na přehled Encyklopedie

Vitamíny pro těhotné

Vaše strava v těhotenství by měla být pestrá, vyvážená a pravidelná. Takto svému tělu zajistíte dostatečný přísun vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek.

Vitamíny jsou významné nejen pro vás, ale i pro děťátko. Některé látky byste ale měla v těhotenství vynechat. Přečtěte si článek Výživa v těhotenství a hned budete vědět, jaké potraviny byste v tomto období měla konzumovat.

Obecně není dobrý nadměrný přísun vitamínu A, protože může poškodit plod. To samé platí i pro vitamin B1, který zase negativně působí na velikost dítěte.

Kyselina listová


Tento vitamín je obsažen zejména v listové zelenině (špenát, salát, kapusta apod.). Je důležitý jak pro matku, které pomáhá při krvetvorbě, tak pro plod.

Maminkám, které v těhotenství konzumují kyselinu listovou, se rodí zdravé děti bez vývojových vad

Železo

Železo je součástí hemoglobinu, což je krevní barvivo, které máme v červených krvinkách. Hemoglobin transportuje dýchací plyny do tkání a zpět do plic. Pokud nám tedy železo chybí, krev může snížit svou schopnost transportu kyslíku. Objevuje se chudokrevnost a děťátko může být ohroženo nedostatkem kyslíku a výživy. Železo najdete hlavně v červeném mase, v játrech, ale také v listové zelenině (špenát, kapusta).

Vápník


Vápník má v našem těle nezastupitelnou úlohu – tvoří kosti a zuby a potřebujeme ho pro srážení krve a svalový stah. Pro vývoj miminka je proto nezbytný. V těhotenství a po celou dobu kojení vápník přijímejte ve zvýšené míře. Pokud byste totiž měla vápníku nedostatek a odevzdala ho svému dítěti, hrozí vám zvýšená lámavost kostí, kazivost zubů apod. Tento cenný prvek můžeme konzumovat v mléčných výrobcích (mléko, sýry), zelenině (brokolice, celer) nebo burských oříšcích.

Vitamín C


Tento vitamín rozpustný ve vodě potřebujeme pro celistvost cév, krvetvorbu a vstřebávání železa. Céčko řadíme také mezi významné antioxidanty. To znamená, že snižuje pravděpodobnost poškození buněk takzvanými volnými radikály. Tím také ochraňuje dítě před vývojovými vadami. Vitamín C nalezneme v různém ovoci (citrusové plody, jablka a podobně).

Vitamíny určené speciálně pro těhotné


V lékárnách můžete zakoupit vitamínové preparáty určené přímo pro těhotné ženy. Obsahují všechny důležité vitamíny a minerály potřebné v těhotenství. Před jejich užíváním si přečtěte příbalový leták a na případné nesrovnalosti se zeptejte lékárníka nebo lékaře.

Vaše zkušenosti s vitamíny v těhotenství

„Já jsem brala jen kyselinu listovou, později magnezium a hořčík…jinak nic.“ svěřuje se uživatelka v diskusi Jaké vitamíny jste brali v těhotenství?.

„Já jsem brala kyselinu listovou už asi rok před otěhotněním,a pak jsem přešla na vitamíny Mamavit.“ zní další názor z diskuse Kyselina listová a další vitamíny v těhotenství.

„Myslím, že zdravá a bohatá strava je lepší, než do sebe cpát nějaký chemky a pilule. Samozřejmě nemluvím o železu a vit. E, který máš na předpis vzhledem k rozboru krve.“ je další pohled na věc v diskusi Užíváte v těhotenství vitamíny?.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Vitamíny pro těhotné"?