Z novorozenecké postýlky do větší postele: Na co byste rozhodně neměli zapomenout?

Kdy je dítě dostatečně velké na opuštění postýlky? Na to neexistuje jasná odpověď. Každé dítě to má jinak, stejně tak každý rodič vnímá potřebu přesouvat dítko do větší postele rozdílně. Na co ale rozhodně nezapomínat, když řešíme spinkání těch nejmenších?

Dítě v postýlce. Pozor na riziko přelezení bočnic u postýlky. Zdroj: Canva
+7

Kdy dát dítě do své postele

Když miminko vyroste z novorozenecké postýlky, nastává další etapa života s dítětem. I když není přesně jasné, v kolika letech je ta správná chvíle na přechod do větší postele, je jasné, že z postýlky dříve nebo později vyroste každé dítko. Obecně pak lze říci, že většina dětí mezi 1,5 a 3,5 lety dá dětské miminkovské postýlce sbohem.

Rodiče začnou na větší postýlku myslet v momentě, kdy si všimnou, že má dítě tendence přelézat bočnice postýlky. Může se stát, že si toho rodiče nevšimnou až do momentu, kdy dítko akrobatisticky z postýlky vyleze, nebo s velkou ránou spadne na zem. A kojenecká postýlka, jak víme, je docela vysoká na takový pád. Proto zavčas na toto riziko myslete.

Na druhou stranu to, že je dítě dostatečně velké na to, aby přelezlo bočnice postýlky, ještě neznamená, že je připraveno na spaní ve větší posteli. Přeci jen, být vzhůru „na volno v bytě“, když vy spíte, nemusí být pro batole ještě bezpečné. Čas získáte tím, že co nejvíce snížíte matraci v dětské postýlce. Postranice jsou tak vyšší a pro dítě je tím pádem těžší je přelézt.

Vše o spánku kojenců si můžete přečíst v Průvodci pro nevyspalé rodiče.

Maminka objímá spící miminkoNa klidně spící miminko je krásný pohled. Zdroj: Canva

3 tipy pro přesun do postýlky

K přestěhování batolete z kojenecké postýlky někdy rodiče vede blížící se příchod dalšího miminka. V tomto případě novou postýlku pořiďte rozhodně před narozením sourozence. Potřebujete asi dva měsíce na to, aby si dítko na novou postel zvyklo, zapomnělo na postýlku a pochopilo, že postýlka je pro malé miminko. Vyhněte se tomu, aby se váš prvorozený musel ve stejnou dobu vyrovnávat s tím, že přišel o postýlku i – svým způsobem – o vaši pozornost.

Vzít to můžete i z opačného konce. Pro nové miminko pořiďte na šestinedělí košík nebo si půjčte novorozeneckou postýlku – což je velmi praktické řešení. A až mu bude několik týdnů, se slávou pořiďte novou postel pro větší dítko. To bude hrdé na to, že je větší sourozenec a že postýlku pro miminka předává sourozenci.

Jak přechod dítěti ulehčit

1. Pro usnadnění přestěhování se do větší postýlky můžete tu novou umístit na původní místo postýlky.
2. Stejně tak může pocit bezpečí v novém pelíšku navodit přikrývka, případně polštáře (spalo-li již dítko s polštářem).
3. A pozor! Nemá-li nová postýlka zábranu na delších stranách, nezapomeňte zabezpečit dítě proti pádu z postele.

Sourozenci v posteli.Větší sourozenec často uvolní menší postýlku. Zdroj: Canva

Na co dát pozor

Pozor, je nejdříve potřeba dosáhnout určitého stupně kognitivního vývoje, aby dítě pochopilo, že postel má své hranice a že v noci musí být právě v ní. Pokud se vaše dítko z postele vydává na procházky po bytě, nejde mu usnout – přestože doposud byl ukázkový spáč – pravděpodobně skutečně není připraveno na vlastní postel. Je to stejné jako při učení na nočník, někdy se vyplatí udělat krok zpět a se změnou ještě počkat na ten správný okamžik.

Do větší postýlky musí dítě uzrát

  • Velké riziko může představovat osamocené noční bloudění po bytě. Co s tím? Je-li postýlka mimo prostor, kde spíte vy, můžete na dveře dětského pokoje umístit zvonek (jako bývá v obchodě), aby vás eventuálně vždy probudil, když se dítě vydá na noční špacír.
  • Ukliďte v pokoji mimo jeho dosah vše, co by ho v noci mohlo zlákat. Nechcete, aby dítě dosáhlo na cokoliv, co může vdechnout. Stejně tak nepotřebujete, aby na zemi bylo něco, o co by se mohlo zranit.
  • Větší postel je sice nižší, ale přesto je vhodné pořídit zábrany na postýlku nebo okolí postýlky zpočátku vyložit něčím měkčím pro případ, že by dítko z postele spadlo.

Chcete, aby se vašemu pokladu dobře spinkalo? Víme, na co nezapomínat.

Polštářová rodinná bitva.Polštář? Do dvou let jen pro polštářovou bitvu! Zdroj: Canva

Jak vybrat správnou postýlku

Vezměte dítě s sebou do obchodu a nechte ho si vybrat. Dnes je nejeden obchodní dům s nábytkem postaven tak, že mají děti pocit, že se ocitly ve skutečném dětském pokoji. Takovému „odrostlému miminku“ se tam moc líbí! Může si postýlky vyzkoušet, prohlédnout a vybrat si tu pravou pro své sladké sny. A že si vybere i povlečení podle svého gusta je samozřejmé… Je to jen na něm. A vy máte jistotu, že se bude víc než těšit, až do svého nového pelíšku ulehne. Jako velký kluk! Jako velká holka!

A jestli to pořád skřípe, uspořádejte pyžamovou párty s odhalením nové postele. Pozvěte přátele, rodinu, nafoukněte balónky a přivítejte novou postýlku ve vašem domově. Je to něco jako narozeniny, bude středem pozornosti v souvislosti s postýlkou. To by bylo, aby to neklaplo.

Dítě spí s plyšákem.Plyšák na spaní není vhodný pro nejmenší děti. Zdroj: Canva

Kdy dát dítěti polštář a peřinku?

Úplně maličké děti by se při používání polštáře mohly udusit. Na to sice nechce rodič ani pomyslet, ale v tomto případě se pokuste právě na tuto skutečnost nezapomenout. Někteří odborníci ze stejného důvodu odrazují i od používání mantinelů do postýlky. Jestli je z jakéhokoliv důvodu chcete v postýlce mít, pořiďte takové, které bezpečně přivážete k postýlce tak, že si je dítě nebude moci odvázat a hrát si s nimi.

Stejné je to s peřinkou. Těm nejmenším dětem do postýlky peřinku rozhodně nedávejte. Riziko je stejné jako v případě polštáře. Jaké jsou bezpečné alternativy peřiny? Peřinka patří do stejného ranku potenciálního „nebezpečí“ jako polštář. Dobrý a velmi praktický je spací pytel. Pořiďte odpovídající velikost a vyrobený z přírodních materiálů.

Máte chuť do postýlky miminku nebo batolátku dát dokonce dekorativní polštáře? Na to rovnou zapomeňte. Dejte si ho raději do obýváku na gauč.

SIDS - Syndrom náhlého úmrtí kojence

Podle některých odborníků zvyšují měkké lůžkoviny v postýlce miminka riziko udušení, ale i syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Zkuste se až do 12 měsíců věku dítěte skutečně vyhnout polštářům, přikrývkám a „serepetičkám“ v postýlce. Po prvních narozeninách statistická pravděpodobnost úmrtí na SIDS prudce klesá. Stejně jako riziko udušení během noci… Jak je to možné? Roční a starší dítko už se umí převrátit, odtáhnout se od přikrývky nebo si třeba odkrýt obličej, když se mu hůře dýchá kvůli přikrývce na něm položené.

Kompletní a ucelené informace o strachu nahánějícím syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) naleznete v našem článku.

Spící miminko, vedle kterého je monitor dechuPořiďte si pro svůj klid monitor dechu a nechte miminko spinkat s ním. Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Moje deti (8r, 6r a 3r) padaji z postele prilezitostne doted, byt maji zabranu. Obcas nekoho najdu schouleneho na podlaze ;). Nespi moc klidne, ale pad je ani neprobudi. Postele dostaly v necelych 2r (narozeni sourozence), 2.5r a to posledni bylo do ted nakyblovane u nas, ve sve je ted druhou noc :mrgreen:.
My jsme Anežku přesunuli asi měsíc před druhými narozkami, protože jsme potřebovali uvolnit postýlku pro mimino. Koupili jsme ikeáckou postel se zábranou, dělali jsme celý nový pokojíček a ona na něj byla tak natěšená, že si na samostatné spaní zvykla v pohodě. Nejdřív jsem ji tam dávala spát přes den, v noci ještě do malé postýlky, asi po týdnu už jsme ji nechali ve velké i přes noc.
Kluka (neuspavaciho) jsme presunuli tak ve trech lelect, predchazela psychicka priprava (budes mit velkou postylku, koupime nove povleceni s autama), postylka ma postranici. Nekolik mesicu z ni vubec nevylezal, jak byl zvykly z male postylky. Normalne v ni usnul. Dokonce jednou rikal, ze se v noci probudil a nevedel, kde je, ale pak uvidel autovou perinu a uklidnil se :-)

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

Heslo odborně zaštiťuje:

Spánkový konzultant pro děti

Anna Ružičková
Spánek miminek

Anna Ružičková je spánková konzultantka pro děti ve věku 0-4 roky. Vystudovala Institut od Pediatric Sleep v USA a institut Isla-Grace v Kanadě. Nepodporuje metody spánkového tréninku, ale řeší biologicky normální spánek dětí.

Anna pomáhá rodičů řešit nejčastější trable se spánkem a pochopit dětské spánkové potřeby. Podporuje rodičovský instinkt a snaží se vždy najít nejvhodnější cestu, při které bude spokojená celá rodina.

Annu Ružičkovou najdete také na stránkách

FAQ

Kdy přendat dítě z novorozenecké postýlky do větší dětské postýlky?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Vy znáte své dítě nejlépe, snadno vypozorujete, kdy je ten správný čas. Určitě to ale neuspěchejte.

Kdy můžete dítěti dát do postýlky polštář?

Nejmenší děti by polštář v postýlce mít neměly. Přináší to nejedno riziko.

Můžu novorozence přikrýt peřinkou?

Spíše ne. I zde hrozí riziko. Lepší je používat spací pytle.

Zdroje

  1. Autor: Judith Owens, MPH , Název: When can my baby sleep with a pillow? , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: BabyCenter , Zdroj: https://www.babycenter.com/baby/sleep/when-can-my-baby-sleep-with-a-pillow_15...
  2. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Reduce the risk of SIDS , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/pages/Preventi...
  3. Autor: Rachel Y. Moon, MD, FAAP , Název: A parent's guide to safe sleep , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/pages/A-Parent...
  4. Autor: Rachel Y. Moon, MD , Název: SIDS and other sleep-related infant deaths: Expansion of recommendations for a safe infant sleeping environment , Rok vydání: 2011 , Vydavatel: American Academy of Pediatrics Task Force on Sudden Infant Death Syndrome , Zdroj: https://publications.aap.org/pediatrics/article/128/5/1030/30941/SIDS-and-Oth...