Vše o porodu: Srozumitelný průvodce od A do Z

Těhotenství je doba od oplodnění do porodu. Běžně trvá 38 až 42 týdnů. Těhotenství končí porodem - buď dojde na přirozený porod, nebo na císařský řez. Většina porodů se děje ale přirozenou cestou. Po porodu následuje šestinedělí, kdy se maminka sžívá s miminkem a hojí se případná poporodní ranění.

Jak se připravit na porod

Jak se blíží termín porodu, začíná příprava na porod. Na otázky ohledně porodu vám pomohou najít odpovědi lékař, porodní asistentka nebo maminky v diskusích Porod a šestinedělí.

Nejčastějším strašákem budoucím maminek jsou porodní bolesti. Máte strach z porodu, protože nevíte, co vás v porodnici čeká? Pomohou vám předporodní kurzy, třeba i společně s tatínkem. Někdy také pomůže zhlédnout porod na videu.

Na základě toho sepište seznam přání, jak by měl váš porod probíhat. Tento seznam se nazývá porodní plán. Také je čas si napsat, co s sebou do porodnice.

Jak se vyvíjí miminko, jak postupuje těhotenství a co je potřeba zařídit před porodem? Přečtěte si kompletního průvodce Těhotenství týden po týdnu.

Příznaky porodu

Jak poznám, že rodím? Tyto znaky ukazují na blížící se porod a kdy jet do porodnice:

Fáze porodu

Druhy porodu

  • porod přirozenou cestou - Také se mu říká spontánní nebo vaginální.
  • předčasný porod - Pokud těhotenství trvá méně než 38 týdnů, pak se hovoří o předčasném porodu. Dítě se poté označuje jako nedonošené miminko. Dnešní medicína však dokáže zázraky a lékaři zachraňují miminka narozené už od 24. týdne těhotenství.
  • vyvolávaný porod - Těhotenství může trvat déle než 42 týdnů. Takzvané přenášení není pro dítě tak nebezpečné nedonošení, ale i tak ale má svá rizika. proto lékaři přistupují k vyvolání porodu. Není se čeho bát, je to běžný postup a miminko nepostihnou žádné následky.
  • alternativní porod - Jde o alternativu klasických porodů v porodnici. Jde v podstatě o pokusy zpříjemnit porod ženě, aby se cítila uvolněná a spokojená. Patří sem porod do vody, intimnější prostory vyčleněné v porodnici pro porod nebo možnosti přirozeného porodu (žena si volí polohy, ve kterých se jí lépe rodí).
  • porod doma - Jako alternativní porod se označuje také (obecně mimo porodnici). Přečtěte si zkušenost maminek, jaký byl jejich porod doma.

Diskuze o tomto tématu: