na přehled Encyklopedie

Čaje pro těhotné - které pomohou?

V těhotenství pijte hlavně ovocné čaje. Neobsahují kofein a doplňují tekutiny. Záleží tedy na vaší chuti a náladě, který zvolíte. V lékárnách také můžete zakoupit i směsi čajů určené pro těhotné ženy.

Čaje pro posílení organismu


Kopřiva, pampeliška, měsíček


Bylinkové čaje obsahují vitamíny a mikroelementy. Většina z nich neobsahuje kofein, tein a šťavelany, které nejsou pro miminko vhodné. Některé čaje se pijí preventivně. Třeba odvar z kopřivy (obsahuje železo a vápník), pampeliškový čaj (obsahuje vitamin A, draslík a železo) a čaj z měsíčku (obsahuje hořčík a vitamin C).

V první části těhotenství (do 5. měsíce) se vyhněte čajům na zahřátí, které se pijí při nachlazení - lipový čaj, čaj z černého bezu, z listů maliníku a ze zlatobýlu.

Čaje pro zmírnění obtíží


Meduňka, máta peprná, heřmánek, zázvor


Mezi bylinky, které můžete pít po celou dobu těhotenství, patří meduňka, máta peprná, heřmánek a zázvor. Mají zmírňující účinky, podporují trávení, zabraňují nadýmání a mdlobám. Pomáhají také pro léčbu nespavosti a mohou působit i lehce antidepresivně. Heřmánek používejte také na problémy se zuby v těhotenství.

Čaje pro usnadnění porodu:


Maliník, skořice, mateřídouška, kontryhel, kopřiva


Ke konci těhotenství začněte užívat bylinky, které uvolňují svalstvo dělohy, podporují laktaci a snižují riziko poporodního krvácení. Jedná se o listy maliníku, které podporují urychlení porodu. S pitím těchto čajů však začněte až v 38. týdnu těhotenství.

Mateřídouška a skořice obsahují látky, které pomáhají stahovat hladkou svalovinu dělohy, a tím i vyvolat porod. Můžete je přijmout v jídle nebo jako čajový odvar. Proto se doporučuje jejich konzumace až v období těsně před porodem. Také začněte užívat kontryhel, protože posiluje krevní srážlivost.

Čaje, kterým se raději vyhněte:


Vzhledem k obsaženému kofeinu a teinu v těhotenství nepijte ve větším množství černý ani zelený čaj. Vhodný není ani odvar z fenyklu, šalvěje, aloe vera a ibišku.

Více se dozvíte v hesle bylinky v těhotenství.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Čaje pro těhotné - které pomohou?"?