Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Homeopatika při porodu: Šetrná a účinná alternativa pro maminku i miminko

Proč využít homeopatika i při porodu? Homeopatika usnadňují průběh porodu a zmírňují případné poporodní komplikace. Které to jsou? A jak je správně využít ve svůj prospěch?

Maminka v županu nosí a uspává novorozence, homeopatie po porodu Homeopatika mohou ulehčit porod mamince i dítěti. Zdroj: Canva
+4

Homeopatika vás mohou provázet celým porodem, můžete se s nimi na porod lépe připravit, a to jak psychicky, tak i fyzicky. Po porodu jsou velkým pomocníkem při hojení poporodních ran a jizev.

Jak se připravit na porod

Klíčovým homeopatickým lékem v porodnictví je Arnica, jejíž síla se naplno projeví především po porodu. „Základní homeopatický lék, který pomůže na tělesný i psychický výkon při porodu a zrychlí také rekonvalescenci je Arnica montana 15C. Užívá se již při prvních porodních kontrakcích 5 granulí, pak po porodu 2-3× denně 5 granulí do využívání jedné tuby,“ říká homeopatka MUDr. Eliška Bartlová.

Někdy se podává i před porodem, ale jejím hlavním přínosem je usnadnění následného hojení. Kromě toho tiší bolest, snižuje riziko komplikací a je vynikajícím lékem na rychlé vstřebávání modřin a podlitin.

Při silných a nepravidelných porodních bolestech je vhodné podat Actaeu, kterou je také možné užívat týden až deset dní před porodem pro přípravu děložního hrdla na porodní stahy. Na bolest je skvělé i Hypericum, a to především pro ženy s nízkým prahem bolesti.

Hlavním lékem na utišení mysli před porodem i po něm je Ignatia, protože výborně působí na poporodní lítostivost a deprese. Hodí se pro úzkostlivé ženy, které se obávají, jak náročnou situaci porodu zvládnou a při porodu prožívají strach a stres. Pokud budoucí maminka cítí extrémně velkou úzkost až paniku, je vhodné také podání léku Gelsemium 30C, ideálně jedna dávka.

Homeopatie se v porodnictví využívá běžně a s vynikajícími výsledky. Komplementární medicína obecně přináší pozitiva ve všech směrech a konkrétně homeopatie může zásadním způsobem usnadnit porod matce i dítěti.

Maminka ve volné bílé košili kojí novorozenceHomeopatie může pomoc také s tvorbou mateřského mléka. Zdroj: Canva

Homeopatický porodní plán

Je možné nechat si sestavit tzv. homeopatický porodní plán, který vás připraví na bezproblémový porod. Jde vždy o unikátní složení léků (záleží na tom, jak se cítíte právě vy), proto se poraďte se svým homeopatem nebo zkušenou porodní asistentkou.

Co by v něm určitě nemělo chybět?

Na jizvy a poporodní poranění

Homeopatickým lékem na jizvy po nástřihu hráze nebo císařském řezu je Staphysagria. Ránu zhojí zacelením tenkou jizvou. „Došlo-li k nástřihu hráze, nebo se porod vedl operativně (císařský řez), pak je společníkem k Arnice homeopatický lék Staphysagria 9C užívaný 2 x denně 5 granulí po dobu 5 dnů. Tento lék napomáhá zhojení řezné rány, uleví také od bolesti a pomůže při močení,“ dodává MUDr. Bartlová

V léčbě řezných chirurgických ran je lékem číslo jedna. Staphysagria působí i na psychiku, dokáže zklidnit rozbouřené emoce, kdy se k lítosti přidá pocit rozhořčení na partnera za prožitou bolest.

Podpora laktace

Pokud se Vám netvoří dostatečné množství mateřského mléka naordinujte si Ricinus communis 5C. Tento homeopatický lék v ředění 5C podporuje laktaci při užívání 3× denně 5 granulí až do zlepšení, poté se dávka snižuje. Ale pozor jeho silnější verze má opačný efekt!

Pro radu si můžete „zajít“ i do naší online homeopatické poradny.

Kate Middleton s malou princeznou Charlotte v náručíKate Middleton je zastánkyní hypnoporodu i homeopatie Zdroj: Profimedia

Porod Kate Middleton

Kate Middleton, nejslavnější trojnásobná matka, navázala na 150letou tradici královské rodiny ve využívání alternativní medicíny. Vévodkyně z Cambridge absolvovala všechny své porody technikou hypnoporodu, kde se homeopatie, ale například také aromaterapie, používá jako podpůrný prostředek.

V britské královské rodině vlastní největší kufřík s homeopatickými léky královna Alžběta. Celý svůj požehnaně dlouhý život jej vozí na cestách všude s sebou a o homeopatii se aktivně zajímá. Nakonec, její vitalita mluví za vše a Alžběta sama je chodící reklama na homeopatii, tuto právem nazývanou královskou léčbu, na kterou nedá dopustit ani následník trůnu, princ Charles.

Mísa se sušenými květy a homeopatické lékyHomeopatika by neměla chybět před porodem ani po něm. Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Ahoj, homeopatie je k porodu výborná - mám 3 děti, vyzkoušela jsem ji u dvou a už bych jinak rodit nechtěla. O užití je ale vždy nejlépe se poradit s lékařem nebo porodní asistentkou. Spoustu informací je i na netu, ale jen málo kvalitních. Já mám zkušenost se Světem homeopatie, to je web lékařů, je tam i poradna porodní asistentky (myslím, že i psychologa). Je lepší se poradit s odborníkem, popsat konkrétní problém, než v hromadné diskusi :).
Já teda brala homeopatika před plánovanou sekcí a musím říct, že super. Když jsem viděla ostatní císařovny, tak jsem byla oproti ním jako laňka a fakt jsem fungovala pár hodin po sekci, takže za mě ano.
Holky několikrát už jsem přemýšlela, jestli homeopatika fungují nebo jde opravdu o placebo efekt a člověk to vlastně zvládne sám díky tomu přesvědčení, že jsem si vzala něco, co mi pomůže. Taky si je někdy koupím, když jsem třeba měla chřipku něbo větší nachlazení.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Využívala jste homeopatickou léčbu po porodu?

Hlasovalo: 105

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Zdroje

  1. Autor: MUDr. K. Formánková , Název: Homeopatie v pediatrii , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: www.svethomeopatie.cz