na přehled Encyklopedie

Homeopatie a porod - jaká homeopatika použít?

Alternativní metody léčby mají své místo také u porodu. Mohou homeopatika usnadnit průběh porodu, nebo zmírnit případné poporodní komplikace?

I když porod běží jako po másle, představuje pro nastávající maminku velikou fyzickou a psychickou zátěž. Obzvláště pro tu, která rodí poprvé. Mnoho maminek tak ocení různé možnosti úlevy. Jednou z nich jsou právě homeopatika.

Homeopatika před porodem


Pokud se pro homeopatii rozhodnete, můžete začít s homeopatikem Actaea racemosa 9CH. Tento přípravek užívejte už od 8. měsíce těhotenství. Jeho pozitivní účinky navodí spánek a zmírní předčasné stahy. Homeopatikum zpočátku berte jednou denně před spaním, v případě potřeby a souhlasu odborníka i častěji. U samotného porodu přípravek užívejte při každé kontrakci - v tomto případě vám může porod do jisté míry ulehčit.

Homeopatika po porodu


Po porodu zkuste další homeopatika, která zmírňují jeho následky a pomáhají k regeneraci vašeho oslabeného organismu. Po přirozeném porodu užívejte Arnica montana 9CH, to po dobu cca 10 dní. Homeopatikum Delphinium staphisagria zase podpoří hojení po episiotomii – nastřižení hráze. Zde pomáhá jako prevence také masáž hráze. China rubra se podává obecně při velkých ztrátách tekutin a při únavě.

Utrpěla-li jste při porodu větší ztráty krve, můžete užívat homeopatikum Phosphorus. Pokud máte za sebou císařský řez, užívejte všechna výše zmíněná homeopatika a přidejte k nim také Nux vomica. Tato látka totiž působí blahodárně na váš organismus: pomáhá zlepšit funkce jater, urychlí a zlepší tak metabolizaci léčiv a celkovou rekonvalescenci po porodu.

Výhody a nevýhody homeopatik


Výše uvedená homeopatika můžete kombinovat s léky určenými pro konkrétní situace v těhotenství, během porodu a později během kojení. O užívání všech těchto přípravků se však vždy raději poraďte s odborníkem. Pokud se budete řídit doporučeními lékařů, může vám homeopatie nabídnout celou řadu výhod.

Mezi odbornou i laickou veřejností panují spory o užívání homeopatik, jejich účinnosti apod. Rozhodně můžeme říci, že homeopatika v indikovaných případech nemohou uškodit, a proto stojí za pokus je vyzkoušet. Homeopatika ale můžeme považovat za látky účinné, a to i přesto, že řada odborníků a laiků jejich užívání nedoporučuje.

Chtěli byste se o homeopatikách dozvědět více? Zeptejte se v Homeopatické poradně.

Diskuse o tomto tématu:

Já brala před plánovaným druhým císařem cca 2 týdny Arnicu Montanu 9CH - 5 granulí 1× denně a dobrý. Brala jsem to proto, protože před prvním císařem jsem nebrala nic a měla jsem pak hodně silné krvácení, na to prej Arnica pomáhá. Tak jestli to bylo tím nevím, ale podruhé jsem ten problém neměla.

Po císaři pak dál na rekonvalescenci jsem brala dál Arnicu a Staphysagriu 9CH. Já využívala jen celé nové balení od každého, ale porodní asistentka mi říkala, že můžu brát tuto kombinaci celé šestinedělí. Po vaginálním porodu se prej doporučuje kombinace arnici a Sepia.

Na kojení u obou dětí pak se mi osvědčil Ricinus Communis 5CH. Já ho začala brát hned po císaři. 5 tobolek a ty první asi 1 až 2 dny několikrát denně a pak 3× denně snad 3 dny 5 tobolek.

Při laktačních krizích jsem vždy nasadila cca 3× denně 5 tobolek na 2 až 5 dní.
U dcerky při prořezávání zubů se mi osvědčily Viburcol čípky a nebo také chamomilla 15 CH, 2× denně podle potřeby (pokud budou zrovna růst), pak rozpustit ve vodě a podávat plastovou lžičkou.

Jankap
12.07.11 23:40

Arnika je po porodu velmi užitečný lék. Je možné jí užívat v kuličkách (1 kulička 5× denně, postupně snižovat počet dávek) nebo hodit kuličku do PET lahve s čistou vodou bez bublin a bez příchutě, nechat rozpustit, protřepnout a popíjet během dne.
Staphysagrii (Delphinium staphisagria) je možné použít po nástřihu hráze nebo po císaři, POKUD se jizva nehojí dobře. Pokud je jizva v pořádku, není důvod Staphysagrii užívat.

Ale ostatní doporučení v článku bohužel nepovažuji za rozumná :-(
K předepsání homeopatického léku musí být důvod, stav pacienta musí splňovat určité podmínky, aby mu lék pomohl. Pokud stav pacienta tyto podmínky nesplňuje (symptomy pacienta neodpovídají léku), tak lék nemá co léčit a problémy, které má léčit, naopak může vyvolat. Proto by měl stav maminky posoudit profesionální homeopat, jinak se může stát, že špatně vybraná homeopatika způsobí nějaké komplikace těhotenství nebo při porodu!

Konkrétně Actaea racemosa se používá za určitých okolností(!) při nepostupujícím porodu, křečovitých bolestech v pánvi, ale také na silné bolesti hlavy s otupělostí, hysterii, na strach ze šílenství… Actaea tyto věci léčí, ale je-li předepsána špatně, může je také vyvolat! Ty okolnosti (symptomy) musí posoudit profesionál. Jinak by se mohlo stát, že těhulka začne např. trpět bolestivými poslíčky nebo že se začne chovat hystericky.

Jankap, studentka homeopatie

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Homeopatie a porod - jaká homeopatika použít?"?