Babiččina krabice se vzpomínkami

Vytahuji krabici a vybaluji keramický stromek po babičce. Vypadá, jako by ho teprve včera zabalila a schovala. Začínám bulit a vezmu do rukou obálku s fotkami.

*

Bože, všichni jsme byli o tolik mladší, obličeje bez vrásek, úsměvy, objetí.

Uvařím si čaj, zababuším se do deky a přemýšlím. Jak udělat hezké Vánoce, když budou tak jiné? Jde vůbec navázat, když jedna etapa skončila? Jsem na babi naštvaná, nestihla jsem jí toho tolik říct. Nestihla jsem se od ní naučit palačinky, které uměla jen ona a teď už je asi nikdy nebudu jíst. Povzdechnu si. Ona s námi bude, bude ve vánočních ozdobách na stromku, v tom večerním tichu. A vsadím se, že se odněkud bude smát, jak se s mámou hádáme, kdo bude obalovat kapra a prostírat stůl jako každý rok. Tohle je naše každoroční štědrovečerní tradice.

Letos mě ale čeká ještě jeden těžší a asi i větší úkol, než prožít stejné Vánoce jako jindy. Něco, co jestli dokážu, tak zvládnu snad všechno. Nějakým zázračným způsobem zařídit, aby byl s námi na Štědrý večer Kuba. Ten kluk se zelenýma očima a střapatými vlasy. Ten kluk, který pravděpodobně nemá rád Vánoce. Ten kluk, který si během nich zažil nepěkné věci a trávil je sám, zavřený v pokoji, zatímco se jeho rodiče opíjeli a máma častokrát nebyla schopná usmažit řízky.

Zvláštní co všechno nás ovlivňuje v názoru na svátky. Čím se to stane, že je buď milujeme anebo nenávidíme? A pokud je nemáme rádi, jde to vůbec změnit? Můžu člověku ukázat, že můžou být i hezky prožité, když on sám nechce?

Jakoby to, že babička odešla bylo nějaké poselství. Měly jsme spolu krásné večery, ona vánoce milovala, stejně jako já. Teď se musím postarat o to, abych měla šanci je udělat hezké tomu osamělému klukovi. Který je nemá rád. Bude to fuška. Babi, doufám, že mi odněkud shora pomůžeš a budeš stát při mě. Snad je v tom stromku po tobě nějaké kouzlo.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
4621
27.12.17 02:41

Hezké…k dojetí i zamyšlení…kolik je Kubovi?

  • Nahlásit
  • Zmínit
122
27.12.17 03:24

Take s laskou a slzama v ocich vzpominam na babicku. Chapu te :hug:

  • Nahlásit
  • Zmínit
13899
28.12.17 00:17

Děkuju všem, kteří si to přečetli. :andel: Povedlo se, byl se mnou. Věk si nechám pro sebe.

  • Nahlásit
  • Zmínit
11651
9.1.18 19:14

Hezké. Přeju hodně štěstí s tvým klučíkem, ať z něj vyroste dobrý člověk a děkuji za vzpomínku na babičku, taky jsem takovou pohádkovou měla a stále mi chybí. :srdce:

  • Nahlásit
  • Zmínit