Proč vzniká u miminek novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka (novorozenecký ikterus či hyperbilirubinemie) je běžný jev u právě narozených dětí. Miminko má několik dní po porodu nažloutlou kůži a nažloutlé bělmo. Zpravidla se nejedná o nic vážného. Po zahájení fototerapie žloutenka u miminek postupně mizí a nezanechává žádné následky.

Miminko s novorozeneckou žloutenkou v nemocnici. Při novorozenecké žloutence kde barva kůže zabarví do žluta. Zdroj: Canva
+9

Čím je způsobena novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka je u miminek způsobena velkou změnou v jejich krevním oběhu po porodu. Červené krvinky, které dosud zásobovaly plod kyslíkem, byly uzpůsobeny na to, aby si poradily s jeho omezeným množstvím. Jakmile se miminko narodí a začne spontánně dýchat, tělo vytváří krvinky nové. Původní se začnou v játrech rozpadat a jako odpadní látka vzniká již zmíněný pigment žluté barvy - bilirubin.

Příznaky novorozenecké žloutenky:

1. Pokud tělo nedokáže pigment rychle vyloučit a hromadí se v něm, projeví se to na nažloutlé barvě očního bělma, následně kůže a sliznic.
2. V důsledku přechodu žlutého barviva do mozku může být novorozenec spavější a může být i líný sát.
3. Pokud dochází k nadměrnému rozpadu červených krvinek (např. při neshodě krevních skupin matky a dítěte), může být dítě bledé. „V případě některých závažných poruch přeměny bilirubinu v játrech se mohou objevit světlé stolice či tmavá moč,“ vysvětluje MUDr. Alena Šebková.

Novorozenecká žloutenka se objevuje u každého druhého dítěte, častěji postihuje předčasně narozené děti.

Novorozené miminko leží na mamince hned po porodu.Fyziologická žloutenka není zřetelná hned po porodu. Zdroj: Canva

Jak dlouho trvá žloutenka

1. Fyziologická žloutenka se u miminek narozených v řádném termínu vyskytuje ve svém maximu třetí až pátý den po porodu a do 14 dnů odezní. „U předčasně narozených se objeví o jeden až dva dny později a odeznívá do tří týdnů,“ dodává lékařka.
2. Patologická žloutenka je zřetelná už první den po porodu, hladina bilirubinu v krvi může stoupat velmi rychle a její trvání je různé.
3. Žloutenka z mateřského mléka se nejčastěji objevuje třetí až sedmý den života dítěte a obvykle zmizí mezi prvním až čtvrtým měsícem.

1. Fyziologická žloutenka

Jedná se o naprosto běžný jev u miminek, který se většinou obejde bez léčby. Není zřetelný hned po porodu, ale až za tři až čtyři dny. Jak už bylo řečeno, způsobuje ji dočasné zvýšení bilirubinu, které může mít hned několik důvodů:

 • kratší doba přežívání červených krvinek,
 • opakovaná cirkulace bilirubinu mezi střevem a játry,
 • nevyzrálost přeměny bilirubinu v játrech atd.

2. Patologická žloutenka

Patologická žloutenka nastane, jakmile hyperbilirubinemie přesáhne fyziologickou hodnotu. Rozvíjí se často již v prvních 24 hodinách života miminka. Patologická žloutenka může být příznakem neshody v krevních skupinách matky a dítěte, infekce, vrozené vady trávicího systému, špatného fungování štítné žlázy, metabolické poruchy nebo enzymové poruchy v játrech.

Patologickou žloutenku je nutné pečlivě hlídat a včas zařadit vhodnou léčbu. Rizikové faktory, které mají vliv na vznik patologické žloutenky jsou:

 • nedonošenost či nízká porodní váha,
 • dehydratace novorozence (nedostatečné krmení),
 • traumatický porod s přítomností krevních výronů (hematomů) u dítěte,
 • nesoulad v Rh a AB0 systému krevních skupin matky a dítěte,
 • infekce novorozence,
 • diabetes nebo hypertenze u matky atd.

Patologická žloutenka může být projevem vážné nemoci, která je způsobená inkompatibilitou Rh faktoru matky s Rh faktorem dítěte nebo AB0 systému krve.

Těhotná žena drží v ruce inzulinovou pumpu. Diabetes v těhotenství, žloutenka.Diabetes v těhotenství je rizikovým faktorem žloutenky. Zdroj: Canva

3. Žloutenka z mateřského mléka

Dalším typem je žloutenka z mateřského mléka (kojeného dítěte), která se vyskytuje u zdravých donošených novorozenců, kteří prospívají a mají zcela normální jaterní testy z krve. „Odborníci se zatím neshodli na jednoznačné příčině. Pouze se diskutuje o některých složkách mateřského mléka, které negativně působí na rozklad bilirubinu,“ dodává MUDr. Šebková.

Také se liší názory na to, zda je v tomto případě vhodné na přechodnou dobu kojení přerušit a podávat miminku umělou výživu, případně několik dní převařovat mateřské mléko, nebo v kojení naopak stále pokračovat. Protože i v takovém případě žloutenka odezní, nejpozději do 4. měsíce života.

Pokud maminka kojení na přibližně 48 hodin vynechá, pro zachování laktace je vhodné mléko odstříkávat. Přečtěte si také 5 rad pro správné odsávání mateřského mléka.

Maminka sedí na posteli v nemocnici a drží novorozené miminko se žloutenkou.Fyziologická žloutenka do jednoho týdne odezní. Zdroj: Canva

Jak nemoci předcházet

Nejúčinnější prevencí je žloutenku včas odhalit. Sestry i lékaři miminko zpočátku pozorují pomocí zraku, následně mohou pro zjištění orientačních hodnot využít transkutánní bilirubinometr (přístroj, který pouhým přiložením na kůži miminka stanoví hladinu bilirubinu v těle). Přesnější hodnoty podá až odběr krve a následné vyšetření hladiny bilirubinu v krvi.

Účinnou prevencí je také časté kojení a obecně dobrá hydratace, protože díky tomu se podpoří vylučování bilirubinu do moči a stolice. Pakliže se ale u miminka žloutenka potvrdí, je nutné určit o jaký druh se jedná a následně zahájit vhodnou léčbu.

Miminko s novorozeneckou žloutenkou leží na posteli a svítí na něj modré světlo.kdy žloutenka vyžaduje léčbu? Zdroj: Canva

Léčba novorozenecké žloutenky

Hodnoty bilirubinu v krvi určují, jestli jde o běžnou novorozeneckou žloutenku, nebo o závažné onemocnění, které vyžaduje léčbu. „Způsob terapie určují indikační grafy, které zohledňují gestační věk novorozence, postnatální stáří (počet hodin od narození) a přítomnost rizikových faktorů. V České republice se často využívá Hodrův-Poláčkův graf či doporučení Americké pediatrické asociace,“ říká MUDr. Alena Šebková

Jak rychle klesá bilirubin

 • Žluté zbarvení je viditelné obvykle při hodnotách bilirubinu nad 85 μmol/l. To se vyskytuje u 60-70 % zdravých miminek.
 • Fyziologická žloutenka je zpravidla tolerovaná do hodnoty 250 μmol/l a ani v těchto případech nemusí být nutné zahájit léčbu, rozhoduje indikační graf.
 • Důležité je vědět, že velmi vysoké koncentrace bilirubinu v séru (obvykle nad 430 μmol/l), mohou vést k ukládání volného (nekonjugovaného) bilirubinu do mozku, kde působí jako buněčný jed, a dochází k nevratnému postižení miminka tzv. jádrový ikterus či kernikterus.

Novorozenecká žloutenka se léčí už na oddělení neonatologie – pomůže fototerapie, tedy léčba světlem. Principem této terapie je schopnost molekuly bilirubinu absorbovat světlo, a tím změnit svou strukturu. Takto vzniklé izomery bilirubinu jsou více rozpustné ve vodě a mohou být přímo vyloučeny do žluči (stolice) a moče bez nutnosti přeměny v játrech. Účinnost fototerapie je přímo úměrná energii světla dopadajícího na kůži a závisí na vlnové délce světla. Nejúčinnější je modré světlo.

Léčba slunečním světlem – helioterapie

Slunění se již dlouhou dobu nedoporučuje. Denní světlo obsahuje jen málo účinného modrého světla a při vysvlečení dítěte hrozí jeho podchlazení. V žádném případě se pak nedoporučuje vystavit kůži novorozence přímému slunečnímu záření!

Na miminko s novorozeneckou žloutenkou svíti modré světlo.Léčba modrým světlem je nejúčinnější neinvazivní metoda. Zdroj: Canva

Léčba modrým světlem – fototerapie

Jde o nejúčinnější neinvazivní metodu. Tato léčba spočívá v aplikování světla pomocí zářičů umístěných ideálně 40-50 cm nad nahou pokožkou novorozence. Dítě je při tom umístěno ve vyhřívaném lůžku a je pečlivě monitorována jeho tělesná teplota. Musí mít zakryté oči, aby nedošlo k poškození sítnice oka. Je rovněž nutné, aby mělo dítě dostatek tekutin a nedošlo k dehydrataci, takže je buď kojeno, a nebo při nedostatku mateřského mléka krmeno umělou mléčnou formulí.

Další variantou léčby modrým světlem je použití fototerapeutické dečky. Přikrývka je protkaná optickými halogenovými vlákny a dítě do ní může být zabalené nebo na ní jen ležet. Maminka může vzít miminko do náručí, pochovat i nakrmit.

Další možnosti léčby

Pokud je fototerapie nedostatečná, v nutných případech může dojít i k výměnné transfúzi. To znamená, že je novorozenci vyměňována krev za krev dospělého skrze katetr zavedený do pupeční žíly.

Miminko s novorozeneckou žloutenkou svítí denní světlo.Miminku s novorozeneckou žloutenkou pomůže denní světlo. Zdroj: Canva

Je žloutenka nebezpečná?

Za normálních okolností žloutenka u miminek nijak škodlivá není a většinou nevyžaduje žádnou léčbu. V případě fyziologické žloutenky dojde ke spontánnímu poklesu hladiny bilirubinu na normální hodnotu během několika dnů, případně postačí několik hodin fototerapie.

Jakmile se přidají další faktory (například málo určitých enzymatických systémů v játrech), dojde k patologické novorozenecké žloutence. Velmi vysoké hodnoty bilirubinu v krvi vedou k nevratnému poškození mozku, tzv. kernikterus. Na jeho vzniku se uplatňuje několik faktorů, zejména hladina bilirubinu a její trvání, nezralost bariéry mezi mozkem a krví a nezralost nervových buněk. Největší nebezpečí tedy hrozí v prvních dnech po porodu. Díky zavedení systematické péče o novorozence se žloutenkou, včetně indikačních grafů pro její léčbu, a jeho dodržování, se prakticky kernikterus v ČR nevyskytuje.

Jiným typem žloutenky z velkého rozpadu krvinek je vrozená sférocytóza. Červené krvinky u tohoto dědičného onemocnění méně mění svůj tvar a nejsou schopné se prodírat slezinou, která je zadrží a zničí. Velmi vzácné jsou žloutenky s vrozeným poškozením nebo špatnou funkcí jater. Jedná se především o Gilbertovu nemoc a syndrom Crigler-Najjar.

Těchto případů je minimum, většinou se objevuje klasická fyziologická novorozenecká žloutenka. Stačí pár dní fototerapie a z porodnice vás brzy pustí domů.

Maminka se dívá na své miminko s novorozeneckou žloutenkou a dává mu pusinky.jaké zkušenosti s novorozeneckou žloutenkou mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Já měla kojení zakázané, syn se dostal na hodnotu 316. Musel na kapačky pod světlo. Kojení stav zhoršovalo. Mohly za to protilátky v MM. Domů nás pustili, až když hodnota klesla pod 240. Trvalo to 5 dnů.
Syn měl taky žloutenku a hodnoty bilirubinu byly taky kolem 280. Sestřička v porodnici říkala, že pod „světlo“ ho nemůžou dát dřív než se hodnota vyhoupne nad 300. Bylo mi řečeno, že se bilirubin vylučuje močí a taky stolicí.
Je to běh na dlouhou trať. První dítě bylo hodně žluté, naštěstí zežloutlo až po propuštění z porodnice. Dětská dr. chtěla brát krev kvůli bilirubinu, ale dítě nedalo ani kapku. Tak to dr. nechala být. Trvalo to dlouho než se jí zbavil a to byl přes léto. Ale nikdo nikdy mi neříkal nekojit. Možná v těch závažnějších stavech. Hlavně hlavu vzhůru. Ono to klesne a půjdete domů.
U novorozenecké žloutenky je důležité kojit, kojit a kojit, ať se bilirubin odbourává a vylučuje. Takže miminko příkladej..ta hodnota není tak hrozna, naše malá mela lehce přez 300 při kontrolním odběru a podařilo se to zvládnout bez svícení.. dřív se třeba na 1 nebo 2 dny nahradilo kojení UM a hodnota klesla rychleji.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Trápila vaše miminko po porodu novorozenecká žloutenka?

Hlasovalo: 67

Heslo odborně zaštiťuje:

Praktická lékařka pro děti a dorost

MUDr. Alena Šebková
MUDr. Alena Šebková

MUDr. Alena Šebková promovala v roce 1989 na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy.

Od roku 1995 vede privátní ordinaci v Plzni. Externě učí na plzeňské lékařské fakultě a jako předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP organizuje kontinuální vzdělávání lékařů, přednáší na seminářích a konferencích.

Je editorkou a hlavní autorkou učebnice Praktické dětské lékařství, jejíž druhé rozšířené vydání vyjde v roce 2023.

A letos vyjde již třetí díl knížky Kazuistiky (nejen) z primární pediatrické praxe kde je editorkou a spoluautorkou.

MUDr. Alenu Šebkovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Usínání u kojení (žloutenka)

30.5.22 19:59
16

Miminko s novorozeneckou žloutenkou nekaká

15.1.22 22:35
5

Novorozenecká žloutenka poraďte

12.1.22 19:44
7

Novorozenecká žloutenka kontrola

10.1.22 16:54
4

Novorozenecká žloutenka trvá dál

31.10.21 07:56
18

Opakující se žloutenka

24.8.21 11:36
3

Může se vrátit novorozenecka žloutenka?

Anonymní
17.6.21 21:29
10

Novorozenecká žloutenka a nemocnice?

11.5.21 00:11
13

Hodnoty novorozenecké žloutenky

17.4.21 18:37
22

Novorozenecká žloutenka hodnoty 252

16.4.21 19:56
4

Novorozenecká žloutenka a nutnost transfuze

9.2.21 20:08
4

Novorozenecká žloutenka - jak slunit?

23.5.20 09:06
10

Novorozenecká žloutenka, fototerapie

6.4.20 19:42
8

Novorozenecká žloutenka 280molů

30.3.18 21:54
16

Co je příčinou novorozenecké žloutenky?

28.2.18 17:19
108

Jak dlouho jste byli v porodnici kvůli novorozenecké žloutence?

13.11.17 07:11
37

Novorozenecká žloutenka - FN Olomouc

14.9.16 18:09
16

Žloutenka kojených dětí

17.8.16 07:37
59

Může se žloutenka vrátit po fototerapii?

17.7.16 11:22
26

Novorozenecká žloutenka a Rh faktor

9.2.16 09:15
32

Novorozenecká žloutenka - jak dlouho v nemocnici?

5.2.16 14:42
17

Novorozenecká žloutenka – jak dlouho trvá, než vymizí?

22.5.15 15:56
17

Novorozenecká žloutenka - neshoda krevních skupin

15.4.15 10:53
33

Žloutenka po porodu a její odeznění

5.2.14 12:58
15

Boj se žloutenkou

25.6.09 13:26
8

Jak dlouho trvá novorozenecká žloutenka?

1.4.06 20:40
9

Novorozenecká žloutenka u předčasně narozeného dítěte

26.11.05 10:45
6

FAQ

Jak vzniká novorozenecká žloutenka?

Jakmile se miminko narodí a začne spontánně dýchat, tělo vytváří krvinky nové. Původní se začnou v játrech rozpadat a jako odpadní látka vzniká již zmíněný pigment žluté barvy bilirubin. Pokud tělo nedokáže pigment rychle vyloučit a hromadí se v něm, projeví se to na nažloutlé barvě očního bělma, následně kůže a sliznic.

Jaké existují druhy novorozenecké žloutenky?

Fyziologická žloutenka, patologická žloutenka a žloutenka z mateřského mléka.

Jak dlouho žloutenka trvá?

Fyziologická žloutenka se u miminek narozených v řádném termínu vyskytuje druhý až třetí den po porodu a do jednoho týdne odezní. Patologická žloutenka je zřetelná už první den po porodu a její trvání je různé. Žloutenka z mateřského mléka je nejčastější třetí až sedmý den života dítěte a zmizí do deseti dnů.

Existuje proti novorozenecké žloutence prevence?

Nejúčinnější prevencí je žloutenku včas odhalit. Účinnou prevencí je také časté kojení, protože díky němu miminko nadbytečný bilirubin rychle vyloučí stolicí.

Jak se žloutenka léčí?

Novorozenecká hepatitida se léčí už na oddělení neonatologie – pomůže fototerapie nebo helioterapie, tedy terapie světlem.

Zdroje

 1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Jaundice in newborns: Parent FAQs , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Jaundice.aspx
 2. Autor: U.S. Centers for Disease Control and Prevention , Název: Jaundice and kernicterus , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: CDC , Zdroj: https://www.cdc.gov/ncbddd/jaundice/index.html
 3. Autor: March of Dimes , Název: Newborn jaundice , Rok vydání: 2013 , Vydavatel: March of Dimes , Zdroj: https://www.marchofdimes.org/complications/newborn-jaundice.aspx