Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Strie v těhotenství a po porodu: Co pomáhá?

Strie jako památku na těhotenství si žádná žena odnést zrovna nechce, ačkoliv jsou běžné u 90 % těhotných. Jak jizvám předcházet, minimalizovat riziko jejich vzniku a lze se jich zbavit?

Co pomáhá na strie v těhotenství? Zdroj: Canva

Co to jsou strie?

Strie jsou jizvy v nejhlubších vrstvách kůže, které nejčastěji vznikají u žen v těhotenství. Objevují se v průběhu 2. trimestru až u 90 % těhotných. Nejčastěji ženy potrápí na prsou, břichu, bocích, vzácně na stehnech a zadečku. S postupujícím těhotenstvím se mohou objevit i na dolní polovině zad a na pažích. Mívají červenou, fialovou až hnědou barvu, postupem času blednou do bílých, tenkých jizev.

Jak a proč strie vznikají?

Strie jsou prakticky trhliny v kůži, která není dostatečně pružná a vlivem rychlého rozpínání praská. Děje se to nejčastěji v pozdní fázi těhotenství, kdy bříško nejvíce roste. Hlavní příčinou je nedostatek kolagenu v kůži, ale velkou roli hraje i genetika a hormony. V těhotenství se například zvyšuje hladina kortizolu, který snižuje pevnost kůže.

Další příčiny vzniku strií:

 • Rychlé přibírání na váze (strie mohou vznikat i u mužů a netěhotných žen v důsledku velkých váhových výkyvů),
 • vícečetné těhotenství,
 • velké dítě v děloze,
 • hormonální onemocnění.
Těhotná žena se váží na domácí váze, strie v těhotenstvíRychlé přibírání je bohužel nejčastějí příčinou vzniku strií. Zdroj: Canva

Strie při druhém těhotenství

Pokud vás strie trápily při prvním těhotenství a obáváte se, jaké následky zanechá na vaší kůži druhé miminko, můžete si oddechnout. Při druhém těhotenství bývají strie méně viditelné než při prvním. Vaše pokožka, která se už jednou roztáhla, je totiž už poddajnější.

Jak předejít striím?

Striím bohužel zcela předejít nelze a předem se velmi těžko odhaduje, zda vás postihnou nebo ne. Můžete se ale pokusit minimalizovat riziko jejich vzniku dodržováním následujících tipů:

Jak snížit riziko vzniku strií?

 1. Zdravě jezte a snažte se hlídat si váhový přírůstek.
 2. Několikrát denně si mažte ohrožené partie krémem či olejem proti striím.
 3. Dbejte na hydrataci a dostatečně pijte čistou vodu.
 4. Provádějte prokrvující masáž, střídejte studenou a teplou sprchu apod.
 5. Užívejte vitamíny A, E a antioxidanty.
 6. Nezapomínejte na pravidelný pohyb a cvičení vhodné pro váš aktuální stav.
REKLAMA

Můj Bi-Oil – Přední světový výrobek na jizvy a strie

Bi-Oil Pečující olej získal stovky ocenění a od svého celosvětového uvedení v roce 2002 se stal nejprodávanějším produktem na jizvy a strie ve 25 zemích. Kromě toho, že pomáhá zlepšit vzhled jizev a strií, je rovněž vysoce efektivní pro stárnoucí a dehydrovanou pokožku.

Vyzkoušejte ho i vy

Jaké cviky jsou vhodné v těhotenství se dočtete v článku Cvičení pro těhotné: Co (ne)cvičit v těhotenství?

Těhotná žena se protahuje na jógamatce, strie v těhotenství.Cvičení v těhotenství a dostatečný přísun tekutin jsou skvělá prevence proti striím. Zdroj: Canva

Krémy na strie

Pokožku si samozřejmě můžete mazat obyčejnými hydratačními krémy a oleji, ale ty nemusí být tolik účinné jako krémy proti striím. Pomáhá například Remescar, Bi-Oil, Bepanthen, Elasti-Q. Ohrožené partie jako bříško, prsa, stehna, boky, zadek a případně i paže a záda byste si měla promazávat několikrát denně.

Jaké účinné složky hledat v přípravcích proti striím:

 • vitamín E – slouží jako antioxidant a chrání pokožku před volnými radikály,
 • kyselina hyaluronová – váže na sebe vodu, zabraňuje dehydrataci pokožky,
 • přírodní oleje – například jojobový, arganový, mandlový apod. zvláčňují pokožku,
 • panthenol – má zklidňující a zvláčňující účinky,
 • elastin – obnovuje pružnost pokožky.

Jak se zbavit strií?

Pokud se i přes všechnu snahu u vás strie objevily, nevěšte hlavu, jsou zcela normální a přirozené. Snažte se je přijmout jako svou součást a památku na těhotenství. Dobrou zprávou je, že po pár týdnech až měsících od porodu by měly vyblednout a z červeno-fialových trhlin by měly zůstat jen bílé jizvičky. Tou špatnou zprávou je, že samy přirozeně nikdy nezmizí. Existují ale způsoby, jak jejich vzhled ovlivnit, strie minimalizovat nebo se jich zcela zbavit.

Možnosti odstranění strií

V současnosti se k odstranění jizev používá několik metod, které jsou bezbolestné a neinvazivní. Vždy ale záleží na vašem individuálním případu, zda bude zákrok nutné vícekrát opakovat či ne. Před jakýmkoliv zákrokem se vždy poraďte s odborným dematologem.

Může vám doporučit například:

 • frakční C02 laser nebo biostimulační laser
 • mikrojehličkovou radiofrekvenci
 • kortikosteroidní injekce

Dnes už existují možnosti, jak se strií zbavit. Vždy je dobré konzultovat zákrok s dermatologem, který doporučí individuální přístup.

Těhotná žena si maže břicho krémem proti striím.Jakmile se strie vytvoří, odstraňují se opravdu špatně. Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimina

Já jsem se mazala i 5× denně vším co bylo po ruce.. krémy, olejíčky i oliváč…byla jsem nonstop mastná… a nemám ani jednu prasklinu :palec:. Původní váha 51/ při porodu 75. Takže 25 kg nahoře. Ale je to asi individuální.
Nepotěším tě, ale strie jsou vesměs genetické. Někdo může mazat 10× denně nejdražšími přípravky a stejně popraská, někdo se nemaže vůbec a nemá ani jednu. Já u prvního syna mazala jen svátečně, když sem si zrovna vzpomněla, tak 1× týdně a měla sem pár malých na bokach. U druhého přibíram víc, mažu téměř každý den po koupeli, obyč dětským olejičkem, a ve 36tt nemám zatím nic…
Používala jsem krém proti striím, střídala jsem to s kokosovým olejem 1× denně tak od 4. měsíce. Po porodu jsem neměla ani jednu strii.
ALE = pak jsem se přestala natírat, když už jsem nekojila tak jsem nabrala pár kilo a teď mám stehna samou strii. Takže nevěřím tomu, že je to dáno geneticky a nedá se to ovlivnit.

Čtenářky eMimina otestovaly v roce 2021 Bi-Oil Pečující olej (přírodní). Co o něm napsaly?

Mohlo by vás dále zajímat

Používáte krémy jako prevenci proti striím?

Hlasovalo: 20

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1131
13.9.21 16:06

Všechny víme, že to je geneticky dané. Řekne vám to každý doktor. Můžete se mazat čím chcete od rána do včera a popraskáte a tak stejně ty, které se mazaly a nepopraskaly, by pravděpodobně nepopraskaly ani bez mazání :-) :kytka:

Příspěvek upraven 13.09.21 v 21:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
201
13.9.21 19:16

Já mazala a mazala a stejně jsem popraskala, ale já s tím počítala. Strie se mi dělali už od puberty (ne teda na břiše, ale třeba na bocích a tak.) a nějak mi ty strie ani nevadí a manžel si taky nestěžuje. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
18514
14.9.21 11:01

To je zase hloupý článek. Je to genetikou

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Co to jsou strie?

Strie jsou jizvy v nejhlubších vrstvách kůže, které nejčastěji vznikají u žen v těhotenství. Objevují se v průběhu 2. trimestru až u 90 % těhotných. Nejčastěji ženy potrápí na prsou, břichu, bocích, vzácně na stehnech a zadečku.

Jak strie vznikají?

Strie jsou prakticky trhliny v kůži, která není dostatečně pružná a vlivem rychlého rozpínání praská. Děje se to nejčastěji v pozdní fázi těhotenství, kdy bříško nejvíce roste.

Proč vznikají strie?

Hlavní příčinou je nedostatek kolagenu v kůži, ale velkou roli hraje i genetika a hormony. V těhotenství se například zvyšuje hladina kortizolu, který snižuje pevnost kůže.

Jak předejít vzniku strií?

Striím bohužel zcela předejít nelze a předem se velmi těžko odhaduje, zda vás postihnou nebo ne. Můžete se ale pokusit minimalizovat riziko jejich vzniku.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Strie v těhotenství a po porodu: Co pomáhá??