na přehled Encyklopedie

Zánět prsu při kojení: Chladit a k lékaři

Pokud své miminko kojíte , může se u vás objevit zánět prsu. Jak vzniká, jak se projevuje a jak postupovat v rámci jeho léčby?

Jak vzniká zánět prsu při kojení


Zánět vzniká jako odpověď těla na působení cizorodých látek v něm. Může se ale objevit i při zástavě odtoku mléka, pokud dojde k ucpání mlékovodu.

Prevence zánětu prsu


Pokud je váš mlékovod ucpaný a prsa nalitá, měla byste se snažit mlékovod zprůchodnit. Jak na to? Vyzkoušejte teplé obklady a masáž prsu.

Léčba zánětu prsu


Infekce pronikne do prsou poraněnými bradavkami. Abyste mohla po jejím odeznění dále kojit, musíte brát antibiotika. Proto byste v případě potíží měla vždy navštívit svého lékaře. Pro zmírnění obtíží prs chladťe studenými obklady.

Jak se projevuje zánět prsu při kojení?


Nejčastějšími příznaky zánětu prsu je teplota, únava, bolest kloubů. Celkově má zánět podobné příznaky jako chřipka. Prs je oteklý, zarudlý a bolestivý na dotek.

Mohu kojit, když mám zánět prsu?


Ano, v kojení pokračovat můžete, a to ze zdravého prsu. Z postiženého prsu pak mléko pouze odstříkávejte.

Pro více informací si přečtěte také článek Problémy s kojením.

Diskuze o tomto tématu:

Právě prodělávám 5. den se zánětem. Začalo to v pátek = zvýšená horečka, zimnice, bolesti zad, strašná bolest pravého prsu (z boku, směrem k paží). Na zmírnění bolesti zejména před kojením beru Paralen 500, velmi mi ulevil. Přikládám studené tvarohové obklady. Odsávačka je nesnesitelná. Brečím a svíjím se bolesti, a tak čekám na mého malého zachránce, který mi prso vysaje mnohem šetrněji.

V úterý jdu k doktorce, zánět se nelepší, ale na štěstí ani nehorší. Ihned dostávám antibiotika Augmentin, při kterých můžu kojit… dokonce musím. Doktorka přidává info o tom, jak se léčit, tzn. před kojením horká sprcha a masáž, po kojení studené obklady. Už mám v sobě 4. tabletu, ale bez Paralenu bych nedala ani ránu. Ta bolest je bodavá, rezavá, ostrá.

Dnes je 6.den od prvních příznaků, zkusila jsem navíc boční polohu při kojení, tak uvidíme. Nejhorší bolest ever. Srovnatelný byl snad jen pásový opar, prodělaný před 9 lety, taktéž v oblasti hrudníku. :-(

dlask
18.2.14 14:19

Právě u mě zánět prsu probíhá, beru antibiotika. Ke stažení horkosti slouží tvarohové obklady, úleva od bolesti je téměř okamžitá. :-)

Ráda bych poradila všem maminkám, které si už neví se záněty prsu. Já jich měla již osm, mám druhé dítě a první jsem kojila do 21 měsíců, a to jen s jednou lehkou retencí, takže důvod opravdu nevím ani já, ani laktační poradkyně. Od té doby, co při prvních příznacích začnu užívat a Belladona 9CH homeopatii 4× denně, jsou záněty mírnější, neprovází je celkové příznaky a rychleji odezní. Doufám, že někomu pomůže jako mně a mé kamarádce. S pozdravem P.Slámová

Mně pomohla antibiotika společně s Wobenzymem, ten hojení urychlí a zmizí zánět a já mohla pokračovat v kojení. Mohu tedy z vlastní zkušenosti jen doporučit. :)

Rada nad zlato: vyzkoušené a úspěšné. Stačí postižené místo potřít nebo na kousek sterilního plátna nanést tvaroh neochucený a přiložit. Je-li zánět již v pokročilém stavu, tak je třeba měnit častěji. Tvaroh měníme, až lehce ztvrdne. Používala jsem i bez antibiotik a úspěch byl zaručen. Velká úleva. Radí matka 4 dětí.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Zánět prsu při kojení: Chladit a k lékaři"?