Porod a epidural - opravdu zabírá?

Epidural neboli epidurální analgezie je nejběžnější způsob tlumení porodní bolesti. Toto anestetikum neuspí ženu celkově - působí pouze lokálně na dolní polovinu těla. Porodní bolesti jsou pak snesitelnější.

Epidural zavádí injekcí anesteziolog během první doby porodní. Ženě ležící na boku zavede do zad velmi tenkou hadičku. Tou vpraví analgetikum do epidurálního prostoru. Celý proces a úleva přichází během 10 minut.

Neznamená to však porod bez bolesti. Bolest se výrazně zmírní, ale maminka stále vnímá kontrakce, jen slaběji. Porod tak může dále pokračovat. V případě, že by došlo na císařský řez, dá se z epidurální analgezie (tlumení bolesti) rozšířit na epidurální anestézii (znecitlivění).

Bolí zavedení epiduralu?

Apaji píše: „Já rodila císařem v epidurální anestézii, takže napíchnutí stejné jako pro analgezii. První mi to umrtvil - samozřejmě, že jsem cítila vpich jehly, ale ta nebyla tak dlouhá, prostě normální injekce. Pak zavádění bylo spíše o tlaku, trochu mi to připadalo jako zmáčknutí modřiny. Trefil se napoprvé, netrvalo to dlouho.“ více v diskuzi Jak bolí zavedení epiduralu »

Kdy se používá epidural?


  • pokud ženu trápí silné porodní bolesti a porod se ještě nechýlí ke konci - epidural se zavádí pouze na přání rodící maminky, nikdy bez jejího vědomí
  • u žen, které trápí určité zdravotní potíže, např. plicní onemocnění, epilepsie, srdeční nemoci atd.
  • pokud dojde na vyvolaný porod, předčasný porod a při přerušení těhotenství v pokročilém stadiu

Kdy nelze zavést epidural?


  • Někdy porod postupuje tak rychle nebo se už natolik rozběhl, že je na zavedení epiduralu pozdě. Miminko se pravděpodobně narodí dříve, než by se epidural zavedl a začal působit.
  • Zavedení epiduralu příliš rizikové, proto k němu někdy lékaři nepřistoupí. Epidural se zavádí do blízkosti míchy - je tedy potřeba zvýšená opatrnost. Podání epiduralu bylo značně riskantní například při nekontrolovatelných pohybech při kontrakcích.
  • Epidurální analgezie se také nesmí podávat u různých zdravotních omezeních, jako jsou například poruchy srážlivosti u ženy, krvácení ženy nebo ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku.
  • Epidural se nesmí zavádět bez souhlasu rodící ženy.

Jak funguje epidural

Mozek a míchu kryje několik obalů. Nejvrchnější obal se označuje jako dura mater, česky tvrdá plena. Epidurální prostor je prostor vně této nejsvrchnější ochrany míchy. Právě sem se aplikuje epidurální analgeze. Většinou se podávají preparáty Chirocain nebo Naropin.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Porod a epidural - nechat zavést??