na přehled Encyklopedie

Jak podpořit laktaci

Pro podpoření laktace je důležitá sebedůvěra, dostatek informací a především trpělivost. Tvorba mléka je pak otázkou „nabídky a poptávky“. Čím častěji se miminko k prsu přiloží, tím více mléka se vytvoří.

Kojení je vlastně nejjednodušší věc na světě a jakmile všechny problémy překonáte, bude to bavit nejen miminko, ale i vás.

Laktaci spouští hormon oxytocin, který bývá nazýván hormonem lásky.

Jak podpořit laktaci:


 • Klid před a po porodu.
 • Přiložení dítěte hned v první hodině po porodu.
 • Úzký tělesný kontakt matky a miminka.
 • „Rooming in“ – matka a dítě bydlí a spí spolu v jedné místnosti.
 • Nepřikrmovat, pokud to není nutné.
 • Řídit se vlastním instinktem.
 • Včas se o kojení informovat.

Jak nastartovat laktaci?


První den přikládejte miminko k prsu po 3 hodinách – pokud samo dítě nechce častěji. Kojte zpočátku z obou prsů, do 2-3 týdnů ještě není rozdíl mezi předním a zadním mlékem. Neomezujte délku kojení, můžete kojit i déle než půl hodiny. Neohlížejte se na intervaly mezi pitím, jsou nepravidelné (půl hodiny, ale i 3-4 hodiny, ne však déle než 6 hodin – to pak znamená, že ze strany dítěte není něco v pořádku). S kojením začínejte v poloze vleže, později vsedě nebo v jiných polohách.

Nedostatek mateřského mléka


Může se vám stát, že mléka není dost. Může se jednat o tzv. laktační krizi. Jak tedy podpořit laktaci? Většinou lze příčinu snadno napravit. Víc pijte! Pokud kojíte, měla byste vypít denně 3-4 litry vody, velmi zředěné ovocné šťávy nebo čaje bez kofeinu. Nemáte-li dostatek tekutin, nepoteče vám tolik mléko. Vyvarujte se stresu! Před kojením si přiložte na prsa teplou mokrou žínku nebo si vlezte pod vlažnou sprchu. Díky teplu se tkáň v prsou prokrví. Kupte si čaj pro kojící matky, který obsahuje bylinky podporující laktaci (kmín, anýz, fenykl).

Právě teď v Bazaru eMimino.cz

Rady k podpoření laktace:


 • Zaměřte se na bezchybnou techniku kojení včetně pohodlné polohy vás a miminka při něm.
 • Omezte aktivity, kdy se vzdalujete od miminka na delší čas.
 • Buďte s dítětem co nejvíce a používejte pravidelný kontakt kůže na kůži – „skin to skin“.
 • Kojte dítě co nejčastěji (nejlépe každé dvě hodiny), a to i v noci, kdy je hormonální podpora nejvyšší a miminko je v polospánku ochotné pít i menší proud mléka a „naprázdno“.
 • V průběhu kojení několikrát vystřídejte oba prsy a mějte miminko u prsu alespoň 6 hodin denně.
 • Neomezujte délku kojení. Pokud v prsu po skončení kojení zůstává nějaké mléko, odstříkejte ho.
 • Podporujte uvolňování mléka teplými vlhkými obklady prsů před kojením, masáží a stimulací uvolňovacího reflexu. Prsa mějte pořád v teple. V zimě či ve větru nechoďte bez spodní košilky nebo s rozepnutou bundou.
 • Věnujte pozornost skladbě jídla – nejezte zbytečně mnoho, ale s chutí, a především zdravou stravu. Více se dočtete v hesle strava při kojení.
 • Pijte dostatek tekutin, ne nadbytek. Zkuste čaje pro kojící matky.
 • Snažte se co nejvíce spát.
 • Pokud musíte miminko dokrmit, použijte vlastní mateřské mléko a krmte ho jinak, ne lahví s dudlíkem (např. injekční stříkačkou).

Náhlé odmítání prsu


Odmítá-li miminko najednou prs, může to být z důvodu vaší stravy. Zřejmě jste snědla něco, co mu nepříjemně voní, nebo se změnila chuť vašeho mléka. Může se jednat např. o česnek, cibuli, růžičkovou kapustu nebo květák. Dejte si pozor na to, co jíst a co nejíst při kojení.

Miminko není vždy spokojeno s chutí mléka. Dává vám tím najevo, že jste snědla něco, co mu nechutná.

Máte příliš mnoho mléka?


Zkuste po dobu dvou dnů vypít 2× za den šálek šalvějového čaje, pak už jen občas. Zkroťte tvorbu mléka pomocí těsnější podprsenky. Kupte si homeopatikum, které vyřeší váš problém. Zavolejte si na pomoc laktační poradkyni.

Nebo se zeptejte v Laktační poradně na eMiminu.

Uživatelka Shaari90 se např. ptá na to, jak urychlit kojení: Malá je měsíc stará a někdy nám jedno kojení zabere i víc než hodinu. (…) Mám se snažit kojení urychlit? Ale asi ani nevím, jak."

Odpověď: Dobrý den,
délka jednoho kojení by neměla přesahovat 40 minut. Pokud ale
máte během kojení delší přestávky, nedá se to už posuzovat jako jedno kojení. Pokud Vám to oběma vyhovuje a malá dobře prospívá, tak není důvod něco měnit. Jen bych změnila
polohu při říhání. Je lepší v klubíčku nebo na tygříka, aby se miminku nemačkalo na bříško.

Rada z diskuze od maminky Kika09:


„…již od narození se potýkám s nedostatkem laktace, takže již v porodnici jsem dokrmovala UM. Doma jsem se zkoušela rozkojit a to tak, že jsem přikládala co 2-2,5 hod a hodinu po kojení ještě odsávala, což mě devátý den po porodu dovedlo opět do nemocnice kvůli vyčerpání, z kterého mi stoupl tlak. Již od porodu jsem najela na homeopatika Ricinus a Laccaninum, pila jsem litr čaje pro kojící matky, dále 1,5l vody a 2× denně i gravimilk. Dělala jsem si polívky s jíškou a silné vývary, jedla jsem chřest a dělala si i čaj z čerstvého zázvoru. Bohužel nyní jsme ve fázi, že malej se nechce skoro přisát, rostou nám zoubky a zdá se, že vypuzovací reflex je opožděný (dle odsávačky, kdy musím nejdříve obě prsa nastimulovat, protože z nich nic neteče a teprve po cca minutě se mléko spustí). Dle laktační poradkyně jsem již vyčerpala všechny možnosti.“

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak podpořit laktaci"?

Reklama


Reklama