Atopický ekzém-koj. výživa

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ajka
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 15.05.03 08:57

Ahoj maminky,

máme trápení s atopickým ekzémem. Paní doktorka mi řekla, že mám Leničce kupovat pouze výživy označené H.A. Prošla jsem obchody a ptala se v lékarně a nikde nic nevědí. Jsem z toho dost bezradná. Víte někdo o takových výživách? Kde je kupujete?

Moc děkuju za radu.

Ajka + Lenička (9 měs.)

Reklama

Najdete v encyklopedii: Atopický ekzém u kojenců

Reklama

Reakce:

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 15.05.03 22:23

Ahoj Ajko,

H.A.„výživu“ jako takovou v obchodech asi nenajdeš.Jde spíš o to,jaké potraviny a kdy zařadit do jídelníčku dítěte. Nevím jestli Leničku ještě kojíš,pokud ne,tak je vhodné pouze H.A,mléko - těch je víc a v lékárnách Ti poradí. Měla bys spíš po své doktorce chtít,aby Ti poradila,co a kdy do jídelníčku zařadit.Ráda byh Ti poradila,ale je to trochu složitější a nemám to zrovna v hlavě,ale můžu Ti slíbit,že se pokusím obstarat vzorový jídelníček,pokud o to budeš stát.

Mějte se s Leničkou hezky Stáňa

ajka
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 16.05.03 08:42

Ahoj Stanasku,

dekuju moc za odpoved. O jidelnicek bych mela zajem. Kdybys mela tu moznost tak ti budu moc vdecna.

Lenicku zatim kojim. Mimo kojeni dostava ovocnou presnidavku. Na obed zeleninku (vetsinou mrkev, brambor, jinak kvetak, porek, ruz. kapustu, petrzel). Vecer bezlepkove kasicky. Maso, vejce ani jogurty ani nic s lepkem jsem zatim nedavala.

Jeste jednou moc dekuju za odpoved.

Ajka

Anonymni  17.05.03 13:16

Ahoj, můj chlapeček, teď už 2 roky, má taky atopický ekzém. Na kožním jsem neslyšela jedinou stížnost na mléko. Mléko /výživa pro kojence/ dětem nic nedělá. Za to cizokrajné ovoce /kiwi, grepy, pomeranče atd/, čokoláda, ořechy, koření, mořské ryby. Také jakákoli kosmetika, normální mýdlo, aviváž a prací prostředky pro neexematiky.

Je to genetická vada a ne žádná vyrážka. Jednou budou tvému dítěti vadit pomeranče, pak je zase bude moci jíst úplně v pohodě.

Nejdůležitější je, dítě stále mazat mastí od kožního lékaře /ráno a večer/. Kůže je extrémě suchá. Nekoupat, a když ano, tak ne dlouho /žádné mýdlo!/, a potom ihned namazat.

Zkoušla jsem ten „jídelníček“. Je to na nic. Jednou má vyrážku z toho, podruhé z něčeho jiného. Pak z tepla /pot/, pak zas špatná voda. To bych mu nesměla dávat najíst vůbec nic a nic by nesměl dělat, jako třeba hrát si na písku. To by taky neměl. Sama nakonec přijdeš na vhodný kompromis. Zkus třeba říct 4letému dítěti, že tu čokoládu /nebo Monte/ nedostane, protože to nesmí? To jsou jen zákazy a mrňous bude zklamaný. Já už to mám docela vychytaný. Jakmile se vyrážka objeví ve větším množství začnu intenzivněji tělíčko mazat a za dva dny je to mnohem lepší a za týden zase nic.

Mnoho trpělivosti přeje Michala

Anonymni  17.05.03 13:18

Jo a když kojíš a dáš si něco z toho, co jsem napsala, tak je to v tom mléku. Michala

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 17.05.03 21:01

Ahojky Ajko,

můžu souhlasit s předchozím příspěvkem od Michaly v lecčem,ale myslím,že správný výběr potravin je hodně důležitý.Atopický ekzém samozřejmě nevyléčíš vyřazením některých potravin z jídelníčku,ale jejich konzumací můžeš ekzém zhoršit. Je pravda,že každá maminka si časem „vychytá“ co dítěti dělá problémy a co ne. Atopický ekzém u malého dítěte se může zlepšovat tím.jak dítě roste,ale taky to může být začátek dalších alergických problémů,které se můžou u dítěte v budoucnu objevit,takže já osobně bych nic nenechala náhodě,zvlášť pokud už v rodině někdo nějakým druhem alergie trpí. A ať se na mě Michala nezlobí,ale pokud by moje dítě mělo po nějakém jídle zdravotní problémy,tak by ho prostě nedostalo i kdyby se stavělo na hlavu,vždyť je dneska na trhu tolik dobrot a lákadel,že se to dá vždycky nějak vykompenzovat.

Jinak se snad v průběhu příštího týdne dostanu do práce a pak Ti jídelníček pošlu.

Stáňa

Anonymni  18.05.03 21:18

Milá Stáňo, já jsem tím jenom chtěla říct, že je nesmysl vyřazovat z jídelníčku většinu věcí. Protože jednou se reakce dostaví, pak se třeba 100× nedostaví, nebo je reakce na „zcela nerizikovou“ potravinu. To bych dítěti nemohla dát nic. Ani jogurt s jakoukoli ovocnou příchutí.

Písek je pro atop. ekzém taky pohroma. Takže ty svému dítěti zakazuješ i hraní na písku, koupání /kdekoliv venku i doma- kromě moře, ale co ten písek?/ hraní si na koberci atd? Tak to by mě docela zajímalo, jak to děláš. A nebo je to omezený svět, ze kterého bude jednou nešťastné? Třeba v pubertě. Jak jsem řekla, není to vyrážka, ale genetická vada a dítě by se s ní mělo naučit žít, protože málokdy se ztratí úplně. Výběrem jídelníčku se dá omezit, ale taky někdy ne.Michala

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 18.05.03 23:41

Ahoj Michalo,

vlastně sem tak trochu čekala že budeš reagovat a věř,že sem se tě nechtěla nijak dotknout.Já vím,že všechno není jenom stravou a že jednou dítě na něco reaguje a podruhé ne a tak dále jak to píšeš.Nic prostě není černé nebo bílé. Ale Ajka má holčičku ještě hodně maličkou a tak si myslím,že by opravdu měla se zaváděním nových potravin postupovat hodně opatrně,opatrně­ji,než kdyby žádné problémy nebyly a až bude holčička větší,jistě si taky sama najde nějaký ten kompromis a bude vědět co aj ak. Alergie (do této kategorie se dá atopický ekzém zařadit - je to tedy nemoc,nikoliv genetická vada, i když dědičnost v tomto případě hraje svojí roli)se řadí do tzv. autoimunitních onemocnění - pokud se organismus potká s nějakým alergenem (prach,pyl,roz­toči,potraviny atd.) může nastat reakce hned při prvním setkání, ale také nemusí.Tělo si prostě „ukládá vše do paměti“ a problémy nastanou teprve ve chvíli,kdy už „hrnec přeteče“ - toť tak nějak laicky a jednoduše vysvětleno. A u malého dítěte může být taková reakce zbytečně velká, než kdyby třeba dostalo určitou ptravinu později,až bude o něco starší.

Moje děti atop.ekzém nemají,ale protože můj tatínek je těžký astmatik,tak k nim přistupuju jako k potencionálním možným alergikům a snažím se např. dlouhodobým kojením,vhodným výběrem stravy atd. oddálit chvíli,kdy třeba začnou problémy. Potom si budu moct říct,že sem se snažila udělat maximum. Jinak zase nějak výrazně to nepřeháním, máme koberce,záclony a dokonce i dvě péřové peřiny,takže ve skleníku určitě nežijí. Jen mám určité zá:,–(y,kterých se držím.

Možná si říkáš,že se mi to radí,ale věř,že nějaké ty zkušenosti přecejen mám, i když ne ozkoušené na vlastních dětech. Přeju Tvému chlapečkovi co nejvíc zdraví!

Stáňa

Pro Ajku - když si najdeš www.rodina.cz - poradny - výživa,tak teď tam zrovna nějaké mamince nabízí zaslání vzorového jídelníčku mailem,tak to zkus, možná to bude rychleji než ode mě.

Anonymni  19.05.03 16:06

Ahoj,

můj chlapeček má ekzém také od 8 měsíce, to jen tak mimochodem.

Pro Ajku , povoleno je jíst:

kysané mléčné produkty, jogurt, kefír, tvaroh, banány, peckoviny, jádroviny, bobuloviny, netučný sýr, čerstvá listová zelenina, melouny, mandle, celozrné obiloviny, za studena lisované oleje

zakázáno:vepřové maso, cukr, alkohol, sladké a kyselé plody, kakao, čokoláda, hroznový cukr, citrusové plody, pikantní a kořeněná jídla, kávu, alkohol- ty poslední spíš pro kojící maminky

Ještě jsem četla, že čím později ekzém začne, tím se hůře léčí.

Pro tebe je teď nejdůležitější , co nejdéle kojit. To pomáhá proti zhoršení příznaků. Hodně štěstí, nakonec na to všechno přijdeš. Jsi přece maminka a ta přece nejlépe ví, co jejímu děťátku pomáhá, nebo ubližuje. Michala

Anonymni  20.05.03 07:51

Ahoj,

můj chlapeček má atopický ekzém od 6-ti týdnů. Začalo to na tváři, pak se rozlezl na celé tělo. Měli jsme odložené i očkování. Na kožním mi paní doktorka dala nějakou připravovanou mast, zabírala moc dobře, také mléko s močovinou na extrémně suchou pleť a olejíček do vody. Základ je mazat a mazat celé tělo. Je pravda, že vyrážka se objevuje při zpocení. Kojila jsem bohužel málo, ale neřekla bych, že je na tom díky tomu syn hůř, co se týče ekzému. Mléko používáme Nutrilon. jinak po strandartních zeleninách a ovocích (mrkev, brambor, brokolice, pórek - moc mu chutná, kuřecí maso, žloutek, jablko, banán, hruška, meruňka) jsem nezaznamenala žádnou reakci. Od 4,5 měs. dáváme pomalinku zeleninu, od 5,5 ovoce, za chvíli začneme zkoušet kaše, asi od 6,5 měsíce. Je to individuální, všechno přidávat pomalinku. Mirka

Zizalka
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 03.11.09 14:24

Ahoj Ajko!

Od kdy se Leničce ekzém objevil a v jaké míře asi?

Je třeba se vyhýbat potravinám, které jsou rizikovější. Ale v některých se názory liší.
Pórek i petržel bych vynechala. Jakou přesnídávku jí dáváš?

Zizalka
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 03.11.09 15:51

Koukám, že píšu na dost starý dotaz. No nic… nějak jsem se nekoukla na datum… :lol:

paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 03.11.09 16:33

Zizalko, no jo, dotaz starý jak Metuzalém :lol: Ale tady je aspoň vidět, jak se k atopu a výživě dětí přistupovalo před několika lety a jak je tomu dnes :wink: Mám syna atopika a opravdu HA dietu nemáme - kromě citrusů a zatím i ryb. Mudra mně upozornila jen na ty citrusy, jinak může vše :-D

P.
Ukecaná baba ;) 1983 příspěvků 04.11.09 09:02

ahoj, my meli ekzem od 2m do roka…ja jsme navic silny alergik, m anzel atopik, tak jsme si myselli, ze to am mala jisty..kupovali jsme nutrilon H.A., nemlecny kase, mlecny veci az po roce, zloutek taky az v roce a sklenicky hipp se zelenym Ackem - vhodne pro alergiky..a mazali jsme adermou-exomegou…uzasny krem..a svete div se, v roce najednou plet jak alabastr..a zatim bez recidivy..hodne stesti!!

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Čekáte miminko a zjistíte, že je vám partner nevěrný. Bohužel takovou situaci... číst dále >

Články z Ona Dnes

S vyhořením mi pomohla kineziologie, říká golfistka Klára Spilková

Letos na jaře dosáhla Klára Spilková historického úspěchu, když jako první... číst dále >

Ideální obuv na léto? Baleríny ani žabky to nejsou. Mohou naopak škodit

Léto je čas, který trávíme převážně venku. V balerínách, sandálkách, ale i... číst dále >

Reklama