Screening ve druhém trimestru: Proč je důležitý?

Druhotrimestrální screening (nebo také screening vrozených vývojových vad) se provádí ve 20. až 22. týdnu těhotenství. Jde o nejdůležitější vyšetření v těhotenství, které se provádí ultrazvukem. Miminko už je dostatečně velké, aby lékaři mohli zkontrolovat stavbu jednotlivých orgánů. Dále ověřují, zda se miminku v bříšku dobře daří a zda má dostatek plodové vody. Pro rodiče představuje toto doporučené vyšetření jedinečný zážitek.

Lékařka kouká na výsledky sona na obravoce, screening v druhém trimestru. Proč jít na další vyšetření? Zdroj: Canva
+8

Proč se screening ve 2. trimestru provádí

Možná se ptáte, zda je toto vyšetření nutné? Zejména, jestliže máte za sebou prvotrimestrální screening, který dopadl na jedničku. Věřte ale, že screening vrozených vývojových vad je neméně důležitý. Navíc pro vás a vašeho partnera bude vyšetření úžasný zážitek, protože uvidíte své miminko v plné kráse, a to opravdu detailně.

Objednání

V roce 2019 došlo ke změně v organizaci péče o nastávající maminku a aktuálně jsou dva způsoby jak provést vyšetření miminka ve 20. týdnu.

 1. Váš registrující gynekolog provádí standardní screening, v rámci kterého je miminko zváženo, změřeno, zhodnotí se množství plodové vody a umístění placenty. Orientačně se zhodnotí stavba orgánů a vyšetření je vyhodnoceno zápisem bez zjištěných morfologických abnormalit plodu. Toto vyšetření hradí pojišťovna.
 1. Druhá možnost vyšetření plodu ve 20. týdnu je tzv. podrobná morfologie plodu. Toto vyšetření se provádí na specializovaném pracovišti, případně i u registrujícího gynekologa, pokud je adekvátně přístrojově vybaven a má certifikát k provádění tohoto vyšetření. Při podrobné morfologii plodu se detailně vyšetří a popíšou všechny orgány miminka.
Těhotná žena absolvuje sono v nemocnici a drží přítele za ruku, screening ve druhém trimestruPodrobnou morfologii plodu vám mohou zajistit jen vybraná pracoviště. Zdroj: Canva

Co lékaři kontrolují

 • Uložení placenty. Lékař zkontroluje kde je placenta umístěna a jestli nezasahuje do oblasti vnitřní branky. Pokud je placenta nízko, je označena jako nízko nasedající. Jestliže překrývá vnitřní branku, říká se jí vcestná placenta (placenta praevia). Pokud lékař objeví jeden z těchto problémů, není třeba se ještě znepokojovat. Většinou se to do 30. týdne samo upraví, obzvláště je-li většina hmoty placenty na přední stěně dělohy, a není potřeba častějších kontrol
 • Stavbu jednotlivých orgánů miminka.
 • Srdeční frekvenci plodu, která se liší od srdeční frekvence dospělého člověka. Většina dětí má tepovou frekvenci v rozmezí 140–160 tepů za minutu.
 • Zda má dítě dostatek plodové vody.
 • Pokud je potřeba, měří průtok v děložních cévách.
 • Délku děložního hrdla a uložení placenty.
 • Pomocí tohoto vyšetření lze také vyloučit většinu závažných vývojových vad, které postihují například trávicí trakt, srdce, centrální nervový systém nebo pohybový aparát.

Tímto ultrazvukovým vyšetřením mohou lékaři za ideálních podmínek zachytit až 90 % strukturálních abnormalit. Nedílnou součástí tohoto vyšetření je podrobné vyšetření srdíčka miminka.

Výsledky screeningu, na kterých je zřetelně vidět vyvíjející se plod.Screening ve 20. týdnu dokáže odhalit případné vrození vady miminka. Zdroj: Canva

Měření bioparametrů dítěte

V rámci tohoto vyšetření lékař změří průměr a obvod hlavičky, obvod bříška a délku stehenní kosti. Případně doplní další biometrické parametry. Výsledné rozměry následně porovnává s normálním referenčním rozmezím, na jehož základě dokážou odhadnout váhu vašeho miminka.

Je třeba počítat s tím, že minimální odchylky nejsou důležité. Pokud by však byly větší, lékař si vás pozve na kontrolní vyšetření. Váhový odhad není v tomto stádiu těhotenství ještě tak významný. Teprve později budou lékaři kontrolovat, zda miminko dobře prospívá.

FECHO ve druhém trimestru

Součástí podrobné morfologie ve 20. týdnu je kontrola srdíčka vašeho miminka. Vrozené vývoje vady srdce patří mezi jedny z nejčastějších vrozených vad lidských orgánů. Dobrou zprávou však je, že většina z nich je dobře léčitelná. Důležité je odhalit je včas. Jedině tehdy může být léčba zahájena v tu správnou dobu a zvyšuje se tím šance na plné vyléčení. Proto se lékaři zaměřují na srdíčko miminka už v prenatálním věku.

 1. Lékař pomocí ultrazvuku ověří, zda je srdíčko správně vyvinuté, a to jak z anatomického, tak z funkčního hlediska.
 1. Sleduje, zda má dvě síně a dvě komoru, jestli jsou vystupující a vstupující cévy umístěny správně. Dále se zaměřuje na srdeční chlopeň, frekvenci a pohyblivost srdečních oddílů.

Po vyšetření ve 20. týdnu si můžete konečně oddychnout. Genetická vyšetření máte za sebou. Ještě vás ale čeká jedno důležité vyšetření ve třetím trimestru.

Těhotná žena sedí na posteli a prohlíží si fotky z ultrazvuku, screening ve druhém trimestru.Díky screeningu v druhém trimestru zjistíte také pohlaví svého miminka. Zdroj: Canva

Co screening neodhalí

Přestože v rámci tohoto vyšetření dokážou lékaři odhalit velkou část vrozených vývojových a genetických vad, není v jejich silách zjistit všechny možné problémy či morfologické anomálie. Při ultrazvukovém vyšetření tak lékaři neodhalí například vznik mozkové obrny, autismu, poruchy učení, chování, ale také některé vzácné genetické vady, které se vyskytují velmi zřídka.

Když se objeví problém

Až v 95 % mohou rodiče očekávat, že vše dobře dopadne a lékař potvrdí, že miminko je v pořádku. Bohužel ve zbylých pěti procentech se může vyskytnout nějaká anomálie, kterou je potřeba dál dovyšetřit.

Kam se na screening vrozených vývojových vad ve druhém trimestru objednat?
Podrobná morfologie plodu se provádí pouze na specializovaných pracovištích (například v Gennetu). Pokud jste absolvovala prvotrimestrální screening, pravděpodobně půjdete na stejné pracoviště i ve druhém trimestru.

Zjistím pohlaví miminka?

V rámci screeningu ve druhém trimestru se také dozvíte pohlaví vašeho miminka. Pokud jste dosud ještě nevěděli, zda čekáte chlapečka nebo holčičku, na tomto ultrazvuku jej lékař s vysokou pravděpodobností odhalí. Jestliže se chcete nechat překvapit, nezapomeňte na to lékaře včas upozornit.

Žena drží fotku ultrazvuku před těhotenským bříškem, screening v druhém trimestru.Moje zkušenost s vyšetřením v druhém trimestru. Zdroj: Canva

Moje zkušenost s UZ vyšetřením

Po trochu traumatické zkušenosti z prvotrimestrálního screeningu, který vyšel pozitivní, ale genetické testy naštěstí jakýkoliv problém vyloučily, jsem se na toto vyšetření celkem těšila. Mít možnost vidět několik minut své miminko ze všech možných úhlů a sledovat, jak ve vás ten malý človíček žije, je opravdu nádherný zážitek.

Celé vyšetření trvalo asi 30 minut. Lékař provedl ultrazvuk přes bříško. Miminko má ve 20. týdnu asi 20 cm, takže na ultrazvuku už je krásně vidět v plné kráse. Měli jsme možnost prohlédnout si všechny končetiny, slyšet bít srdíčko, sledovat, kde má uložené ledviny a další orgány.

Mám desetiletého syna a když porovnám kvalitu ultrazvuku dnes a před deseti lety, je to skutečně obrovský posun. Měli jsme štěstí, že miminko spolupracovalo. Někdy se ale může stát, že se miminko špatně natočí a vyšetření je potřeba zopakovat.

Lékař nám celou dobu popisoval detailně, kde se jaký orgán nachází a ubezpečil nás, že je vše tak, jak má být. Dále pak ještě zkontroloval množství plodové vody, míry miminka a uložení placenty. Jako bonus jsme dostali nádhernou fotku. Tím, že je miminko větší, ale ještě není tak velké, je tento ultrazvuk asi nejlepší z celého těhotenství. Vidíte celé své dítě v plné kráse, zároveň sledujete, jak je aktivní, protože má v děloze ještě spoustu místa.

Těhotná žena sedí na posteli a prohlíží si fotky z ultrazvuku, screening ve druhém trimestru.Jaké zkušenosti mají uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Můj doktor nemá UTZ takže jsem šla se žádankou kde bylo napsáno screening a pobíhalo to stejně jako ten první.
Dulezita cast je, ze se kontroluji vsechny organy miminka a hlavne srdicko. takze ja bych sla na co nejlepsi pracoviste.
mas jeden screening v tom 13 tt, pak ve 20 tt ten velky Utz a pak jeden kontrolni kolem 30. tt. pokud nemas zadny problemy a tehotenstvi probiha normalne, tak neni duvod to detailne zkoumat. Muj dr. mi pri kazde kontrole jen se zbezne diva na srdce, jestli je pravidelny tep a to je vsechno. Ani odhad vahy nemam.

Mohlo by vás dále zajímat

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Heslo odborně zaštiťuje:

Gynekolog

MUDr. Jiří Škultéty
JST Medical Pro, s.r.o.

MUDr. Jiří Škultéty své znalosti a praxi získal prací na gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se zaměřoval na obecnou gynekologii, mamologii a gynekologickou operativu. V roce 2013 složil atestaci v oboru a v září 2015 otevřel privátní gynekologickou ambulanci.

Soukromá ambulance JST Medical Pro je moderně vybavena a poskytuje komplexní gynekologicko-porodnickou ambulantní péči. Navštívit ji můžete, ať už se jedná o preventivní prohlídku nebo řešení vážnějších gynekologických obtíží.

V gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole má MUDr. Škultéty 1× do týdne výkony v rámci jednodenní chirurgie v celkové anestezii.

MUDr. Jiřího Škultétyho najdete také na stránkách:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
26.7.21 12:52

Píšete, že 2.screening je povinný a plně hrazený, a že jeho součástí je FECHO. V MS kraji jsem však nenašla gynekologa, který by FECHO dělal zdarma! Pokud žena podstoupila první screening, tak jí z balíčku pojišťovny nezbyde na proplacení FECHO! 2. screening je zdarma jen na půl!

 • Nahlásit
13.9.21 14:55

Dobrý den, moc děkujeme za upozornění. Článek jsme ještě zkonzultovali s lékařem a nyní už by mělo být vše správně. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Kdy se provádí screening ve druhém trimestru?

Toto vyšetření se obvykle provádí kolem 20. týdne těhotenství.

Jak dlouho trvá druhotrimestrální screening?

Screeningové vyšetření trvá přibližně půl hodiny. Ultrazvuk se provádí přes břicho.

Může být partner u tohoto vyšetření se mnou?

Ano, tatínek dítěte může být přítomný. Pro oba rodiče je to krásný zážitek.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Screening ve druhém trimestru: Proč je důležitý??