na přehled Encyklopedie

36. týden těhotenství: Streptokok B

Potíže s dýcháním polevují, ale častěji čůráte - miminko totiž postupně sestupuje níže do pánve. U lékaře se bude zjišťovat přítomnost streptokoka B.

36. týden těhotenství: miminko

Už měří 47 cm a váží 2600 g. Postupně sestupuje níže do pánve, jeho poloha už je ve 36. tt ustálená - buď hlavičkou dolů, nebo ve výjimečných případech koncem pánevním.

Za jeden den spolyká a ledvinami přefiltruje až 400 ml vody. Pokožka je téměř vyhlazená, na jejím povrchu začíná mizet mázek. Pomalu mizí z povrchu těla drobné chmýří.

Snížení dělohy v 36. tt

Sestupování miminka do vnitřní části pánve cítíte a i trochu vidíte. Bříško začíná okolo 36. tt klesat dolů. Netlačí tak už tolik na žaludek a plíce, pálení žáhy ustalo. Zatěžuje se teď více močový měchýř a někdy se zhoršuje zácpa. Častěji běhá na malou.

Většina žen pociťuje častější děložní kontrakce. Tělo se jimi připravuje na porod. Pokud se zhoršují křečové žíly v těhotenství, odpočívejte s podloženýma nohama.

Vyšetření - streptokok B

Vyšetření na přítomnost streptokoka (Streptococcus agalactiae) najdete v těhotenské průkazce pod zkratkou GBS (Group B streptococcus).

Tento streptokok se běžně objevuje trávicím traktu, ze kterého se může rozšířit do močového ústrojí. Pro vás není nijak nebezpečný, ale pro dítě ano. Hemolyzin, látka obsažená ve streptokokovi, totiž nenarozenému miminku omezuje rozpínání plicních sklípků a zabraňuje tak prvnímu nadechnutí.

Lékař nebo sestra vám proto provedou výtěr z pochvy. Obvykle se tak děje mezi 36.-38. týdnem těhotenství. Vyšetření je ve většině případů negativní. Pokud vám přece jen streptokoka potvrdí, neděste se. Dostanete před porodem a v době porodu antibiotika a budou vás jen více sledovat. Když se streptokok objeví rovnou v moči, léky dostanete rovnou, už bez výtěru.

Video, jak probíhá předporodní vyšetření

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"36. týden těhotenství: Streptokok B"?