Obsah článku
Skrýt ZobrazitNěkdy usne hned, jindy zas hodiny pláče a vůbec to nejde? Spánek je základní biologickou potřebou dítěte a nemůžeme ho do něj nutit. Můžeme mu však vhodným způsobem pomoci usnout a sladce spát.
Pro začátek je důležité říci, že spánkový režim nejmenších miminek není příliš stálý. Den a noc nerozlišují, prostě spí, když potřebují. Postupem týdnů se můžete začít snažit společně s miminkem rozlišovat den a noc, a tím si připravit cestu k dobrému spánku vás obou. Začněte s rozlišováním světlé a tmavé části dne. Maličký človíček poměrně rychle pochopí, že v tmavší části dne je klid a čas spát.
4 tipy, jak uspat miminko
Máme pro vás tipy, díky kterým možná dokážete vnést do dětského spánku tolik kýženou rutinu. Které to jsou?
1. Vychytejte správný moment
Pozorujte své miminko a vychytejte ten správný moment, kdy dost unavené, ale ne přetažené. Správné načasování chvíle, kdy miminko usne, dělá totiž zázraky. Zkuste proto svůj poklad opravdu bedlivě pozorovat a jakmile je čas, uložte ho. Děti to nemají jako dospělí – pokud fázi ospalosti promeškáte, z dítka se stává uplakaný uzlíček neštěstí a nedaří se mu usnout. Je jednoduše frustrované z únavy. Vypozorovat ten okamžik nemusí být snadné. Chce to cvik, ale časem správnou chvilku poznáte na první dobrou.
Právě usnul a chůvička blikla? Miminko zabroukalo? Počkejte pár vteřin. Jakmile hned k miminku běžíte, můžete ho budit a vyrušovat. A to nechcete.

2. Miminko nepřestimulujte
Víme, je to těžké. Ale zkuste to, když chcete nebo potřebujete, aby miminko usnulo. Jakmile se totiž miminko probudí zcela, dostane náladu na lumpačení. Smích a veselá nálada ho odtáhnou z říše snů. Tím se stěžuje opětovné usnutí. Pochovejte ho, nakojte ho, pohlaďte ho, ale nevyzívejte ho k větší komunikaci a už vůbec ne ke hře. Pokud na něj mluvíte nebo mu zpíváte, dbejte na tichý a klidný tón.
Spánková konzultantka pro děti od 0-4 let Anna Růžičková upozorňuje: „Je potřeba dítě nepřestimulovat a dlouhé uspávání, při kterém dítě houpeme, zpíváme a u kterého chodíme, vede právě k přílišné stimulaci. Uspávání by mělo trvat nejdéle 30 minut. Přešvihnete-li tuto dobu, zkuste se zaměřit na jinou činnost a k uspávání se vraťte později.“
3. Vytvořte si rituály
„Ukládejte miminko ke spánku, když je unavené. Pokud nebude dostatečně unavené, pak se bude při každém uspávání zlobit, protože ještě nebude chtít spát. Pokud naopak bude unavené příliš, pak se mu nebude dařit usnout z přetažení. Pomoci vám mohou tzv. bdělá okna, která se v každém věku přibližně opakují. Sledujte, jak dlouho vaše miminko dokáže být přes den bdělé a to vám může pomoci v dalších dnech,“ říká Anna Růžičková.
Zároveň dodává: „Rutina je pro děti velice důležitá, jelikož předvídatelnost snižuje jejich krok. I proto byste měli být v rutině důslední a pokud to jde, dodržovat jednotlivé kroky tak, jak jdou každý den za sebou. Když to občas nevyjde, nelamte si hlavu.“
Součástí rutiny by měl být vhodný úbor, který miminku napoví, že je čas spát. Pro novorozená miminka doporučujeme zavinovačku, od 3-4 měsíců je vhodné přejít na spací pytel. Miminko bude vědět, že když je zavinuto do zavinovačky nebo uloženo do spacího pytle, půjde spinkat.
Rutina by měla obsahovat jasný signál, kterým děťátku řekneme, co se bude dít. V tomto případě, že přijde spinkání. Může to být říkanka, písnička nebo něco jiného, co máte rádi. Více se dočtete v článku Spánek novorozenců: Průvodce pro nevyspalé rodiče.

4. Začněte rozlišovat den a noc
Jak jsme si již řekli, na počátku života nemá miminko nastavený pevný spánkový režim. Jednoduše usíná, když potřebuje spánek. Kdykoliv během dne i noci. Pokud budete od začátku dodržovat rady uvedené výše, připravujete si snadnější podmínky pro chvíli, kdy bude miminko dost zralé na to, aby začalo chápat režim dne a noci – bdění a spánku.
Absolutně rozlišovat den a noc dokáže človíček až v několika měsících (některé zdroje udávají věk přibližně 4 měsíců). Tehdy nastává doba, kdy miminko dokáže spát delší časový úsek. A také bude daleko víc vnímat to, co se ho snažíte naučit.
Jakmile chápe den a noc, je třeba zavést večerní režim:
- Důležité je, aby doma nebylo příliš rušno.
- Pokuste se zklidnit i vy sama.
- Večerní režim dává miminku pocit jistoty, kterou potřebuje, aby v klidu usnulo.
Pro pocit objetí i během spánku
Zavinovačka First Step Swaddle pomůže vašemu miminku ke kvalitnějšímu a delšímu spánku. Miminko příjemně zavine, ale protože obsahuje 8 % elastanu, tak neomezuje jeho nožičky, boky a ramena v pohybu. Děťátko se díky tomu cítí příjemně, uvolněně, ale zároveň bezpečně.

Co pomáhá na klidný spánek
Když už se vám podaří najít si společné rituály, které miminko ukolíbají ke spánku, je potřeba zaměřit se na to, aby byl spánek kvalitní a pokud možno dlouhý. Jak na to?
1. Ať spí jako v bavlnce
- Dětská postýlka je jen jeho. Nepatří do ní nic navíc. Nemusí být obložená hračkami a už vůbec by neměla sloužit jako prostor pro odkládání věcí. V postýlce by do 1. narozenin nemělo být nic navíc, ani peřinka! Později zde má místo přikrývka, jedna oblíbená hračka na mazlení. Na postýlce může být kolotoč, pokud dítěti nevadí.
- Důležité je i pyžamko. Mělo by být z měkkého, příjemného a hlavně přírodního materiálu. Není to detail: Stačí hrubší látka dupaček a miminko je nesvé a hůře spinká.
- Nejmenší miminka zavinujte, větší ukládejte ke spánku v kvalitním spacím pytli . Ten ho „obestoupí“ a miminko se cítí v bezpečí. A také nehrozí, že se odkope a bude mu chladno.
2. Správná teplota a vlhkost v místnosti
Dětský pokojíček, kde miminko odpočívá, nepřetápějte. Tam, kde spíte, by mělo být kolem 18 °C a vlhkost vzduchu je ideální kolem 45-65 %. Zda je miminku horko nebo naopak zima poznáte na zátylku a podle toho zvolte vhodné pyžamo. V topné sezóně bývá v místnostech velmi sucho. Zvlhčit vzduch můžete jednoduše pomocí položení mokrého ručníku na topení.
3. Výměna plenky během noci? Spíše méně často
Odolejte nutkání vyměnit miminku plenku pokaždé, když se během noci probudí. Ne vždy je to třeba. Manipulací při přebalování miminko můžete probudit do absolutní bdělosti, kdy pro něj nebude snadné znovu usnout. Kontrola toho, zda je plenka třeba vyměnit, nezabere příliš času a nejde o nic složitého. Za další chvilky klidného spánku to rozhodně stojí.
4. Když se spí, pryč s jasným světlem
Melatonin je klíčový spánkový hormon a jeho tvorbu ruší právě světlo. To pusťte do obydlí zejména ve dne, rozhrňte závěsy, vytáhněte žaluzie, běžte ven… Večer naopak dbejte na ztmavení prostoru, kde s miminkem pobýváte. Světlo volte spíše tlumené. Dobrá jsou také tzv. noční světla. Jejich jas je chladný a tlumený. Probudí-li se miminko uprostřed noci, vyhněte se rozsvícení velkého světla. To totiž dá mozku signál, že je den a nastává čas bdělosti, a melatonin se přestane vytvářet. V dětském pokoji, mějte v každém případě na oknech žaluzie nebo těžší závěsy.

Co je spánková regrese
Regrese znamená latinsky propad nebo ústup. Ale zpátky ke spánku. Náhlá změna spánkových, již ustálených, zvyklostí – většinou se projevující jako odmítání spánku, změna délky spánku nebo významně zhoršené usínání – může děti potkat.
Jak ale upozorňuje Anna Růžičková: „Paradoxní je, že ve skutečnosti jde vlastně o progres, spojený s vývojem dítěte. Můžeme se radovat, že se dítě správně vyvíjí kupředu. Spánkovými regresemi projde každé dítě, jen to u některých nemusíme poznat.“
Kdy se připravit na zhoršení spánku?
První spánková regrese
Může se objevit kolem 4. měsíce. Tehdy přestává ono „spací, klidné období“. Nastává období zvědavosti a prvního objevování světa. Svět je totiž zajímavější než nějaké spaní. V tomto období většinou začne dítko spávat přes den tři až čtyři krát. Myslete na pravidelnost a ukládejte ho do postýlky v přibližně stejnou dobu.
Anna Růžičková k tomu dodává: „První regrese kolem 4 měsíce, tzv. 4měsíční je spojená se změnou spánkových cyklů. Dítě už nespí pouze ve dvou fázích, ale ve čtyřech. Cyklus spánku se změní na podobný tomu našemu dospělému. To je úžasný vývoj! Děti také začínají být aktivnější a pozorují svět. Nemají tolik času na kojení, proto to často dohání během noci. Tato regrese může být také spojená s psychomotorickým vývojem, děti v tomto věku se obvykle začínají otáčet na bříško, a to je může během noci budit.“
Druhá spánková regrese
Může nastat kolem půl roku života. Tehdy se poprvé může objevit fyzická únava. Ta je způsobena intenzivně se rozvíjející schopností pohybu. To potvrzuje i Anna Růžičková: „Děti se většinou učí plazit, lézt nebo dokonce sedět. Důležitá je zde podpora a dostatečné trénování nových dovedností během dne.“ Právě v tomto období může přijít také zredukování denního spaní na dvakrát denně. Svět je fakt zajímavější než chrupkání… Jsou ale i děti, kterým jedno delší spinkání po obědě už v tomto období stačí.

Třetí spánková regrese
Objevuje se mezi 8. a 10. měsícem věku. A tady pozor! Anna Růžičková upozorňuje: „Tato regrese bývá nejnáročnější. Je totiž spojena s dalším motorickým vývojem a také se separační úzkostí, která v tomto období přichází. Dítě si začíná uvědomovat samo sebe a potřebuje větší podporu maminky.“
Čtvrtá spánková regrese
Přichází kolem 1. narozeniny. Je spojena s ovládnutím chůze. Právě v tomto období může dítě začít přes den spát pouze jednou denně…
Pátá spánková regrese
Nastává zhruba v roce a půl. Právě tehdy vrcholí separační úzkost. „Dítě už ovládá veškerý pohyb a začíná více komunikovat, což je obrovský vývoj, který může spánek ovlivnit.“
Když vaše dítě nechce spát
Můžete přečíst všechny knihy světa o usínání. Můžete se poradit se všemi kamarádkami, maminkou i babičkou nebo dokonce sousedkami. Jakmile tomu, co zkoušíte udělat, aby vaše miminko rychle a klidně usnulo, nevěříte, nebude to úspěšné. I když všem okolo to fungovalo. Rodič, který ví, co a proč dělá a věří metodě uspávání, kterou volí, vyzařuje klid a jistotu. S trochou nadsázky: miminko ví vše, nic neutajíte.
Chce to hlavně klid. Což se snadno říká, ale hůře se to praktikuje…
Ale zkuste to. Pro klidný spánek mimika se prostě hoďte do klidu, i když
se to zdá nemožné.
Pokud je vaše miminko při spánku nepokojné, zkuste mu dát do postýlky tričko, které voní vámi. Uvidíte, že děťátko bude hned klidnější.

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz
U nás je to třeba tak, že zabalím do zavinovací deky, dám dudík. Dopoledne usne i sama, stačí jen zavinout a dudlík. Odpoledne asistuji hladím po tváři a druhou rukou držím na hrudníku. Podvečer už to stojí za prd nemůže usnout, takže dávám do šátku, jdu si po svém - jdeme se starším nakoupit, nebo vařím, poklidím, připravím věci na koupání, dám véču staršímu… A ona mezitím usne. Musím tedy něco dělat, jakmile si sednu, tak držkuje. Ale já tak zabiju 2 mouchy jednou ranou - udělám nezbytné v domácnosti a uspím dítě.
Zkus miminko na režim trochu naučit. Je fakt, že je maličký a na světě se teprve rozkoukává, ale můžeš mu pomoc právě tím, že mu ukážeš některé věci, které se budou pravidelně opakovat. Zkus vypozorovat, jak dlouho ti vydrží vzhůru. 1 hod.? 1,5? V té době mu dej napít, chvilku si s ním třeba povídej, ukazuj mu nějaké hračky… Po té době mu udělej nějaký uspávací rituálek. My třeba zazpíváme ukolébávku, položíme do postýlky, pohladíme, dáme pusinku, natočíme kolotoč, dáme plyšáčka a řekneme: Sami, je čas spinkat, máš tady svého kamaráda, hraje ti kolotoček, tak krásné sny. A odcházím. Dělám to tak před každým spaním.
ahoj mam 4 mesicniho chlapecka a je to to stejny, jako on spinka docela dost ale trva dlouho usinani, nekdy ho musim treba 2 hodinky chovat a az pak polozit do postylky, kdyz ani to ho neuspi tak treba vezmu korbicku od kocarku a houpu ho v ni na balonu, nekdy usne pri kojeni, no je to po kazdy jiny, a to ze nechces z nej udelat zavislaka tak na to myslim je jeste brzo.. me teda hodne pomaha ho napred hodne na pevno svazat do zavinovacky a az potom uspavat. Je to jeste malej tvorecek kterej chce citit bezpeci u sve mamky…
Mohlo by vás dále zajímat

Příběhy ze života
Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.
Nejnovější příběhy
Anna Ružičková je spánková konzultantka pro děti ve věku 0-4 roky. Vystudovala Institut od Pediatric Sleep v USA a institut Isla-Grace v Kanadě. Nepodporuje metody spánkového tréninku, ale řeší biologicky normální spánek dětí.
Anna pomáhá rodičů řešit nejčastější trable se spánkem a pochopit dětské spánkové potřeby. Podporuje rodičovský instinkt a snaží se vždy najít nejvhodnější cestu, při které bude spokojená celá rodina.
Annu Ružičkovou najdete také na stránkách