě začne dusit (nerozpustné kousky potravy, které mohou uvíznout v průdušnici – např. ořechy, zrnka vína, syrová mrkev).
 • Nenechávejte jíst dítě bez dozoru.
 • Snažte se vytvořit příjemnou atmosféru při jídle. Dítě si neoblíbí jídlo, pokud bude během něj káráno nebo svědkem hádky rodičů.

Příklad jídelníčku

Před snídaní - Kojení jednou nebo několikrát, nekojené dítě může dostat umělé nebo plnotučné pasterizované kravské mléko.
Snídaně - Chléb nebo pečivo slabě namazané rostlinným tukem, sýr, ovoce a nekojené děti dostanou ještě mléko.
Přesnídávka - Mléčný výrobek (např. bílý jogurt) s ovocem.
Oběd - Maso nebo vejce, zelenina, příloha (brambory, rýže, těstoviny).
Svačina - Pečivo, syrová zelenina, nekojené děti dostanou ještě mléko.
Večeře - Kaše s ovocem nebo zeleninou, nebo těstoviny, rýže či brambory a zelenina.
Po večeři - Kojení.
V noci - Kojení, pokud to dítě vyžaduje.
V průběhu dne - Pokud možno alespoň jednou kojení, rohlík nebo jiná potravina do ruky ke žvýkání, kojenecká voda.

Vyzkoušejte recepty vhodné pro děti od 1 roku

Maminky radí:

Panuška píše:…rok nám bude za chvíli, ale máme taky jen dva zuby. U nás to ale na kousání nemá vliv. Veruš už si kouše i ovoce sama (nakrájené na měsíčky) banán, hrušku, jablíčko. Rohlík i chleba. Zkusila bych zařadit pečivo - s gervais, lučinou nebo máslem k snídani k mlíku…“ více v diskuzi Jídelníček ročního dítěte s 2 zoubky »

Alyss píše:…Matýsek v roce jedl k obědu skleničky (až do roka a půl), ovoce, ze­leninu, bílé jogurty. Sem tam pečivo a žervé, sýry a do toho byl kojen. No to co mi nejí mnohdy ani teď. Tedy většinou má přítel svoje jídlo a já s Matym svoje - zdravé…“ více v diskuzi Jídelníček ročního dítěte »

Webparazit píše:…08:30 - snídaně: toast se šunkou nebo sýrem, občas syrové rajče, nebo jogurt, 10:00 - 180 ml plnotučného mléka, spánek, 12:30 - oběd: bramborová kaše nebo těstoviny s masem, bez masa, zelenina vařená (prostě jí s námi, skoro nesolíme), 15:00 - svačina: ovoce, jogurt nebo sušenka, 17:30 - večeře: teplá - rýže, těstoviny, brambory - opět jí s námi, 19:30 - plnotučné mléko 200 ml…“ více v diskuzi Jídelníček a denní režim ročního dítěte?»

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1
6.5.21 14:25

Tocni dítě podvýživa

Dobrý den. Můj chlapeček má 14 měsíců a málo papá. Jsme na hranici podvýživy a máme zařadit denně Fortini, ale to nechce pít.
Papá jen hotové příkrmy že skleničky. Ráno zeleninové a v poledne masozeleninové. Odpoledne trochu kaše. To je vše co do něj za den dostanu. Kojím, ale jen večer před spaním. Chléb i rohlík odmítá. Dá si do pusinky, ale jen populární a vyplivne. Připadá mi, že neví co s tím.
Poradíte mi prosím?

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak by měl vypadat jídelníček ročního dítěte?