Lymská borelióza: Pozor na klíšťata

Po celé střední Evropě je velký výskyt infikovaných klíšťat (v průměru se jedná o každé páté klíště), která přenášejí lymskou boreliózu. Jak se bránit proti nakažení a jaký je správný postup odstranění klíštěte?

Zdroj: PHOTO FUN / Shutterstock, Inc.

Lymská borelióza je onemocnění postihující více systémů (polysystémové onemocnění), především kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce.

Příznaky a projevy lymské boreliózy

Lymská borelióza se dělí na následující tři stádia, kterými nemusí každý nakažený projít:

  • První fáze: kruhovité zarudnutí kolem rány, příznaky podobné chřipce, silné bolesti hlavy
  • Druhá fáze: psychické změny, projevy zánětu mozkových blan (bolest hlavy, ztuhlost šíje, vysoká horečka, zvracení, ochrnutí v obličeji, srdeční obtíže, bolesti kloubů
  • Třetí fáze: silné revmatické obtíže

V období za 1-6 týdnů od přisátí klíštěte se objeví malá zarudlá skvrnka, která se v dalších dnech zvětšuje, ale ve středu kruhu bledne. Skvrna může pálit a svědit, často se k ní přidávají bolesti hlavy a končetin a zvýšená teplota. Za několik týdnů zarudnutí zmizí, nicméně může se objevovat znovu.Při neléčené borelioze může dojít k zánětu mozkových blan, psychickým změnám, poruchám srdečního rytmu a bolestem kloubů. Po měsících až letech se může objevit zánět kloubů a revmatické obtíže.

Nakažlivost (infekčnost) lymské boreliózy

Původcem lymské boreliózy jsou bakterie Borrelia burgdorferi, které se přenášejí na člověka z infikovaného klíštěte. Čím déle je infikované klíště přisáté, tím větší je pravděpodobnost přenosu nákazy.

Léčba lymské boreliózy

Pokud u dítěte uvidíte zarudlou skvrnu, příp. další obtíže, ihned jděte k lékaři. Lékař přistoupí k antibiotické léčbě, která může průběh nemoci zmírnit.

Na rozdíl od klíšťové encefalitidy, na kterou existuje očkovací látka, proti lymské borelióze neexistuje v současné době účinná vakcína.

Prevence lymské boreliózy

  • Při návratu z lesa nebo louky dítě vždy důkladně prohlédněte. Zvláštní pozornost věnujte hlavě. V případě, že objevíte jeho kůži klíště, ihned ho odstraňte a dál sledujte v následujících týdnech ránu.
  • Snažte se dítě co nejvíce chránit proti klíšťatům – dejte dítěti pevné boty, podkolenky, dlouhé kalhoty a košili nebo tričko s dlouhým rukávem. Volte oblečení z hladkých materiálů. Použijte také vhodný sprej či tekutý prostředek proti klíšťatům.

Přírodní přípravky na odpuzení klíšťat – tipy od maminek z eMimina

Kolem nás je všude plno chemie, proto není zrovna ideální používat i chemické přípravky na kůži proti klíšťatům. Máme pro vás nějaké babské rady, jak odradit klíšťata.

Ocet svařený s rozmarýnem
1 sáček rozmarýnu, 1 litr vody, 1 lžíce bílého vinného octa
Vodu přiveďte k varu, potom ji odstavte, nasypejte do ní rozmarýn, nechte ho vylouhovat, přeceďte a nakonec přidejte lžíci bílého vinného octa. Tento repelent přelijte do lahvičky a dejte do lednice. Před každým výletem jím děti nasprejujte.
Stejným postupem můžete použít i levanduli.

Hřebíček v Alpě
Naložte cca 30 ks hřebíčku do 200 ml Alpy a nechte alespoň den louhovat. Tinkturu nalijte do rozprašovače a postříkejte s ním vždy děti.

V lékárně pro děti kupte náramky na ruce a nohy s přírodními silicemi, které hravě odpuzují klíšťata.

Jak odstranit klíště?

  • Klíště se snažte odstranit co nejdříve po přisátí.
  • Připravte si pomůcky na odstranění klíštěte (speciální kartu se zářezy nebo navlhčenou vatovou štětičku, popř. v krajním případě dovnitř zahnutou pinzetu).
  • Klíště odstraňujte kývavým pomalým pohybem ven z kůže. Jestliže v ráně zůstane část klíštěte, hlavička nebo kusadla, nepropadejte panice. Tyto části již nejsou nebezpečné (bakterie jsou obsažené v trávicím traktu klíštěte) a časem vyhnisají.
  • Ránu poté vydezinfikujte 70% alkoholem.
  • Klíštěte se snažte nedotýkat, pokud se ho dotknete, umyjte si následně ruce.

Nezkoušejte klíště udusit olejem, mýdlem nebo krémem.

Pokuste se klíště uschovat, při podezření na boreliózu je možné u něj provést speciální vyšetření, které prokáže, zda bylo infikováno bakteriemi, které nemoc způsobují.

Jestliže nechcete klíště uchovávat pro eventuální vyšetření, spláchněte ho do záchodu.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Lymská borelióza: Pozor na klíšťata?