Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

10 tipů, jak podpořit tvorbu mateřského mléka

Novopečené maminky se často obávají, zda mají dostatek mléka. Může trvat několik dnů i týdnů, než se maminka s miminkem sžije a rozkojí se naplno. Na tvorbu mateřského mléka má vliv celá řada faktorů. A mnoho z nich můžete ovlivnit vy sama. Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak podpořit tvorbu mateřského mléka a celkově kojení.

Maminka kojí miminko. Klid před a po porodu podporuje laktaci. Zdroj: Canva
+11

1. Časté kojení

Při tvorbě mateřského mléka platí jednoduché pravidlo, čím vyšší je poptávka, tím vyšší je nabídka. Proto laktační poradkyně doporučují novopečeným maminkám, aby kojily co nejčastěji. Po kojení v prsu zůstává 30 % mateřského mléka, které je připraveno na další kojení. V případě, že miminko není schopné z nějakého důvodu vypít všechno mléko, je důležité jej odsát. K tomuto účelu perfektně slouží odsávačky, které mohou zachránit laktaci například u maminek, jež porodily předčasně a miminko není dostatečně silné sát samo.

Laktační poradkyně Miluše Plecerová z VFN v Praze k tomu říká zajímavou věc: „Udává se, že po kojení v prsu zůstane zhruba 30 % mateřského mléka. To je ale vlastně velmi nevypovídající informace, protože kapacita mléčné žlázy je u každé ženy rozdílná. Je dána strukturou žlázy, tj. počtem pohárků, které mléko tvoří. To tedy znamená, že u jedné je 30 % mléka třeba 20 ml a u jiné teoreticky klidně několik deci mléka…“ a s úsměvem dodává: „Je to prostě příroda.“

Jak často na začátku miminko kojit?

 • Každé miminko je jiné, ideální je kojit dítě osmkrát až dvanáctkrát denně.
 • Kdykoliv je miminko vzhůru a otevírá pusinku, nabídněte mu prs. Miluše Plecerová říká: „Pozorujte své miminko. Otvírá pusinku? Vyplazuje jazyk a dává si ručičky k ústům? Nemá hlad…?“ Režim kojení se postupně upraví. Jakmile dítě vypije větší množství, nebude pravděpodobně vyžadovat prs tak často.
 • Někteří novorozenci jsou velmi spaví a na kojení se sami nevzbudí. Proto je důležité je pravidelně po čtyřech hodinách budit a prs nabízet. Laktační poradkyně ale důrazně upozorňuje: „Existují vážné zdravotní důvody, např. nezralost nebo třeba žloutenka, kdy je třeba krmit častěji. Při frekvenci kojení šestkrát denně totiž miminko nebude prospívat. Nedokážete mu dostatek potřebných kalorií.“

Dalším problémem, se kterým se novopečené maminky často setkávají, jsou bolavé a rozpraskané bradavky. Proto je důležité o ně dobře pečovat. Po kojení je nechte několik minut oschnout. Můžete rozetřít pár kapek mateřského mléka po dvorci a bradavce a nechat zaschnout. Mateřské mléko má totiž skvělé hojivé účinky. Vyzkoušet můžete také krém s hojivým účinkem, který zakoupíte nejlépe v lékárně. Tyto speciální krémy nijak neškodí miminku a urychlují hojení.

Problémy při kojení? Hlavně se nestresujte.

Maminka v poloze v lehu kojí miminko.Kojte v poloze, která vám nejvíc vyhovuje. Zdroj: Canva

2. Správná technika a poloha kojení

Mnoho maminek, zejména prvorodiček, neví, jaká poloha je při krmení nejvhodnější a také často chybují v technice kojení. Obecně platí, že pokud si nejste čímkoliv jisté, požádejte o pomoc už v porodnici. Laktační poradkyně vám vysvětlí, jaké polohy při jsou vhodné a které by mohly nejvíce vyhovovat vám a vašemu miminku. Některým maminkám vyhovuje více kojení vleže, jiným zase vsedě.

Velmi důležité je také správné držení prsu. I s tím vám laktační poradkyně pomůže. Prsty ruky, kterými podepíráte prs, by se neměly dotýkat dvorce. Dítěti nabízíme co největší část dvorce, nikoliv pouze bradavku.

Významnou roli hraje také technika přisátí a sání – bradavka musí být v úrovni pusinky miminka. Jakmile dráždíte ústa dítěte bradavkou, vyvoláte tím u něho sací reflex. Správnou technikou docílíte nejen zvýšené tvorby mléka, ale především spokojenosti miminka i vaší.

Maminka sedí na gauči a odsává mléko.Odsávání mléka je vhodné, pokud je mléka málo, ale i hodně. Zdroj: Canva

3. Odsávání mléka

V některých případech je potřeba sáhnout po odsávačce mléka. Nabídka odsávaček je velká. V zásadě můžete zvolit buď ruční, nebo elektrickou.

 • Elektrických odsávaček je několik druhů a liší se podle výkonu a samozřejmě i ceny. Elektrickou odsávačku oceníte, pokud potřebujete odsávat často a pravidelně. Jejich obsluha je pohodlnější, protože motor vše vyřeší za vás.
 • Manuální odsávačky jsou levnější, tiché a hodí se pro příležitostné odsávaní.

Odstříkávání je vhodné, pokud je mléka málo, ale i hodně. Jestliže se laktace rozjíždí pomaleji nebo dítě málo saje, používání odsávačky vám může pomoci. Skvělou službu poskytne také v případě, že máte mléka nadbytek. Někdy se může stát, že dítě prsy dostatečně nevyprázdní, prsa jsou příliš nalitá a bolestivá a může vzniknout zánět. Odstříkané mléko lze také zamrazit ve speciálních sáčcích.

Jak často je potřeba odsávat, když chcete podpořit laktaci?

Ideálně tak často, jako byste kojila (nebo kojíte) své dítě. Tedy osm až deset odsávaní denně nejlépe hned po kojení (nikdy ne před kojením). V prvních dvou týdnech se doporučuje odsávat 15 minut z každého prsu. „Pozor na přetížení a poranění bradavek! 20 minut odsávání celkem stačí, s tím, že prsy opakovaně vystřídáme,“ říká Miluše Plecerová.

Maminka se tulí k miminku, které drží v náručí.Těsný kontakt s miminkem podpoří laktaci. Zdroj: Canva

4. Těsný kontakt maminky s děťátkem

Tvorbu laktace můžete ovlivnit i něčím tak příjemným, jako je mazlení se svým miminkem. Ideální je těsný kontakt takzvaně kůži na kůži, kdy je maminka svlečená do půl těla a miminko třeba jen v plence. Novorozenec se takto aktivněji přisává a má lepší sací reflex. Zvyšuje se jeho potřeba sání a vyplavuje se hormon oxytocin.

Jednou z nejjednodušších metod, jak podpořit tvorbu mléka během kojení je přitulit se k miminku. Spokojenost bude na obou stranách.

Maminka s miminkem společně spinkají v posteli.Jak společný spánek ovlivňuje kojení? Zdroj: Canva

5. Spěte s miminkem v jedné posteli

Někteří odborníci doporučují v rámci podpory laktace vzít si miminko do postele. Společné spaní totiž výrazně zjednodušuje kojení. Miminko má prs neustále u sebe a může se nakojit kdykoliv má potřebu třeba v polospánku. I maminka se lépe vyspí, když nemusí vstávat. Dalšími výhodami společného spaní je, že se prohlubuje vztah mezi dítětem a matkou a miminko se navíc cítí v bezpečí.

Není společné spaní nebezpečné?

Někteří pediatři zdvihají varovný prst, že dítě by mělo spát ve své postýlce a ideálně s využitím monitoru dechu v prvních měsících života. Pokud se ale rozhodnete mít miminko v noci u sebe, položte ho na záda a ne příliš blízko k sobě. Důležitá je také kvalitní matrace a dobře zajištěná postel (dítě by nemělo spát na kraji, aby nespadlo). Místnost, ve které budete s dítětem spát větrejte a udržujte v ní příjemnou teplotu.

Žena sedí na gauči a masíruje si prso.Může masáž prsu podpořit kojení? Zdroj: Canva

6. Masáž prsu

Další možností, jak podpořit kojení, je masáž prsu. Touto masáží podpoříte uvolňování hormonů, které podporují tvorbu mateřského mléka. Tuto masáž můžete provádět před každým kojením nebo odstříkáváním. S masáží prsou se doporučuje začít již v době těhotenství, nejlépe čtyři týdny před porodem.

Jak na to?

 • K masáži budete potřebovat dva prsty – nejlépe palec a ukazováček.
 • Krouživými pohyby jemně masírujte nejprve jeden a poté druhý prs.
 • Poté jemně promasírujte každou bradavku.
 • Nakonec se předkloňte dopředu a jemně s prsy zatřeste, aby došlo k uvolnění mléka gravitací.
Žena sedí na gauči a pije čistou vodu.Dostatek tekutin je pro tvorbu mléka důležitý. Zdroj: Canva

7. Dodržujte pitný režim

Tvorbu mléka ovlivňuje také dostatek tekutin. Je důležité nejen hodně pít, ale také dbát na to, co pijete. Základem je čistá voda. Některé zdroje udávají, že kojící žena by měla vypít denně alespoň 2–3 litry tekutin. Miluše Plecerová ale upřesňuje, co doporučují odborníci v poslední době: „Důležité je vyhovět včas pocitu žízně, mít tekutiny vždy k dispozici i při kojení nebo odsávání. Nezapomínejte ale, že se počítají všechny tekutiny, včetně polévek. Dnes se již ví, že stačí 1,5 litru tekutin k vytvoření dostatečného množství mateřského mléka.“

Kromě vody je vhodné sáhnout po neslazených ovocných šťávách a ovocných čajích. Doporučení vyhnout se černé kávě, černému a bylinkovému čaji, které kromě kofeinu navíc odvodňují, jsou již překonána. To potvrzuje i Miluše Plecerová: „Není třeba se striktně vyhýbat kávě, ale všeho s mírou, samozřejmě. Některé maminky strádají při zákazu kávy. Proč jim ten malinký společenský i chuťový zážitek nedopřát…? To samé čaj… nebo třeba i bylinky, které odvodňují? Mám-li na ně chuť, dopřeji si je a pak se s chutí napiji vody a tekutinu doplním.“

Existují nápoje, které jsou přímo určené na podporu laktace a představují skvělou náhražku kávě a bylinkovým čajům, kterým je potřeba se při kojení vyhýbat.

Co pít na podporu laktace?

 • Bílou kávu – vyzkoušejte meltu nebo Caro.
 • Skvělou službu vám poskytnou kojicí čaje, které jsou i chuťově dobré. Každý výrobce nabízí trochu jiné složení. Je třeba vyzkoušet, který vám bude nejvíce vyhovovat.
 • Gravimilk je nápoj v prášku, který byl vyvinutý speciálně pro těhotné ženy. Kromě toho, že skvěle chutná, obsahuje také cenné vitamíny a minerální látky.

Miluše Plecerová od pražského Apolináře uzavírá: „Potvrdilo se ze studií, že heřmánek provokuje tvorbu prolaktinu, hormonu, který stojí za tvorbou mateřského mléka. Tak doporučuji pár šálků odvaru z květu heřmánku.“

Žena se chystá nalít sirup na lžíci.Homeopatika můžete vyzkoušet i ve formě sirupu. Zdroj: Canva

8. Vyzkoušejte homeopatika

S laktací vám mohou pomoci také homeopatika. Homeopatie je účinná a šetrná metoda, kterou lze využít i v období kojení. O tom, jaká homeopatika užívat, je dobré se poradit s odborníky, například s laktační poradkyní, případně v lékárně.

Mnoho maminek užívá homeopatika s názvem Ricinus communis o síle 5 CH. Tento přírodní lék je ve formě granulí, které se jednoduše rozpouští v ústech a je vhodné jej užívat po celou dobu, než laktace plně „naběhne“. Mezi další často užívaná homeopatika patří Lac caninum 5 CH a Agnus castus 5 CH.

Homeopatika mohou být podávána i v jiné konzistenci, než jsou granule, například v podobě sirupu, tablet nebo v alkoholovém roztoku.

Nevyhovují vám homeopatika? Pak sáhněte po doplňcích stravy. Laktační poradkyně nebo váš gynekolog vám poradí, jaké doplňky stravy jsou pro kojící maminky vhodné.

Žena stojí v kuchyni a zalívá čaj z kopřivky.Na podporu laktace je vhodný čaj z kopřivky. Zdroj: Canva

9. Bylinky

Pokud nemáte dostatek mléka a nemůžete se rozkojit, sáhněte po bylinkách. Existují takové, které mají velmi pozitivní vliv právě na tvorbu mléka.

Mezi ty nejznámější patří pískavice řecké seno nebo benedikt lékařský. Skvělou kombinaci představuje anýz, fenykl a kmín. Kromě podpory tvorby mateřského mléka pomáhají proti nadýmání a prdíkům u novorozenců. Vyzkoušet můžete také čaj z kopřivy, která podporuje laktaci a pomáhá při padání vlasů.

Žena leží v posteli a odpočívá.Dopřejte si dostatek odpočinku. Zdroj: Canva

10. Psychická pohoda

Může to znít jako klišé, ale právě psychika hraje při kojení obrovskou roli. Maminky jsou po porodu často unavené a plačtivé. Není se čemu divit, porod představuje hormonální bouři a nedostatek spánku udělá své.

Jak se udržet v dobré psychické kondici?

Vyzkoušejte některé relaxační techniky – pomoci může i hluboké dýchání, poslech relaxační hudby a dostatek odpočinku, jak jen to miminko dovolí. Novorozenci mezi krmením většinu času prospí, požádejte o pomoc své blízké. A jakmile to půjde, choďte s miminkem alespoň na krátké procházky. I ty přispívají k lepší náladě.

Někdy může psychika po porodu zlobit víc, než dokáže novopečená maminka sama zvládnout. Může se rozvinout poporodní deprese nebo dokonce poporodní psychóza. V takovém případě je už nutná pomoc odborníka. Častěji se ale objevuje poporodní blues, které je způsobeno hormonální nerovnováhou a do pár týdnů většinou samo vymizí.

Jak podpořit laktaci hned po porodu

 • Klid před a po porodu,
 • přiložení dítěte hned v první hodině po porodu,
 • úzký tělesný kontakt matky a miminka,
 • „rooming in“ – matka a dítě bydlí a spí spolu v jedné místnosti,
 • nepřikrmovat, pokud to není nutné,
 • řídit se vlastním instinktem,
 • včas se o kojení informovat.
Maminka kojí miminko.Jaké zkušenosti s kojením mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Jedla jsem hodně polévky - vývary, hlavně hovězí, až tam stála lžička. Hodně zeleniny, masa, nudlí, popř. knedliček. Omáčky. Jedla jsem tak, jak vyžadovalo tělo. Vyhýbala jsem se jen pokrmům, co nadýmaly miminka. Pila jsem čaje pro kojící matky, hodně vody. Často jsem přikládala miminko k prsu. Čím víc saje, tím více mlíka se tvoří.
Nestresovat se vážením a měřením, kolik jsem odsála, úplně zbytečné. A pozor na mýdlo v žádném případě nepatří na prsa, miminko to může odmítat, že mu smrdí a můžou ti praskat z toho bradavky :! ;)
Pít čaj pro kojící matky :) Klid, žádný stres :) Dítě často přikládat :)
Sušené fíky, datle, ovesné vločky, a hodně spánku! :kytka: já ještě pila meltu se smetanou a mlíka bylo habaděj. Asi dvakrát semi stalo to samé, najednou začlo ubývat, ale do týdne se to zase vrátilo k normálu. Hlavně žádný stres :kytka:

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Měly jste problém ze začátku s tvorbou mateřského mléka?

Hlasovalo: 59

Heslo odborně zaštiťuje:

Laktační poradce

Miluše Plecerová
Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

Je dlouholetou certifikovanou laktační poradkyní Laktační Ligy. Jako dětská sestřička získávala praxi na dětské klinice novorozenecké JIP: Po delší době pak zatoužila po klidnějším oddělení, po zdravých miminkách a šťastných maminkách a tak přešla na novorozenecké oddělení prodnice. Po osmi měsících se stala staniční sestrou na oddělení intermediární péče. Oddělená, kde vedla tým skvělých sestřiček celých 25 let. Když vznikal tým laktačních poradkyn, měla akorát pocit, že potřebuje po dlouhé době změnu a ujala se jeho vedení.

Její doménou je práce s maminkami předčasně narozených miminek a jejich dětmi, které jsou hospitalizované. Největší radost jí dělá úspěšné kojení při jejich propuštění do domácí péče, protože cesta k němu bývá často velmi komplikovaná a během ní miminka i maminky musí zdolat mnoho úskalí. Vzhledem k tomu, že na klinice pracuje na plný úvazek, nenavštěvuje maminky doma, ale mají možnost konzultace po telefonu.

Člověk by neměl být nikdy sám se sebou spokojený a měl by se neustále vzdělávat a naopak, své zkušenosti předávat dál. Ať už formou prezentací na odborných konferencích, seminářích nebo workshopech, ale i články s odbornou tematikou v časopisech i mediích, určených jak pro odbornou tak pro laickou veřejnost. Stejně tak se snaží o své znalosti dělit s ostatními a často získává pozitivní zpětnou vazbu.

Ve své poradně na klinice má možnost pracovat a poskytovat poradenství nejen díky telefonickým, ale i osobním konzultacím. Maminky občas využívají i cestu přes pracovní email. Poradna je ovšem vyhrazena pouze pro pacientky kliniky, neboť je hrazena pojišťovnou.

Miluši Plecerovou najdete také na stránkách:

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Během dne snížená laktace? Jak to opět nastartovat?

9.6.22 07:07
5

Rozjetí laktace a krváceni

17.3.22 22:15
4

Léky na zastavení laktace. Zdraví do budoucna.

9.3.22 21:05
4

Příprava a podpora kojení

12.2.22 07:38
22

Zvýšení laktace - doplňky stravy, přípravky, akupunktura

3.10.21 21:11
12

Ztráta laktace?

26.8.21 21:02
16

Jak podpořit laktaci

28.6.21 22:13
9

Čím navýšit laktaci

17.5.21 20:26
23

Kdy se mi spustí mléko po císaři

14.5.20 16:06
13

Podpora nekojení

29.1.20 21:45
24

Dá se zvýšit laktace ještě ve 4.měsíci?

11.11.19 19:52
41

Jak zvýšit laktaci po střevní chřipce/zvracení

26.1.19 10:36
8

Úbytek kojení

23.11.18 15:43
3

Čím zvýšit laktaci?

14.8.18 00:11
3

Řecké seno, benedikt lékařský - kde koupit?

31.7.18 20:25
10

Čím podpořit laktaci?

18.6.18 08:33
15

Jak poznám, že mi ubývá mléko?

16.6.18 23:08
10

Potíže s kojením, jak tomu mám pomoct?

14.6.18 17:20
47

Zvětšení jedoho prsu - kojení

10.6.18 16:16
7

Prosím o rady, jak zvýšit laktaci

29.5.18 21:14
7

Ztráta mléka v jednom prsu

10.4.18 17:25
7

Prosím o tipy, jak zvýšit laktaci

4.4.18 20:48
9

Totální vyčerpanost při kojení

6.3.18 09:31
75

Problém s denním kojením

6.2.18 22:24
10

Den z porodnice jsme doma, nezvládám to

11.1.18 10:51
79

Jak zase začít plně kojit

5.1.18 09:02
49

Úbytek mléka v 8 měsících

17.12.17 19:42
6

Podpora kojení

30.9.17 19:45
27

Jak zvýšit tvorbu mléka?

2.3.17 21:22
14

Babské rady - podpora laktace

1.3.17 15:58
14

Jak zvýšit laktaci?

8.11.16 13:19
24

Podpora laktace

1.11.16 12:28
19

Málo mlíka

24.8.16 21:10
13

Motilium na rozkojení?

14.8.16 14:56
82

Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka?

19.3.16 22:15
32

Jak podpořit laktaci? Přikrmovat měsíční miminko?

25.1.16 10:26
28

Zvýšení laktace

5.1.16 19:46
20

Málo mléka - jak podpořit laktaci?

10.7.14 22:55
75

Jak podpořit tvorbu mléka již v těhotenství?

12.12.13 17:31
24

FAQ

Jak často kojit miminko?

Při tvorbě mateřského mléka platí jednoduché pravidlo, čím vyšší je poptávka, tím vyšší je nabídka. Proto laktační poradkyně doporučují novopečeným maminkám, aby kojily co nejčastěji. Každé miminko je jiné, ideální je kojit dítě osmkrát až dvanáctkrát denně.

Jak důležitá je správná technika kojení?

Velmi důležité je také správné držení prsu. I s tím vám laktační poradkyně pomůže. Prsty ruky, kterými podepíráte prs, by se neměly dotýkat dvorce. Dítěti nabízíme co největší část dvorce, nikoliv pouze bradavku. Významnou roli hraje také technika přisátí a sání – bradavka musí být v úrovni pusinky miminka.

Jak často odsávat, aby se podpořila laktace?

Ideálně tak často, jako byste kojila (nebo kojíte) své dítě. Tedy osm až deset odsávaní denně nejlépe hned po kojení (nikdy ne před kojením). V prvních dvou týdnech se doporučuje odsávat 15 minut z každého prsu.

Jak masírovat prsa, aby došlo k podpoře laktace?

K masáži budete potřebovat dva prsty – nejlépe palec a ukazováček. Krouživými pohyby jemně masírujte nejprve jeden a poté druhý prs. Poté jemně promasírujte každou bradavku. Nakonec se předkloňte dopředu a jemně s prsy zatřeste, aby došlo k uvolnění mléka gravitací.

Co pít na podporu laktace?

Základem je čistá voda. Některé zdroje udávají, že kojící žena by měla vypít denně alespoň 2–3 litry tekutin. Bílou kávu – vyzkoušejte meltu nebo Caro. Skvělou službu vám poskytnou kojicí čaje. Gravimilk je nápoj v prášku, který byl vyvinutý speciálně pro těhotné ženy.

Zdroje

 1. Autor: Cincinnati Children's Hospital , Název: Getting started breastfeeding. , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: Cincinnati Children's Hospital , Zdroj: https://www.cincinnatichildrens.org/health/b/started-breastfeeding
 2. Autor: Nemours Foundation , Název: Breastfeeding FAQs: Getting started , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Nemours Foundation , Zdroj: https://www.kidshealth.org/en/parents/breastfeed-starting.html
 3. Autor: Stanford School of Medicine , Název: Getting started with breastfeeding , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: Stanford School of Medicine , Zdroj: https://med.stanford.edu/newborns