Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Těhotenské chutě: Jak je zvládnout a co nám chtějí říct?

Začala vás honit mlsná? Nebo vám přestalo chutnat jídlo, které normálně milujete? Možná je načase udělat si těhotenský test. Právě neobvyklé chutě patří totiž mezi typické těhotenské příznaky. Některé ženy provází po celé těhotenství a někdy mohou být až „komické“. Víte, jak se s nimi vypořádat?

Sladké, slané nebo kyselé. Těhotenské chutě se objevují snad u každé těhotné ženy. Zdroj: CanvaSladké, slané nebo kyselé. Těhotenské chutě se objevují snad u každé těhotné ženy. Zdroj: Canva

Těhotenské chutě provází do určité míry snad každou těhotnou ženu. Ony pověstné kyselé okurky se zmrzlinou nebo jiné „šílené“ kombinace k těhotenství zkrátka patří. Některé ženy ale mají těhotenství spojené s opačným „problémem“, kterým je ztráta chuti k jídlu. To se samozřejmě může postupně měnit. Jak to tedy s těmi chutěmi v těhotenství je ve skutečnosti?

Kde se chutě berou?

Někteří odborníci mají za to, že těhotenské chutě souvisí s nutričními potřebami budoucí maminky. Extrémní hormonální změny, kterými těhotné ženy prochází, mohou mít vliv také změny v jídelníčku. Na druhou stranu není v některých případech změna chutí v těhotenství na škodu. Například některé ženy přestanou pít kávu, kouřit cigarety (i když byly vášnivými kuřačkami) nebo se nemohou ani podívat na tučná a mastná jídla. Hodně záleží také na tom, zda se objeví nevolnosti a zvracení.

A pak jsou tu další extrémy, které ostatní členové rodiny asi nepochopí. Může se totiž stát, že nebudete schopna vařit masitá jídla, protože z vůně masa se vám bude dělat špatně. Problém můžete pociťovat i při čištění zubů, protože ze zubní pasty se často stává „nepřítel číslo jedna“, po kterém se zvedá žaludek. Většina problémů má ale řešení. Někdy totiž stačí pouze změnit zubní pastu za jinou příchuť.

Někdy mohou být chutě více než zvláštní:

  • například chuť na hlínu nebo křídu,
  • chuť na extrémně kyselé nebo pálivé potraviny, které byste jinak do úst nikdy nevložila,
  • existují i případy, kdy maminky pily v těhotenství ocet.

Přečtěte si také: Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan »

** Kyselé okurky jsou pro těhotenství typické. Zdroj: CanvaKyselé okurky jsou pro těhotenství typické. Zdroj: Canva

Kdy se poprvé objevují?

Chutě se nejvíce mění v prvním trimestru a mnohdy bývají jedním z prvních příznaků těhotenství. Některé maminky vzpomínají na prapodivné kombinace jídel, které si běžně dopřávaly. Těhotenství je totiž jiný stav se vším všudy. Pokud tedy patříte mezi ty šťastnější, které první tři měsíce nestráví nad záchodovou mísou, může se z vás stát hotový labužník.

Lékaři ovšem upozorňují, že jíst za dva rozhodně není vhodné. A to platí i v dalších měsících těhotenství, kdy se mohou objevit chutě na jídla různorodých kombinací. Některé těhotné provází těhotenské chutě až do porodu, u jiných se to po ukončení prvního trimestru srovná.

Jak ovládat chutě v těhotenství?

„Mějte své chtě pod kontrolou.“ Tuto větu budete patrně slýchat v těhotenství často, jak od lékařů, tak od svých blízkých. Nejezte za dva, nepřejídejte se, pozor na šílené kombinace. Vaše hlava to ví, ale ovládnout se je někdy hodně těžké. Snažte se být v klidu, protože těhotenské chutě nikterak neohrožují vás ani vaše nenarozené dítě. Postupem času sama vysledujete, která jídla vám nedělají dobře a po kterých se naopak cítíte lépe.

Tělo si zkrátka řekne samo. To se týká i těch zdravých pokrmů. Může se totiž stát, že například po zelenině, kterou jste před otěhotněním milovala, vám teď nebude vůbec dobře a budete se muset na nějakou dobu vzdát svých oblíbených salátů. Pokud nepropadnete fastfoodům a nebudete to s jídlem vyloženě přehánět, buďte v klidu a užívejte si své rostoucí bříško. Je to totiž jediné období v životě ženy, kdy na své zvětšující se břicho můžete být pyšná.

Zkuste si porce jídla rozdělit tak, abyste neměla nikdy hlad. Jezte pomalu, nikam nespěchejte. Nezapomeňte na pitný režim.

Dopřát si v těhotenství sem tam dobrotu není podle odborníků na škodu. Zdroj: CanvaDopřát si v těhotenství sem tam dobrotu není podle odborníků na škodu. Zdroj: Canva

Chutě na sladké aneb Trocha nikdy neuškodí

Těhotné ženy mají velmi často také chutě na sladké. Zmrzliny, dortíky, koláčky, sušenky, čokoláda… Odolat všem těmto dobrotám je pro ně nadlidský úkon a projít kolem cukrárny je doslova za trest. Odborníci se shodují, že dopřát si čas od času nějakou dobrotu v těhotenství není na škodu, ale opět platí, že všeho moc škodí. Pokud totiž nastávající maminka přibírá na váze příliš rychle, může si zadělat na další zdravotní rizika. A to za to rozhodně nestojí.

Jak se správně stravovat v těhotenství?

Neexistuje jednotný manuál, který vám přesně napoví, jak máte v těhotenství jíst. Záleží na tom, jak se vy sama cítíte, jestli je vám špatně, jaká jídla vám dělají/nedělají dobře atd.

  • Obecně platí, že není potřeba navyšovat denní příjem.
  • Je ale rozhodně lepší jíst menší porce a častěji. Nedat tělu šanci, aby mělo hlad. Stejně tak není ani nutné cítit se „plně“.
  • Ideální je jíst 5× až 6× denně po malých dávkách pestrou a vyváženou stravu.
  • A pokud vás přepadne chuť na sladké, jednou za čas si můžete něco dobrého i nezdravého dát.
  • Co ale rozhodně navýšit můžete je příjem tekutin – ideálně neslazených. V těhotenství byste se měla hodně a po menších dávkách pít, protože vaše tělo potřebuje tekutiny ještě více než obvykle.
Mohou chutě v těhotenství předpovědět pohlaví miminka? Zdroj: CanvaMohou chutě v těhotenství předpovědět pohlaví miminka? Zdroj: Canva

Souvisí chutě v těhotenství a pohlaví dítěte?

Těhotenské chutě bývají často spojovány také s určením pohlaví miminka. Je ale třeba brát tyto informace s rezervou. Zatím neexistuje žádné spolehlivé předvídání pohlaví a ani na své chutě se nemůžete 100% spolehnout. Na druhou stranu je zajímavé si zpětně, když už pohlaví svého děťátka znáte, vzpomenout, jaká jídla u vás v těhotenství dominovala. Možná zjistíte, že to sedí.

A co vám chutě mohou předpovědět?

  • Říká se, že pokud vám více než kdy jindy chutnají sladkosti, ovoce a ovocné džusy, bude to holčička.
  • Budoucí maminky, které v těhotenství naopak vyhledávají spíše slané dobroty – chipsy a tyčinky, kyselá a kořeněná jídla, čekají chlapečka.

Co si o chutích v těhotenství myslí naše čtenářky?

Já měla celé těhotenství neuvěřitelné chutě na tatarák a jakékoli syrové hovězí maso. Kdybych to mohla byla bych schopná jíst to na kila. Jen krájet hovězí maso pro mě byla muka. Minimálně třikrát do týdne se mi zdálo, že jím tatarák a manžel mi říkal, že jsem mlaskala ze spaní. Musela jsem chodit do hospody aspoň na propečený biftek.
V životě bych nepozřela ananas. A teď, v těhotenství, jsem měla období, kdy jsem se po něm mohla utlouct. Jinak vyloženě žádný chutě jako nekombinovatelný kombinace potravin, nemám. A dřív jsem milovala arašídy. Teď se na ně nemůžu ani podívat.
Já jsem teprve v osmém týdnu a chutě už mám. Ale spíš bych to definovala jako nechutě na všechno, kromě jedné jediné potraviny, což je jeden den třeba termix, který druhý den už nemůžu ani cítit, to zase dostanu nehoráznou chuť na kysané zelí, další den se mi při pohledu na kysané zelí zvedá kufr… No tak nevím, jestli jsou to ty pravé těhotenské chutě, ale mám to. Kámoška to měla až dva měsíce před porodem, její manžel podnikal noční výlety do supermarketu, protože ona nutně potřebovala mandle, nebo zmrzlinu, nebo mrkev…

Nebojte se, po porodu se vaše chuť k jídlu vrátí zpátky do stavu před otěhotněním.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Těhotenské chutě: Jak je zvládnout a co znamenají??

Mohlo by vás zajímat: