na přehled Encyklopedie

Chřipka v těhotenství: Co mamince uleví?

Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší obvykle vzduchem kapénkami. První příznaky chřipky se objeví krátce po nakažení. Jak byste měla postupovat, když se chřipkou nakazíte v těhotenství?

Chřipka – o jaké onemocnění se jedná?


Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího systému, které se šíří kapénkovou cestou. Inkubační doba činí 1-3 dny. Výskyt vrcholí v zimních měsících, zejména v únoru a březnu. K nakažení chřipkou obvykle stačí kontakt s nemocnou osobou. K rizikovým faktorům patří oslabený organismus. Chřipka nejčastěji postihuje děti nebo starší osoby, ale nakazit se může i mladý, jinak zdravý člověk.

V těhotenství jste k nákaze chřipkou bohužel náchylnější, a to kvůli změnám v imunitního systému, který těhotenství doprovází. Snažte se proto raději vyhýbat uzavřeným místům s velkou koncentrací lidí.

Příznaky a projevy chřipky


Hlavním příznakem chřipky je náhlá horečka 38°-40° C doprovázená zimnicemi, mrazením, bolestmi ve svalech a kloubech a velkou únavou. Mezi další příznaky dále patří bolesti hlavy, bolesti za očima, zažívacími potíže a dráždivý kašel, zprvu suchý, později se může přidat vykašlávání hlenu. Onemocnění obvykle nastupuje velmi náhle, trvá 5-7 dní a poté ustupuje, i když únava může přetrvávat ještě několik dnů až týdnů (měsíc).

Přečtěte si, jaké další projevy souvisejí s onemocněním chřipkou.

Chřipka v těhotenství


Onemocnění chřipkou u těhotné ženy (především v prvních třech měsících těhotenství) zvyšuje riziko vzniku malformací plodu – postižení centrálního nervového systému, malformace končetin, rozštěpy rtů apod. Pravděpodobnost takových komplikací je ale velmi nízká. Když chřipku vyležíte, budete vy i miminko v pořádku. Antibiotika na chřipku neúčinkují, je potřeba jen odpočívat.

Volně prodejné léky nevhodné v těhotenství


Nespoléhejte na samoléčbu a volně prodejné léky. Řadu z nich byste totiž v těhotenství vůbec užívat neměla. Týká se to zejména tlumicích léků s obsahem ibuprofenu, ve třetím trimestru pak léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Pozor také na některé kapky do nosu, raději použijte přírodní sprej do nosu s obsahem mořské soli nebo Vincentku. Léky proti kašli, jako je Bromhexin nebo Mucosolvan v těhotenství také nejsou vhodné.

To ale neznamená, že v těhotenství se chřipka nedá léčit. Naopak. Jen si musíte dát pozor na složení léků a jejich přesné dávkování. S tím vám samozřejmě poradí váš obvodní lékař.

O vhodnosti braní léků proti chřipce a doplňků stravy pro podporu imunity se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Jak postupovat při léčbě chřipky?


Dodržujte hlavně klid na lůžku. Lékař vám nejspíš předepíše léky snižující horečku a bolesti, případně léky tlumící kašel. Nakáže vám také zvýšený příjem tekutin.

Co dalšího při chřipce pomáhá?

  • Jezte ovoce a zeleninu, zejména s obsahem vitamínu C.
  • Buďte v klidu, vynechte veškeré aktivity navíc a hodně spěte.
  • Hodně pijte.
  • Neužívejte nadměrné množství vitaminových doplňků.
  • Zkuste si uvařit čaj s echinaceou, která se v těhotenství doporučuje. Nepřekračujte ale délku užívání, maximálně 2 měsíce. Jaké další čaje v těhotenství můžete bez obav pít?
  • Paralen v těhotenství můžete užívat, více v diskusi Paralen v těhotenství.

Prevence chřipky


Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Chřipka v těhotenství: Co mamince uleví?"?