Jak přestat kojit: Odstavujte pozvolna

Odstavení kojení označuje pozvolný proces, při kterém děťátko postupně přestává dostávat mateřské mléko. Místo toho začíná přijímat umělou výživu, nejprve tekutější, později pevné formy. Obvykle se začíná po prvním půl roce života, přesný věk je ale individuální.

Jak odstavit kojence? Prvním krokem je postupné zavádění příkrmů. To provádějte v době, kdy je miminko v největší pohodě – například ve chvíli, kdy se dobře vyspalo a odpočinulo si. Z krmení by mělo mít potěšení a nemělo by ho stresovat například dlouhé čekání mezi sousty nebo nepřirozená vynucená poloha. V noci pak můžete dále děťátko krmit mateřským mlékem z prsu nebo z láhve.

Jak zastavit laktaci? Přečtěte si tipy maminek z diskuse.

Nejprve začínejte krmit potravinami formou pyré, tedy potravu zcela rozmixujte. Později, až budou dítěti růst zoubky, v ní nechávejte malé kousíčky. Když si dítě na takovou formu potravy dobře zvyká, můžete postupně přejít až ke zcela pevné, normální stravě.

Jídelníček kojence se řídí určitými pravidly. Jídla např. nikdy příliš nesolte a nekořeňte.

Od osmého měsíce se už dítě někdy jídla dožaduje samo a je spokojené, když si ho může i samo přidržovat. Líbí se hlavně rohlíky, chlebové kůrky, sušenky, jablka a podobně.

Přečtěte si také, jaké jsou typy příkrmů.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak přestat kojit: Odstavujte pozvolna?

Další obsah v sekci: