na přehled Encyklopedie

Těhotenský test - jak ho správně vybrat a provést?

Těhotenský test prokáže, zda jste těhotná, nebo ne. Testuje se z ranní moči poté, co vynechá menstruace, dostaví se ranní nevolnosti nebo další příznaky těhotenství. Existují tři druhy těhotenského testu. Pokud se po testování ukážou dvě čárky, čekáte miminko.

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenské testy fungují na principu zjistění hladiny hormonu hCG v krvi. Tento hormon se uvolňuje přibližně 5.-8. den po oplodnění do krve, ledviny ho pak filtrují i do moči. Odtud se pak pomocí těhotenského testu dá zjistit těhotenství.

Úkolem hCG je udržet žluté tělísko ve vaječníku. Žluté tělísko je shluk buněk, které ve vaječníku zůstaly po ovulaci a pak produkuje hormony, které ovlivňují průběh těhotenství.

Jak vybrat těhotenský test

Proužkový těhotenský test

Nejběžnější a nejlevnější test obvykle obsahuje dva proužky v balení. K testování potřebujete ještě nádobku nebo skleničku na moč, do které pak namočíte těhotenský test až po vyznačenou rysku. Po 1-3 minutách se objeví výsledek. Dvě čárky znamenají těhotenství.

Kazetový těhotenský test

Do skleničky nebo nádobky odchytíte moč, přiloženým kapátkem ji odeberete a nanesete z ní kapku do vyznačeného okénka v testu. Po pár minutách máte výsledek - pokud se objeví dvě čárky, jste těhotná.

Test do proudu moči

Nejkomfortnější těhotenský test stojí nejvíc peněz, zato k němu nepotřebujete nádobu na moč - pouze na něj načůráte. Z testu sundáte víčko, odhalený proužek testu ponoříte do proudu moči na 5-10 sekund. Pak vyndáte z proudu, nandáte na test víčko a počkáte několik minut. Dvě čárky označují těhotenství.

Jak udělat těhotenský test?

Proužkový těhotenský test ponoříte do nádobky, do které jste natočili ranní moč. Důležité je test namočit pouze po úroveň rysky, nikoliv více. Po 5-10 sekundách vytáhnete, necháte zaschnout a za pár minut víte, zda jste těhotná.

Kazetový test se dělá také se zachycenou močí ve skleničce. Kapátkem, které obsahuje balení testu, nanesete moč do kulatého okénka a pak čekáte několik minut.

Test do proudu moči jen vezmete na záchod, sundáte víčko a přímo během močení ho vložíte do proudu. Pak test opět zavřete víčkem, výsledek se ukáže do 3 minut.

Doporučení:

Před testem si pročtěte příbalový leták a přesně dodržte jeho pokyny. Pouze tak je možné zajistit, aby test proběhl správně a výsledky odpovídaly skutečnosti.

Návod krok po kroku: Jak správně provádět těhotenský test »

Co znamená výsledek těhotenského testu?

Test je bez jakéhokoliv zbarvení.. – Neplatný test, zkuste jiný.

Zbarvila se pouze kontrolní čárka. – Nejste těhotná.

Zbarvila se pouze testovací čárka. – Neplatný test, zkuste jiný.

Zbarvily se obě čárky. – Jste těhotná!

Test je negativní, mohu být přesto těhotná?

Pokud ještě nemáte v těle dostatek hormonu hCG, pak test ještě nedokázal rozpoznat těhotenství. Takže ano, může se stát, že jste těhotná i přes negativní těhotenský test. Nezbývá nic než počkat 3-5 dní a pak testovat znovu s novým testem.

Další možností je navštívit svého gynekologa. Lékař vám udělá krevní test hCG, který je mnohem citlivější než běžně prodávané těhotenské testy. Otestovat vás může kdykoliv na vaši žádost, vyšetření stojí cca 200 Kč.

Postupně sílící čárka na těhotenských testech - z ducha se po pár dnech stala silná čárka.

Více v recenzi Dr. Max těhotenský test 2v1

Test je pozitivní, co teď?

Objednejte se ke svému gynekologovi, při objednání se vás zeptá na termín poslední menstruace. Není výjimkou, že vás objedná až za několik týdnů - na ultrazvuku totiž uvidí plod nejdříve od 6. týdne těhotenství (tedy 6 týdnů od posledního dne menstruace). Dřívější návštěva by tedy byla zbytečná.

Mezitím můžete pozorovat příznaky těhotenství nebo zkusit další těhotenský test. U vyvíjejícího se těhotenství postupně sílí čárka na testu. Pokud však původně silná čárka slábne, těhotenství pravděpodobně skončilo samovolným potratem, případně jde o mimoděložní těhotenství - proto se ihned objednejte ke gynekologovi.

Je těhotenský test spolehlivý?

Ano, domácí těhotenské testy jsou kvalitní a spolehlivé. Důležité je však vydržet testovat až do doby, kdy se nedostaví menstruace (ideálně týden po vynechání). Dřívější testování může ukázat nepřesný výsledek.

Pokud chcete mít jistotu přesného výsledku, pečlivě dodržujte návod v příbalovém letáku. Test může ovlivnit například správná doba jeho namočení do moči. Více v hesle Spolehlivost těhotenského testu »

Maminky doporučují: Recenze těhotenských testů

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Těhotenský test - jak ho správně vybrat a provést?"?