Jak na přebalení miminka? Snadný návod krok za krokem

Čistá plenka, přebalovací podložka, vlhčené ubrousky, krém proti opruzeninám... Jak přebalit miminko, ošetřit opruzeniny nebo vyměnit plenku na cestách? Žádný učený z nebe nespadl, a proto pro vás máme návod krok za krokem. Zvládnete to snadno, i když třeba přebalujete úplně poprvé.

Tatínek přebaluje na přebalovacím pultu své dítě. Přebalování miminka. Přebalování miminka zvládnou i úplní začátečníci. Zdroj: Canva
+8

Seznam potřeb k přebalování

Čím menší miminko, tím více věcí ke spokojenému a hlavně čistému životu potřebuje. Přebalování není výjimkou. Co všechno se vám bude hodit, když budete přebalovat:

 • Čistá plenka ve správné velikosti. Na obalu najdete uvedenou velikost od 0 do 4 podle hmotnosti miminka. Novorozená miminka mívají většinou velikost 1 a plenka sedí těm, které váží od 2,5 do 5 kg. Na výběr je řada značek, například Pampers. Jednorázové papírové plenky se vyhazují hned po použití, látkové se perou a používají opakovaně.
 • Přebalovací podložka Ochrání přebalovací pult od zašpinění a dopřeje miminku větší pohodlí.
 • Vlhčené ubrousky Poslouží k otření pohlaví a zadečku od všech nečistot, zároveň osvěží a pomohou proti zapaření. Dá se použít také perlan namočený do vody. Tato tkanina je dostupná v lékárnách, nemá parfemaci a může se opakovaně prát.
 • Krém proti opruzeninám nebo dětský pudr. Dětská pokožka je velmi citlivá a zejména v létě jí hrozí zapaření pod plenkou. Miminko se proto po vyčištění preventivně maže v tříslech, kolem zadečku a kolem pohlavních orgánů. Nejčastěji se používá Sudocrem, Weleda měsíčkový krém, Bepanthen nebo Rybilka.
 • Látková plena nebo ručník: Hodí se na velké nečistoty nebo když miminko začne při přebalování čůrat. Stačí klasická čtvercová plena, kterou koupíte v lékárně nebo v drogérii (nejčastěji narazíte na značku T-Tomi).
přebalování miminka, přebalovací podložka, chrastítkoNávod, jak přebalit miminko Zdroj: Canva

Ve zkratce: je potřeba sundat miminku použitou plenku, očistit pohlaví a zadeček vlhčeným ubrouskem, ošetřit pokožku krémem a zabalit do nové čisté plenky. Pokud si nejste jistí, jak správně přebalit miminko, tady najdete podrobný postup.

Jak začít aneb Základy nejdříve:

 1. Položte přebalovací podložku na místo, kde budete přebalovat. Podložku dejte nepromokavou částí dolů (pokud podložka má potisk, je to ta barevnější a méně pohodlná strana).
 2. Miminko položte na podložku. Celou dobu přebalování se nikam nevzdalujte a vždy miminko přidržujte. Pokud byste potřebovali pro něco dojít, vezměte miminko s sebou nebo ho položte na zem, aby nemohlo spadnout.
 3. Postupujte pomalu po celou dobu přebalování. Přebalujte jemně a bez trhavých pohybů. Nenechte se zaskočit, pokud miminko pláče. Jen se ho snažte konejšit svým hlasem a pokračujte v přebalování.

Jak se popasovat s oblečením:

 1. Sundejte dítěti kalhoty, abyste se dostali k plence. Stačí lehce přetočit bok na jednu stranu, a tím se uvolní část kalhot, kterou můžete sundat. Opakujte to samé na druhou stranu. Když znejistíte, postupujte pomalu a lehce sesuňte kalhoty dolů, miminku neublížíte.
 2. Má dítě bodýčko? Rozepněte cvoky mezi nožkami. Vyhrňte body nad plínku, aby se oblečení nedotýkalo plenky ani na zádech, ani na bříšku. Tričko, bodýčko nebo ponožky můžete ponechat (pokud nejsou špinavé), díky tomu miminko zůstane v teple.
Maminka přebaluje miminku jednorázovou plenku. Přebalování miminka.Od miminka při přebalování nikdy neodcházejte. Zdroj: Canva

A teď k samotnému přebalování:

 1. Odlepte lepicí pásky, které připevňují zadní stranu plenky k přední. Přední stranu plenky odklopte. Pokud přebalujete chlapečka, přikryjte mu pohlaví kouskem látkové pleny. Často se totiž stane, že po vybalení z plenky začne chlapeček čůrat.
 2. Pokud je plenka suchá, zkuste ji ještě jednou nalepit. Kvalitní pásky vydrží opětovné lepení.
 3. Mokrou nebo pokakanou plenku vysuňte zpod zad miminka směrem k sobě. Dítěti můžete zvednout pánev rukama, případně ho vzít i za patičky. Mnohem lepší je však uvolit plenu tak, že pootočením miminka do jedné strany a pak do druhé a plenku nadvakrát vysunete.
 4. Použitou plenku zabalte. Srolujte ji do kuličky a přelepte ji oběma lepicími pásky, aby potřísněná část plenky zůstala uvnitř. Ještě ji nikam neodnášejte, zůstaňte u miminka.
 5. Očistěte oblast pod plenkou od zbytků moči nebo stolice. Poslouží k tomu obyčejná navlhčená plena, navlhčený perlan nebo klasické vlhčené ubrousky pro děti. Maminky si hodně chválí např. mycí olej Medvídek. Pozor, holčičky vždy čistěte směrem od močové trubice ke konečníku, nikoliv naopak, aby se do pohlaví nedostala infekce. Zkontrolujte i oblast mezi stydkými pysky. K čištění se mohou hodit vatové tyčinky namočené do kapky rostlinného oleje. Nikdy tuto oblast nedřete, jen jednou jemně otřete. U chlapečku je přebalování jednodušší.
 6. Pokud je miminko pokakané, budete ubrousků potřebovat více. Otřete všechna místa, kde zůstaly stopy stolice. Pokožku jen lehce otírejte do úplného vyčištění čistou částí ubrousku.
Přebalování miminka, jednorázová plenkaPřebalovat miminko není žádná věda. Zdroj: Canva

Jakou zvolit kosmetiku:

 1. Namazejte dítě krémem, tekutým pudrem nebo olejíčkem na dětský zadeček. Stačí nanést malé množství na bříško prstu, v tenké vrstvě ho namažte kolem pohlaví a zadečku. U holčiček opět postupujte směrem od močové trubice k zadečku.
 2. Má dítě pod plenkou červené skvrny? Jedná se o opruzeniny, protože se nejspíš miminko se v plence zapařilo. Děje se to poměrně běžně a neznamená to, že jste péči zanedbali. Opruzeniny je potřeba ošetřit vhodnou kosmetikou, která je na ně určená. Na mokvající zapařeniny použijte dětský pudr nebo Sudocrem, který opruzeniny zahojí.
 3. Nechte na chvilku dítě volně bez pleny. Oblast pohlaví zůstane na vzduchu, což pomáhá při hojení opruzenin a také proti nim funguje preventivně. Miminko po celou dobu přidržujte, povídejte si s ním a hlaďte ho. Pokud spěcháte, v místnosti je zima nebo miminko pláče, zabalte ho hned do čisté plenky.

A zpět do čistého:

 1. Vezměte novou čistou plenku, odklopte její přední stranu a zadní vložte pod pánev miminka. Jak na to? Buď jemně zvedněte miminko za patičky, nebo ještě lépe dostaňte plenku pod miminko ve dvou krocích: pootočte jeden bok miminka a podložte ho zadní částí plenky z jedné strany. Totéž udělejte s druhým bokem. Správné umístění plenky poznáte podle toho, že vykrojení plenky sedne do třísel a dítěti nekoukají hýždě.
 2. Přilepte lepicí pásky. Najdete je na bocích zadní strany plenky, přidělávají se kolem bříška k přední straně. Odlepte jeden tak, abyste nesáhli na lepící část a plenka následně držela. Pásku přilepte na přední stranu plenky, aby pevně držela kolem kyčlí (nenechávejte tu volný prostor, jinak obsah proteče z plenky ven). Totéž udělejte s druhou páskou.
 3. Přebaleno! Teď miminko opět oblečte. Bodýčko připněte za cvočky mezi nohama a nandejte kalhoty.
 4. Vezměte miminko do náruče a položte ho na zem nebo kamkoliv, kde nehrozí pád. Nikdy ho nenechávejte na přebalovacím pultu bez dozoru. Také drobní novorozenci se dokážou nečekaně přetočit. Teprve poté, co je miminko v bezpečí, vyhoďte do koše použitou plenku, jednorázovou přebalovací podložku a použité ubrousky.
 5. Počůrané nebo pokakané oblečení, látkovou přebalovací podložku nebo látkovou plenu dejte do koše na prádlo nebo do vyhrazeného koše na pleny. Nezapomeňte si umýt ruce.
 6. Hotovo! Dítě je přebalené a připravené na další část dne.
látková plena, aio, svrchní lena, přebalovací pult, přebalováníLátkové pleny přebalíte jednoduše jako ty jednorázové. Zdroj: Canva

Jak na látkové pleny

Látkové plenky se používají prakticky stejně jako ty papírové, a proto se jich nemusíte bát! Po přebalení se nehází do odpadkového koše, ale do koše na pleny nebo rovnou do pračky.

Zjednodušeně existují dva druhy látkových plen:

 • Plenky AIO (All-in-one): Používají se úplně stejně jako jednorázové pleny. Mají svrchní nepromokavou vrstvu a zároveň savou vnitřní vrstvu. Tyto plenky „vše v jednom“ zvládnou bez problémů přebalit i úplní přebalovací nováčci.
 • Svrchní plena + látková savá plena: Látková plena se složí tak, aby se vešla do svrchní, nepromokavé vrstvy (poznáte ji podle toho, že lehce šustí a má pásky se suchého zipu). Pokud látková plena nestačí sát všechnu moč, může se přidat do pleny ještě savá vložka. U novorozenců se dá použít pouze menší savá vložka.
Kosmetika pro miminko. Přebalování miminka.Čím menší miminko, tím více kosmetiky při přebalování potřebuje. Zdroj: Canva

Jak přebalovat venku na cestách

Ve městě nebo na výletě je přebalování složitější, nikoliv nemožné. Po pár přebaleních doma zvládnete plenku vyměnit kdekoliv. Na internetu najdete restaurace a podniky, které mají přebalovací koutek, což přebalování mimo domov velmi usnadňuje. Přebalovací pult najdete také na toaletách čerpacích stanic nebo v obchodních centrech. Tam bývá buď v kabinách pro ženy, pro vozíčkáře nebo přímo vyhrazené místo k přebalení. Vyměnit plenku můžete přímo i v korbě kočárku. Stačí dítě podložit přebalovací podložkou a pustit se do výměny.

Seznam věcí na přebalování na cestách:

 • dostatek plenek (raději o pár kousků víc)
 • přebalovací podložka (nejlépe dva kusy)
 • vlhčené ubrousky (poslouží na čištění miminka i rukou)
 • igelitka nebo jiný sáček na použité pleny (ne všude je po ruce odpadkový koš)
 • alespoň jedno náhradní oblečení pro miminko (může být pokakané, počůrané, poblinkané nebo ušpiněné od krmení)
REKLAMA

PAMPERS Kids Hygiene ON-THE-GO

Když jste venku, voda a mýdlo nemusí být vždy po ruce. Proto v Pampers vyvinuli dětské čisticí ubrousky na cesty Kids Hygiene ON-THE-GO. Neobsahují žádný alkohol ani barviva, jsou proto vhodné i pro citlivou pokožku miminka.

Pampers kids hygieneon-the-go přebalovací ubrouskyPampers kids hygieneon-the-go přebalovací ubrousky Zjistit více o čistících ubrouscích Pampers ON-THE-GO

Přebalování se nebojte. Stačí párkrát vyměnit plenku a budou z vás profíci.


Maminka přebaluje miminku jednorázovou plenku. Přebalování miminka.Jaké zkušenosti mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Cizí mimčo bych se bála taky přebalit (myslím ještě před narozením vlastních dětí)
A malého v porodnici levou zadní 8)
Když jsem uložila a slyšela, že se dítko pokadilo, přebalila jsem spící. Nemyla jsem ve vodě, ale využila ubrousky. Byla to rychlá akce.
Raději jí přebalit a v nejhorším probudit než mít opruzené dítko.
Řiď se instinktem. Netřeba dělat to tak, jak Ti někde někdo řekne. Časem si v tom uděláš určitě systém sama. Jinak bych pokaděné novorozeně přebalila, nedovedu si představit potom ten zadeček, kdyby v tom mělo 2 hodiny spát.

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Kolik plenek denně potřebuje miminko?

Obvykle šest až dvanáct plenek za den. Čím starší je dítě, tím méně plen je potřeba. Jakmile se batole naučí na nočník, plenku nosí jen na cesty nebo na noc.

Jak často přebalovat miminko?

Nejčastěji se plenky mění u novorozenců, které se počůrávají a pokakávají neustále. Některým dětem nevadí zůstat v lehce počůrané plence, jiné naopak křičí při sebemenší vlhkosti. Plenku měňte častěji, pokud se dítěti dělají opruzeniny – je potřeba ho přebalovat do sucha.

Kolikrát přebalovat v noci?

Pokud dítě netrpí na opruzeniny, není potřeba ho přebalovat po každém čůrání. Mnoho dětí si vystačí s jednou až dvěma plenkami za noc. Méně časté noční přebalování ocení rodič i miminko, protože mohou snáz pokračovat ve spánku.

Co když nechce přebalit?

Některá miminka při přebalování pláčou, větší děti se pokoušejí z plenky převalit pryč. Některým dětem vadí silné světlo do očí, studené ruce nebo je jim zkrátka zima. Dítě při přebalování uklidňujte svým hlasem – zpívejte, hlaďte ho, popisujte mu, co právě děláte. Máte pocit, že je miminku plenka nepohodlná? Zkuste ji tolik neutahovat nebo vyzkoušet větší velikost plen.

Přebalit před kojením nebo po kojením?

Malá miminka se často počůrají nebo pokakají přímo při krmení nebo vzápětí po něm, proto je praktičtější přebalovat až poté. Pokud je ale dítě klidnější v suché plínce nebo má opravdu mokrou plenku, přebalte ho už před krmením. Vyzkoušejte, co vám více vyhovuje, řiďte se spíš pocitem a spokojeností vašeho miminka.

Zdroje

 1. Autor: Laura A. Jana, MD, FAAP , Jennifer Shu, MD, FAAP , Název: Changing diapers , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: American Academy of Pediatrics , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/diapers-clothing/Pag...
 2. Autor: Elana Pearl Ben-Joseph, MD , Název: A guide for first-time parents , Rok vydání: 2018 , Vydavatel: Nemours Foundation , Zdroj: https://kidshealth.org/en/parents/guide-parents.html
 3. Autor: Stanford Children’s Hospital , Název: Diapers/diaper rash , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Stanford Children’s Hospital , Zdroj: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=diapersdiaper-rash-90-P...
 4. Autor: Stanford Children’s Hospital , Název: Diapers/diaper rash , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Stanford Children’s Hospital , Zdroj: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=diapersdiaper-rash-90-P...
 5. Autor: Stanford Children’s Hospital , Název: Diapers/diaper rash , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Stanford Children’s Hospital , Zdroj: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=diapersdiaper-rash-90-P...