na přehled Encyklopedie

Růstový spurt: Trucuje vaše miminko, nebo má hlad?

Brek, nespokojenost a neustálé dožadování se prsu - možná vaše dítě zrovna prochází obdobím růstového spurtu. Co růstový spurt přesně je, jak ho rozpoznáte a co pro vaše miminko můžete udělat?

Co je to růstový spurt?


Růstový spurt označuje období, kdy se vaše miminko rychle vyvíjí a potřebuje proto více kojit – má větší chuť a potřebuje více jídla. Mateřské mléko se potřebám miminka postupně přizpůsobuje, to však chvíli trvá a právě v tomto období může docházet k nedostatečné výživě dítěte.

Nedostatečná výživa může být spojena s laktační krizí

Kdy nastává růstový spurt miminka?


První náznaky pravidelného chování miminka se objevují většinou až koncem šestinedělí. I tak je třeba, abyste učila miminko již od prvních týdnů věku pravidelnosti a rituálům dne. Růstové spurty se vyskytují obvykle kolem 3. týdne a 6. týdne věku.

Další vlna se může objevit také kolem 3. měsíce a 6. měsíce věku. V tomto období již může být vhodné i začít pomalu zavádět příkrmy. Dbejte však na doporučení lékaře všeho dítěte – ten určuje správný čas, kdy příkrmy zavádět.

Příkrmy pro kojence: Když už mléko nestačí

Jak se projevuje růstový spurt


Jedná se o období, ve kterých miminko extrémně rychle povyroste – proto vyžaduje častější kojení – a rozboří tak vaši snahu o pravidelný časový režim. Někdo růstový spurt nemusí u dítěte vůbec zaregistrovat, u některých miminek k němu dochází i v jiných měsících.

Při růstovém spurtu je miminko neklidné, plačtivé a má pořád hlad. U prsu se vzteká a rozčiluje. V některých případech může být vhodné zavést i příkrmy. Nezavádějte příkrmy automaticky, jelikož by pak dítě mohlo prs odmítat, což by mohlo vést k poklesu tvorby mateřského mléka.

Jak často kojit miminko?

Režim v růstovém spurtu

 • Snažte se toto náročné období překonat s klidem a trpělivostí.
 • Nevzdávejte kojení. Přikládejte miminko k prsu kdykoli si řekne, třeba i po hodině. Pamatujte na heslo, že se vzrůstající poptávkou se zvyšuje i nabídka - tvorba mléka se přizpůsobí potřebám miminka do 2-3 dnů.
 • Hodně odpočívejte (nesnažte se uklízet) a dostatečně pijte.
 • Vařte si kojící čaje, meltu a vývary pro zvýšenou tvorbu mateřského mléka.
 • Zalezte si s miminkem do postele a věnujte se mu.
 • Přijímejte dostatek kvalitní stravy.
 • Nedávejte miminku hned umělou výživu, pokud to nebude nezbytné.
 • Dávejte mu na střídačku oba prsy, ať ho nasytíte a podpoříte laktaci zároveň.
 • Kojte i v noci, abyste podpořila sekreci prolaktinu, hormonu, který podporuje tvorbu mateřského mléka.
 • Lze kojit miminko, i když spí – sát bude i ve spánku díky sacímu reflexu.
 • Vyzkoušejte také odstříkávání mléka, které potom můžete dítěti podávat stříkačkou nebo lžičkou.

Pokud je miminko plačtivé několik dní, můžete se obrátit na pediatra, který provede kontrolní vážení a zkontroluje růst dítěte.

Růstový spurt, nebo touha po pozornosti?

Ne vždy pláč a dožadování se kojení znamená růstový spurt. Vaše dítě může chtít kojit také jen pro zábavu – prostě ho to baví. V tomto věku to dítě ještě samo nedokáže rozlišit, vnímá jen potřebu se k prsu přisát. Může prso vyžadovat také kvůli pozornosti.

Jaký vliv má na růstový spurt vaše psychika?

V období růstového spurtu či laktační krize si musíte uvědomit, že se nejedná o vaši neschopnost. Miminku i vám nejvíc pomůže, když si dopřejete dostatek času a klidu. Není potřeba hned přecházet na umělou výživu, ani se nijak bičovat, že nejste schopná svoje miminko nakrmit. Vytrvejte a zároveň dostatečně odpočívejte a starejte se také sama o sebe. Prospěje to vám oběma.

Jak prožívají období růstového spurtu maminky z eMimina?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Růstový spurt ve 3. měsíci?

Kukacka123
5.10.19 07:41 
19

Růstový spurt - jak dlouho?

Lupinek852
26.9.19 19:10 
29

Je to růstový spurt?

Layana
20.9.19 21:04 
25

Jak u vás probíhal růstový spurt?

horakova.ver...
5.2.19 16:21 
37

Co je to růstový spurt, kdy a jak to probíhá?

Aduš8
15.4.18 10:10 
94

Otázka v poradně: Růstový spurt?


PetraMerry se ptá v Laktační poradně: „Kojila jsem z jednoho prsu. Teď ale kojím z obou, neboť malej je nevrlej, odpojuje se a zase přisává, usíná, nikdy to nedělal. Když ho odstavím, křičí, vypadá to, jako že hlady. Pak se ale uklidní a je klid.“

Odpověď: „Klidně se může jednat o projevy růstového spurtu. Patří tam typické odpojování, bojkot kojení, pláč, propínání u prsa do luku“ a řada dalších.
Osobně bych doporučila zachovat jedno kojení jedno prso, další kojení druhé prso, s tím, že lze výrazně zkrátit interval mezi kojením (klidně i co hodinu). Snažila bych se uspokojit také potřebu kontaktu (nošení, mazlení, být hodně v kontaktu kůže na kůži, uspokojení sacího reflexu, apod.)
Tím, že se zkrátí interval mezi kojením a dítě bude přikládáno podle potřeby, se začne měnit také složení mléka, podle potřeb miminka. V noci bych opravdu nebudila, naopak, nechala spát."

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Růstový spurt: Trucuje vaše miminko, nebo má hlad?"?