Čepy na mandlích: Léčit, nebo odstranit?

Našla jste dítěti bílé hrudky (hrbolky) na mandlích? Jedná se o čepy, se kterými se setkáte nejčastěji při angíně, nicméně se mohou vytvořit i z jiných důvodů. Jak si s nimi poradit a jaká je účinná prevence?

Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock, Inc.

Krční mandle


Krční mandle jsou dva oválné ostrůvky lymfatické tkáně. Jsou na zadní stěně hltanu mezi patrovými oblouky. Dobře je vidíme při pohledu do otevřených úst. Jsou orgánem důležitým pro obranyschopnost organismu.

Co jsou čepy na krčních mandlích?

Čepy na mandlích se nejčastěji vytvářejí při akutně probíhající nebo chronické angíně, kdy dochází k zánětu mandlí. Ten následně vyvolává bolest při polykání a je často doprovázen horečkou. Na zarudlých a zduřených mandlích se v průběhu nemoci začnou tvořit drobné bílé tečky, které se nazývají čepy. Ty obsahují odumřelé buňky sliznice, bílé krvinky a bakterie způsobující zánět.

Příčiny čepů na mandlích

Čepy na mandlích jsou nejčastěji projevem nějakého onemocnění:


Původcem jsou nejčastěji streptokoky, méně často pak jiné bakterie nebo viry.

Příznaky (projevy) čepů na mandlích

  • bílé hrudky nebo hrbolky na mandlích
  • u povrchnějšího zánětu se na mandlích vyskytuje jen povlak
  • při hlubším zánětu se tvoří čepy

Dělení zánětu mandlí

  • akutní zánět mandlí - silné bolesti v krku, hrdlo i mandle zarudlé
  • chronický zánět mandlí - zápach z úst, jinak nepůsobí potíže a není nebezpečný

Léčba čepů na mandlích

Při výskytu čepů na mandlích navštivte s dítětem lékaře. Ten udělá případný stěr z mandlí a vzorek odešle ke zpracování. Čepy mohou začít i hnisat a na mandlích se začnou vytvářet povlaky.

Hnisavá angína s čepy nebo až s povlaky může znamenat i tzv. infekční mononukleózu. Většinou je nutné nasazení antibiotik.

U chronického zánětu alespoň trochu uleví kloktání heřmánku a zvýšená ústní hygiena.


Co pomůže s čepy na mandlích?

  • Podávejte dítěti med v jakékoli formě, obsahuje totiž inhibin, který působí jako přírodní antibiotikum
  • Doplňujte dítěti vitaminy C, A, E, pyridoxin a kyselinu listovou, jelikož posilují imunitní systém a podporují organismus v boji proti cizorodým látkám. Ideálně ve formě měkkých druhů ovoce a zeleniny (mrkvové kaše, nastrouhané jablko, kiwi, dýně, meruňky) a ovocných šťáv.
  • Podávejte dítěti cibuli, která má rozsáhlé dezinfekční účinky.
  • Snažte se, aby dítě co nejvíce pilo.
  • Chraňte krk před mechanickým podrážděním - nedávejte dítěti tvrdší syrovou zeleninu nebo celozrnné výrobky či suché pečivo, které zaníceným mandlím jen přitěžují.

U chronického zánětu mandlí vyzkoušejte ústní vodu, různá antiseptika, kloktání heřmánku. Je možné také čepy vytlačit pořádně umytými prsty či vatovou štětičkou.


Prevence čepů na mandlích

Odstranění krčních mandlí – ano, nebo ne?

Zda odstranit krční mandle, nebo ne záleží na více faktorech. Pokud mikroorganismy v mandlích přetrvávají a jsou zdrojem opakovaných angín i přes usilovnou antibiotickou léčbu, je vhodné je odstranit.

Obzvláště pokud je původcem angín beta-hemolytický streptokok skupiny A (spálový bacil). Tento zákrok se provádí nejčastěji mezi 6. a 12. rokem věku dítěte.

V některých případech však po odstranění mandlí může docházet k přesunutí zánětu na sousední orgány (průdušky, plíce atd.). Každou z variant proto pečlivě konzultujte se svým lékařem.

Chronické hnisavé mandle mohou vést k poškození srdce a ledvin či revmatické horečce – nepodceňujte proto prevenci!


Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Čepy na mandlích: Léčit, nebo odstranit??

Mohlo by vás zajímat: