Synechie - máte někdo zkušenosti?

493
28.2.06 12:11

Synechie

Máte někdo zkušenosti? Asi se o tom moc nemluví, protože jsem zatím neslyšela a ani tady nečetla, že by s tím měl taky někdo problém, a to mi v nemocnici říkali, že tam mají týdně min jeden případ… S Kiťulí jsem byla už dvakrát na rozrušení v narkóze a zase to vypadá, že se vrací, a to poctivě mažeme a myjeme :(
Gynekolog jí předepsal Ovestin krém, což je estrogenová mast a přijde mi jako blbost tím mazat dvouleté dítě, takže mažu Fungicidinem od dětské lékařky. Nevíte jestli je něco lepšího?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Radina
28.2.06 12:22

http://www.levret.cz/…/horejsi.php?…

Myslím, že o tom psala Ajka z Letních miminek, že její holčička byla taky „srostlá“. Vůbec jsem netušila, že se to může stát, tak od té doby malou denně kontroluju.

• Nahlásit
  • Citovat
493
28.2.06 12:30

Já to taky nevěděla. Blbý je, že v porodnici mi ještě dětská sestra - když mi ukazovala koupání - říkala, že Kristýnce nemám násilím vymývat ten mázek, takže jsem se pak bála na ni šáhnout a vždycky jsem ji jen tak ošplouchala :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
493
28.2.06 20:02

Posouvám nahoru, snad tady bude večer někdo kdo mi poradí čím maže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1187
28.2.06 20:35

Ahoj ahoj,

my jsme meli take synechii, konkretne slepeni vchodu do pochvy temer po cele delce. Rozruseni nam udelali bez narkozy, bez lokalniho umrtveni. Byl to des a hruza. Doktorka nam dala Betadine. Mala po nem dost plakala a tak jsem prosmejdila internet a koupila masticku Calcium Pantothenicum {stala 55Kc}. Kratce po zakroku se to chtelo zase slepit, presto ze jsem mazala 2× denne. Chodime jeste k homeopatovi s ekzemem a tak jsem se ho ptala jestli nam s tim muze nejak pomoct. Tak bereme jeste jednu kulicku denne. Slepovaci tendence zmizela. Byli jsme na kontrole a zatim ok, ale jsme teprve 5 tydnu po zakroku. Pri kontrole jsem tam potkala maminku ktera sla na druhy zakrok poprve byla v 6 mesicich a ted sla v 16 mesicich. Takze tusim ze uplne vyhrano neni. Za jak dlouho se synechie opakovala u vas? Podle toho co jsem se docetla podle jednoho zdroje tak se synechie opakuje do 5 let podle druheho do 8 let.
Budu moc rada kdyz si vymenime zkusennosti abysme ten boj zvladli.

Ajka a Lenicka 3,5 let a Lukasek 1,5 let

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2793
1.3.06 13:34

Taky nás trápí tenhle problém.Starší holčička je v pohodě,když jsem slyšela o tomhle problému,nechápala jsem,jak se to někomu může stát.Hm,může,naše mladší to má taky.
Všimla jsem si toho asi před měsícem,minulý týden jsem byla na gyndě a ptala se,co s tím.Prý to budou rozrušovat až tak kolem 12-18 měsíců,aby malá lépe spolupracovala!!!!!Zdá se mi to jako pěkná blbost,myslím,že by bylo mnohem lepší,kdyby to měla za sebou už teď,aspoň by si ještě nepamatovala.
Hodím sem ještě odkaz na diksusi na Rodině,jak je vidět,není to až taková vzácnost a boužel se to opakuje :( .
http://www.rodina.cz/diskuse1790.htm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2793
1.3.06 13:57

Ještě jeden článek,kterej mě trochu nadzvednul,myslím si,že nejsem žádné čuně!!!!!

Synechia vulvae - srůst zevních rodidel
Prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc.
Klinika gynekologie dětí a dospívajících UK 2. LF a FN Motol

Synechia vulvae je stav, při kterém normálně vyvinutá rodidla malých děvčátek více-méně srostou. Bývá často nazývána srůstem malých stydkých pysků (nejen u nás, také anglicky bývá uváděna jako „labial adhesions“), i když ve většině případů je to název chybný. Zpravidla jde totiž o srůst protilehlých sliznic poševního vchodu, nikoli malých stydkých pysků, a tento srůst mění typický vzhled rodidel tak, že to bývá nesprávně interpretováno jako vývojová vada (nejčastěji aplázie - nevývin - pochvy).

Synechie není vrozenou vadou, nikdy se nevyskytuje u novorozence, ale nevyskytuje se již ani u dívek v období pohlavního dospívání. Obvykle ji zjistí dětský lékař (při prevencích ve 2 nebo 3 letech) nebo i sami rodiče. Podle topografie ji klasifikujeme na:
srůst přední - synechia ventralis: tady jde skutečně o srůst malých stydkých pysků a tato forma je poměrně vzácná
srůst střední - synechia media - vzniká spojením střední části sliznic poševního vchodu, s malými stydkými pysky již nemá nic společného. Tento typ je rovněž málo častý.
srůst zadní - synechia dorsalis je nejčastější a typická: zevní rodidla se slepením a později srůstem protilehlých sliznic poševního vchodu uzavírají tak, že nejprve přestane být patrno vyústění pochvy s hymenem, později třeba i močové trubice a vypadá to, jako by rodidla byla zarostlá zcela úplně. Tak tomu samozřejmě není, vředu vždy zůstává otvůrek, kterým odtéká moč. Tento otvůrek tedy není ústím močové trubice, to je skryto za srůstem. Skrytí ústí uretry někdy mění směr proudu moči tak, že děvčátko močí dopředu, „přečůrává“ nočník.

Proč vzniká synechie jen u malých děvčátek? To slovo „malých“ bychom ovšem měli správně zaměnit za pojem děvčátek v klidovém období, tedy v době, kdy jejich organismus není pod vlivem pohlavních hormonů - estrogenů. Právě pro chybění (pozor - nejde o žádnou pathologii, to chybění je v té době fyziologické!) estrogenů, jsou sliznice rodidel jen velmi tenké, jemné (mikroskopicky je jejich epitel tvořen jenom několika vrstvami tzv. parabazálních buněk). A to je příčinou, že tento jemný epitel v místech, kde se k sobě pevně přiloží a slepí zmíněné protilehlé části sliznice poševního vchodu, rychle vymizí a protilehlé strany se spojí pevným, někdy až kožovitým srůstem. Synechie se proto také nikdy nevytvoří tam, kde již pohlavní hormony existují: tedy u novorozence (mateřské hormony) ani u dospívající dívky či dospělé ženy, vzácně se ale může vytvořit u stařen, kde již hormony opět dlouhou dobu od menopauzy chybí.

Z hlediska vývoje synechie rozlišujeme dvě fáze: Stav začíná pouhým slepením čili konglutinací. Pro vznik konglutinace není podmínkou výtok, stačí jen přirozené smegma na rodidlech a hlavně a především nedostatečná hygiena. Pokud není konglutinace rozrušena, pak brzy vznikne skutečný růst, tedy synechia vulvae.

Vzhled různých druhů synechie byl již popsán výše. Subjektivní obtíže synechie dítěti zpravidla nečiní, takže bývá odhalena častěji jen náhodně. Někdy může být nápadný jiný směr proudu moči, někdy (při skoro úplném srůstu) děvčátko močí s úsilím. Za synechií stagnuje moč, to může způsobovat pálení rodidel. S infekcí močových cest ani rodidel obvykle synechie spojena nebývá.

Diagnóza synechie je snadná, stačí k tom pohled pouhým okem. Přesto bývá někdy zaměňována za vrozenou vadu rodidel, i když vnímavé mamince by nemělo uniknout, že vzhled rodidla její holčičky byl po porodu normální!

Léčba se liší podle stadia, ve kterém ji zachytíme: při konglutinaci stačí sliznice lehkým tahem separovat („roztrhnout“), což lze snadno, dítě to nebolí a sliznice po tomto výkonu nekrvácí. Pokud jde však již o skutečnou synechii, pak by i pokus o separaci byl velmi bolestivý a samozřejmě to neprovádíme. Stav se řeší v krátké celkové anestézii přepálením pevného srůstu žhavým platinovým drátkem (termokauterem). Někde se také k léčení synechie doporučuje vtírat estrogenové krémy: tato léčba vychází z toho, že sliznice rodidel jsou při nedostatku estrogenů tenké. Když je dlouhodobě potíráme estrogenovými krémy, ztlustí se a synechie se sama rozpustí. Literární údaje připouštějí, že tento postup není vždy účinný. Sám jsem viděl děvčátko, kterému byla více než 8 týdnů rodidla potírána estrogenovou mastí do té míry, že jí vlivem vstřebaných estrogenů začaly zduřovat prsní žlázky, ale synechie stále pevně držela. Proto tuto léčbu odmítám: k rozrušení konglutinace není zapotřebí, u synechie je její efekt zdlouhavý a problematický.

Mnohem důležitější než léčení je prevence synechie. Spočívá především v řádném poučení matky a třeba i v praktickém předvedení, jak o rodidla děvčátka pečovat: každý den při mytí je potřeba od sebe oddálit protilehlé partie rodidel („rozhrnout“ stydké pysky i poševní vchod) a případné nečistoty odtud umýt. Umýt hlavně mechanicky, mýdlo na rodidla raději nepoužívejte, nebo jen dětské neparfémované a nedráždivé mýdlo. Na dětská rodidla nejsou vhodné ani prostředky intimní hygieny pro ženy: všechny mají kyselou reakci, což je pro rodidla dospělé ženy vhodné, ale pro neestrogenizovaná dětská rodidla nikoli.

Tato prevence je důležitá i jako „sekundární prevence“, tedy tam, kde již byla synechie jednou vytvořená separována či operačně rozrušena.

Napsal jsem, že vznik synechie je podmíněn nedostatečnou hygienou: to nemusí být nedbalostí rodičů, spíše obavami, aby důkladnějším mytím děvčátku neublížili. Opakovaně jsem se setkal i s tím, že synechie vznikla v době „jiného režimu péče o dítě“: např. když byla maminka v nemocnici a o děvčátko se staral tatínek, nebo se synechie zjistí po návratu děvčátka ze „školky v přírodě“ či ze zotavovny, z prázdnin mimo domov apod.

Bohužel se často setkávám s tvrzením maminek, že jim dětský lékař zakazuje dětská rodidla omývat. Ani tomu nevěřím, možná, že to je jen nesprávně pochopené předchozí varování před dráždivými mýdly.

Vznik synechie je tedy zcela zbytečný, při správné péči o dětská rodidla se nevytvoří. K tomu je ovšem i správná osvěta, která by měla každou maminku děvčátka instruovat, jak správně provádět každodenní toaletu rodidel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
493
1.3.06 14:22

Ajko my jsme poprvé na operaci byli v 7 měsícich, po roce jsem si všimla, že jí to zase srůstá, tak jsme byli na gyndě a tam jí to doktor rozdělal vatovou tyčinkou, ten řev si určitě umíš představit a brečela jsem i já, protože Kiki tekla krev a doktor mě utěšoval tím, že poprvé mi to taky nebylo příjemné a vydržela jsem 8O Tak nevím jestli mi chtěl naznačit, že jí protrhnul i panenskou blánu…
HanaZana: Ta operace v 7 měsících byla v pohodě, Kiki i narkózu snášela dobře. znova se jí to slepilo v loni v září, kdy jsem byla v nemocnici a taťka špatně mazal, to měla Kiki něco přes dva roky, mohla jsem s ní až před sál, tam s ní ještě blbly sestry, takže se pak vůbec nebála, ale po zákroku nechtěla čůrat. Snažila se hned půl hodiny po probuzení, ale křičela, že to štípe, tak jsem ji zkoušela koupat, ale vyčůrala se až po 8 hodinách, když jsme jí slíbili, že hned jak se vyčůrá půjdeme domů a pustíme si Shreka, a to taky se strašným kraválem. Ještě večer nechtěla na nočník, ale už to bylo lepší, takže si myslím, že je lepší mít to za sebou dřív.
Jinak Calciem jsem taky mazala, a pak mi místo něj dr dala ten Fungicidin, že prý by ještě mohla z Calcia dostat zánět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
iwa
268
1.3.06 15:06

My na tom byli taky asi v šesti týdnech. Prý čím dřív, tím líp. Johanku ani nemuseli uspat, jen jí to sondičkou rozlepili, byla úplně v pohodě, řekla bych, že při očkování řve víc. zato já byla zralá na panáka :)
Prý je problém používání pampersek. Dřív se pod plíny víc a častěji mazalo. Tak se snažíme několikrát denně promáznout. Používám Infadolan, dá se použít i jiný hutný krém. Doufám, že bude vše OK

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
613
1.3.06 15:53

Ahoj holky, tak sem zkontrolovala naší malou a začíná jí to taky srůstat, má tam otvor už jen asi půl cm, je jí 2,2r. Mám jít k dětské doktorce, nebo rovnou na gyndu(to chodíte ke svímu nebo někam na dětskou).Ještě před měsícem měla pleny, takže jsem ji viděla každý den a bylo to ok, to srůstá tak rychle?

Hana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1187
1.3.06 20:06

Ahojte vsichni,

Hani - zjisti si kde je u vas detska gynda a sla bych rovnou na gyndu.

HanaZana - mluvila jsem s tou maminkou co na tom byla v sesti mesicich. Mala byla uplne v pohode, zadne problemy pri moceni, rychle zapomnela. My jsme byli ve trech letech a des bes.

curani - to jsme po zakroku resili tyden. Prvni tri az ctyri dny odmitala zachod hodinu skakala jen aby moc udrzela. Pak sla curat jen se mnou s drzenim kolem krku a musela jsem s ni kricet. Musel to byt super pohled. Horsi bylo ji to pak odnaucit. Strasne se bala zachodu. Predstava ze bysme to meli podstoupit znovu je mi zle.

AJKA

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2793
1.3.06 20:36

Ajko,Lenička má teda smůlu.Nestačí jí atopický ekzém,ještě musí mít takové trápení :cry: .Jak na tom s tím AE je?

Já si taky právě myslím,že mimča takové věci nesou líp,určitě si to nepamatují,ale tříleté slečny už moc dobře vědí…

Zatím zkouším mazat Bepanthenem,na Rodině nějaká maminka psala,že 4 týdny 2× denně poctivě mazala pantenolovou mastičkou a že prý to pak šlo rozlepit doma a bezbolestně.Kéž by…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1187
1.3.06 22:34

Ahoj Hani,

s ekzemem je na tom nastesti dobre. Lukasek mel jeste silnejsi formu a taky ho pan doktor Kreml drzi. Berou oba homeopatika a udelali veliky pokrok.

Urcite nam napis jak to dopadlo s tim Bepanthenem. U nas byl problem i to, ze Lenicka na sebe nenecha sahnout. Nakonec jsme nasli polohu ve ktere se vse pekne rozevre a ja se ji nemusim dotknout. Jen to maznu a hlavne dobre vidim jestli se to neslepuje. Ted ji kontroluju jednou denne. Tak doufam, ze se to neslepi.

Ajka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
108
2.3.06 09:40

Ahoj holky!

Mé dcerce se takové problémy (ťuk, ťuk) vyhnuly…

Jen jsem chtěla napsat, že mne Mudr. již při první prohlídce miminka upozornila, že k srůstu může dojít, že se to stává poměrně často a že z toho důvodu mám vždy po večerním koupání „fifinku“ holčičce promazat olejíčkem (jakýmkoliv dětským). A pak že otvor nebude mít šanci zarůst…
Tohle jsme praktikovali pravidelně, nevím, jestli nás zrovna tohle opatření ochránilo před touto nepříjemností, ale fakt je ten, že už má 3,5let a zatím OK.

Některé krémy mi příjdou husté a mám pocit, že podporují vznik nežádoucího mázku. Soudím podle krému, který jsem používala…

Tož tolik. Hodně štěstí holčičkám, ať se jim tyto problémy vyhýbají!!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.3.06 09:56

holky, moje dcera tento problém naštěstí nemá. jen mi není jasné, jak může některé hovado provádět rozrušení bez narkozy, umrtvení - kacatko, ajka…
Takhle se v děvčatech vytváří důvěra? Takový doktor by se měl přinejmenším stydět. nelze se divit, že mají pak holčiny z jakékoli snahy o péči o pohlavní orgány hrůzu a případné gynekologické potíže zatajují. Ale dík za varování. Myslím že maminky, které si o tom tady počtou budou jednak dcery víc hlídat a hlavně pokud by byl problém, tak nedopustí aby jim nějaké hovado provádělo rozrušení naživo, protože je líné píchnout oblbovák, umrtvení.
Nechci to zveličovat, ale myslím, že pocit holčičky po takovém zákroku a po pohlavním zneužití někým cizím je stejný.

elda nepřihlášená

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama