Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

41. týden těhotenství: Užijte si poslední dny

Porod přijde každou chvíli, miminko je plně vyzrálé a těší se na vás. Co dělat když se miminku ještě nechce ven z bříška? Vše o 41. týdnu těhotenství.

Jak se vyvíjí miminko ve 41. týdnu těhotenství?

Těhotenství týden po týdnu, 41. týden, vývoj miminkaTěhotenství týden po týdnu, 41. týden, vývoj miminka

Vývoj miminka ve 41. týdnu těhotenství:

  Miminko měří zhruba 52 cm, váží asi 3900 g.
  Narodí se vlasaté, s dostatečně vyvinutými orgány.
  Tělíčko je kluzké, střeva obsahují smolku.
  Plodové vody je stále méně.
  Hlavička už naléhá na pánevní vchod.
  Miminko je už připravené k příchodu na svět.

Těhotenství týden po týdnu, týden 41., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: ShutterstockTěhotenství týden po týdnu, týden 41., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: Shutterstock

Porod přijde každou chvíli, miminko je plně vyzrálé a těší se na vás. A co když se miminku ještě nechce ven z bříška?

Přenášení v těhotenství 41. tt

Přenášení je vcelku běžné, nicméně porod se blíží každým dnem. Miminku se ještě nechce ven, ale už brzy vykoukne na svět. Poslední dny těhotenství bývají pro ženu už příliš namáhavé, proto chce mít porod už za sebou. Čím více v klidu zůstane, tím lépe pro ni i miminko. Může zatím vyzkoušet tabské rady, jak urychlit a vyvolat porod přirozenou cestou.

Čas čekání si lze zkrátit krátkým výletem po okolí, vařením, sledováním filmů nebo užívání návštěv. Radost udělá domácí manikúra, pleťová maska nebo něco dobrého na zub.

Pokud by přenášení trvalo až do konce 41. týdne těhotenství (tedy byste v průkazce bylo 41+1 tt a více dní), lékaři jednoznačně doporučují vyvolávaný porod.

Vyvolávaný porod

Pokud už těhotná žena dlouho přenáší, lékaři doporučují vyvolat porod. Ženu tedy hospitalizují v porodnici a podávají léky na vyvolání porodu. Dostává je ve formě gelu, tabletek a infuze.

Proč se porod vyvolává při přenášení? Ve 41. tt už nemá miminko dostatek plodové vody, pupečníku už nepřináší příliš živin: proto je na čase, aby se dítě narodilo a vše bylo v pořádku.

vyvolání porodu.

Jak si zkrátit přenášení miminka?

Po 40. týdnu dochází žena na vyšetření minimálně 2× týdně. Lékař pravidelně natočí ozvy miminka, případně provede další vyšetření, aby zkontroloval, že je dítě v pořádku i po plánovaném termínu porodu. Desátý den po termínu porodu se provádí tzv. oxytocinový zátěžový test a po 12 dnech se zpravidla přistupuje k vyvolání porodu.

K tomu leckdy ani nedojde, protože se miminko rozhodne narodit samo. Případně se dá popostrčit podle babských rad. Mezi přirozené způsoby jak urychlit porod patří úklid, sport, pálivé jídlo, horká vana, popíjení maliníkového čaje a hlavně milostné hrátky. Právě sex před porodem je často posledním společným časem ve dvou, než se miminko narodí.

Diskuze Fungují babské rady k vyvolání porodu?

Na mě fungovala síla mysli. Asi v pátém měsíci jsem si řekla, kdy porodím, a vyšlo mě to přesně. K tomu jsem pro jistotu použila od 32. týdne pupalku, maliník a lněné semínko a ten den i sex a den předtím umytí hlavy předkloněná přes vanu. Nevím, co z toho zabralo, ale prostě jsem byla rozhodnuta ten den rodit,“ píše
Já 14 dní běhala po schodech, po vycházkách (kolem 8 km), pila maliník, jedla lněné semínko, jedla kořeněná jídla, každý večer horká vana, sexovali jsme 2krát denně, červené víno, totální úklid, mytí oken… No prostě nic. Prostě měl svůj čas a přišel, když se jemu chtělo,“ píše

Tipy pro maminku na 41. týden těhotenství

Tipy na 41. týden těhotenství:

  • Nic nezabírá? Vyzkoušejte homeopatika nebo akupunkturu. Pomůžou během těhotenství i během porodu.
  • Lékař může dítěti pomoct na svět, když při prohlídce udělá takzvaný Hamiltonův hmat. Díky tomu se porod rozjede obvykle do několika hodin nebo maximálně dní.
  • Užívejte poslední dny. Nepřestávejte dělat to, co máte ráda, dokud vám síly stačí. Dopřejte si s partnerem procházku na čerstvém vzduchu, dobrý film nebo nákupy.
  • Využijte zákon schválnosti a naplánujte něco, na co se už dlouho těšíte. Zaručeně se plán nepovede a pojedete rovnou do porodnice.

Tipy pro budoucího tátu

Už máte pár dní po termínu a pořád nic? Podle zdravotníků může těhotenství trvat až 42 týdnů. Miminko už je hotové a zcela připravené na příchod na svět, ale zřejmě se mu tam uvnitř líbí.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

  • Do porodnice dochází nejméně 2× týdně. Měří se tu ozvy miminka a kontroluje se, zda je dítě v pořádku. Pokud je to možné, vozte partnerku na kontroly. Porod se skutečně může spustit kdykoliv… a představa, že jí praskne voda po cestě, ji určitě lehce děsí.
  • K vyvolání porodu v porodnici přistupují lékaři před 42. týdnem nebo případně dřív, pokud už bude miminku lépe venku. Zbývá tedy ještě pár napjatých dní… a možná se porod rozjede přirozeně sám.
  • Jak pomoct miminu na svět? Jednou z babských rad je nechráněný pohlavní styk. Sperma totiž obsahuje hormony, které pošťouchnou dítě ven. Takže nastala ideální chvíle udělat si hezký večer (nebo klidně ráno). K vyvolání porodu se můžete dopracovat také masáží bradavek či hráze, případně horkou koupelí. Můžete zkusit jednotlivě nebo spojit, to už je na vaší fantazii.
  • „Už aby to bylo za mnou,“ nejspíš říká vaše partnerka (a možná i vy sám pro sebe). Chvíle, kdy si své mimčo pochováte, se už blíží…

Výběr jména pro miminko

Nejkrásnější jméno pro miminko můžete hledat s eMiminem. Najdete tu význam jména, jeho původ, datum svátku i domácí varianty jména. Jména můžete filtrovat, porovnávat a ukládat si svůj seznam oblíbených. Ať už hledáte jméno pro holčičku nebo pro chlapečka, eMimino vás v tom nenechá samotné.

Začít hledat jméno pro miminko

Těhotenská kalkulačka

Termín porodu, nástup na mateřskou, finanční příspěvky nebo výška či krevní skupina dítěte. Jednoduché vyplnění, okamžitý výpočet, ihned k dispozici online včetně příkladu výpočtu.

Spočítat v Těhotenské kalkulačce

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Jak se vyvíjí miminko v 41. týdnu těhotenství?

Miminko měří zhruba 52 cm, váží asi 3900 g. Narodí se vlasaté, s dostatečně vyvinutými orgány. Tělíčko je kluzké, střeva obsahují smolku. Plodové vody je stále méně. Hlavička už naléhá na pánevní vchod, miminko je už připravené k příchodu na svět.

Jak častá jsou ve 41. týdnu těhotenství vyšetření?

Po 40. týdnu dochází žena na vyšetření minimálně 2× týdně. Lékař pravidelně natočí ozvy miminka, případně provede další vyšetření, aby zkontroloval, že je dítě v pořádku i po plánovaném termínu porodu. Desátý den po termínu porodu se provádí tzv. oxytocinový zátěžový test a po 12 dnech se zpravidla přistupuje k vyvolání porodu.

Jaké jsou babské rady pro přivolání porodu?

Mezi přirozené způsoby jak urychlit porod patří úklid, sport, pálivé jídlo, horká vana, popíjení maliníkového čaje a hlavně milostné hrátky. Právě sex před porodem je často posledním společným časem ve dvou, než se miminko narodí.