na přehled Encyklopedie

Druhý porod: Jak probíhá oproti prvnímu?

Maminky, které už rodily, popisují další porod jako rychlejší a často i méně stresující.

První porod trvá zpravidla déle. První doba porodní trvá běžně o polovinu kratší dobu. Porodní cesty se rychleji připravují a porod se spustí rychleji. Stejně tak druhá doba porodní, tedy samotný porod miminka, proběhne mnohem rychleji.

Protože maminka už zažila první porod, ví, co ji čeká v porodnici nebo jaké dýchání u porodu jí pomůže. Také má jasnější představu o tom, jak by měl její porod probíhat může napsat konkrétní porodní plán. Snadněji také zvládá péči o novorozence.

Pokud první porod proběhl císařským řezem, lékaři k němu přistupují i u dalších porodů maminky. Mohly by se vyskytnout komplikace, případně poporodní poranění. Někdy ale přirozený porod nepředstavuje takové riziko, a tak záleží na zdravotním stavu maminky a domluvě s porodníky.

Jaký byl druhý porod?


Každý porod je jiný – může se stát, že první porod provází silné porodní bolesti a druhý nikoliv. Nebo naopak. Maminky na eMimino.cz se ale shodují, že každý další porod je rychlejší.

HanaZana píše: „Přidávám se k těm, které podruhé rodily v pohodě. Oba porody vyvolávané. První trval asi 8 hodin, hodně bolestivé kontrakce asi 3 hodiny před tlačením, vlastní tlačení nic nebylo. Druhý porod trval asi 2 hodiny, protivné kontrakce jen 20 minut, daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Tlačení jsem hooooodně cítila, ale oproti prvnímu porodu to celé byla brnkačka.“ Více v diskuzi Kdo měl druhý porod lehčí než první »

Pettulle píše: „Prvního jsem rodila akutním císařem, druhého o 2 roky později plánovaným, až u toho druhého se zjistilo, že mám víc podsazenou pánev a že bych normálně neporodila. Obě sekce dopadly dobře, druhá snad ještě lépe než ta první, po té první jsem byla schopna vstát a chodit sama až po 3 dnech, u té druhé jsem hned večer vstala a chodila.“ Více v diskuzi Druhý porod císařským řezem »

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Druhý porod: Jak probíhá oproti prvnímu?"?