Hamiltonův hmat a vyvolání porodu. Jak funguje?

Termín porodu je za vámi, ale miminku se stále nechce na svět? Lékař vám nejspíš doporučí Hamiltonův hmat. Co to vlastně je? Pomůže tento zákrok vyvolat porod? A existují s ním spojená nějaká rizika?

Hamiltonův hmat - co to je?

Hamiltonův hmat je jednou z metod pro vyvolání porodu. Cílem této metody je nastartovat hormony (prostaglandiny), které slouží k vyvolání porodních kontrakcí. Lékař tento hmat provádí obvykle po uplynutí termínu porodu.

Hamiltonův hmat nemusí být vždy účinný. Záleží spíše na tom, zda je tělo na porod už připravené. Je na každé mamince, aby se rozhodla, jestli ho chce podstoupit, nebo nechá všemu volný průběh.

Před Hamiltonovým hmatem vám lékař musí dát podepsat informovaný souhlas.

Jak se Hamiltonův hmat provádí?

Lékař ženu při kontrolní prohlídce v těhotenské poradně vyšetří a zjistí, zda je děložní hrdlo alespoň částečně otevřené. Kdyby bylo uzavřené, Hamiltonův hmat provést nelze.

Poté položí dlaň jedné ruky na břicho a druhou rukou vsune prst do pochvy. Tímto prstem se snaží krouživými pohyby uvolnit dolní část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod. Uvolněním vaku blan od děložní stěny dojde k vyplavení hormonu prostaglandinu, které vyvolávají porod.

Hamiltonova hmatu se nemusíte bát. Není bolestivý, ale spíše nepříjemný.

Kdy a pro koho je Hamiltonův hmat vhodný?

  • pokud je děložní hrdlo částečně otevřené – alespoň na prst
  • pro ženy, které mohou rodit spontánně
  • pokud je těhotenství v období mezi 38+0 až 42+0, ideálně po uplynutí termínu porodu
  • pokud v pochvě není přítomný streptokok skupiny B
  • pokud je placenta uložena v příznivé poloze
  • pokud je tělo připravené na porod

Rizika Hamiltonova hmatu

Hamiltonův hmat má nejen svá pozitiva, ale i rizika. Zkušený lékař by je však měl potlačit. Nicméně mohou nastat tyto problémy:

  • lékař může do pochvy zanést infekci
  • lékař může nešetrným způsobem protrhnout vak blan

Hamiltonův hmat nelze provést u všech těhotných žen, lékař by měl proto u každé nastávající maminky postupovat individuálně.

Co přichází po Hamiltonově hmatu?

Ideálně po tomto výkonu začíná bolet bříško, odchází hlenová zátka a za několik hodin nastává porod. Hamiltonův hmat nemusí být vždy účinný, proto nebuďte smutná, když nepomůže. Jsou i další metody na vyvolání porodu. Miminko se určitě brzo rozhoupe a vy budete šťastnou maminkou.

Zkušenosti maminek z eMimina:


Smarcie: „V pátek Hamilton, otevřená na prst, hlavička naléhala… v sobotu odešla zátka, v neděli jsem porodila.“

Tarinka: „Mně dělali Hamiltona, byla jsem slabě na prst, ale jinak se nic nedělo. Dělali mi ho 39+4 kvůli cukrovce. Udělali mi ho v poledne, cestou domů už jsem cítila slabé kontrakce, ale vše jen mírné, o půlnoci jsme dojeli do porodnice a malá se narodila o půl páté ráno. Byl to teda druhý porod a byl urcitě mnohem lepší, než ten první, ten byl bez Hamiltona a trval tři dny.“

Hadumi: „Hamilton u obou dětí, nezabral. Druhé dítě muselo ven dřív (zdravotní důvody), spoléhala jsem na něj a nic, vyvolání jsem se hrozně bála. Dostala jsem tedy půl tablety a dítě bylo do hodiny venku. Jo a nikdy mne nebolel.“

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Hamiltonův hmat a jak funguje??