na přehled Encyklopedie

Vše o porodu: Srozumitelný průvodce od A do Z

Těhotenství je doba od oplodnění do porodu. Běžně trvá 38 až 42 týdnů. Těhotenství končí porodem - buď dojde na přirozený porod, nebo na císařský řez. Většina porodů se děje ale přirozenou cestou. Po porodu následuje šestinedělí, kdy se maminka sžívá s miminkem a hojí se případná poporodní ranění.

Jak se připravit na porod

Jak se blíží termín porodu, začíná příprava na porod. Na otázky ohledně porodu vám pomohou najít odpovědi lékař, porodní asistentka nebo maminky v diskusích Porod a šestinedělí.

Nejčastějším strašákem budoucím maminek jsou porodní bolesti. Máte strach z porodu, protože nevíte, co vás v porodnici čeká? Pomohou vám předporodní kurzy, třeba i společně s tatínkem. Někdy také pomůže zhlédnout porod na videu.

Na základě toho sepište seznam přání, jak by měl váš porod probíhat. Tento seznam se nazývá porodní plán. Také je čas si napsat, co s sebou do porodnice.

Jak se vyvíjí miminko, jak postupuje těhotenství a co je potřeba zařídit před porodem? Přečtěte si kompletního průvodce Těhotenství týden po týdnu.

Příznaky porodu

Jak poznám, že rodím? Tyto znaky ukazují na blížící se porod a kdy jet do porodnice:

Fáze porodu

Druhy porodu

  • porod přirozenou cestou - Také se mu říká spontánní nebo vaginální.
  • předčasný porod - Pokud těhotenství trvá méně než 38 týdnů, pak se hovoří o předčasném porodu. Dítě se poté označuje jako nedonošené miminko. Dnešní medicína však dokáže zázraky a lékaři zachraňují miminka narozené už od 24. týdne těhotenství.
  • vyvolávaný porod - Těhotenství může trvat déle než 42 týdnů. Takzvané přenášení není pro dítě tak nebezpečné nedonošení, ale i tak ale má svá rizika. proto lékaři přistupují k vyvolání porodu. Není se čeho bát, je to běžný postup a miminko nepostihnou žádné následky.
  • alternativní porod - Jde o alternativu klasických porodů v porodnici. Jde v podstatě o pokusy zpříjemnit porod ženě, aby se cítila uvolněná a spokojená. Patří sem porod do vody, intimnější prostory vyčleněné v porodnici pro porod nebo možnosti přirozeného porodu (žena si volí polohy, ve kterých se jí lépe rodí).
  • porod doma - Jako alternativní porod se označuje také (obecně mimo porodnici). Přečtěte si zkušenost maminek, jaký byl jejich porod doma.

Diskuze o tomto tématu:

cimprlich
28.6.11 14:35

Zdravím Všechny maminky a dovoluji si přidat článek o mém porodu. Uběhlo 8 měsíců od narození mé druhorozené dcery. Těhotenství proběhlo celkem dobře, bohužel jen do 27. týdne, kdy jsem musela nastoupit do porodnice k Apolináři na JIP pro hrozící předčasný porod. První dceru jsem porodila na 34. týdnu, takže reálně hrozil ten samý problém. Dostávala jsem infuze na zastavení kontrakcí, ATB pro infekci - no bylo to dlouhých 6 týdnů. Naštěstí jsem byla propuštěna domů a těšila jsem se na starší Janičku. U Apolináře mi řekli, že nejsem zaregistrovaná, tak ať rodím někde u nás. Dohodla jsem se s lékařem, kterého znám dlouho na porodnici v Nymburce.

Preventivně mě přijal na 37. týdnu, protože nález byl téměř na porod. V pátek se třikrát natáčel monitor, který ukazoval špatné ozvy, takže se rozhodlo - porod vyvolat propíchnutím plodové vody a dostala jsem infuze s oxytocinem. Nevím, čím to bylo, ale porod se téměř zastavil, ať jsem dělala vše proto, aby začal. Nakonec jsem rodila až za dvacet hodin.

Bolesti jsem však měla jen poslední dvě hodiny. Byly asi hodně silné, protože si téměř nic nepamatuji, ani to, jak jsem tlačila. Vím jen, jak primář řekl, že to nepůjde - akutní císař. Potom už nevím nic. Císař proběhl dobře, malá Anetka měla téměř tři a půl kila, což bylo k mé postavě docela velké miminko. Tři hodiny po sekci jsem však začala masivně krvácet, sražené kusy krve. Dostala jsem se do hemoragicko-hypovolemického šoku, DIC. Ihned mě znovu operovali, jinak bych v podstatě vykrvácela.

Stále jsem si prý na aru stěžovala na velké bolesti hlavy, jenže nikdo netušil, že mi praskla díky hemoragii céva na mozku. To potvrdilo až CT a putovala jsem na neurochirurgii na Homolku. Tam mě ostříhaly mé dlouhé vlasy a do hlavy navrtaly komorový drén na odtok krve. Naštěstí tento zákrok stačil. Na JIP jsem se probudila asi za 12 dní a vůbec jsem netušila, že jsem porodila. Mluvila jsem prý nesmysly. A hlavně jsem ani nevěděla, kde jsem a co se stalo. Podle lékařů to byla komplikace jedna k 800 porodům. Vím, že jsem ji nemusela přežít nebo jsem mohla být těžce postižená. Já děkuji lékařům a osudu, že mi dal šanci vychovat naše holčičky. Nikdy bych nevěřila tomu, jak může být štěstí vrtkavé.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Vše o porodu: Srozumitelný průvodce od A do Z"?