Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Jak používat homeopatika pro novorozence?

Lze používat homeopatika pro novorozence? Homeopatika šetrně stimulují obranyschopnost organismu a jsou bez známých nežádoucích účinků. Pokud jste měla těžký porod nebo vaše miminko trpí jedním z níže zmíněných problémů, neuděláte chybu, pokud vyzkoušíte i homeopatické léky.

Malé miminko leží v posteli a usmívá se, homeopatie u novorozenců Homeopatika můžeme podávat již od narození, jelikož nemají vedlejší účinky. Zdroj: Canva
+4

Z pohledu homeopatie neexistuje situace ani nemoc, při které by nebylo vhodné podání homeopatických léků. Jde o velice šetrnou léčbu, a proto ji lze aplikovat od úplného počátku života, tedy od narození.

S čím vším vám mohou homeopatika pomoci? Hodí se například při problémech s kojením, u dětí, které neprospívají nebo na podporu dětské imunity. A nejen to.

Samozřejmě vždy je dobré navštívit pediatra a problém s ním konzultovat, a to zejména pokud se jedná o závažnější zdravotní potíže, jako je například horečka, silný ekzém atp.

Miminko leží na novorozenecké váze, homeopatie u novorozencůMělo by vaše miminko vážit víc? Zkuste homeopatii Zdroj: Canva

1. Nedostatek mateřského mléka

Už v porodnici v prvních dnech života novorozence může homeopatie pomoci. Homeopatika totiž může nasadit maminka při nedostatku mateřského mléka nebo při problémech se zahájením kojení. Homeopatik, která lze užít pro podporu kojení, je celá řada a je vždy třeba najít ten správný lék pro konkrétní ženu a konkrétní miminko.

2. Úrazy dítěte při porodu

Měla jste těžký porod a miminko je pohmožděné, nebo dokonce došlo k závažnějšímu úrazu? 

U malého novorozence může jít o prokrvácení spojivek a podkoží, podlitiny, zlomeniny, poranění nervu nebo prokrvácení genitálu po porodu koncem pánevním. 


V tomto případě, stejně jako při jakémkoli jiném úrazu, se používá jeden ze základních homeopatických léků – Arnica montana 9C. A to v dávkování 3× denně 1 dávku roztoku po dobu obtíží. Tentýž lék je doporučován také pro pohmožděnou maminku.

3. Nízká porodní hmotnost

Zde se doporučuje lék Lycopodium clavatum 5C, 3× denně 1 dávku roztoku. Používá se u dětí, které jsou po pár doušcích mléka syté a brzy mají opět hlad.

4. Novorozenecká žloutenka


Lycopodium clavatum je také základním lékem novorozenecké žloutenky. Podává se 2× denně 1 dávka roztoku a lék China rubra 9C rovněž 2× denně. Obě látky zlepšují metabolizaci bilirubinu a usnadňují jeho vylučování z těla.

5. Zvýšená teplota či horečka


Teplotu či dokonce horečku u novorozence by určitě měl řešit lékař. 

Obecně ale platí, že základními léky na horečku jsou Aconitum napellus 9C (teplota nad 38 °C bez pocení) a Belladonna 9C (teplota nad 38 °C s pocením). Dávkování je pak 5 granulí po hodině. Dále je možné doplňovat další léky dle konkrétních příznaků.

Má vaše miminko horečku? Neotálejte a navštivte svého pediatra.

Teploměr s naměřenou teplotou 38,5Má vaše dítě horečku? Určitě navštivte pediatra. Zdroj: Canva

6. Šupiny ve vlasech či vyrážka

Zde se u kojenců doporučuje lék Calcarea carbonica 9C, 2× denně dávku roztoku, a také homeopatický lék Graphites 15C s dávkou 1× denně v případě vyrážky ve vlasech, v týle a za ušima nebo v případě stroupků na kůži.

7. Podpora imunitního systému

Homeopatiky můžete také podpořit obranyschopnost organismu miminka. Pro podporu imunitního systému v tomto případě můžete podat 1× denně homeopatika Silicea 9CH.

Jak podávat homeopatika malým dětem

  • U nejmenších dětí (novorozenců, kojenců) se granulky rozpouštějí v troše kojenecké vody (10 granulí v max. 1 dcl vody) a podávají se v doporučených intervalech po lžičkách, popř. stříkačkou do úst miminka (1 dávka = 1 lžička). 

Každý den si připravte čerstvý roztok a uchovávejte ho v chladničce (pozor nepodávejte lék příliš studený).
  • U starších dětí, nad tři roky, která již umějí lék vycucat, podáváme 5 granulí k vycucání v ústech.

U homeopatik dodržujte dávkování a způsob léčby, který vám doporučí odborník. V některých situacích se podává pouze homeopatikum, v jiných se přistupuje ke konvenční léčbě, ale díky nulové toxicitě a nulové interakci můžete obě látky kombinovat.

Nejste si jistá jak dávkovat homeopatika? Zeptejte se odborníka v homeopatické poradně.

Novorozenec pije tekutinu ze stříkačky, homeopatika u novorozencůU malých miminek můžete použít k dávkování stříkačku. Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Drtila jsem, mám pocit, že mi Dr. říkala, že to nesmí přijít do styku s kovem. Kuličku jsem si dala na talíř a drtila plastovou stěrkou na bábovku. Pak jsem to smíchala s vodou a dávala jí stříkačkou, ale to byla malinká. bych to dala na nějakou platovou lžičku a šupla mu to du pusy, homeo, co jsme zatím měli, byly vždycky sladký, tak jí to moc chutnalo.
Já tu kuličku vložím mezi složený papír a třísknu do ní paličkou na maso. Přesypu na lžičku a šup do pusiny.
Do půl roku na umělou lžičku do kapky vody, rozpustit a do pusiny od půl roku jsem dávala rovnou do pusiny, ale dítko podržela v sedě, aby nezaskočilo a pěkně to vycucalo.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Využíváte v rodině homeopatickou léčbu?

Hlasovalo: 124

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

FAQ

Je možné používat homeopatika od narození?

Ano. Homeopatika šetrně stimulují obranyschopnost organismu a jsou bez známých nežádoucích účinků. Pokud jste měla těžký porod nebo vaše miminko trpí nějakým problémem, neuděláte chybu, pokud vyzkoušíte i homeopatické léky. Samozřejmě vždy je dobré navštívit pediatra a problém s ním konzultovat, a to zejména pokud se jedná o závažnější zdravotní potíže

Kdy lze použít homeopatika u dětí?

Hodí se například při problémech s kojením, u dětí, které neprospívají nebo na podporu dětské imunity. Použít je můžete i na poporodní poranění, jak u sebe, tak u miminka. Zároveň pomáhají vyléčit novorozeneckou žloutenku či určité typy ekzémů.

Jak se miminku homeopatika podávají?

U nejmenších dětí (novorozenců, kojenců) se granulky rozpouštějí v troše kojenecké vody (10 granulí v max. 1 dcl vody) a podávají se v doporučených intervalech po lžičkách, popř. stříkačkou do úst miminka (1 dávka = 1 lžička). U starších dětí, na tři roky, která již umějí lék vycucat, podáváme 5 granulí k vycucání v ústech.

Zdroje

  1. Autor: MUDr. K. Formánková , MUDr. M. Kabelková , K. Formánková , Název: Homeopatie v pediatrii , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: www.svethomeopatie.cz