Seborea nebo atopický ekzém?

37
25.3.21 10:02

Seborea nebo atopický ekzém

Ahoj. Mám tříměsíční miminko, od narození má ve vláskách trochu seboreu, postupně se začaly přidávat i červené flíčky v obličeji, na krku, na hrudi. Teď se to celkem dost zhoršilo. Naposledy jsme byli u doktorky před měsícem, ta to označila za lehký atopický ekzém a doporučila Bioderma Atoderm, takže používám sprchový gel i tělové mlíčko. Mně to ale poslední dny sedí spíš na tu seboreu, na těch červených flecích se začínají pozvolna tvořit malé žluté šupinky (na hlavě má dokonce takovou tu krustičku). Navíc není dráždivé miminko - všude čtu, že AE narušuje i spánek a děti jsou podrážděné, náš malý pláče ale v podstatě jen, když bolí bříško, má hlad nebo je unavený, v noci se budí jen na nakojení.

Samozřejmě nežádám diagnózu - příští týden jdeme zase k praktické a objednám se s ním i na kožní. Zajímá mě ale, jestli někdo nevíte, zda mu nemůžu uškodit, pokud je to ten atopák a já se k tomu budu chovat jako k seborei (naolejíčkovat, chvíli počkat a snažit se to jemně vyčesat/vymasírovat) nebo naopak jestli se seborea nemůže zhoršit, kdybych dál používala ten Atoderm? :nevim: S tím, jak se to zhoršilo, se mi moc nechce nic nedělat a čekat na to, co řekne kožní, ale zároveň to nechci zbytečně ještě víc podráždit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13582
25.3.21 13:15

Nechceš to vyfotit? :think: Dcerka ma atopak a ten si se seboreou nespleteš. Ale když mela seboreu, tak pod ni byla ta kuze taky červená, svediva, podrážděná. Jestli se dělá az krusticka, tak bych to zkusila promazat a vyčesat. No a kdybys mela poci, ze se to zarudnutí zhorsuje, tak prestanes :think: Ale u atopaku se taky radí hodne mazat. Nekdo jen maže (to poručí naše doktorka), nekdo ruda loziska nejdřív vysuši nejakou mastí se zinkem (to dava smysl mně). Takze bych si troufla odhadnout, ze to mazanim nijak fatalne nezhorsis :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
25.3.21 20:24

@Ba-stet foto přikládám, krustičku zkouším mazat a vyčesávat od včera, jde to pomalu, ale jde. Oblast vlásků je podle mě ukázková seborea, tam jsou prostě žluté šupiny, včera jsem poprvé namazala olejem a vyčesávala a docela to šlo. Ale ty tváře, tam jsou sice ty šupinky jemně, ale jinak i zarudlé a trochu pupínky. A právě mi připadá, že se to pomalu zhoršilo s používáním toho Atodermu :think: ale mimčo vypadá, že o tom ani neví, nepozoruju projevy, že by to bylo nějak nepříjemné… uvidím, co se dozvím u dr samozřejmě, ale asi do té doby zkusím ten atoderm vynechat a mazat olejíčkem a zkoušet odstranit ty šupinky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13582
25.3.21 21:24

@Bára Be Já Ti nevím :think: Doufám, že se ještě někdo zapojí. Nejsem žádný odborník, ten atopák řeším teprve pár týdnů. Ale jsem teda takový studijní typ, takže jsem už přečetla desítky populárně naučných článků (odborným jsem neporozuměla půl slova :oops: ) a mraky diskusí. Na hlavě bych to tipla na seboreu (jestli pod ní může být ekzem, težko říct), ale ta tvář mi přijde jako rozjetý ekzem a ty stoupky že jsou vysušené kousky kůže. Takže bych to řešila rešila rozdílne, tu tvář bych raději „nerozdírala“ - nemasírovala, nevyčesávala…

Moje dcerka to teda měla mnohem menší, max rudé, bez puchýřků, ale ložišek bylo pořád víc a víc a hrozně se to rozlejzalo. Doktorka mi řekla hodně mazat čímkoliv, i třeba indulonou a do vaničky koupel od Dr. Konrada. A horšilo se to. Teda ne přímo po té koupeli, ale průběžně. Já s ní v tomhle moc nesouzním, podle mě jsou tyhle velké kosmetické značky prostě chemka, i když třeba trochu menší, když je to pro atopiky, ale pro tu jemnou dětskou pleť je to nálož :roll: Ale to je můj názor. Takže já se rozhodla zkusit spíš něco přírodnějšího.

Hodně lidí tvrdí, že atopák má původ ve střevech a doporučuje se eliminační dieta. Ta mi přišla drsná, když to dcerka zas až tak blbý nemá. Pak jsem našla článek chlápka, který tvrdil, že to vyléčil koupelema v soli z Mrtvého moře a probiotikama. To mi přišlo jako nic proti ničemu, tak jsem to zkusila. Plus jsem objednala konopný krém v Nobilis Tilia, ten používám lokálně na ložiska, a doma udělala šlehané bambucké máslo s šípkovým a meruňkovým olejem. A zatím musím zaťukat, že se to hodně zlepšuje, nová ložiska nenaskákala, stará mizí, drží se jen klasicky v ohybu lokte :think: Ale je to pár dnů, tak to nechci nijak propagovat, možná je to jen první vyhrání…

Teď záleží, jak hodně věříš své doktorce a jak jsi ochotná na dítěti experimentovat. Já bych kousek (třeba ouško) zkusila máznout něčím se zinkem, třeba Sudocremem, jestli máš, zbytek bych olejovala (já nedám dopustit na to bambucké máslo, ale taky nesedne každému.) Jestli chceš spíš olej, vsadila bych na jojobový, ale jestli máš něco z lékárny, čistý slunečnicový třeba, tak to asi taky nebude blbý. A mazat, když je pokožka vlhká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
26.3.21 08:38

@Ba-stet mě právě mate, že na těch červených flecích se tvoří ty žluté šupinky, ale jsou fakt jiné než na té hlavě - tam když to vyčešu, tak je tam jen trošku růžovější kůže. No vlásky jsem včera promazala a vyčesala, tváře jen lehounce promasírovala a namazala tou Biodermou, dneska ráno to vypadá líp, tak se toho zatím budu držet. Doktorce věřím, ale pochopila jsem z jiných diskusí, že i pro doktory občas není lehké to rozpoznat. :nevim: proto taky půjdeme na kožní, ne jen k praktické. Uvidíme, co řeknou tam. Do eliminační diety se mi teda vůbec nechce, ale co mi zbyde, pokud krémy atd nezaberou. Ale ta mořská sůl je asi fajn tip, to pomáhá na kde co. Ze zinkové masti mám trochu respekt, ale možná zbytečně. No je to kříž teda. U staršího jsem neřešila vůbec nic, ten měl kůži čistou vždy, bylo úplně jedno, co jím, v čem peru a v čem ho koupu, vůbec jsem si toho luxusu nevážila :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13582
26.3.21 12:01
@Bára Be píše:
@Ba-stet mě právě mate, že na těch červených flecích se tvoří ty žluté šupinky, ale jsou fakt jiné než na té hlavě - tam když to vyčešu, tak je tam jen trošku růžovější kůže. No vlásky jsem včera promazala a vyčesala, tváře jen lehounce promasírovala a namazala tou Biodermou, dneska ráno to vypadá líp, tak se toho zatím budu držet. Doktorce věřím, ale pochopila jsem z jiných diskusí, že i pro doktory občas není lehké to rozpoznat. :nevim: proto taky půjdeme na kožní, ne jen k praktické. Uvidíme, co řeknou tam. Do eliminační diety se mi teda vůbec nechce, ale co mi zbyde, pokud krémy atd nezaberou. Ale ta mořská sůl je asi fajn tip, to pomáhá na kde co. Ze zinkové masti mám trochu respekt, ale možná zbytečně. No je to kříž teda. U staršího jsem neřešila vůbec nic, ten měl kůži čistou vždy, bylo úplně jedno, co jím, v čem peru a v čem ho koupu, vůbec jsem si toho luxusu nevážila :lol:

No právě, a navic ještě co sedne jednomu, nepomůže jinému :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat