Plodné dny: Kdy (ne)počít miminko?

Nepřejete si s partnerem ještě počít miminko a hledáte způsob vhodné antikoncepce? Jedním z nich je počítání plodných a neplodných dnů. Jak na to?

Co jsou to plodné dny?

Plodnými dny označujeme dobu, kdy nastává největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka spermií. Jedná se o dobu kolem ovulace. Ovulace je proces, při kterém se uvolňuje vajíčko z vaječníku. Vajíčko pak putuje vejcovodem do dělohy. V této době je celý ženský organismus nejlépe připravený pro uhnízdění vajíčka – děložní sliznice je nejsilnější, hlen děložního čípku nejvíce vazký.

Přečtěte si, jak s jistotou poznat ovulaci a jaké jsou další příznaky ovulace.

Kdy nastává ovulace?

Ovulace nastává přibližně 12 dní od prvního dne menstruačního krvácení, ale u každé ženy existují mírné odchylky v závislosti na hormonální hladině. Nejpravděpodobněji však k oplodnění dojde v době mezi 10. a 17. dnem od prvního dne menstruace. Pro přesnější určení vám pomůže jednoduchý výpočet ovulace a nebo ovulační testy.

Pokud se s partnerem snažíte o miminko, právě v této době zkuste mít pohlavní styk, a to nejlépe každý druhý den, aby byla pravděpodobnost oplodnění co nejvyšší. Častější sex si raději odpusťte, protože sperma potom obsahuje menší počet spermií, a tím i klesá pravděpodobnost oplodnění vajíčka.

Abyste účinnost určení plodných a neplodných dnů zvýšila, zkombinujte ji s měřením bazální teploty.

(Ne)spolehlivost výpočtu plodných dní

Můžete se setkat s označením, že určité dny jsou zaručeně plodné a zaručeně neplodné. Každý člověk je ale jiný a existují i případy, kdy žena v zaručeně neplodných dnech otěhotní. Proto raději nespoléhejte na výpočet těchto dní jako na jedinou antikoncepční metodu a zkombinujte ji s další, spolehlivější metodou, jako je třeba hormonální antikoncepce nebo kondom.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
17.1.18 11:49

Zdravíčko. Můžete mi prosím poradit? S přítelem jsme měli nechráněný styk.. den poté jsem si udělala poprvé ovulační test..-dvě čárky. to znamená pozitivní že ano? Tak co myslíte, je možné že jsem v tom? Miminko bychom chtěli ale nějak extra se o to nesnažíme..spíš necháváme náhodě. jinak antikoncepci jsem brala zhruba před 3lety.. Mě je dvacet a příteli 25. Tím že jsme mladí se šance zvyšují? A kdy si mám udělat těhotenský test?

  • Nahlásit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Plodné dny: Kdy (ne)počít miminko??

Mohlo by vás zajímat: