Synechie u holčiček – srůsty v intimních partiích

Gynekologické problémy se bohužel nevyhýbají ženě žádného věku, a to dokonce ani ve velmi nízkém věku. U malých holčiček se mohou objevit tzv. synechie (Synechia vulvae infantum). Jak je poznáte, kdy je nutné navštívit lékaře a jak se synechie léčí?

Co to je synechie?

Synechie (srůst malých stydkých pysků) je velmi častý problém malých holčiček. Vyskytuje se v klidovém období, kdy ještě jejich organismus není pod vlivem pohlavních hormonů. Obvykle vznikají mezi 2-5 lety, ale můžou se objevit i u kojence. Sliznice protilehlých míst poševního vchodu se slepí smegmatem a může dojít až k srůstu – synechii.

Jaké jsou příčiny synechie?

  • špatná hygienická péče nebo příliš „opatrná“ péče, kdy jsou rodidla k sobě stále přiložena
  • neestrogenizovaný terén

Bez přítomnosti estrogenů je sliznice rodidel velmi jemná a tenká, proto se strany pochvy k sobě snadno slepí. Srůsty nejsou životu nebezpečné, rozhodně jsou ale pro holčičky nepříjemné.

Vzácně se mohou objevit také u stařen, které jsou již delší čas po menopauze (dlouhodobý nedostatek estrogenu).

Pamatujte, že synechie není vrozenou vývojovou vadou. Vzniká v důsledku nepřiměřené péče o intimní partie.

Jak se synechie diagnostikuje a jaké má typy?

Pediatr při preventivní kontrole sleduje, zda nedochází k synechii u holčiček. Mohou je však snadno objevit i matky při běžné hygieně dítěte. Vhodná je pravidelná kontrola zevních rodidel, zda se nezačínají v místech poševního vchodu nezvykle lepit k sobě.

  • srůst přední (synechia ventralis)  – srůst malých stydkých pysků, jedná se o poměrně vzácnou formu
  • srůst střední (synechia media) – spojení střední části sliznic poševního vchodu
  • růst zadní (synechia dorsalis) – nejčastější – rodidla jsou zcela zarostlá, zbývá pouze otvor pro odtok moči

Podívejte se také na zkušenosti dalších maminek:

Jak probíhá léčba a odstranění synechie?

Před vznikem pevné synechie se můžete pokusit lehkým tahem oddělit (nedochází ke krácení). Slepení lze mechanicky rozrušit (např. vatovou štětičkou namočenou ve vazelíně nebo prstem). To ale můžete udělat pouze, pokud to není pro holčičku bolestivé.

Jako další přichází na řadu pediatr. Při menším srůstu se místo znecitliví gelem a rozruší drobnou sondičkou, při velkém srůstu se přistupuje k operačnímu zákroku a celkové anestezii.

Po zákroku je důležité dodržovat zásady hygienické péče a poševní vchod pořád promazávat, aby nedošlo k opětovnému srůstu. Srůst se může vytvořit velmi rychle a synechie se tak často vrací. Jednorázovým odstraněním bohužel ještě nemáte vyhráno.

Pozor na vtírání estrogenových mastí, které mohou narušit hormonální systém a vyvolat některé známky předčasné puberty.

Nastávají u synechie nějaké komplikace?

Prvotní fáze synechie nezpůsobuje většinou žádné obtíže. Srůstání může měnit směr čůrání, které bude zároveň čím dál obtížnější (musí se víc tlačit). Právě kvůli její nenápadnosti ji můžete tak snadno přehlédnout.

Neléčená synechie pak může vést k trvalým srůstům, kdy častěji vznikají infekce v pochvě z důvodu špatně odtékající moči.

Existuje prevence synechie?

Důležité je naučit se o poševní vchod správně starat, aby nenastal srůst. Ideální je alespoň 2× denně od sebe pysky odtahovat a lehce je očistit. Je potřeba také pravidelně promazávat poševní vchod dětským olejíčkem.

Pokud se synechie pořád vrací, nezoufejte, v období puberty by měl být problém vyřešen díky dostatku estrogenů a synechie se už nebude opakovat.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Synechie u holčiček?

Mohlo by vás zajímat: