na přehled Encyklopedie

Porod doma

Porod doma je přirozený alternativní porod, tedy mimo porodnici a bez lékařského dozoru. Obvykle ho vede porodní asistentka, maminka se obejde bez tišících prostředků.

Pro porod se maminky rozhodují kvůli nevyhovujícímu prostředí v porodnicích, lékařským zásahům a neintimitě prostředí. Ženy, které rodí doma, nevnímají porod jako operaci nebo nemoc, proto chtějí přivést dítě na svět přirozeně.

Pokud se žena při porodu cítí příjemně, nestresovaně, pak také samotný porod probíhá klidněji a bez větších poranění. Žena si také může vybrat polohu při porodu a být se svými nejbližšími.

Může se jednat o překotný porod, kdy už maminka nestihne dojet do porodnice. Lékaři pak převezou dítě i ženu do porodnice na pozorování.

Rizika domácího porodu

Porod doma je méně riskantní u žen, které nemají rizikové těhotenství, všechna vyšetření v těhotenství byla v pořádku a miminko je zdravé.

I tak však existuje pravděpodobnost, že bude potřeba brzká lékařská péče – objeví se neočekávané komplikace u porodu, zhorší se zdravotní stav miminka nebo se objeví velké krvácení po porodu. Bez přítomnosti lékaře mohou tyto potíže znamenat akutní ohrožení života. Běžně zvládnutelné, avšak akutní poporodní komplikace mohou vést až k úmrtí.

Porodní domy

V České republice neexistují porodní domy jako kompromis mezi bezpečností pro maminku a dítě a zároveň komforntním prostředím. Zatím je tedy domácí porod na hraně zákona. Lékaři označují domácí porod jako chybný postup (non lege artis) a považují ho za život ohrožující.

Přečtěte si deníček maminky, jak probíhal její domácí porod.

Diskuse o tomto tématu:

 
Viky151
18.10.11 16:28

Ahoj, já bych chtěla pro všechny, co jen zauvažovaly o porodu doma, potvrdit tu obrovskou pravdivost tohoto článku. Před pár dny jsem se vrátila z porodnice. Narodilo se nám třetí dítě. Tři těhotenství absolutně bez problémů, dva předchozí porody byly v pohodě, bez komplikací. Tenhle třetí probíhal taky krásně, jako podle učebnice. Po narození dítěte nechávají u nás v porodnici matku dvě hodiny na sále, kvůli možným komplikacím. Žádné nebyly, proto jsem byla přestěhovaná na pokoj. Rychle jsem se zotavovala, takže už jsem začala sama chodit do sprchy, do jídelny, naprosto samostatně jsem se starala o miminko a zářila štěstím. Víc jak deset hodin po porodu se strhlo masivní krvácení.

Okamžitá reakce sester a lékařů - od nástupu krvácení až po uspání na ARO jen pár minut. Bylo to prý tak tak. Nemusím se rozepisovat, že jsem měla opravdový strach - ne o sebe, ale co bude s dětmi. Takže pro všechny příznivce domácích porodů - ráda vám vše dopodrobna vysvětlím i s osobními pocity, jen abyste neudělali tu hloupost a neriskovali život svůj a svého dítěte.

Ještě bych chtěla podotknout, hlavně pro ty, co kritizují porodnice, že si na tu místní nemůžu stěžovat - hned na příjmu se porodní asistentka zeptala, jestli jsem pro přirozený porod. Potom jsme měli s manželem víceméně soukromí na pěkně vybaveném porodním boxu. Porodní asistentka chodila jen kontrolovat, případně navrhla nějakou „úlevovou polohu“. Okamžitě po narození následovalo přiložení k prsu. Ošetření miminka probíhalo rovněž na porodním boxu a pak ty následující dvě hodiny, co je nutné zdržet se na sále, jsme si s manželem už jen užívali miminka.

A ještě poznámka pro ty, co tak brojí proti nemocnicím - nástřih hráze nebyl nutný, proto se nekonal, stejně jako diskutované nepříjemné procedury před porodem. Možná než propagovat domácí porody se stačí informovat a najít si porodnici s přístupem, který mi bude vyhovovat.

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Porod doma"?

Reklama


Reklama