Jak vyléčit zánět prsu, když kojíte

Zánět prsu, tzv. mastitida, se nejčastěji objevuje dva až tři týdny po porodu. Jde o velice bolestivé zánětlivé onemocnění, které se projevuje řezavou bolestí v prsou, zvýšenou teplotou nebo horečkou, únavou a bolestí kloubů. Prs je oteklý, zarudlý a bolestivý na dotek. Víte, jak se zánětu zbavit?

Maminka sedí a kojí miminko. Zánět prsou vzniká při ucpání mlékovodu. Zdroj: Canva
+6

Zánět prsu se objevuje u kojících žen nejčastěji třetí týden po porodu. Není to ale pravidlem, protože mastitida se může rozvinout prakticky kdykoliv během šestinedělí. Je velmi důležité tento problém nepodcenit.

Jak se projevuje zánět v prsu

Zánět prsu patří mezi nezávažnější problémy při kojení. Prvotní příznaky bývají podobné jako u retence mlékovodu, který se objevuje v šestinedělí častěji. Pro obě onemocnění je typické bolestivé zduření v prsu. Je velmi důležité tyto dva problémy od sebe odlišit, protože zánět prsu je nutné většinou léčit antibiotiky. Pokud se jedná o ucpaný mlékovod, obvykle postačí pouze konzervativní léčba.

Mastitidu poznáte podle toho, že se v prsu vytvoří tvrdá hrudka. Prs je bolestivý, bolest má stoupající tendenci a je provázena horečkou nad 38,5 °C a v místě zánětu se vytvoří zarudnutí kůže s ohraničením ve tvaru mapy. Zánět se obvykle objevuje jen v části mléčné žlázy.

Dalšími typickými příznaky zánětu prsu jsou:

 • horečka (může být až zimnice, třasavka),
 • únava,
 • bolest hlavy, svalů a kloubů,
 • nateklé mízní uzliny.

Některé ženy trápí také nevolnost a zvracení. V některých případech může dojít ke změně tvaru bradavky.

Maminka kojí miminko.Zánět prsu muže způsobit nesprávná technika kojení. Zdroj: Canva

Co způsobuje zánět prsu

Toto zánětlivé onemocnění vyvolávají bakterie ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Ty proniknou do žlázy skrz drobné ranky nebo trhlinky, které právě při kojení mohou na bradavkách vzniknout kvůli nesprávné technice kojení a přikládání miminka k prsu.

Mastitida postihuje častěji prvorodičky, které se obvykle potýkají s úskalím správné techniky kojení a sání dítěte. Tím vznikají drobné bolestivé ranky nebo trhlinky, kterými se bakterie dostanou snadno dovnitř. „Je to běžná bakteriální flóra, kterou je kůže maminky přirozeně osídlena, ale uvnitř prsu může způsobit problém,“ říká laktační poradkyně Miluše Plecerová.

Problémy při kojení? Hlavně se nestresujte »

11 tipů, jak se zbavit zánětu v prsu

1. Základem léčby je zlepšit vyprazdňování prsu. Doporučuje se častěji kojit (nebo odstříkávat), střídat polohy při kojení a dbát na správnou techniku kojení.
2. Pokud dítě prs nevyprázdní, mléko odstříkejte ručně nebo pomocí odsávačky.
3. K uvolnění mléka v prsu mohou pomoci také teplé obklady, které pomohou lepšímu prokrvení a snadnějšímu uvolnění mléka. Dále masáže prsu pomocí dlaní před kojením, způsobem, který připomíná hnětení těsta. Urychlí tak odsátí mléka.
4. Od bolesti naopak uleví studené obklady (mezi kojením).
5. Proti bolesti a na snížení teploty je možné užívat paralen nebo ibuprofen v doporučeném dávkování.

Žena mluví s lékařkou. Zánět prsu.Kdy vyhledat pomoc odborníka? Zdroj: Canva

6. Vyhledejte lékaře (nejlépe gynekologa nebo ambulanci v porodnici), který vás vyšetří a s velkou pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika na bázi penicilinu.
7. Při užívání antibiotik je vhodné nasadit také probiotika.
8. Včasná léčba snižuje vznik abcesu a také opakování mastitidy. Ve většině případů zánět do několika dnů odezní a žena může v kojení dál pokračovat.
9. Kromě léků je potřeba dostatečně pít a odpočívat.
10. V kojení může žena pokračovat po domluvě s lékařem s ohledem na to, jaká antibiotika byla nasazena. Pokud by se léčba neslučovala s kojením, je nutné mléko odstříkávat a nějakou dobu vylévat. „Lékaři kojícím matkám nasazují léky, které jsou slučitelné s kojením. Většina antibiotik není překážkou kojení. Benefit mateřského mléka pro dítě mnohonásobně převyšuje význam antibiotik v mléce, které se přenesou ve stopovém množství,“ vysvětluje laktační poradkyně.
11. Jestliže se jedná u úporný zánět nebo se mastitida vrací stále dokola, je možné, že vám lékař doporučí laktaci zcela zastavit.

Při neléčeném zánětu prsu hrozí vznik abscesu prsu, což je velmi nepříjemný stav. V prsu se vytvoří uzavřené ložisko – ohraničený zánět. V takovém případě pomůže chirurgický zákrok.

V případě abscesu prsu se objevuje horečka a silná a nepřetržitá bolest v prsou. Ta jsou na dotek tvrdá a horká.

Žena si masíruje prsník.Masáž prsou může ulevit od bolesti. Zdroj: Canva

Jak vytáhnout horkost z těla

Aby zánět rychleji ustoupil, můžete vyzkoušet některé babské rady:

 • Oblíbené jsou zábaly – například z tvarohu. Vychlazený tvaroh natřete na kus látky a přiložte na bolavý prs po nakojení dítěte. Překryjte igelitem a nechte působit tak dlouho, dokud nevyschne. Zábal můžete opakovat pro pocit úlevy, ale problém se nevyřeší.
 • Úlevu od bolesti může přinést také masáž prsou ve sprše a následné odsátí mléka do vyprázdnění mléčné žlázy.

Můžu kojit, když mám zánět prsu?

Pokud dojde k zánětu, kojení bývá velmi bolestivou záležitostí. Maminky také často řeší, jestli dítě dál kojit, aby se bakterie nedostaly k miminku. Pokud lékař nerozhodne jinak, s kojením nepřestávejte.

Kojení je pro dítě zcela bezpečné, protože do mateřského mléka přecházejí při zánětu protilátky ve vyšším množství. Miminko je tak chráněné před bakteriemi, které způsobily zánět prsu při kojení. Při kojení se snažte, aby bradička dítěte směřovala k postiženému místu. Jestliže dítě nevyprázdní prs, po kojení ještě odstříkejte mléko do úlevy.

4 základní rady pro správné odsávání mateřského mléka »

Žena odstříkává mléko z prsa.Odsáváním mléka může předejít zánětu prsa. Zdroj: Canva

7 tipů, jak se vyhnout zánětu

Mastitida se může objevit u každé novopečené maminky. Pokud chcete riziko bolestivého onemocnění prsu snížit, zkuste se držet těchto rad:

 • Nechte si zkontrolovat typ bradavek ještě v těhotenství. V případě plochých nebo vpáčených bradavek je na místě konzultovat s gynekologem možnost vyzkoušet takzvaný formovač bradavek (od 36. gestačního týdne). Pozor na vyvolání kontrakcí.
 • Zánětu prsu můžete předejít také správnou technikou kojení a sání dítěte. S tím vám nejlépe poradí laktační poradkyně.
 • Dbejte na hygienu a ošetření prsou při kojení, aby nedocházelo k poranění bradavek. V lékárně nebo v drogerii zakoupíte vhodné krémy, kterými lze prs preventivně ošetřit i při kojení dítěte. Můžete tak zvláčněním kůže zabránit vzniku trhlinek, kterými se bakterie dostanou do prsu.
 • Pravidelně měňte prsní vložky.
 • Pořiďte si několik kojicích podprsenek, které vám budou dostatečně pohodlné, a ty pravidelně střídejte (podprsenka by neměla být příliš těsná).
 • Pokud miminko prs dostatečně nevyprázdní, mléko odstříkejte do úlevy.

Zánět prsní žlázy u mužů

Zánět prsu navíc není vždy spojený pouze s těhotenstvím. Ve výjimečných případech se může rozvinout i u nekojících žen, dívek a dokonce i mužů. Příčinou zánětu bývají drobné trhlinky a oděrky v oblasti bradavek způsobené například úrazem nebo škrábnutím. Zánět mohou způsobit také plísně, paraziti nebo ucpání a následné zablokování vývodů žlázy.

Maminka sedí a kojí miminko.Jaké zkušenosti mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Měla jsem to před 2 lety během kojení. K tomu 39 horečky a zimnicu. Vzala jsem si paralen, manžel mi udělal zábal na prso. Namočemá plínka, igelit a ručníky. Vyčkat půl hoďky a pak mi to teatree olejíčkem rozmasíroval a já pak běžela do horké sprchy a odstříkávala. Celé jsme to opakovali asi dvakrát. Do rána to bylo celkem OK. Teplota okolo 37,5, menší jednodenní laktační krize a jelo se dál.
Mě naštěstí zánět při kojení nikdy nepotkal, ale kamarádku ano a ta to řešila způsobem, který jí poradila její babička. Na prso si přikládala lupeny syrového zelí chlazeného v lednici. Prý ta vláha a chlad vytáhly všechnu horkost.
Ahoj Jani,já měla zánět prsu v srpnu.Zrovna jsem byla na pár dní u rodičů.V noci 39 teploty a hrozný vedro.Tak jsem se sprchovala skoro studenou vodou a teplotu to srazilo.Na prso tvaroh,studený zábaly a taky potírat slivovicí.Ráno mě vezla příbuzná k doktorovi,ten mě dal antibiotika a paralen.Ještě říkal co nejvíc z toho kojit nebo při teplotě nad 38°C odstříkávat.Druhý den už mě bylo o moc lépe.

Poutání na další články

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Trápil vás při kojení zánět prsu?

Hlasovalo: 35

Heslo odborně zaštiťuje:

Laktační poradce

Miluše Plecerová
Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

Je dlouholetou certifikovanou laktační poradkyní Laktační Ligy. Jako dětská sestřička získávala praxi na dětské klinice novorozenecké JIP: Po delší době pak zatoužila po klidnějším oddělení, po zdravých miminkách a šťastných maminkách a tak přešla na novorozenecké oddělení prodnice. Po osmi měsících se stala staniční sestrou na oddělení intermediární péče. Oddělená, kde vedla tým skvělých sestřiček celých 25 let. Když vznikal tým laktačních poradkyn, měla akorát pocit, že potřebuje po dlouhé době změnu a ujala se jeho vedení.

Její doménou je práce s maminkami předčasně narozených miminek a jejich dětmi, které jsou hospitalizované. Největší radost jí dělá úspěšné kojení při jejich propuštění do domácí péče, protože cesta k němu bývá často velmi komplikovaná a během ní miminka i maminky musí zdolat mnoho úskalí. Vzhledem k tomu, že na klinice pracuje na plný úvazek, nenavštěvuje maminky doma, ale mají možnost konzultace po telefonu.

Člověk by neměl být nikdy sám se sebou spokojený a měl by se neustále vzdělávat a naopak, své zkušenosti předávat dál. Ať už formou prezentací na odborných konferencích, seminářích nebo workshopech, ale i články s odbornou tematikou v časopisech i mediích, určených jak pro odbornou tak pro laickou veřejnost. Stejně tak se snaží o své znalosti dělit s ostatními a často získává pozitivní zpětnou vazbu.

Ve své poradně na klinice má možnost pracovat a poskytovat poradenství nejen díky telefonickým, ale i osobním konzultacím. Maminky občas využívají i cestu přes pracovní email. Poradna je ovšem vyhrazena pouze pro pacientky kliniky, neboť je hrazena pojišťovnou.

Miluši Plecerovou najdete také na stránkách:

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Rána po abscesu prsu, šije se nebo se zatáhne?

Anonymní
15.4.22 16:14
14

Vyšetření prsou v těhotenství

7.12.21 08:11
6

Zatvrdlina, zánět a bolest v prsu

26.11.21 20:57
11

Počínající zánět prsu

3.7.21 08:04
73

Sono prsu Ústí nad Labem

23.6.21 16:56
4

Jak na zánět v prsu

12.5.21 17:02
2

Zánět prsu bez kojení

Anonymní
6.5.21 08:16
3

Zánět prsu - jde rozehnat?

27.3.21 23:42
61

Bolest prsu, bulka

17.3.21 20:08
13

Průběh zánětu prsu

Anonymní
11.2.21 04:33
5

Jedná se o zánět prsu?

4.2.21 07:50
14

Bolavá, nateklá a citlivá prsa

28.11.20 15:05
8

Zánět prsu - jak vše stihnout

18.5.20 05:55
1

Opakovaný zánět prsu a zastavení kojení

7.5.20 16:40
3

Zánět a bolest prsa

Anonymní
19.2.20 12:12
0

Zánět prsu, co dál?

13.12.19 10:23
28

Jsou to příznaky zánětu prsa?

1.11.19 22:31
3

Zánět, ukončení laktace

7.10.19 12:32
1

Tvrdá bolavá prsa. Kdy k lékaři?

21.9.19 21:30
6

Můžu mít zánět prsu, když to nebolí?

20.11.18 08:53
1

Je to zánět prsu nebo něco jiného?

30.9.18 21:14
5

Zánět prsů při kojení

24.9.18 11:06
12

Jak poznám zánět prsu?

24.4.18 21:41
7

Opakovaný zánět prsu

17.3.18 20:36
35

ATB na zánět prsu při kojení

13.2.18 15:52
20

Zánět prsu? Štípání bradavky a bulka

13.5.17 17:24
34

Jak poznám ustupující zánět prsu?

2.1.16 23:38
8

Bolest prsu, červený flek

15.12.15 09:36
13

Zánět prsu - zhoršení při antb.?

6.9.15 19:20
20

Zánět prsu a délka kojení

20.8.15 14:34
0

Zánět prsu? Teplota a velká bolest

25.7.14 18:11
61

Zánět prsu

16.10.13 17:17
10

Zánět prsu bez zatvrdliny

13.12.12 20:04
11

Zánět prsu

13.12.12 10:38
35

Zánět prsu, ATB - nechce pít - konec kojení?

18.6.12 13:51
20

Asi zánět prsu

10.6.12 23:35
16

Počínající zánět prsu - prosím o rychlou pomoc!

16.4.11 18:35
38

Zánět prsu po roku a půl od ukončeného kojení.

18.9.10 07:37
2

Zánět prsu..jak na něj?

19.7.10 16:30
21

Zánět mléčné žlázy

20.10.08 10:07
3

POMOC - jde o zánět prsu?

27.1.06 10:19
6

FAQ

Jak se projevuje zánět v prsu?

Typické je bolestivé zduření v prsu. Mastitidu poznáte podle toho, že se v prsu vytvoří tvrdá bulka, která je na omak bolestivá a místo může být i mírně zarudlé. Zánět se obvykle objevuje jen v části prsu. Dalšími typickými příznaky zánětu prsu jsou horečka (může být až zimnice), únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, nateklé mízní uzliny.

Co zánět prsu způsobuje?

Toto zánětlivé onemocnění vyvolávají bakterie ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Ty proniknou do kůže skrz drobné ranky nebo trhlinky, které právě při kojení mohou na bradavkách vzniknout. Mastitida postihuje častěji prvorodičky, které se obvykle potýkají s nesprávnou technikou kojení a sání dítěte.

Jak se zbavit zánětu?

Základem je vyprázdnění prsu při kojení, správná technika kojení a sání dítěte. K uvolnění mléka v prsu mohou pomoci také teplé obklady nebo jemná masáže prsu před kojením. Pokud ani to nepomůže, mléko odsávejte. Při déle trvajících stavech vám nejspíše lékař předepíše antibiotika.

Jak vytáhnout horkost z prsou při zánětu?

Oblíbené jsou zábaly – například z tvarohu. Vychlazený tvaroh natřete na kus látky a přiložte na bolavý prs po nakojení dítěte. Nechte působit tak dlouho, dokud nevyschne. Zábal pravidelně opakujte.

Je možné kojit i při zánětu prsu?

Kojení je pro dítě zcela bezpečné, protože do mateřského mléka přecházejí při zánětu protilátky ve vyšším množství. Miminko je tak chráněné před bakteriemi, které způsobily zánět prsu při kojení.

Zdroje

 1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Mastitis , Rok vydání: 2009 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/...
 2. Autor: Cochrane Library , Název: Antibiotics for mastitis in breastfeeding women , Rok vydání: 2013 , Vydavatel: Jahanfar S , Zdroj: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD005458.pub3/epdf/...
 3. Autor: La Leche League International , Název: Mastitis , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: La Leche League International , Zdroj: https://www.llli.org/breastfeeding-info/mastitis/
 4. Autor: UpToDate , Název: Patient information: Common breastfeeding problems (Beyond the basics) , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: UpToDate , Zdroj: https://www.uptodate.com/contents/common-breastfeeding-problems-beyond-the-ba...
 5. Autor: World Health Organization , Název: Mastitis: Causes and management , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: WHO , Zdroj: http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/66230/WHO_FCH_CAH_00.13_eng.pdf