na přehled Encyklopedie

Strie v těhotenství: Co pomáhá?

Strie jsou červené až fialové těhotenské jizvy. Objevují se v průběhu II. trimestru až u 90 % těhotných. Nejčastěji ženy potrápí na prsou, břichu, bocích, vzácně na stehnech a zadečku. S postupujícím těhotenstvím se mohou objevit i na dolní polovině zad a na pažích. Po porodu přetrvávají ve formě světlých bílých jizviček.

Začíná vám růst těhotenské bříško? Myslete na prevenci proti vzniku strií. Jaké krémy jsou nejlepší a lze odstranit i vzniklé strie?

Proč se tvoří strie v těhotenství?

Hlavní příčinou je nedostatek kolagenu v kůži, která nemá dostatečnou pružnost a praská. Značnou roli však hraje genetika i vliv hormonů. Strie mohou postihnout nejen těhotné, ale i ženy a v malé míře také muže, kterým výrazně kolísá váha.

Strie při druhém těhotenství

Pokud čekáte své druhé, případně další miminko, máme po vás dobrou zprávu. Případné strie jsou v dalších těhotenstvích méně viditelné, jelikož se pokožka již jednou roztáhla a nyní je o něco poddajnější.

Jak bojovat proti striím?

I když strie nezpůsobují žádné zdravotní obtíže, nejsou žádoucí z estetického hlediska. Pokud vzniknou, odstraňují se těžce, proto dbejte na prevenci a snažte se dodržovat následující:

  • Dostatečně pijte nealkoholické nápoje, nejlépe čistou vodu. Hydratovaná pokožka je pak pružnější.
  • Snažte se zdravě jíst.
  • Mažte ohrožené partie krémem. Pomáhá Remescar, Bi-Oil, Bepanthen nebo Elasti-Q (viz heslo Krém na strie)
  • Provádějte prokrvující masáž.
  • Zkuste si opatrně zacvičit. Vybírejte cviky, které jsou vhodné ve vašem stavu. Inspirujte se v hesle Cvičení v těhotenství

Krém na strie seženete také v bazaru eMimina

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Strie v těhotenství: Co pomáhá?"?