na přehled Encyklopedie

Jak vypadá 3D a 4D ultrazvuk?

Od 20. týdne si můžete natočit DVD s videem a/nebo pořídit 3D fotografii miminka. Vyšetření a pořízení snímků trvá zhruba 20 minut. Pro maminky je tento typ ultrazvuku nepovinný, cena se pohybuje kolem 1000 Kč. Máte pak památku na své těhotenství.

Co je 3D/4D ultrazvuk?

Prohlédněte si tvář miminka už v těhotenství. Na 3D ultrazvuku vidíte tvář vašeho miminka - jako byste se dívali na fotku. Čtyřdimenzionální (4D) ultrazvuk je živé vysílání. Ukáže vám pohyby, úsměv nebo palec v puse v přímém přenosu. 4D ultrazvuk je tedy 3D v pohybu.

Kdy se provádí 3D a 4D ultrazvuk?

Miminko na ultrazvuku uvidíte nejlépe mezi 24.-28. týdnem těhotenství Každé středisko ale uvádí jiné týdny, obvykle však v rozptylu od 20. do 31. týdne.

Chcete film a fotku miminka? Stačí se jen objednat do ambulance, kde 3D/4D provádějí. Žádnou žádanku nepotřebujete. Na vyšetření uvidíte detaily tělíčka, obličej a výraz. Možná poznáte, kterému rodiči se podobá. Vše záleží na tom, jak se miminko natočí. Někdy poloha dítěte potvrdí, jestli to bude holka nebo kluk.

Co je povinné a co nepovinné? Více se dočtete v hesle vyšetření v těhotenství»

Kolik stojí 3D/4D ultrazvuk?

Ceník ultrazvuku


Záznam z vyšetření Cena v ČR
2D fotka 50-150 Kč
3D fotka 150-700 Kč
4D video+3D fotka 700-2000 Kč

Příklady center (ceny platné v únoru 2017)


Město Zařízení 2D fotka 3D fotka Cena za DVD a 3D fotku
Praha Ústav pro péči o dítě a matku Podolí 100 Kč - 900 Kč
Praha Gennet 150 Kč 1 000 Kč 1 190 Kč
Brno Sanatorium Helios 60 Kč 700 Kč 950 Kč
Liberec Sanatorium Helios 60 Kč 700 Kč 950 Kč

Nemocnice a soukromé kliniky běžně účtují okolo 1000 Kč za 4D ultrazvuk. Vyšší ceny najdete ve velkých městech (Praha, Brno) a v soukromých klinikách. Menší ambulance nabízejí ultrazvuk za nižší částky.

3D/4D ultrazvuk zdarma?

Většina klinik a nemocnic berou 3D/4D ultrazvuk jako nadstandardní výkon. Proto snímek a video nehradí pojišťovna.

Pokud vám ale lékař napíše žádanku typu „K“, za provedený 3D ultrazvuk neplatíte. Dá se tak zjistit, zda miminko netrpí rozštěpovými vadami tváře (pokud to 2D ultrazvuk neprokázal jasně).

Jak probíhá 3D/4D screening?

Co může ovlivnit 3D/4D ultrazvuk?

  • poloha dítěte. Tvář miminka nelze rozeznat, když je přitisknuté k placentě nebo děložní stěně.
  • dítě si zakrývá obličej ručičkama.
  • poloha placenty.
  • větší množství plodové vody od 28. týdne těhotenství.
  • tělo maminky. Miminko je hůř vidět u obézní maminky (která trpěla obezitou i před těhotenstvím)

cca 10-25 % případech se ultrazvuk nepovede natočit. Záleží většinou na vašem děťátku, zda se bude chtít ukázat. Pokud není vidět obličej, lékař nebo porodní asistentka čeká 15 minut na pohyby. Pokud nedojde ke změně polohy, zdravotník vyšetření ukončí a můžete se objednat na jiný termín. Když se miminko neukáže ani příště, dostáváte obvykle polovinu částky zpět.

Před ultrazvukem se hodně napijte. Plný močový měchýř zlepšuje kvalitu obrazu.

Rizika 3D/4D ultrazvuku

3D/4D ultrazvukové vyšetření je bezpečné. Neověřené zdroje ale říkají, že natáčení záznamu může být pro dítě rizikové, protože lehce ohřívají tělní tkáně (zdroj Wikipedie). Častějším argumentem proti však bývá vysoká cena a fakt, že ženy v těhotenství podstupují řadu jiných vyšetření.

Zjištění pohlaví

Pohlaví miminka obvykle určí velký ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství. Prostorový ultrazvuk může potvrdit pohlaví s větší přesností (dělá se v pozdějším týdnu těhotenství).

Je to kluk!

Je to holka!

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak vypadá 3D a 4D ultrazvuk?"?