na přehled Encyklopedie

Novorozenecká žloutenka - příznaky a léčba

Novorozenecká žloutenka neboli hepatitida (novorozenecký ikterus) je běžný jev u narozených dětí. Miminko má několik dní po porodu nažloutlou kůži a nažloutlé bělmo, protože má zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi. V porodnici se proto zahájí fototerapie, pomáhá také časté kojení. Žloutenka postupně zmizí a nemívá žádné následky.


zdroj foto diskuse Novorozenecká žloutenka

Příznaky - jak vypadá novorozenecká žloutenka?

Na denním světle si nejspíš všimnete, že kůže a oční bělmo miminka má žlutou nebo oranžovou barvu. Čím vyšší jsou hodnoty bilirubinu v krvi, tím žlutější novorozenec je.

Fyziologická novorozenecká žloutenka se neobjeví hned při porodu, ale nejdříve den poté, spíše později. Nejvýraznější je asi čtvrtý den a poté sama postupně mizí. Lékař změří intenzitu žlutého zabarvení kůže (pomohou mu referenční grafy a transkutánní ikterometr) a podle toho přistoupí k léčbě.

Novorozenecká žloutenka se objevuje u každého druhého dítěte, častěji postihuje předčasně narozené děti.

Jak dlouho trvá novorozenecká žloutenka

Kojenecká žloutenka trvá pár dní nebo týdny. Většinou ale hladina bilirubinu začne klesat po zahájení léčby a zbarvení kůže postupně zmizí.

neznalek píše: „My jsme byli taky žlutí asi do 2 měsíců. Paní doktorka říkala, že když kojím, tak se hladina bilirubina snižuje hodně pomalu. “

Léčba novorozenecké žloutenky

Novorozenecká hepatitida se léčí už na oddělení neonatologie – pomůže fototerapie neboli terapie světlem. Novorozence vystaví takzvanému modrému světlu určité vlnové délky. To pomůže bilirubinu se rozpustit ve vodě a tělo miminka ho pak močí vyloučí. Doba, po kterou probíhá fototerapie, závisí na hodnotách bilirubinu v krvi.

Je také možné podávat léky. Pokud hodnoty bilirubinu v krvi neklesají, dostane miminko výměnnou transfuzi krve.
Pokud je ale novorozenecká žloutenka mírná, fototerapie se nepoužívá. Stačí miminko vystavovat slunečnímu světlu, miminko postupně zesvětlá a hodnoty se upraví.

Nsoci píše: „Náš se svítil jenom den, ale byly tam i mimča, co tam byly dva tři dny. Radši to vydržte, i když je to otrava, protože kdyby vás pustili moc brzo, může se to doma zase zhoršit a budete muset zpátky. Jenomže to už by ji nevzali zpět na novorozenecké, ale musela by na oddělení malých dětí a batolat a tam byste mohly chytit kdeco.“

raddka87 píše: „Nám se zhoršila žloutenka až doma a vraceli jsme se zpátky do nemocnice a přesně jak píše Nsoci, šli jsme na dětské oddělení… Na svícení byla skoro 4 dny a další den ještě na pozorování, aby jí to nevyskočilo znovu nahoru. Šli jsme tam s hodnotou 325 z krve.“

petrax77: „Co chci ale říct - žlutá byla 2 měsíce (!!!). Dětská MUDr. vždy řekla, že je to v pořádku, že až 3 měsíce po porodu to může trvat, než zmizí žloutenka. Zároveň mi k tomu říkala, že světlo či sluníčko tomu nepomůže (jak se dříve radilo). Že naopak pomáhá časté kojení.“

Na novorozeneckou žloutenku mohou pomoci homeopatika.

Hodnoty - novorozenecká žloutenka

Kdy začíná léčba novorozenecké žloutenky?

  • Pokud hodnoty bilirubinu v krvi přesáhnou 340 µmol/l,
  • Pokud bilirubin stoupá rychleji než 85 µmol/l za den
  • Pokud se žloutenka objeví dříve než druhý den po porodu (pozor, nemusí jít o fyziologickou, neškodnou žloutenku – může jí zapříčit infekce, hemolytické nemoci či poruchy metabolismu).

Proč se objevuje novorozenecká žloutenka?

Žloutenku způsobuje zvýšená hladinou bilirubinu v krvi. Bilirubin je látka, která vzniká především rozpadem hemoglobinu (jedna z hlavních součástí červené krvinky).

Než se miminko narodí, má v těle maminky vyšší potřebu červených krvinek. Po porodu se mu ale mění oběhový systém a okysličovaní krve náhle zajišťují plíce místo placenty. Jeho tělíčko už nepotřebuje tak velké množství krvinek a dochází ke zvýšenému rozpadu červených krvinek. Tím stoupá hladina bilirubinu v krvi.

Rh faktor a další příčiny novorozenecké žloutenky

paraplicko píše: „Jak mi vysvětlila primářka na novorozeneckém, každé miminko se narodí se žloutenkou, ale ne u každého propukne. To se však týká „klasické novorozenecké žloutenky“. Pokud však je žloutenka způsobena rozdílností krevních skupin nebo Rh faktorů matky a dítěte, je to mnohem závažnější a je nutné tuto žloutenku adekvátně léčit.“

Nejčastější nefyziologickou žloutenkou je zvýšení bilirubinu z důvodu extrémního rozpadu červených krvinek. K tomuto rozpadu dochází při přítomnosti protilátek proti červeným krvinkám v krvi dítěte (nejznámější je asi problematika RH inkompatibilita matka – dítě).

Jiným typem žloutenky z velkého rozpadu krvinek je vrozená sférocytóza. Červené krvinky u tohoto dědičného onemocnění umějí méně měnit svůj tvar a nejsou schopné se prodírat slezinou, kde je zadrží a zničí. Velmi vzácné jsou žloutenky s vrozeným poškozením nebo špatnou funkcí jater. Jedná se především o Gilbertovu nemoc a syndrom Crigler-Najjar.

Těchto případů se objevuje minimum, většinou se objevuje klasická fyziologická novorozenecká žloutenka. Stačí pár dní fototerapie a z porodnice brzy budete doma.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Novorozenecká žloutenka"?