na přehled Encyklopedie

Těhotenství od A do Z

Žádné babské pověry! Přečtěte si všechny potřebné informace o těhotenství a jeho průběhu. Tento průvodce těhotenstvím uvádí na pravou míru předsudky o těhotenství. Ověřila je porodní asistentka a také maminky na eMimino.cz.

Dozvíte se, jak cvičit v těhotenství, co jíst a čemu se vyhýbat.

První trimestr těhotenství

První trimestr trvá od početí až do 13. týdne těhotenství.

V těle ženy dojde po pohlavním styku ke splynutí vajíčka a spermie. Takto oplodněné vajíčko doputuje do dělohy, kde se uhnízdní v děložní sliznici a dále se vyvíjí.

Po uhnízdění se začínají u ženy objevovat první příznaky těhotenství, jako je vynechání menstruace nebo napětí v prsou. V těle probíhají hormonální změny, proto se poměrně často objevuje ranní nevolnosti, zvracení, nadýmání nebo nechutenství. Ty ale za pár týdnů odezní.

Během prvních osmi týdnů vznikají všechny orgánové soustavy miminka. V této době je proto nejvíce citlivé a je tedy potřeba vynechat návykové látky jako cigarety a alkohol v těhotenství. Hodit se naopak budou vitamíny v těhotenství, zejména když řešíte, co jíst v prvním trimestru.

Ženy po otěhotnění zažívají zcela nové pocity, začínají se těšit na své miminko a pomalu plánují budoucnost. Překvapí je třeba jiné chutě v těhotenství.


Druhý trimestr těhotenství

Druhý trimestr trvá od 14. týdne do 26. týdne těhotenství.

Miminko už je v bezpečí a těhotenství zdárně pokračuje, a tak je čas oznámit těhotenství rodině a přátelům.

Ve 20. týdnu těhotenství dokáže lékař poznat na ultrazvuku pohlaví miminka, a tak můžete začít vybírat jméno pro miminko.

Na konci druhého trimestru těhotenství se můžete přihlásit na předporodní kurzy. Vede ho porodní asistentka, se kterou se také můžete dohodnout na podpoře při porodu a v období šestinedělí.


Překvapila vás cena výbavičky? Nakupte ji od maminek za poloviční cenu, v Bazaru eMimino.cz


Třetí trimestr těhotenství

Třetí trimestr trvá od 27. týdne do 40. týdne těhotenství, tedy až do porodu. Miminko se může narodit od 38. týdne, maximálně je v těle maminky do 42. týdne těhotenství.

Přibírání v těhotenství je zcela přirozené, žena běžně nabere 10-15 kg. Právě ve třetím trimestru začíná miminko přibývat na váze a vy s ním. Doporučuje se proto důkladnější péče o tělo, mimo jiné proto, aby nevznikly strie v těhotenství.


A protože se blíží termín porodu, je na čase dokoupit výbavičku. Abyste na nic nezapomněla, vezměte k ruce seznam věcí pro miminko. Pár týdnů před porodem by už měla být připravená i taška do porodnice.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
 
Anonymní  03.02.16 14:31
Vliv postinoru na plod

Dobry den,

mám dotaz, nevěděla jsem, že jsem těhotná a užila jsem postinor, bylo to cca ve 3. týdnu těhotenství, které jsem neplánovala. Teď jsem 7+5tt, vše je jak má být, ale mám trošku obavu, zda nemůžou mít ty tabletky na dítě nejaký negativní dopad. Někdo má podobnou zkušenost?

Děkuji…

 
admin
Echt Kelišová 8922 příspěvků 1 inzerát 17.03.16 09:46

Dobrý den,
doporučujeme se zeptat přímo v diskuzu Těhotná přes Postinor - tam najdete ženy, které mají stejnou zkušenost.

admin Monika

 
hahanek
Nováček 8 příspěvků 28.07.16 21:15

Ahoj chtěla jsem se zetat jestli máte rady a tipy na které „zvyšují“ šanci na otěhotnění :) nejlepé na přírodní bazi..děkuji :))

 
deMerteuil
Stálice 62 příspěvků 1 inzerát 28.02.17 16:14

Jak jste poznaly, že jste těhotné?

 
supermum
Nováček 5 příspěvků 19.08.17 17:34

Moc užitečné! :potlesk:

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Těhotenství od A do Z"?

Reklama


Reklama