Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

7. týden těhotenství: První pohyby a první lékař

Uběhlo 7 týdnů od poslední menstruace, mnoho maminek dostihuje v těchto týdnech ranní nevolnost nebo dokonce zvracení. Potíže se mohou objevit kdykoliv přes den, zejména pak ráno nebo večer nalačno. Tento týden vás čeká první návštěva u lékaře a pravděpodobně i první ultrazvuk a fotka miminka.

Těhotenství týden po týdnu, 7. týden, vývoj miminka Těhotenství týden po týdnu, 7. týden, vývoj miminka
+5

Jak se vyvíjí miminko v 7. týdnu těhotenství?

Už měří zhruba 1 cm a váží 1 g. V tomto týdnu se děťátku vyvíjí zejména mozek a celá oblast hlavy, oči a víčka. Jeho tělo obsahuje zárodky orgánů. Už jsou patrné dolní i horní končetiny, dokonce se objevují první pohyby. Ty jsou ale sotva znatelné, a tak je ještě nelze cítit přes bříško.

Jak se vyvíjí miminko v 7. týdnu těhotenství?

 • Už měří okolo 1 cm a váží přibližně 1 g.
 • Volně se vznáší v plodové vodě.
 • Zvětšuje se především jeho hlavová část.
 • Mozek se rychle vyvíjí.
 • Vzniká pupeční provazec.
 • Začínají se vyvíjet také oči.

Vytvářejí se obratle a základy páteře. Pohlavní buňky v sedmém týdnu se přesouvají do bederní oblasti, tedy do spodní části zad. Tam začne jejich vývoj v pohlavní žlázu. Začíná se také tvořit močovod a formuje se pupeční šňůra, přes kterou se dostávají živiny z těla maminky.

7. týden těhotenství, ultrazvuk embrya v děloze7. týden těhotenství, ultrazvuk embrya v děloze

Příznaky těhotenství v 7. tt

Jaké jsou příznaky v 7. týdnu těhotenství?

 • Mohou se objevovat nevolnosti ráno i večer.
 • Těhotné se chce pořád spát, potřebuje hodně odpočívat.
 • Přestaly jí chutnat některé potraviny.
 • Cítí silně všechny pachy i vůně, ne všechny jsou jí příjemné.
 • Nevolnosti a nevyspání mohou připomínat chřipku.
 • Má napjatá, lehce zvětšená prsa.
Těhotenství týden po týdnu, 7. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění těloTěhotenství týden po týdnu, 7. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění tělo

Mnoho maminek dostihuje v těchto týdnech ranní nevolnost nebo dokonce zvracení. Potíže se mohou objevit kdykoliv přes den, zejména pak ráno nebo večer nalačno. Je vhodné proto mít vždycky po ruce zázvorové lízáto (koupíte v lékárně), trochu piškotů nebo rohlík. Dále mohou ženu bolet prsa, cítí se nafouklá nebo velmi unavená. V 7.tt se také přidává přecitlivělost na pachy nebo pupínky v obličeji.

Tyto obtíže obvykle odezní s nástupem druhého trimestru, tedy okolo 14. týdne těhotenství, je to ale velmi individuální. Jak přečkat toto období? Přečtěte si zkušenosti maminek, co pomáhá na těhotenskou nevolnost.

Komu, kdy a jak sdělit novinku o svém těhotenství? Pokud má žena fyzicky náročné zaměstnání, určitě by měla těhotenství oznámit zaměstnavateli, aby neohrozila sebe ani miminko. Řada maminek čeká s oznámením příbuzným až do 12. tt, kdy končí první trimestr.

V 7. tt může být první vyšetření v těhotenství, kde lékař těhotnou prohlédne ultrazvukem. Při něm potvrdí těhotenství a určí velikost budoucího miminka. Pokud embryo na ultrazvuku neuvidí, může provést i kontrolní krevní test – zjistí se tak hladina hCG. Miminko ještě nemusí být v 7. tt pořádně vidět, třeba je jen příliš brzy a bude patrné až za další týden. Ultrazvukové vyšetření aspoň vyloučí vzácnou anomálii – mimoděložní těhotenství.

Gynekolog vyšetří ženu i klasicky na křesle, zjistí zvětšení dělohy a prokrvené děložní hrdlo. Sestra změří krevní tlak, vyšetří moč, zjistí aktuální hmotnost, popřípadě změří pánev. Na prohlídce se vystavuje takzvaná těhotenská průkazka. Gynekolog do ní zapisuje data prohlídek, vývoj těhotenství a výsledky testů. Průkazku je potřeba vždy nosit stále s sebou až do porodu. Někteří gynekologové vypisují průkazku až po ukončení prvního trimestru, aby měli jistotu, že je vše v pořádku.

Jak skloubit těhotenství se zaměstnáním?

Možná se vám to zdá ještě brzy, možná ještě nic netuší ani vaše nejbližší rodina. Přesto doporučujeme oznámit těhotenství zaměstnavateli co nejdříve, aby vám zajistil odpovídající pracovní podmínky. O postupu se můžete dozvědět třeba v diskuzi Oznámení o těhotenství zaměstnavateli. Pokud pracujete na směny, máte noční směny, manipulujete s těžkými břemeny nebo pracujete s chemikáliemi, zaměstnavatel by měl zajistit bezpečné místo. Peníze neztratíte – případný rozdíl ve mzdě vám dorovná takzvaný vyrovnávací příspěvek.

Jak to přesně je s nemocenskou a mateřskou? Doporučujeme článek, jak se počítá mateřská a rodičovská. Skvělým pomocníkem jsou také těhotenské kalkulačky, které přesně spočítají výši mateřské a rodičovské..

Kdy a jak oznámily těhotenství v práci uživatelky eMimina?

„V podstatě záleží na tom, jak špatně se za tebe bude hledat náhrada. Já musela s pravdou ven co možná nejdřív, aby se zorganizovalo výběrové řízení. Ale jinak je to tvoje věc. Pokud ti těhotenství nezpůsobuje žádné omezení a můžeš pracovat na 100 %, nikomu do toho nic není,“ píše
„Já to musela říct hned, protože dělám práci, kterou jako těhotná nemůžu vykonávat. No, ale počkala jsem asi do 8. tt. Jestli máš ale práci v pohodě, tak bych to tak brzy neříkala,“ píše

Tipy pro maminku na 7. týden těhotenství

Tipy a rady pro maminku v 7. týdnu těhotenství:

 • Váš gynekolog stanoví přibližné datum nástupu na mateřskou dovolenou podle terminu porodu. Jedná se o období 6–8 týdnů před porodem, vybrat si přesné datum pak budete moct sama. U rizikového těhotenství je nástup na dovolenou individuální. Více poradí uživatelky v diskuzi Kdy ohlásit nástup na mateřskou.
 • Drobné změny na těle už jsou nejspíš patrné. V tomto období jsou nejvíc zvětšující se a napjatá prsa – klasický příznak, který vás bude doprovázet celé těhotenství. Můžete se také cítit oteklá nebo zkrátka ne ve své kůži. Těhotné ženy často přirovnávají první týdny těhotenství ke kocovině nebo viróze.
 • Může se objevit špinění nebo slabší krvácení. Při těžším průběhu se určitě poraďte se svým gynekologem. Při méně akutních případech vám odpoví naše poradna gynekologa, odpověď přijde zhruba za dva dny.

Tipy pro budoucího tátu

Jak je to s tím počítám týdnů? Na první pohled trochu nelogicky. Za počátek těhotenství se bere první den poslední menstruace, proto je teď vaše žena v sedmém týdnu. Embryo vašeho potomka měří asi centimetr a váží zhruba kolem 1 gramu! Vzniká pupečníkový provazec, velmi rychle se vyvíjí hlava embrya i jeho mozek. Formují se také obratle páteře.

Co prožívá vaše partnerka v 7. týdnu těhotenství a co pro ni můžete udělat?

 • Nevolnost, pocitově podobná kocovině, může pořád přetrvávat. Projevuje se zejména ráno. Pomáhají proti ní piškoty připravené na nočním stolku, hlt coly, speciální lízátka proti nevolnostem (koupíte v lékárně). Ulevit mohou také bylinkové čaje (heřmánek, zázvor, máta) nebo olejíček v aromalampě.
 • Chce se jí spát celý den? Není divu, její tělo spotřebovává svou energii na správný vývoj plodu. Roli také hrají velké hormonální změny, o tom ale raději pomlčte.
 • Vezměte na sebe přípravu večeře, na kterou jí už nezbývá energie. Zeptejte se předem, co by si dala a co naopak nesnese. Může to být úplně cokoliv.
 • Těhotenské chutě mohou být dost nepředvídatelné. Možná chce najednou chroupat škvarky, přestože je dříve nemohla ani cítit. Zařiďte, aby měla po ruce dostatek své oblíbené pochoutky.
 • Její prsa jsou zvětšená a bohužel taky velmi bolavá. Dejte pozor, abyste se jich dotýkali co nejcitlivěji.

Odeslat tip tatínkovi e-mailem

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

7tt krvácení hematom

Anonymní
14.5.22 08:16
33

6+5 týden těhotenství po IVF a bez srdeční akce

12.5.22 19:34
65

Bez srdeční akce v 7. tt?

12.5.22 12:31
281

Velikost plodu v 7.tt - je to ok?

11.5.22 11:54
34

Bolesti v 7tt

30.3.22 19:29
7

Vnější ultrazvuk v 7. týdnu těhotenství

12.2.22 18:57
12

Ultrazvuk v 6+1 tt

Anonymní
10.12.21 07:45
30

Gestační a žloutkový váček - 6+2t týden těhotenství

10.11.21 14:54
49

Špinění 7 tt

9.9.21 15:08
5

Těhotenství v 7. týdnu

18.8.21 09:18
9

Těhotná a stav k pláči

27.6.21 12:14
16

Průhledný hlen v těhotenství

8.6.21 19:19
3

Bolesti na začátku těhotenství

20.5.21 08:11
7

Váček v 7tt

25.4.21 22:05
19

Nepříjemné zvracení v 7tt

16.4.21 13:27
7

Covid 19, 7 tt - máte zkušenosti?

6.4.21 17:33
4

Obavy v 7.-8. týdnu těhotenství

24.2.21 08:45
77

Měla bych být 6+3 ale doktor říká 6+1 - srdíčko velmi slabé

29.1.21 14:13
15

Kontrola v 6+4tt - jen váček. (po ZT)

27.1.21 16:51
7

Jsme v začátku - 6.-7. týden těhotenství

14.11.20 21:35
1863

Bříško v 7.týdnu těhotenství

28.8.20 12:20
82

7 týden těhotenství bez nevoľnosti

Anonymní
27.7.20 02:08
36

7. týden těhotenství - špinění a podobně, prosím o názor

3.7.20 13:01
56

Kdy nejdřiv Angelsounds?

Anonymní
4.6.20 08:47
14

Změnění příznaků těh v 7tt a utzv bez srdíčka

14.5.20 14:02
12

Bolesti v 7. měsíci těhotenství

4.5.20 15:03
14

Jak vydržet do první kontroly?

25.4.20 09:18
17

7 týden a žlutý vytok

7.4.20 12:18
4

Utz v těhotenství 6-7. týden

Anonymní
19.2.20 21:31
11

Krvácení v 7 TT

16.1.20 22:16
5

7. týden těhotenství - hnědý výtok a na ultrazvuku jen vaječný vá

Anonymní
4.1.20 17:42
11

Velikost plodu v 7tt

22.11.19 22:06
8

Pupeční šňůra v 7tt

5.10.19 22:35
18

Zánět průdušek v 7.tt

28.9.19 20:15
5

Problém u vývoje plodu - 7. týden těhotenství - zkušenosti

24.8.19 23:56
9

5tt na utz zvětšená sliznice

Anonymní
9.8.19 22:24
23

Špinění v 7 týdnu

Anonymní
12.7.19 15:20
8

7. týden těhotenství těhotenství a plod nejde vidět

30.5.19 06:39
11

Hcg 7-8 tt

25.3.19 19:50
6

V těhotenství se zvětšuje jen jedno prso

27.2.19 15:02
4

6+4 týden těhotenství menší plod

12.2.19 17:54
15

Jak utajit těhotenství přes nevolnosti

10.12.18 16:00
40

Břicho jako balon

24.7.18 22:13
9

Užívání Controlocu

Anonymní
26.6.18 13:52
3

7. týden těhotensví

25.5.18 11:28
25

7. týden těhotenství bez srdeční akce

9.4.18 18:53
119

Prázdný gestační váček v 6-7 tt

Anonymní
19.3.18 16:58
25

Nevolnosti 7.týden těhotenství

11.10.17 17:33
20

Prázdný gestační váček, který je oválný, 7. týden těhotenství

28.9.17 17:32
17

Nevolnost v 7. týdnu těhotenství, poradíte?

31.5.17 17:31
10

6+2tt, je tu někdo stejně? :) Jak se cítíte?

22.2.17 15:33
34

7. týden těhotenství

22.1.17 21:13
13

V 7. týdnu není vidět srdíčko, kontrola až za měsíc?

13.12.16 18:38
51

7. tt žloutkový váček, ale nebylo vidět srdíčko

13.12.16 14:53
29

7 týden těhotenství + zakloněná děloha

9.9.16 22:19
5

Těhotenství 7. týden - utz

15.4.16 10:00
75

6+6 kdy jsem otěhotněla

13.2.16 13:16
12

A je to doma!!! :)

30.1.16 11:28
79

Srdíčko v 6+1 ani 7+1 není - je ještě šance?

2.10.15 11:49
48

7 týden těhotenství- HCG nízká, žádné srdeční ozvy

1.10.15 22:56
13

7. týden těhotenství a nejím

1.10.15 14:52
6

Křeče 7.týden těhotenství

6.9.15 15:44
3

Špinění v 7. týdnu těhotenství

8.6.15 16:47
55

7. týden těhotenství a výšlap nad 2000m

6.6.15 09:27
65

7. týden těhotenství na ultrazvuku

11.9.14 17:42
15

FAQ

Jak se vyvíjí miminko v 7. týdnu těhotenství?

Už měří zhruba 1 cm a váží 1 g. V tomto týdnu se děťátku vyvíjí zejména mozek a celá oblast hlavy, oči a víčka. Jeho tělo obsahuje zárodky orgánů. Už jsou patrné dolní i horní končetiny, dokonce se objevují první pohyby. Ty jsou ale sotva znatelné, a tak je ještě nelze cítit přes bříško.

Jaké jsou příznaky v 7. týdnu těhotenství?

Mohou se objevovat nevolnosti ráno i večer. Těhotné se chce pořád spát, potřebuje hodně odpočívat. Přestaly jí chutnat některé potraviny. Cítí silně všechny pachy i vůně, ne všechny jsou jí příjemné. Nevolnosti a nevyspání mohou připomínat chřipku. Má napjatá, lehce zvětšená prsa.

Jak probíhá první návštěva u lékaře po pozitivním těhotenském testu?

V 7. tt probíhá první vyšetření ultrazvukem. Při něm lékař potvrdí těhotenství a určí velikost miminka. Pokud embryo na ultrazvuku neuvidí, může provést i kontrolní krevní test – zjistí se tak hladina hCG. Miminko ještě nemusí být v 7. tt pořádně vidět, třeba je jen příliš brzy a bude patrné až za další týden. Ultrazvukové vyšetření aspoň vyloučí vzácnou anomálii – mimoděložní těhotenství.

Jaké jsou tipy a rady pro maminky v 7. týdnu těhotenství?

Drobné změny na těle už jsou nejspíš patrné. V tomto období jsou nejvíc zvětšující se a napjatá prsa. Můžete se také cítit oteklá nebo zkrátka ne ve své kůži. Těhotné ženy často přirovnávají první týdny těhotenství ke kocovině nebo viróze. Může se objevit špinění nebo slabší krvácení. Při těžším průběhu se určitě poraďte se svým gynekologem.

Jaké jsou tipy pro budoucího tátu na 7. týden těhotenství?

Nevolnost může pořád přetrvávat. Pomáhají proti ní piškoty připravené na nočním stolku, hlt coly, speciální lízátka proti nevolnostem (koupíte v lékárně). Ulevit mohou také bylinkové čaje (heřmánek, zázvor, máta) nebo olejíček v aromalampě. Vezměte na sebe přípravu večeře, na kterou jí už nezbývá energie. Zeptejte se předem, co by si dala a co naopak nesnese. Může to být úplně cokoliv.