na přehled Encyklopedie

Alergie na kravské mléko

Většině miminek kravské mléko nevadí, ale existují i výjimky. Alergie na kravské mléko (ABKM) se projevuje přibližně u 3 % kojenců. Jaké jsou příznaky alergie a jak se s alergií vypořádat?

Jestli své děťátko krmíte umělým mlékem, mohou se u něj projevit trávicí obtíže. Jedná se nejčastěji o bolest bříška, průjem či zvracení. Naštěstí ale existuje alternativa v podobě hypoalergenního mléka (HA), které je vhodné právě i pro kojence s alergií na kravské mléko. Hypoalergenní mléko má vysoký stupeň štěpení bílkoviny. Ta je upravena do takové míry, že u dítěte nezpůsobuje alergii.

Projevy alergie na mléko  • trávicí obtíže – bolest bříška, průjem, zvracení
  • vyrážka – kojenecký ekzém
  • řídká stolice s nitkami krve

Jak snížíte vznik alergií u kojence? Snažte se ho co nejdéle kojit.

Jak rozpoznat alergii na mléko?


Rozpoznat u kojence alergii na mléko není úplně jednoduché. Trávicí obtíže totiž může způsobit třeba virová střevní infekce. Proto při podezření zajděte k dětskému lékaři, který vás může s miminkem odeslat k alergologovi. Případně zkuste mléčné produkty na čas vysadit a sledovat, zda projevy alergie u miminka po tu dobu nevymizí.

Umělé mléko seženete také v Bazaru eMimina

Léčba alergie na kravské mléko


Po diagnostice alergie na mléko vám lékař doporučí speciální výživu, kterou budete miminku podávat. Miminko nebude smět jíst žádné mléčné výrobky. Pokud miminko plně kojíte, musíte mléčné výrobky vyřadit ze stravy i vy. Inspirujte se recepty bez mléka.

Zkuste dítěti podávat probiotika, které pozitivně působí na imunitní systém a střevní mikroflóru.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Alergie na kravské mléko"?

Reklama


Reklama