na přehled Encyklopedie

Těhotenství od A do Z: Vše, co potřebujete vědět

Kompletní seznam odpovědí od zdravotníka a maminek. Příznaky těhotenství, co jíst, praktické tipy, jak levně pořídit výbavičku a jak cvičit v těhotenství.

První trimestr těhotenství: Co potřebujete vědět

První trimestr trvá od početí až do 13. týdne těhotenství. Po uhnízdění oplodného vajíčka se začínají u ženy objevovat první příznaky těhotenství, obvykle je to vynechání menstruace nebo napětí v prsou. V těle probíhají hormonální změny, proto se poměrně často objevuje ranní nevolnost, zvracení, nadýmání nebo nechutenství. Ty ale za pár týdnů odezní. Ženy po otěhotnění zažívají zcela nové pocity, překvapit vás mohou třeba jiné chutě v těhotenství.

Pro podporu těla a vývoj miminka zkuste vitamíny. V těhotenství totiž některé látky mohou chybět. Doporučuje se zejména kyselina listová. Hlídejte, co vám dělá a nedělá dobře. Odpusťe si zakázané potraviny v těhotenství patří třeba sushi, tatarák nebo některé bylinky.

Miminko v prvním trimestru

Během prvních osmi týdnů vznikají všechny orgánové soustavy miminka. V této době je proto nejvíce citlivé a je tedy potřeba vynechat návykové látky. V pátém týdnu těhotenství má plod primitivní páteř, začínají se tvořit nervy a kůže. V osmém týdnu těhotenství se plod začíná hýbat a vzniká trávicí soustava. Ve 13. týdnu těhotenství už fungují ledviny a pomalu se klubou základy pro zuby. Měří 10 cm a váží asi 25 g.

Sledujte vývoj vašeho miminka týden po týdnuCo dělat a nedělat v prvním trimestru těhotenství


 • Na nevolnosti pomáhá zázvorový čaj nebo zázvorové lízátko (koupíte v lékárně). U postele mějte hroznový cukr, piškoty a sklenici s vodou, abyste zvládla vstávání bez motání hlavy a pocitu na zvracení.
 • Pokud berte pravidelně léky, ozvěte se svému ošetřujícímu lékaři. Některé léky totiž nejsou vhodné v těhotenství (například Endiaron na průjem, antidepresiva…). Také začněte pečlivě číst příbalové letáky.
 • Vynechte cigarety a alkohol v těhotenství. Mohou způsobit nevratné poškození miminka.
 • Některé práce v těhotenství nejsou úplně vhodné, typicky práce s chemikáliemi, zvedání těžkých předmětů. Proto se se zaměstnavatelem dohodněte na alternativní náplni práce.
 • Na konci prvního trimestru rozmyslete, kde chcete rodit. Pražské porodnice totiž vyžadují registraci, zejména když chcete při porodu nadstandardní pokoj.Druhý trimestr těhotenství


Druhý trimestr trvá od 14. týdne do 26. týdne těhotenství. Miminko už je v bezpečí a těhotenství zdárně pokračuje. V 16. týdnu vás čekají triple testy. Těmi lékař zjistí, jak se plod vyvíjí (například nemá nějaké vrozené vady).

Mohou se objevovat nové těhotenské obtíže, spojené s přibývající váhou a hormonálními změnami. Nejčastěji to bývá bolest zad, problémy se zuby v těhotenství nebo pálení žáhy.


Vyšetření v těhotenství »


Miminko v druhém trimestru


Ve 14. týdnu, tedy na začátku trimestru, měří asi 11 cm a váží 40 g. V 17. týdnu se objevují první vlásky. Od 18. týdne už slyší, zejména váš hlas, proto mu můžete zpívat nebo vyprávět.

Ve 20. týdnu těhotenství dokáže lékař poznat na ultrazvuku pohlaví miminka, a tak můžete začít vybírat jméno pro miminko. Už jsou znát i detaily obličeje, proto můžete lékaře požádat o 4D ultrazvuk.22. týdne mu rostou nehtíky. V posledním týdnu druhého trimestru měří zhruba 32 cm a váží 760 gramů.

Sledujte vývoj vašeho miminka týden po týdnu


Co dělat a nedělat v druhém trimestru těhotenství


 • Je čas oznámit těhotenství rodině a přátelům.
 • Na pálení žáhy funguje jedlá soda nebo si lehnout na levý bok.
 • Bolest zad ustupuje, pokud se pravidelně protahujete. Stačí 10 minut dvakrát denně a nepříjemné táhnutí.
 • Zvětšující se bříško mazejte krémy proti striím. Pokožka potřebuje být elastická, aby ve třetím trimestru nepopraskala.
 • Těhotenské oblečení kupte z druhé ruky, bude vám sloužit jen pár měsíců.
 • Na předporodní kurzy se můžete přihlásit na konci druhého trimestru. Vedou je porodní asistentky, které také pomáhají při porodu a podporují maminku v období šestinedělí.

Překvapila vás cena výbavičky? Nakupte ji od maminek za poloviční cenu, v Bazaru eMimino.czTřetí trimestr těhotenství


Třetí trimestr trvá od 27. týdne do 40. týdne těhotenství, tedy až do porodu. Během 3. trimestru se bříško zvětšuje velmi rychle, proto je přibírání v těhotenství zcela přirozené. Žena běžně nabere okolo 10 kg. Právě ve třetím trimestru začíná miminko rychle přibývat na váze. Miminko se může narodit od 38. týdne, maximálně je v těle maminky do 42. týdne těhotenství. Termín porodu berte jen jako orientační datum.

Maminky ve finále může omezovat horší spánek a únava, křečové žíly nebo otoky v těhotenství. Několik týdnů před porodem se mohou objevovat poslíčci - kontrakce podobné těm porodním. Je to ale planý poplach. Signálem, že se začíná porod chystat, je uvolnění hlenové zátky.

Jak poznat, že už rodíte?


Miminko ve třetím trimestru


27. týdnu měří 33 cm a váží 880 g. Ve 30. týdnu zaujme miminko polohu, ve které ho porodíte (obvykle tedy hlavičkou dolů). Také se nadále zpevňují kosti a zdokonaluje se mozek. V tuto dobu už umí dítě mrkat a má největší množství plodové vody za celé těhotenství. Na konci těhotenství, ve 40. týdnu, měří zhruba 51 cm a váží kolo 3200 g.

Sledujte vývoj vašeho miminka týden po týdnu


Co dělat a nedělat v třetím trimestru těhotenství


 • Vezměte k ruce seznam věcí pro miminko, vyškrtejte věci, které nepotřebujete a vyrazte na nákupy.
 • Doporučujeme kupovat výbavičku z druhé ruky, protože ceny za dětské zboží bývají v součtu dost vysoké.
 • Na bolesti zad a křečových žil nejvíc zabírá pohyb. Zkuste cvičení pro těhotné, jógu nebo obyčejné procházky. Aktivnější maminky mívají snažší porod.
 • Při spaní na boku použijte kojicí polštář mezi kolena. Bude se vám pohodlněji odpočívat.
 • Od 36. týdne mějte sbalenou tašku do porodnice, aby vás nepřekvapilo miminko nepřipravené.
 • Prevencí proti nástřihu hráze při porodu jsou masáže nebo balónek k přípravě na porod.
 • Je to už ONO, nebo ne? Přečtete si, jak vypadají příznaky porodu.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.16 14:31
Vliv postinoru na plod

Dobry den,

mám dotaz, nevěděla jsem, že jsem těhotná a užila jsem postinor, bylo to cca ve 3. týdnu těhotenství, které jsem neplánovala. Teď jsem 7+5tt, vše je jak má být, ale mám trošku obavu, zda nemůžou mít ty tabletky na dítě nejaký negativní dopad. Někdo má podobnou zkušenost?

Děkuji…

admin
Extra třída :D 13606 příspěvků 17.3.16 09:46

Dobrý den,
doporučujeme se zeptat přímo v diskuzu Těhotná přes Postinor - tam najdete ženy, které mají stejnou zkušenost.

admin Monika

hahanek
Nováček 8 příspěvků 28.7.16 21:15

Ahoj chtěla jsem se zetat jestli máte rady a tipy na které „zvyšují“ šanci na otěhotnění :) nejlepé na přírodní bazi..děkuji :))

deMerteuil
Kecalka 137 příspěvků 28.2.17 16:14

Jak jste poznaly, že jste těhotné?

supermum
Povídálka 17 příspěvků 19.8.17 17:34

Moc užitečné! :potlesk:

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Těhotenství od A do Z: Vše, co potřebujete vědět"?