na přehled Encyklopedie

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu. Nejčastěji zkotví ve vejcovodu, dále ve vaječníku nebo břišní dutině. Jaké to má pro ženu důsledky?

Mimoděložní těhotenství – charakteristika


Mimoděložní těhotenství značí, že se plod vyvíjí mimo dělohu. Oplodněné vajíčko se neusadí v děloze, ale většinou ve vejcovodu. Vzácně také ve vaječnících, dutině břišní nebo v děložním hrdle.

Zahnízděné oplodněné vajíčko mimo dělohu se chová stejně, jako by bylo v děloze, tedy velmi agresivně. Prorůstá do stěny orgánů, protože hledá krevní cévy vhodné ke své výživě. Citlivý orgán pak může prasknout a způsobit tak velké krvácení. Prasknuté mimoděložní těhotenství se vám oslabí tep a můžete upadnout do mdlob.

Mimoděložní těhotenství – projevy


Mimoděložní těhotenství se projevuje tupou bolestí v podbřišku. Většinou k této bolesti dochází na jedné straně – to podle toho, ve kterém vejcovodu se oplodněné vajíčko uhnízdilo. Mimoděložní těhotenství také často doprovází špinění, a to jak v době očekávané menstruace, tak i mimo toto období.

Přečtěte si, jak poznat mimoděložní těhotenství a odhalte jeho příznaky včas.

Mimoděložní těhotenství – příčiny


Příčin, které způsobují mimoděložní těhotenství, může být více. Patří mezi ně např. malá pohyblivost vejcovodů, které nedokáží včas dopravit vajíčko do dělohy. K mimoděložnímu těhotenství může dojít po prodělaném zánětu vejcovodu nebo jeho operaci. Zapříčinit ho může také nitroděložní tělísko, endometrióza nebo infekce způsobené sexuálně přenosnými nemocemi.

Rizikové faktory mimoděložního těhotenství

 • více prodělaných umělých přerušení těhotenství (interrupcí)
 • vrozené zúžení vejcovodů
 • prodělané záněty v pánvi
 • pooperační srůsty v břišní dutině
 • nitroděložní tělísko
 • umělé oplodnění (IVF)
 • endometrióza - především při lokalizaci ve vejcovodu
 • předchozí mimoděložní těhotenství

Jak lékař odhalí mimoděložní těhotenství?


Gynekolog může mimoděložní těhotenství odhalit zhruba pět týdnů od prvního dne poslední menstruace. Tehdy na ultrazvuku uvidí, zda je těhotenství uloženo v děloze, či nikoli. Mimoděložní těhotenství se tedy odhalí obvykle včas, a tak se předejde dalším zdravotním komplikacím.

Diagnóza mimoděložního těhotenství:

 • pomocí ultrazvukového vyšetření
 • odběrem krve na hCG
 • vaginálním vyšetřením

Mimoděložní těhotenství a další postup


Mimoděložní těhotenství bohužel není možné dokončit. Existuje několik metod, jak se s ním vypořádat.

Neinvazivní metody
Neinvazivní metody, tedy metody bez operace, se využívají tehdy, pokud mimoděložní těhotenství lékař zjistí včas. Pak nasadí ženě léky, které způsobí vstřebání embrya nebo jeho vyplavení z vejcovodu a zároveň chrání vejcovod před prasknutím. Při tomto způsobu léčby si vás nechají v nemocnici na pár dní na pozorování a poté musíte dodržovat klidový režim.

Chirurgický zákrok
V pozdějších týdnech je potřeba okamžitý chirurgický zákrok, který probíhá laparoskopicky. Během něj lékař odebere plodové vajíčko. Pokud došlo k prasknutí vejcovodu, odstraní se, ve výjimečných případech také společně s vaječníkem.

V některých případech si tělo poradí s mimoděložním těhotenstvím samo a zárodek vstřebá. I tady je ale potřeba lékařského dozoru, hrozí totiž riziko prasknutí vajíčka a následného krvácení do dutiny břišní.

Otěhotnění po mimoděložním těhotenství


S dalším těhotenstvím lékaři doporučují vyčkat půl roku po prodělaném mimoděložním těhotenství. Tehdy bude vaše tělo už plně regenerované a připravené donosit zdravé miminko. V případě, že má žena funkční alespoň jeden vejcovod, může otěhotnět přirozeně. V případě, že se vejcovody poškodily, otěhotnění napomůže umělé oplodnění metodou IVF.

Přečtěte si také, jaké zkušenosti s mimoděložním těhotenstvím mají uživatelky na eMiminu.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky"?