Co podle dermatologů opravdu zabere na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je nejčastější kožní onemocnění u dětí. Je velkým strašákem nejen dětí samotných, ale i jejich rodičů. Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo dětí předškolního věku. Jak zmírnit projevy atopického ekzému u dětí a na co si dát pozor?

Smějící se miminko s atopickým ekzémem na tváři. Atopický ekzém se u dětí vyskytuje mezi druhým a šestým měsícem. Zdroj: Canva
+11

Po porodu na miminko působí chlad, teplo, používaná kosmetika, bakterie, oblečení a kontakt s jinými lidmi. Kůže není na takovéto podněty zvyklá a lehce se podráždí. Ne vždycky však vznikne atopický ekzém neboli neurodermitida.

Jak vypadá atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém lze poznat poměrně snadno. Zpravidla se jedná o suchou, svědivou a zarudlou kůži.

Hlavními příznaky jsou:

 • zčervenání pokožky,
 • otoky,
 • teplá kůže v místě ekzému,
 • mokvání,
 • jemné trhlinky v kůži a loupání.

Ložiska se objevují na různých místech a v různém rozsahu včetně obličeje. U miminek a batolat je častý výsev na hlavičce a v oblasti tvářiček, čela a stehen. U větších dětí pak bývají ložiska spíše v tělních záhybech – například na loktech nebo v podkolenních jamkách.

Atopická dermatitida nepředstavuje pouze estetický problém, ale především nepříjemně svědí a někdy je i bolestivá, zejména pokud se objeví mokvající ekzém. Postižený má tendenci ložiska škrábat – malým dětem se jen velmi těžko vysvětluje, že to nesmí dělat a vše se tím ještě zhorší. Starší děti a dospělí s atopickým ekzémem obvykle trpí i psychicky a někdy mohou být dokonce terčem posměchu nebo nepochopení svého okolí.

U novorozenců lze atopickou dermatitidu snadno zaměnit s jiným kožním onemocněním – například novorozeneckým akné, které se u miminek může objevit v prvních týdnech života. Na rozdíl od ekzému nesvědí a obvykle velmi rychle zmizí.

Přečtěte si také článek Novorozenecké akné: Jak ho poznáte a jde vyléčit?

Maminka maže tváře malými miminku s ekzémem.Novorozenecké akné, nebo ekzém? Zvolte tu správnou kosmetiku. Zdroj: Canva

8 rad, jak léčit atopický ekzém

Léčba atopické dermatitidy je většinou zdlouhavá a je třeba ji důsledně dodržovat. Cílem všech opatření je, aby pokožka byla co nejméně vysušená a předešlo se tak nepříjemnému svědění a loupání. Je také důležité vyhnout se dráždivým potravinám i syntetickému oblečení a dalším alergenům.

Rady pro rodiče atopika

1. V případě, že se ekzém zhoršuje, lékař obvykle navrhne vhodnou léčbu.
Ložiska lze potírat protizánětlivou mastí s kortikoidy, příznaky potlačují také antihistaminika a v případě bakteriální infekce kůže mohou pomoci lokální nebo celková antibiotika. Kortikoidové masti a léky lze ale používat jen v omezeném množství a v určitém časovém intervalu. Je tedy vhodné dlouhodobě dbát na preventivní opatření, která zamezí zhoršení atopické dermatitidy.

2. Mazat a mazat – to je základní pravidlo péče o atopickou pokožku. K promazávání je třeba používat speciální kosmetiku, která kůži nedráždí. Ideálně určenou přímo pro atopiky, která je bez parfemace a parabenů. Kůži je třeba promazávat podle potřeby alespoň jednou nebo dvakrát denně.

3. Speciální kosmetika i při koupelích. Vhodnou kosmetiku pro atopiky používejte nejen na promazávání kůže, ale také při koupání. Omezte použití mýdel. A spíše dítě sprchujte.

Žena sype prací prášek do nádobky v pračce.Některé prací prostředky mohou způsobovat podráždění. Zdroj: Canva

4. Pozor také na prací prášky a aviváže, které mohou pokožku dráždit. Na praní dětského oblečení volte prací prášek určený na citlivou dětskou pokožku ideálně bez aviváže.

5. Dítě oblékejte do prodyšných materiálů. Ideální je bavlna. Dbejte také na to, aby dítě nebylo příliš zpocené, ale ani neprochladlo.

6. Pokud je to možné, kojte své dítě, co nejdéle to jde. V případě umělé mléčné stravy podávejte dítěti hypoalergenní mléka s označením HA.

7. Vyhněte se dráždivým potravinám – například citrusům (případně vypozorujte, po jakých potravinách se dítěti ekzém zhoršuje). Pozor také na kořeněná a ostrá jídla, protože ekzém může zhoršit i kečup nebo hořčice.

8. Zamezit škrábání je velmi důležité, ovšem u malých dětí nesmírně složité. Miminkům a batolatům můžete dávat na noc bavlněné rukavičky. Pravidelně stříhejte nehty na rukou, aby byly co nejkratší a větším dětem se vše snažte vysvětlit. Škrábání ekzém velmi zhoršuje.

Maminka se chystá nakrémovat miminko po koupeli.Suchou kůži pravidelně promazávejte. Zdroj: Canva

Jak zmírnit svědění kůže

Nejúpornějším projevem atopického ekzému je neustálé svědění. U malých dětí jde o problém, který neumí vyřešit jinak než škrábáním.

Jak dítěti ulevit?

 • V případě, že je svědění úporné, přináší dočasnou úlevu antihistaminika v podobě tablet, kapiček nebo lokálních mastí. U dětí je potřeba je dávkovat s velkou opatrností. Stejné je to i v případě kortikoidových mastí.
 • Pravidelné promazávání ulevuje od svědění. Pokud je kůže velmi suchá a loupe se, promazávejte ji klidně až desetkrát denně.
 • Kůži zkuste zchladit. Namočte plenku nebo ručník do studené vody a přiložte na postižené místo. Zchlazení pokožky přináší dočasnou úlevu.
 • Odveďte pozornost jinam. Svědění se často zhoršuje i psychikou, ale ostatně to platí u každé nemoci. Zkuste odvést pozornost dítěte jinam a zabavte jej nějakou činností.
Maminka maže krémem miminko.Na atopický ekzém můžete vyzkoušet konopnou kosmetiku. Zdroj: Canva

Čím mazat dětský ekzém

Přírodní léčba atopického ekzému

Při léčbě atopického ekzému u dětí obvykle rodiče vyzkouší všechno možné. Je pravda, že na každé dítě působí něco jiného. Jednou z možností je také přírodní léčba.

U malých dětí je třeba opatrnosti, proto řada maminek zkouší různé bylinné masti a oleje. Na suchou a citlivou dětskou pokožku má blahodárný vliv například makový nebo arganový olej. Pro atopiky je obecně vhodná konopná kosmetika, zejména pak konopná mast, jejíž základ tvoří konopný olej. Méně známá, zato ale také účinná, je lopuchová mast, která se vyrábí z lopuchu většího. Za zmínku stojí také měsíčková mast, která obsahuje výtažek z měsíčku lékařského.

Jak udržet ekzém pod kontrolou

Atopický ekzém je nepříjemné onemocnění, jehož léčba vyžaduje obrovskou trpělivost. Pokud ale budete o pokožku svého dítěte pravidelně pečovat, upravíte jídelníček a eliminujete dráždivé podněty, je velká šance, že se ekzém podaří udržet „pod kontrolou“. Kortikoidové masti a antihistaminika je vhodné u malých dětí použít jen v krajním případě po konzultaci s lékařem. Sami nejlépe vysledujete, co dělá vašemu děťátku dobře a co naopak ekzém zhoršuje.

Lékařka vyšetřuje miminko. Atopický ekzém, alergie.Pokud si nejste jistá, jestli se jedná o alergii nebo ekzém, navštivte lékaře. Zdroj: Canva

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u dítěte objeví jakákoliv vyrážka, která nemizí nebo se dokonce zhoršuje, je vždy vhodné konzultovat tento problém s pediatrem. Je lepší, když lékař dítě prohlédne co nejdříve a zvolí vhodnou léčbu ještě v době, než se ekzém rozšíří nebo zhorší. Ekzém u dítěte můžete nejprve ukázat pediatrovi a konzultovat s ním další postup. V případě, že se jedná o atopický ekzém, odešle vás pravděpodobně ke specialistovi – na dermatologii, případě alergologii.

REKLAMA

Chcete mít atopický ekzém pod kontrolou?

Svého druhu jediný edukativní projekt v ČR AtopikOnline přináší formou praktických videí ověřené informace o atopickém ekzému a doporučení předních odborníků. Jeho prostřednictvím mohou pacienti lépe pochopit své onemocnění a osvojit si znalosti a dovednosti, které jim pomohou ekzém dlouhodobě zvládat a dostat pod kontrolu.

AtopicOnline.cz

Zjistit víc

Jak začíná atopický ekzém

Za vznikem atopické dermatitidy stojí snížení odolnosti lipidové kožní bariéry. Pokožka ztrácí potřebnou hydrataci a dochází ke zvýšení její suchosti. Kůže je méně odolná vůči působení vnějších faktorů a velmi snadno reaguje na různé dráždivé látky a alergeny. 

Nejčastěji toto onemocnění postihuje kojence, děti a mladistvé. Atopická dermatitida se většinou objevuje u miminek mezi druhým a šestým měsícem života nebo pak u větších dětí od dvou do dvanácti let. Příznaky se s přibývajícím věkem většinou ztrácí. Jen v ojedinělých případech pokračují problémy s ekzémem také do dospělosti. Může se ale stát, že se objeví i u dospělého člověka, který jím v dětství netrpěl. Atopický ekzém zkrátka nemá žádná jasně daná pravidla.

Pro atopický ekzém jsou typická období klidu:

 • V klidové době jsou ložiska světlejší, nesvědí, pouze kůže je v tomto místě suchá až hrubá.
 • V určitém období (buď v sezónně, nejčastěji v létě a na jaře, nebo z důvodu určitého podráždění) začnou ložiska opět červenat, případně mokvat a svědit.

Obecně lze říci, že nejvíce „ohrožené“ jsou děti, u kterých alespoň jeden z rodičů atopickým ekzémem trpěl – ať už v dětství nebo v dospělosti.

Smějící se dítě s ekzémem na tvářích.Začervenání pokožky je jedním z příznaků atopického ekzému. Zdroj: Canva

Co způsobuje ekzém u dětí

Příčin může být více, ale klíčovou roli hraje genetika. Pokud alespoň jeden z rodičů měl nebo má atopický ekzém, je riziko rozvoje tohoto onemocnění u dítěte kolem 50 %. Jestliže tímto onemocněním kůže trpěli oba rodiče, zvyšuje se riziko až na 80 %. Často se také stává, že se k atopickému ekzému přidávají další alergie, například astma nebo pylová rýma.

Kromě vrozené dispozice jsou ještě další faktory, které přispívají k rozvoji atopického ekzému. Může to být:

 • Reakce na některé kosmetická přípravky.
 • Na syntetické nebo jiné materiály, které nejsou dostatečně vzdušné.
 • Nadměrné UV záření.
 • Ekzém mohou vyvolat nebo zhoršit některé potraviny – typicky například citrusy.
 • Stres, a to zejména u větších dětí – například z rozvodu rodičů nebo šikany ve školy.
 • Chlad a horko.

Zarudnutí, svědění kůže, ekzém nebo kopřivka mohou být také příznaky alergie. Přečtěte si článek Nejčastější alergie u dětí: Jak je léčit?

Maminka se usmívá na miminko po koupeli zabalené v ručníku.Léčba ekzému trvá dlouho, nevzdávejte to a o pokožku se starejte. Zdroj: Canva

Zkušenosti redaktorky

Moje dvouměsíční dcera má obličejíček plný drobných bílých pupínků, které jsou okolo zarudlé. Nejprve jsem se lekla, zda nemá atopický ekzém na obličeji, ale paní doktorka mě ujistila, že se jedná pouze o novorozenecké akné, které by mělo do pár týdnů zmizet. Na rozdíl od ekzému není třeba pokožku tolik promazávat. Novorozenecké akné navíc nesvědí a jedná se pouze o „estetický“ problém.

Můj desetiletý syn jako batole také trpěl na velmi suchou, lehce atopickou pokožku. Velmi se nám osvědčily konopné koupele a na promazávání kosmetika z mrtvého moře, kokosový olej (který je mimo jiné výborný i na vlasy nebo vaření) a také bambucké máslo. Je třeba vyzkoušet, co vašemu dítěti bude nejvíce vyhovovat.

Atopický ekzém jsem měla i já jako dítě, a to docela dost. Pamatuji si, jak jsem z toho byla nešťastná a hlavně, jak to strašně svědilo. Před třiceti lety však byla léčba mnohem omezenější, než je tomu dnes. Nakonec však ale nejvíce zabrala stará dobrá modrá Indulona. S pubertou však ekzém zmizel a objevil se v dospělosti naštěstí jen v omezeném rozsahu – převážně v zimním období na rukou. Atopický ekzém na rukou je velmi nepříjemný, hlavně v době, kdy člověk neustále používá dezinfekci. Je proto opět velmi důležité ruce neustále promazávat, nejlépe po každém umytí rukou.

Maminka maže miminko dětským olejíčkem.Jaké zkušenosti mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Mala je tezky atopik a co nam opravdu pomohlo je nejist cokoladu je to nejvetsi alergen a opravdu vyvolava ekzem silene :-( jinak mi uz meli i kortikoidy a to pamaha chvili nez ekzem si zvykne :-( ale fakt neji cokoladu a nema nic!!!
Ahoj :-) Tak my měli problém od nějakého cca 3 měsíce. Byla jsem i u kožní. Dala nám nějakou mast a nepomohla. Kortikoidy jsem odmítla s tím, že chci ejprve vyzkoušet vše a až kdyby nic nepomáhalo tak kortikoidy. No a nakonec? Zabrala nám modrá indulona za 30,– :-) malému ekzém zmizel :-) snad se zase neobjeví…ale ted má 16 měsíců a vše v pořádku. :-) Někdo doporučuje ještě niveu obyčejnou modrou.
My používáme linolu olej do koupele, pak to mléko a máme ještě Excipial U Lipolotio ten nám kdysi předepsala a také pomáhá a dr nám předepsala Licoid který teda zabírá a ekzémiky mizí.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Setkali jste se u svých dětí s atopickým ekzémem?

Hlasovalo: 102

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Atopický ekzém? 2 měsíční kojenec

26.6.22 03:44
23

Eucerin Atopi Control

24.6.22 07:41
3

Miminko 8. měsíců má ekzém ve vlasech

25.5.22 18:59
8

Vyrážka a skvrna na hlavičce - co by to mohlo být?

12.4.22 01:53
16

Atopická pokožka - holení, oblečení, …

9.4.22 13:05
6

Ekzém na puse

25.2.22 21:08
3

Atopický ekzém, co zabere?

17.2.22 14:26
97

Ekzém kolem očí a nateklá víčka – nějaké tipy na krém z lékárny?

17.2.22 10:26
10

Atopický ekzém u 22m - zjištění příčiny

4.2.22 14:06
17

Vyrážka, nebo ekzém?

3.2.22 21:32
5

Atopický ekzém?

26.10.21 11:08
25

Atopický ekzém na obličeji

22.7.21 08:19
7

Kurz L. Jiřičkové - zkušenosti

8.7.21 15:30
0

Ekzém, jak na něj?

7.7.21 16:18
117

Seborea nebo atopický ekzém?

4.5.21 07:55
6

Ekzém a vyrážka na 9 měsíčním miminku

11.3.21 18:34
3

Má miminko atopický ekzém?

20.2.21 13:52
7

Co se vám osvědčilo na atopický ekzém u dětí?

2.10.20 10:20
202

Atopický ekzém 4 měsíce

22.9.20 22:33
6

Průjem a ekzém

25.3.20 00:20
3

Prášky na alergii v těhotenství, ekzém a svědění celého těla

Anonymní
20.9.19 09:24
23

O co se jedná - ekzém, nebo atopický ekzém?

1.6.19 10:12
76

Kojenecký ekzém

14.4.19 20:14
51

Co je to za vyrážku, poradíte?

6.2.19 18:05
7

Jak na akutní fázi atop. ekzému u miminka ?

19.12.18 12:22
9

Dvě skoro stejné masti na stejný problém?

27.11.18 11:21
6

Co pomáhá na atopický ekzém?

28.10.18 00:59
41

Atopický ekzém - zmizí někdy?

11.5.18 08:30
172

Atopický ekzém - co pomůže?

2.11.17 14:52
26

Krém s koloidním stříbrem na atopický ekzém

4.10.17 10:47
3

Jak ještě na atopický ekzém?

6.6.17 21:00
45

Atopický ekzém a kojení

5.4.17 11:55
18

Atopický ekzém - váš průběh?

2.10.16 18:29
15

Co na ekzém?

29.6.16 20:23
31

Tipy na atopický ekzém

19.2.16 15:59
10

Kouření v těhotenství a atopický ekzém?

7.2.15 09:54
19

Atopický ekzém u miminka

26.1.15 12:31
7

Atopický ekzém u 9měsíčního kojence

21.1.15 13:26
19

Atopický ekzém u 7měsíčního kojence

1.11.14 15:05
5

Atopický ekzém u kojence

27.9.14 13:47
38

Co způsobuje atopický ekzém a jak ho léčit?

31.3.14 23:46
21

Ekzém na čelíčku u kojence

17.1.14 18:56
20

Atopický ekzém u miminka - projevy

2.11.13 20:58
21

Atopický ekzém u 4měsíčního miminka

21.9.13 13:29
71

Jak vypadá ekzém u miminka?

14.2.13 10:43
9

Rady a tipy na atopický ekzém - jak jste na tom vy?

28.8.12 17:38
28

Je tohle atopický ekzém? Oblast okolo očí

8.2.12 22:02
21

Atopický ekzém - prosím poraďte!

26.11.11 11:40
33

Atopický ekzém a příkrmy

27.6.11 10:55
7

Atopický ekzém u batolat

21.10.10 18:53
1

Jak začíná atopický ekzém?

12.2.10 23:54
3

Atopický ekzém-koj. výživa

4.11.09 09:02
13

Atopický ekzém- kdy se vám zlepšil?

21.9.06 19:40
20

FAQ

Jak poznat atopický ekzém?

Atopická dermatitida se většinou objevuje u miminek mezi druhým a šestým měsícem života nebo pak u větších dětí od dvou do dvanácti let. Hlavními příznaky jsou zčervenání pokožky, otoky, teplá kůže v místě ekzému, mokvání, jemné trhlinky v kůži a loupání.

Co je příčinou atopického ekzému u dětí?

Příčin může být více, ale klíčovou roli hraje genetika. Pokud alespoň jeden z rodičů měl nebo má atopický ekzém, je riziko rozvoje tohoto onemocnění u dítěte kolem 50 %. Jestliže tímto onemocněním kůže trpěli oba rodiče, zvyšuje se riziko až na 80 %.

Jak se atopický ekzém léčí?

Léčba atopické dermatitidy je většinou zdlouhavá a je třeba ji důsledně dodržovat. Cílem všech opatření je, aby pokožka byla co nejméně vysušená a předešlo se tak nepříjemnému svědění a loupání. Je také důležité vyhnout se dráždivým potravinám i syntetickému oblečení a dalším alergenům.

Jak zabránit svědění pokožky?

V případě, že je svědění úporné, přináší dočasnou úlevu antihistaminika v podobě tablet, kapiček nebo lokálních mastí. Pravidelné promazávání ulevuje od svědění. Kůži zkuste zchladit. Odveďte pozornost jinam.

Existuje přírodní léčba atopického ekzému?

Na suchou a citlivou dětskou pokožku má blahodárný vliv například makový nebo arganový olej. Pro atopiky je obecně vhodná konopná kosmetika. Méně známá, zato ale také účinná, je lopuchová mast. Za zmínku stojí také měsíčková mast.