Obsah článku
Skrýt ZobrazitRýma dřív nebo později potká každé dítě a není třeba se jí nijak zvlášť obávat. Pro malé děti je ale velmi obtěžující, protože miminka neumí dýchat ústy. Ucpaný nos jim tedy zásadně komplikuje krmení a spánek.
Proč má dítě rýmu?
Nejčastěji se jedná o nachlazení, tedy nejlehčí onemocnění, které se může objevit po prochladnutí nebo ofouknutí. Zároveň je možné rýmu chytit i ze vzduchu od jiného nemocného. „Nachlazení vychází z anglického výrazu Common Cold, tj. nejlehčí infekce dýchacích cest, ale příčinou nemusí být jen prochladnutí. Pokud má vaše děťátko rýmu, nevyčítejte si, že jste něco zanedbali,“ radí MUDr. Jiří Havránek.
Rýma může být také předzvěstí dalších nemocí, jako je zánět dolních cest dýchacích nebo zánět středního ucha.

Příznaky nachlazení
Mezi příznaky nachlazení se počítá rýma, zpočátku suchý, poté vlhký kašel a teplota maximálně 39 °C (měřená v zadečku dítěte).
- Ucpaný nos,
- vodová rýma (u miminek se mohou tvořit bublinky u nosu),
- potíže s dýcháním, chrčení, kýchání,
- slzení očí,
- únava, nespokojenost, pláč,
- potíže s usínáním a krmením,
- suchý kašel,
- možná zvýšená teplota až horečka,
- zvracení, průjem.
Jak dlouho trvá nachlazení u kojenců?
Nejhorší příznaky nachlazení trvají dva až tři dny, následně by měly ustupovat. Pokud ke zmírnění nedojde do týdne nebo naopak dochází ke zhoršení, vyhledejte lékaře.
Trápí vaše dítě vracející se rýma? Takzvaná chronická rýma, tedy dlouhodobě ucpaný nos a zvýšená tvorba hlenů, je většinou způsobená nedoléčenou akutní rýmou.

Léčba rýmy u kojenců
Už při prvním příznaku nachlazení miminka informujte dětského lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu a léčbě. Často stačí telefonická konzultace, ne vždy je nutná návštěva.
Lékaře navštivte v každém případě, pokud:
- má dítě horečku déle než tři dny,
- hlen má žlutou až zelenou barvu,
- dítě odmítá kojení,
- jeví známky dehydratace (je apatické, unavené, má suchou pokožku, nemočí),
- má silný kašel,
- rýma trvá déle než týden,
- dítě si sahá na ouška (může to být znakem zánětu středního ucha).
Jen pro zajímavost. Podle lékaře byl prokázán efekt lžičky medu nebo kousku čokolády před spaním. Po sladkém se v mozku uvolní hormony, tzv. enkefaliny, které vedle mnoha jiných účinků kašel opravdu tlumí.

Jak na domácí léčbu
Rýma u kojence by neměla trvat déle než sedm dní. Miminku mezitím můžeme pomoci zbavit se hlenů a ulevit mu od příznaků nachlazení. „Léky na kašel jsou pro kojence i batolata naprosto nevhodné. Nejčastější chyba, se kterou se setkávám, je, že maminka koupí nebo dostane od lékaře doporučení na lék na odkašlání, ale pokud se přípravek podá na počátku nemoci, může kašel výrazně zhoršit. I vlhký kašel by se neměl léky ovlivňovat. Naředění hledu může dýchací cesty malého dítěte zcela zatopit,“ varuje lékař. Jak na to správně?
1. Vlhký vzduch
Suchý teplý vzduch vysušuje nosní sliznici a miminku ještě zhoršuje dýchání. Udržujte v místnosti vlhký vzduch pomocí zvlhčovače, difuzéru nebo za pomocí obyčejného triku, kdy přes teplý radiátor přehodíte mokrou plínku nebo ručník. Když dítě není v místnosti, pořádně vyvětrejte. Chladný vzduch v místnosti může miminku s dýcháním naopak pomoci, ale ujistěte se, že je dítě dobře oblečené.
2. Mořská voda
Na zvlhčení a pročistění nosní sliznice použijte izotonický solný roztok neboli mořskou vodu, kterou koupíte v lékárně.
3. Tekutiny
Už selský rozum nám napovídá, že je potřeba dodávat dítěti vetší množství tekutin. Díky tomu dochází k naředění hlenu a snazšímu odkašlávání.
REKLAMA
Nutrilon Advanced 2-5
Imunitní systém se začíná formovat v raném věku.

Mléko od maminky hraje při vývoji imunitního systému důležitou roli a je pro dítě to nejlepší. Proto se již více než 50 let věnuje značka Nutrilon výzkumu mateřského mléka, a po jeho vzoru neustále inovuje receptury svých produktů – pro ty děti, které nemohou být kojeny.
Pro podporu imunity (1) vašich milovaných.
Kupte nyní4. Odsávačka
Pokud je rýma vodová a teče z nosu, přichází na řadu odsávačka. V akutních případech použijte odsávačku. Zacházejte s ní ale opatrně a dítěti ji přikládejte jen k okraji nosních dírek maximálně dvakrát denně. Častější či neopatrné použití by mohlo vést k dalšímu zduření a otoku sliznice. Před odsáváním je dobré použít mořskou vodu na zředění hlenu.
5. Nosní kapky a léky na kašel
Ve chvíli, kdy má miminko ucpaný nos, můžete mu podat nosní kapky, které ho uvolní. Poraďte se s lékařem, jaké kapky miminku na rýmu podat. V lékárně seženete kapky na uvolnění ucpaného nosu pro novorozence v šestinedělí a kojence. Kapky použijte až po vyčištění nosu odsávačkou. Dalším lékem jsou pak již zmiňované léky na kašel. Podle lékaře je jedinou situací, kdy je výhodou podat lék na kašel, tlumící lék před spaním, aby se miminko vyspalo.
6. Léky na teplotu
Vysokou teplotu je možné srážet účinnými preparáty. K dispozici je paracetamol a ibuprofen. „Nejčastější příčinou, proč léky proti teplotě nepomáhají, je jejich výrazné poddávkování. Rodiče se bojí, že dítěti ublíží. Dávkování je někdy uvedeno podle věku, ale to je taky chyba, lepší je držet se hmotnosti,“ doplňuje MUDr. Jiří Havránek.
Jak na správné dávkování?
- Paracetamol: zpočátku 20 mg/kg, potom 15 mg/kg, celkem 3× denně.
- Ibuprofen: 10 mg/kg, možno až 4× za den.
Účinné látky se mohou střídat, ale nesmí se navyšovat stejná účinná látka. Je výhodou mít doma sirup, kdyby mělo miminko mělo průjem, i čípky, kdyby zvracelo.
U dětí nepoužívejte stejné kapky do nosu, jako užívají dospělí. Kapky se pro každé věkové období liší koncentrací.

5 tipů, jak rýmě předejít
Dítě si potřebuje vybudovat imunitu, takže se občasným nachlazením nelze zcela vyhnout. Zvlášť u novorozenců dbejte na:
1. Časté mytí rukou
Děti i dospělí by si vždy měli umýt ruce mýdlem, než začnou sahat na miminko. Na časté mytí rukou si pamatujte i vy, zejména po výměně plenek, přípravě jídla, úklidu domácnosti.
2. Odstup od nemocných lidí
Nedovolte nachlazeným a nemocným dospělým a dětem, aby přišli do kontaktu s miminkem.
3. Ruku při kýchání a kašli
Dbejte na to, aby si v blízkosti miminka při kýchání a kašli rodinní příslušníci dávali před ústa ruku nebo kapesník. Kapesník je potom nutné ihned vyhodit a umýt si ruce.
4. Dostatečnou hydratace dítěte (kojením či z mlékem z lahve)
U starších dětí dbejte na pitný režim. U malým dětí kojte nebo podávejte mlíčko, když je potřeba.
5. Časté kojení
Kojení podporuje obranyschopnost a imunitu dítěte. Kojte tak dlouho, jak to bude možné. V mateřském mléce je pro dítě obsažený ideální poměr vitamínů a minerálů a jeho složení se dokonce přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte.
Přečtěte si článek Noční kojení, jak ho zvládnout a je nezbytné miminko budit?

Zkušenosti maminek z eMimino.cz
Jedině odsávačku na vysavač! Nic jiného rýmu takhle pořádně nevysaje. Používám to již u druhého dítěte… Vysaje to rýmu až z dutin a ochráníš tím děťátko před záněty středního ucha, záněty dutin. I zadní rýmu s tím vysaješ, takže miminko může krásně dýchat. Když odsávám rýmu, napřed 30 sekud, toho teče málo, ale jak to tahá až z dutin, tak po minutě je odsávačka plná! To ničím jiným prostě odsát nejde. Úžasný vynález.
Určitě bych radila zvlhčovat vzduch, podložit matraci, aby mimí bylo výš a líp se mu dýchalo. Určitě odsávat / i když to odsávání je někdy větší hrůza než samotná rýma). Taky můžeš zkusit Vincentku. Prodává se jako nosní sprej a dá se používat i preventivně.
Ahoj. Mám devítiměsíčního syna. Rýmu jsme zatím prodělali dvakrát. Nejvíc se mi osvědčilo zvlhčování vzduchu a také jsem podávala homeopatika Sambucus nigra 9CH 5kuliček do pusinky 1Xdenně. Už i úplně malé miminko je dokáže vycumlat, pokud je problém, rozpustíme na lžičce vody a nalejeme do pusinky. Nos jsem vytírala mateřským mlékem a nebo borovou vodou.

Příběhy ze života
Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.
Nejnovější příběhy
Jiří Havránek působí jako primář dětského a novorozeneckého oddělení v nemocnici Slaný. Absolvoval 2. LF UK v Motole v letech 1990–1996. Začínal na dětském oddělení v Rakovníku a následně pracoval v několika nemocnicích. V letech 2005–2010 pracoval na Dětské klinice Thomayerovi nemocnice. Zpočátku pracoval na JIP, dále jako vedoucí oddělení větších dětí. Má aprobaci jako člen zkušební komise pro atestace z pediatrie.
Publikoval řadu článků, zejména v Pediatrii pro praxi. V oboru pediatrie jsem jeden z velkých přispěvatelů do Wikiskript (obdoba Wikipedie pro studenty medicíny). Mnohokrát přednášel na kongresech a setkáních dětských praktických lékařů a pořádal kurzy pro lékaře RZP (Rychlé záchranné služby) v problematice dětské akutní péče.
V letech 2018–2019 pracoval jako primář v Dětské Olivově léčebně (nyní externě), od 10/2020 působí jako primář Dětského a novorozeneckého oddělení ve Slaném.
MUDr. Jiřího Havránka najdete také na stránkách