na přehled Encyklopedie

Menstruace při kojení

Po porodu a v době kojení se dějí hormonální změny, které nastaly v těhotenství, a dochází i k návratu menstruace. Tento návrat je u každé ženy individuální.

Menstruace po porodu


Pokud po porodu nekojíte, dostaví se menstruace obvykle za 4–6 týdnů. V tuto dobu začínáte být opět plodná a měla byste se chránit před otěhotněním, pokud tedy neplánujete ihned další miminko.

Menstruace po porodu při kojení


Pokud po porodu kojíte, menstruace nemusí hned přijít – obvykle se jedná o dobu maximálně půl roku. Měla byste se proto poradit se svým gynekologem, pokud neplánujete znovu otěhotnět, o vhodné antikoncepci. Nová ovulace se zastavuje drážděním bradavky při tom, když vaše miminko saje mléko. Vliv proto může mít frekvence kojení, délka jednotlivého sání a podobně. Nemusí se tedy jednat o stoprocentně neplodné období.

Ve chvíli, kdy začnete dítěti dávat příkrmy, frekvence kojení klesá a brzy můžete očekávat první menstruaci po porodu.

Je kojení spolehlivou antikoncepcí? Podívejte se na video:

Diskuse o tomto tématu:

 
Veverko
19.10.14 11:08

No a já pořád kojím 3-4× denně. Od porodu uběhlo téměř 11 měsíců a menstruace pořád nikde. Už bych ji brala.

 

I já jsem po šestinedělí i přes plné kojení začala pravidelně menstruovat a moje sestra také.

 
dlask
18.02.14 14:16

Mám doma 9.týden miminko, které od porodu plně kojím a menstruace přišla ihned po ukončení šestinedělí. Moje maminka při třech dcerách měla menstruaci taktéž po ukončení šestinedělí, dokonce i pár dalších žen z mého okolí to tak mělo. Tudíž není pravidlem, že se menstruace při kojení nedostaví.

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Menstruace při kojení"?

Reklama


Reklama