Jak na plané neštovice u dětí?

Plané neštovice jsou akutním virovým onemocněním a řadí se mezi běžné dětské nemoci. Způsobuje je virus VZV (varicela zoster virus) a jsou vysoce infekční. Šíří se snadno a rychle, a to vzduchem nebo také přímým kontaktem. Jak je poznáte a čím se léčí?

Neštovice se nejvíce šíří v dětském kolektivu. Zdroj: CanvaNeštovice se nejvíce šíří v dětském kolektivu. Zdroj: Canva

Plané neštovice a jejich vznik

Virus VZV se dostane do organismu dítěte většinou přes nosní sliznici a horní dýchací systém nebo přímým kontaktem s nakaženým. Nejčastěji děti přijdou k neštovicím právě v dětském kolektivu (školka, škola) nebo od svých sourozenců či kamarádů. Po organismu se virus šíří krví a napadá lymfatické uzliny, slezinu a jiné orgány. Tento stav ustane, ale s novým vzplanutím infekce dojde k typickému výsevu kožních lézí.

Akutní fáze nemoci trvá většinou týden, výsev puchýřků končí zhruba 5. den. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný a zakalený. Tekutina je infekční a obsahuje choroboplodné zárodky. V ojedinělých případech se může se objevit zápal plic, zánět jater nebo zánětlivé postižení mozečku (cerebelitida).

Neštovice poznáte podle výsevu pupínků. Zdroj: CanvaNeštovice poznáte podle výsevu pupínků. Zdroj: Canva

Jak poznat plané neštovice

Inkubační doba viru se pohybuje mezi 10–21 dny. Typické příznaky nástupu nemoci doprovází:

  • horečka
  • únava
  • nechuť k jídlu
  • samotná vyrážka v podobě neštovic

Už po jednom dni od těchto projevů se může na tělíčku dítěte objevit výsev kožní vyrážky. Právě kožní puchýřky jsou pro plané neštovice u dětí typické.

Vyrážka vypadá jako kapičky slz, nebo jako malé skleničky, které mění obsah z čirého na zakalený. Neštovice se často objevují ve výsevových vlnách a zpravidla postupují od hlavy k nohám. Dítě se tedy může osypat několikrát, resp. množství neštovic může gradovat. Na těle může být až 500 lézí. Průběh neštovic bývá ale různý, některé dítě může mít pouze mírný průběh s malým množstvím neštovic, jiné průběh těžší s velkým výsevem. Záleží například na imunitě.

Plané neštovice obyčejně vymizí spontánně. Dítě by nemělo chodit mezi lidi, dokud se ze všech lézí nevytvoří tvrdé krusty (strupy).

Neštovice doprovází výrazné svědění a nekomfort, které dítě podněcuje ke škrabání. Tomu je ale třeba zamezit jinak, protože může dojít k zanícení léze a následné infekci.

Plané neštovice v těhotenství mohou ohrozit zdraví nenarozeného miminka. Zdroj: CanvaPlané neštovice v těhotenství mohou ohrozit zdraví nenarozeného miminka. Zdroj: Canva

Neštovice u dospělých a v těhotenství

U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, protože bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček. Po 10. roce se proto mnohdy doporučuje očkování kvůli obavám ze špatného průběhu nemoci.

V prvním trimestru těhotenství může být virus opravdu nebezpečný, protože může způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu. Pokud jste neštovice neprodělala a jste na začátku těhotenství, kontaktujte v případě podezření na nemoc svého gynekologa. Možností je injekčně aplikovat hyperimunní globulin obsahující protilátky proti tomuto viru.

Druhý trimestr těhotenství by neštovice neměly nijak ohrozit, naopak pokud máte neštovice těsně před porodem, záleží na každém dni. Zhruba měsíc před porodem nenarozené dítě získá protilátky od matky, čím je ale blíže k porodu, je zde možnost, že si novorozenec bude muset nemocí projít a nemoc prodělat, což může být velká komplikace.

Onemocnění zpravidla nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly, nebo si jejich tělo vytvořilo protilátky po očkování.

Neštovice se nejčastěji ošetřují tekutým pudrem. Zdroj: CanvaNeštovice se nejčastěji ošetřují tekutým pudrem. Zdroj: Canva

Jak léčit plané neštovice?

Plané neštovice jsou onemocněním virového původu, a proto se nedají léčit antibiotiky. Léčba je pouze symptomatická. Nemocného je třeba udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce, v zimě zůstat doma v teple.

Máme pro vás tipy, díky kterým s neštovicemi rychle zabojujete:

  Horečku nesnižujeme alopatickými léky, tedy léky běžně užívanými na snižování horečky. Necháme dítě vypotit nebo můžeme dávat chladné zábaly.
  Z homeopatie můžeme podat ACONITUM na snížení horečky a SULFUR na svědivou vyrážku.
  Vyrážku ošetřujeme také tekutým pudrem, později antiseptickou mastí (poradí v každé lékárně), můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě nějaký čas kůži zvláčňujeme – hydratujeme.
  Dítě by mělo dodržovat normální hygienu včetně koupání a sprchování. Zakazování koupání dětem s planými neštovicemi nemá žádné racionální opodstatnění. Důležité je nestrhnout již vzniklé strupy při utírání či oblékání. Do koupele lze také přidat trochu hypermanganu nebo epsomské soli pro vysušení neštovic.

  Dítě oblékáme do bavlněného oblečení, abychom vyrážku nedráždili.

  Dbáme na čistotu rukou a krátké nehty, abychom zabránili zanesení infekce.

  Dobrému průběhu pomůže také podávání vitamínu B3 a C.

  Některým pacientům lékař podává antivirotika – tedy léky, které potlačí množící se virus. Případně můžete zvážit také očkování.

Když neštovice proděláme

Po prodělaných neštovicích si tělo proti tomuto viru vybuduje celoživotní imunitu. Proto můžeme prodělané onemocnění v dětském věku považovat za výhodu. V pozdějším věku se už opakované nákazy neštovicemi nemusí obávat. Virus však v těle zůstává celoživotně. Projevit se již nemusí, ale například při oslabení organismu se může objevit v podobě pásového oparu.

Heslo odborně zaštiťuje:

Pediatr
12.3.21 13:17

Jiří Havránek působí jako primář dětského a novorozeneckého oddělení v nemocnici Slaný. Absolvoval 2. LF UK v Motole v letech 1990–1996. Začínal na dětském oddělení v Rakovníku a následně pracoval v několika nemocnicích. V letech 2005–2010 pracoval na Dětské klinice Thomayerovi nemocnice. Zpočátku pracoval na JIP, dále jako vedoucí oddělení větších dětí. V tomto období působil na fakultě asistentem a přisedal u státních zkoušek z pediatrie. Má aprobaci jako člen zkušební komise pro atestace z pediatrie. Publikoval řadu článků, zejm. v Pediatrii pro prax. V oboru pediatrie jsem jeden z velkých přispěvatelů do Wikiskript (obdoba Wikipedie pro studenty medicíny).

Mnohokrát přednášel na kongresech e setkání dětských praktických lékařů a pořádal kurzy pro lékaře RZP (Rychlé záchranné služby) v problematice dětské akutní péče.
V letech 2018–2019 pracoval jako primář v Dětské Olivově léčebně (nyní externě), od 10/2020 působí jako primář Dětského a novorozeneckého oddělení ve Slaném.

Nemocnice Slaný

Mudr. Jiří Havránek
Nemocnice Slaný

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Jak dlouhá je inkubační doba neštovic?

Inkubační doba viru se pohybuje mezi 10–21 dny. Typické příznaky nástupu nemoci doprovází:

  • horečka
  • únava
  • nechuť k jídlu
  • samotná vyrážka v podobě neštovic

Je nutné zůstat doma?

Ano, neštovice jsou vysoce infekční a je třeba zůstat doma až do úplného vyhojení neštovic. Plané neštovice obyčejně vymizí spontánně. Dítě by nemělo chodit mezi lidi, dokud se ze všech lézí nevytvoří tvrdé krusty (strupy).

Jak léčit neštovice?

Z homeopatie Můžeme podat ACONITUM na snížení horečky a SULFUR na svědivou vyrážku. Vyrážku ošetřujeme tekutým pudrem, později antiseptickou mastí (porádí v každé lékárně), můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady.

V případě potřeby snižujeme horečku, dáváme chladné zábaly a dodržujeme hygienu. Některým pacientům lékař podává antivirotika – tedy léky, které potlačí množící se virus.

Může se dítě koupat?

Dítě by se mělo dodržovat normální hygienu včetně koupání a sprchování. Zakazování koupání dětem s planými neštovicemi nemá žádné racionální opodstatnění. Pozor musíme dát aby se z navlhlých neštovic při otírání nestrhly již vytvořené stroupky. Některým dětem vyhovuje vlažnější koupel. Do koupele lze přidat trocha hypermanganu nebo epsomské soli, která neštovice vysuší.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak na plané neštovice u dětí??

Mohlo by vás zajímat: