Kojenecké období

Kojenecké období označuje vývoj miminka od druhého měsíce do jednoho roku života. Během tohoto období prodělává děťátko výrazné změny ve svém psychomotorickém vývoji. Jaké jsou ty hlavní?

Kojenec a spánek

Miminko v prvních měsících života hodně spí. Novorozenec prospí až 20 hodin denně, postupně spí méně a méně. Každé děťátko je ale jiné a zatímco některá miminka postupem času přes den nechtějí spát vůbec, jiná si ráda dopřejí až několikahodinového šlofíka.

Kojenec a rozvoj motoriky

Hrubá motorika


Kojenec se postupně učí ovládat své tělo a zkoumá jeho možnosti. Nejprve se v poloze na zádech učí zvedat hlavičku a zapojují tak svaly krku, šíje a bříška. Kolem třetího měsíce věku v poloze na bříšku pase koníky – zvedá hlavičku a používá při tom i prsní svaly a svaly na ramenou. Později se dítě umí převalit z bříška na záda a naopak a postupně se učí lézt. Některé děti však fázi lezení úplně vynechají a rovnou se začínají stavět na nožičky. První krůčky pak přicházejí mezi osmým a patnáctým měsícem věku. Vývoj miminka je však velmi individuální, a tak děti navzájem nesrovnávejte a případně se zeptejte dětského lékaře.

Poraďte se s odborníky v Poradně fyzioterapie dětí a dospělých.

Jemná motorika


Přibližně ve dvou měsících si miminko začne uvědomovat své prstíky (předtím je mělo sevřené v pěst) a postupně se jimi učí pohybovat. Dokáže koordinovaně uchopovat a pouštět různé předměty a obvykle okolo 10. měsíce věku se objevuje také tzv. pinzetový úchop mezi palcem a ukazováčkem.

Kojenec a rozvoj řeči

Prvním komunikačním nástrojem miminka je pláč. Od druhého měsíce umí kojenec navázat oční kontakt a později také „brumlá“ nebo „brouká“, žvatlá a vydává rozmanité zvuky. Okolo devátého měsíce dítě začíná rozumět a napodobovat zvuky okolí. První skutečná slova se objevují až okolo prvního roku života.

Kojenec a sociální rozvoj

V prvním roce dítě také přebírá behaviorální vzory chování svých rodičů. Jeho pozdější socializace se buduje právě na základech, které si osvojuje v rodinném prostředí. Formuje se jeho chování, návyky a zyvky. Rodiče uspokojují biologické, duševní, sociální a vývojové potřeby miminka.

Kojenec a první příkrmy

V kojeneckém období také přichází čas na první příkrmy. U kojených dětí se doporučuje začít s příkrmyšestém měsíci věku, u nekojených dětí krmených umělým mlékem můžete začít přikrmovat o něco dříve, od čtvrtého měsíce.

Diskuze o tomto tématu: