na přehled Encyklopedie

Jak často kojit

Některá miminka mívají hlad pár minut po porodu, některá chtějí pár hodin odpočívat. Pokud ale budete dítě do kojení předčasně nutit, může reagovat podrážděně a nebude chtít pít vůbec. Počkejte, až bude miminko opravdu hladové a bude vaše prso samo hledat.

Pravidelné vážení vám dává jistotu, zda miminko dostatečně pije. V průměru dítě přibývá 150 g za týden.

Jak často kojit?

Každé dítě má svůj vlastní rytmus. Počet krmení tak určuje pocit hladu miminka. V prvních týdnech života může být krmení velmi časté (i více než 10× denně). Kojení může trvat i 20-40 minut.

Neohlížejte se na intervaly mezi kojení, nejspíš budou nepravidelné (půl hodiny, ale i 3-4 hodiny). Neměly by však trvat déle než 6 hodin – to pak znamená, že není ze strany miminka něco v pořádku. K ruce vám bude laktační poradkyně.

Až si na sebe s miminkem zvyknete, zkuste do kojení vnést určitou pravidelnost. Přestávky v kojení byste měla prodloužit na 4 hodiny. Může trvat i půl roku, než bude kojení ustálené na pět krmení za den.

Nestresujte se

Nestresujte se, pokud se vám nebude dařit vnést do kojení rytmus. Hlavní je, abyste byla spokojená - pak bude spokojené i vaše miminko. Vychutnejte si společné chvíle s vaším drobečkem.

Při kojení se uchylte na nějaké klidné místo a udržujte s dítětem oční kontakt. Nemyslete na tisíc jiných věcí, netelefonujte. A hlavně se zbavte obav, že se miminko dost nenají.

Jak často kojit první týdny po porodu?

Prvních deset dní po porodu se v prsou tvoří takzvané mlezivo. Poté se teprve začne spouštět tučnější, výživnější „zadní“ mateřské mléko. V této době přikládejte dítě často k prsu, i když se objevuje bolest prsou při kojení. Pozor na zánět prsu.

Mnoho maminek má po porodu pocit, že miminko nedostává dost mléka a trpí hladem. Nemusíte se ale bát. Dokud má dítě mokré plínky a měkkou stolici, je dostatečně napité a syté. Hlasové projevy miminka neznamenají vždycky hlad, ale spíše zvykáním si na nové prostředí.

První rok kojení - jak často kojit?

Plán kojení miminka do jednoho měsíce

  • přírůstek hmotnosti – Po uplynutí jednoho týdne přibývá miminko průměrně 120 g týdně.
  • fyzické impulzy – Pokud má miminko hlad, aktivuje svůj sací reflex.
  • plenky – Běžně má 6-8 mokrých nebo špinavých plen denně.

Plán kojení miminka od 2 do 6 měsíců

  • přírůstek hmotnosti – Během tohoto období přibývá dítě průměrně 15-30 g denně.
  • fyzické impulzy – Miminko hledá potravu cíleněji, např. cumlá si prsty, snaží se přisát na vaši paži. Hledá po 3-4 hodinách.
  • plenky – Pokud přecházíte na příkrmy, bude stolice hustší a barevná (záleží podle potravin, které jste snědla).

Plán krmení dítěte od 7 do 12 měsíců

  • přírůstek hmotnosti – Dítě přibírá průměrně 15 g denně.
  • fyzické impulzy – Už bezpečně poznáte, kdy je miminko hladové a jak se projevuje.
  • plenky – Dítě krmíte vedle kojení i různými příkrmy. Stolice je hustá a různě zabarvená.

Přibývání na váze

Každé miminko po narození ubývá na váze, protože se mění rozložení a obsah vody v jeho těle. Kojené dítě může dosáhnout porodní váhy až 21. den života. Neznamená to, že máte nedostatek mléka. Dostatečně kojené miminko denně pomočí 6-8 plen a v prvních šesti týdnech má 3-6 stolic s pozdější možnou několikadenní absencí.

Může se objevit i zelená stolice, to ale nutně neznamená, že má hlad. Kojené děti v prvních 2-3 měsících rostou rychleji do délky, než že by přibývaly na váze. Miminko v prvním půl roku zdvojnásobí a v prvním roce ztrojnásobí svou váhu. Více se dočtete v hesle Váha a růst miminka»

Růstový spurt

Ve třetím a šestém týdnu života a třetím a šestém měsíci života bude vyžadovat miminko častější kojení. Tomuto se říká růstový spurt.

K hodnocení prospívání dítěte slouží lékařům tzv. hmotnostně-výškový a délkový graf.

Siamina píše: „Já jen doplním, že při růstovém spurtu děťátko většinou nepřibírá, i když chce pořád papat, ale roste do délky. Kdo to neví, může ho to hodně zaskočit - většinou si maminky myslí, že nemají dost mléka a někdy to skončí podáním UM, což je škoda. Chce to fakt vytrvat a kojit, kdykoliv si mimi řekne (jak to je u nekojených dětí nevím). Po pár dnech se vše srovná.“

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak často kojit"?

Reklama


Reklama