Pohodové těhotenství zakončené porodnickým násilím

Racionální plánování miminka zakončené poutem, ke kterému nikdo nemá klíč. Jak se vlivem okolností porodu změní typicky nemateřský typ ženy v milující maminku. Je nutné zažít tolik bolesti, abyste byla dobrá máma? Je v dnešní době normální, aby se zdravotnický personál choval k prvorodičce způsobem, jaký v článku popisuji?

Pohodové těhotenství zakončené porodnickým násilím Pohodové těhotenství zakončené porodnickým násilím Zdroj: Canva

Nikdy jsem nebyla zrovna ten mateřský typ ženy, který obdivuje všechna miminka v okolí. Hovory známých o pasení koníků, o bobečku v plínce a podobně mě nechávaly zcela chladnou. Věděla jsem, že jednoho dne chci založit rodinu, ale byť jsem byla už 5 let vdaná, byla jsem ráda, že manžel na mě netlačil. Místo dětí jsem měla domácí mazlíčky, kterým jsem byla snad víc než leckterá maminka svým vlastní m dětem.

Biologické hodiny mi netikaly, ale přesto jsem věděla, že teď je zkrátka ta správná doba na založení rodiny. Jsem velice plánovitá, proto i snažení se o miminko bylo v mém případě promyšlené. Přesně jsem věděla, ve kterém období bych chtěla miminko porodit (v mém případě jsem chtěla podzimní, nebo zimní miminko), a proto jsme tomu uzpůsobili také snažení. Zadařilo se po třetím cyklu. Na jednu stranu jsem byla ráda, že se podařilo, ale na druhou jsem se hodně stresovala, aby bylo všecko v pořádku. V tu chvíli mi bylo docela jedno, jestli to bude holčička, nebo chlapeček, hlavně abych miminko v pořádku donosila. Samozřejmě, jako asi spousta jiných žen, jsem si přála holčičku, v čemž mě podporoval i manžel a přál si ji také.

Neměla jsem žádné typické příznaky, nevolnosti se mi naštěstí vyhnuly obloukem, já dokonce zhubla. Když jsem šla na 1. screening, velice mě potěšil verdikt lékařky, že to bude na 90 % holčička, druhý screening jen potvrdil těch zbylých 10. Miminku jsem samozřejmě nakoupila výbavičku, což mě, jako snad každou ženu bavilo. Nesoustředila jsem se typicky na růžovou, proto máme doma opravdu pestrý šatník.

Doma máme několik domácích mazlíčků, z nichž jeden je chronicky nemocný a vyžaduje nejen zvláštní péči, ale především dost léků. S mojí gynekoložkou máme velmi hezký vztah, takže moc dobře ví o tom, jak to doma máme, a jelikož je zaměstnankyní porodnice, ve které jsem se chystala rodit, informovala o tom také personál – dohodly jsme se společně na obdobě ambulantního porodu. Nevyžadovala jsem propuštění do 2 hodin po porodu, to v žádném případě, ale po odběru krve z patičky a nezbytných vyšetřeních miminka.

Přišel termín porodu a já již od rána pociťovala, že je něco jinak oproti tomu, jak jsem se v těhotenství cítila. Manžel měl jasné instrukce, jak podávat léky našemu kocourovi, který je těžký kardiak s epilepsií a zároveň má onemocnění slinivky a tedy přísnou dietu…

Kontrakce se dostavovaly nejprve nepravidelně, později se stupňovaly a ve vlnách přicházely více pravidelně. Vydali jsme se tedy do porodnice. Po natočení kardiotokografu a vyšetření mě však poslali domů s tím, že se jedná jen o poslíčky, které ustanou. Nepomohla mi však vana ani nic jiného, na odpoledne jsme tedy opět vyrazili … „Poslíčci“ už přicházeli po 5 minutách, nicméně stejná mladá lékařka jako předtím, mě poslala domů s tím, že mi ale píchne injekci na zastavení kontrakcí, neboť to na porod nevypadá … Nicméně v noci na druhý den byly kontrakce po 3-4 minutách a ze mě odcházely krevní sraženiny. Při třetí návštěvě si mě už tedy ponechali na místě činu, prý ať pořád nejezdím sem a tam, že mě případně zase pošlou domů. Předala jsem jim plán porodu, který jsem měla za úkol si vypracovat – požadovala jsem, aby mě ušetřili nástřihu hráze, popřípadě aby to se mnou konzultovali.

Na porodním boxu se kontrakce dostavovaly pravidelně, pak chvíli povolovaly, ale porod nikterak nepostupoval (že by ta injekce na zastavení kontrakcí?), PA byla velmi příjemná, praskla mi vodu, aby to urychlila, jenže se to moc nepodařilo, asi hodinu před samotným porodem mi podala oxytocin, kapal velmi pomalu. Stále se nic moc nedělo, proto přišla lékařka a řekla, že se oxytocin zapne „v plné palbě“, přestože porodní cesty nejsou zcela otevřené… byla jsem už příšerně unavená, najednou jsem pociťovala, jako by mě něco trhalo do všech stran. Doktorka na mě křičela, ať tlačím, pořád dokola a já už prostě nemohla. Po 26 hodinách kontrakcí už to prostě nešlo. Provedla nástřih, aniž bych o tom věděla, jenomže v jakém rozsahu jsem se dozvěděla až na druhý den.

Dcerka najednou vyletěla jako špunt a já byla na pokraji kolapsu. Doktorka začala šít, ale já si dobře uvědomovala, že se vevnitř něco stalo a ze mě „něco“ teče. O svém pocitu jsem z posledních sil informovala lékařku, jenomže ta pořád šila a šila a ujistila mě, že jediné, co by ještě mohlo téct, je plodová voda (po porodu?). Špatný pocit sílil a já opakovala, že něco není dobře. Zašila mě, spolu s PA odešla, dětská sestra předala dcerku manželovi, protože já byla celá zahadičkovaná a unavená a nebyla jsem schopna bondingu. Dostavily se příšerné bolesti s tím stejným pocitem, že něco teče. Zavolala jsem si na sestřičku a poprosila ji, aby přišla lékařka, neboť mám příšerné bolesti. Lékařka se dostavila asi po 5 minutách a velice neochotně se zeptala, co teda potřebuji. Já už téměř nevnímala, když se na mě obrátila se slovy, že okamžitě musíme na sál a do celkové anestezie. Proč? Prý buď povolily stehy, nebo mám hematom. Bonding se nekonal, seběhlo se asi 8 zaměstnanců nemocnice a mě převáželi do sálu plného světla, které mě oslepovalo. Moje poslední slova k manželovi byla: „Kdyby to nedopadlo, postarej se o všechny a z životka zaplať hypotéku.“ … Anestezioložka se ptá, jestli budu chtít po operaci antibiotika. „Antibiotika? Proč? A jak to mám vědět …?“ Odpovídá, že se domluvíme potom.
Tma …

Najednou začínám slyšet, někdo v dálce mluví, mluví o mně… „To bylo něco, pořád tady plácá nesmysly o nějaký kočce,…pořád se ptá, kolik je hodin, je totálně zmatená, musíme jí dát čas.“ Reaguji: „Ne, já vás slyším, já vás jenom špatně vidím, ale už vnímám. Kolik je, prosím vás hodin?“ Nikdo nereaguje, sklání se nade mnou dvě postavy a já opakuji pořád dokola „Kolik je hodin? Prosím vás, musím říct manželovi, aby dal našemu kocourovi léky, prosím vás, slyšíte mě?“ V tom slyším, jak se mi smějí, a jedna z postav se s posměchem vyjádřila, že „…ona nějaké imaginární kočce dávat léky nebude,“ a směje se dál. Opět reaguju a říkám, že nejsem pomatená, potřebuju mluvit s manželem.

Najednou se na mě opět jedna postava obořila s tím, že „nemá zapotřebí poslouchat, že jim někdo zůstane na stole, co si o sobě jako myslím.“ Najednou jde všechna slušnost stranou a já ze sebe vysypu, že „Kdyby to někdo nepodělal, tak tam neležím.“ Odezva přichází okamžitě, snad i v domnění, že si to nebudu pamatovat: „Můžete si za to sama, špatně jste tlačila a mimino má velkou hlavu.“ V tom přichází někdo, kdo byl od mé gynekoložky informován o stavu doma a říká: „Ona toho nemocného kocoura ale opravdu má…“ V tom už jim je asi jasné, že já vnímám a to, co se tady teď odehrálo asi úplně profesionální nebylo. Snaží se se mnou komunikovat úplně jiným stylem, než doposud, ale já už nemám zájem… Na chodbě obrysově rozeznávám postavu manžela. Z jeho hlasu poznám, že plakal, vůbec nevím, co je s naší malou a snad ani nemám sílu to vědět, jen pronesu: „Prosím tě, jeď mu dát léky…“ A zase tma.

Nepustí a on jede dát našemu zvířecímu zlatíčku potřebné léky. Já nevím, co je s malou, nevím, kde je… Usínám a probouzím se až v noci, s permanentním katetrem, který jsem rozhodně nechtěla, mám spoustu vpichů, modřin a také kanyly. Zvoním na sestřičku, dozvídám se, že malá pořád blinká a že jestli chci, můžu ji mít na pokoji do rána. Nejprve jsem nadšená, ale jsem hrozně unavená, chci ji jen vidět…

Je skvělá, celý tatínek, není mi vůbec podobná, trošku mručí a svírá mi prst. Přežily jsme, obě, a já už mám dcerku u sebe. S mojí gynekoložkou jsme se bavily o něčem, co připomíná ambulantní porod, netrvám na 2 hodinách od porodu, to bych dávno nestíhala, ale víc, jak 2 noci zde trávit nechci. Jsem bolavá, hrozným způsobem rozřezaná a nemůžu ani sedět, moc chci domů. Z postele mi hrozně bolí záda. Malá má hrozný hlad, přisává se, k čemu může, ale já se nemůžu rozkojit, nejde to…

Příkrmy prý dávat nebudou, mám to zkoušet. Malá pláče, chce jíst, ale nemá co. Sestry na šestinedělí se rychle střídají a mají řeči, že je malá dehydratovaná, že se nesnažím, ale já dělám, co můžu, prosím i o příkrm, mám po operaci, asi to nepůjde hned. Vizita gynekologa dopadla dobře, od mé lékařky ví, že chci brzy domů, chce vypisovat propouštěcí zprávu, ale dětská doktorka řekla, že malá ubrala 10 % z porodní váhy a nikam nepůjde. 10 % je ale přirozený úbytek a já ji potřebuji dát jíst, doma mám pro jistotu koupený NUTRILON, ale co jí mám dát v porodnici?

Je se mnou stále na pokoji, kromě vyšetření sluchu a odběru krve z paty ji nikdo nevyšetřuje, ranní vizita se ptá na váhu, nic víc. Třetí den, kdy jsem si vynutila příkrm, zkoušíme s jednou hodnější sestřičkou váhu, kterou mám na pokoji, světě div se, má poruchu, zároveň zjišťuji, že mám několik kapek mleziva při každém pokusu o kojení. Volám manželovi a trvám na tom, že zítra jdu domů. V tom přichází jedna z těch „zlejších policajtek“ a říká, že malá neprospívá a že se mám rozloučit s tím, že mi ji paní doktorka pustí. Předem se jí omlouvám, ale zároveň dodávám, že já jsem zákonný zástupce mé dcery a mám právo na negativní revers. A pokud neprospívá, proč ji mám stále na pokoji a není ji poskytována lékařská péče? Sestra naštvaně odchází.

Manžel je pro, abychom šly obě domů a po dohodě volá do jiné porodnice, kde mají také možnost ambulance a nemají problém malou vyšetřit a v případě potíží převzít do péče. „Naše poslední noc tady, kočičko, to Ti slibuji,“ říkám celá uplakaná té úžasné holčičce, která zchvacená a hladová spinká přede mnou v postýlce na kolečkách se zaplým monitorem dechu. Ráno nastupuje „zlá policajtka“ se zastupující primářkou, čekám konfrontaci… „Prý chcete domů,“ utrousí primářka suše. „Ano, chci.“ A dodávám, že na pokoji nefunguje váha, neptá se, jen pronese: „Tak jestli se na to cítíte…“ (jako na to být mámou bez dozoru? Ve 28 letech? No to se teda cítím!). „Já to zvládnu, a pokud by byl problém, mám možnost ambulantního vyšetření miminka, které zajistil manžel.“ To je zajímá… Říkám, že případně pojedeme do jiné nemocnice, kterou už manžel oslovil. Cítím to napětí… Neušetří si poznámku o tom, že tam mi nikdo neporadí, jak kojit. Usmívám se a víc nereaguji, dostávám dvě propouštěcí zprávy, v jedné z nich stojí „Novorozenec prospívá“…

Vidím naše auto pod okny pokoje, kde jsem si zažila ty nejhorší pocity a emoce, o kterých jsem nevěděla, že jsem jich schopna. Nesu svoji malou holčičku v oblečení, které jsem ji nakoupila, cítím se jako hrdá „máma“, která o svoji holčičku bojovala do posledních sil. Po příjezdu domů začínám s kojením a taky se rozplývám nad každým úšklebkem a hovínkem mé malé dcerky…

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
16.3.22 00:41

Je dobře že ses nedala. Já jsem taky bojovala, ambulantní porod, vypadá na webu naší porodnice moc pěkně, ale skutečnost jinde. My jsme to měli vyhrocenější, prý odnášíme miminko v ohrožení, samozřejmě že všechny testy dopadly negativně, žádná teplota nic. Na mě taky nastoupil primář. Nakonec jsem si to vybojovala. Akorát na nás zavolali OSPOD. Ty přišli, samozřejmě nic nezjistili, a akorát jsem jsem pak zjistila že to volají na každý ambulantní porod, a ještě jim primář volá pak znovu a rozčiluje se jak je možné že miminko neodebrali :zed:

  • Upravit
1892
16.3.22 07:08

Nechci být zlá, ale přijde mi to spíš z tvého pohledu hysterické než že by se ti v porodnici delo buhvi co..

Já se s prvním synem rozkojila taky až třetí den a ještě jen mlezivo..a to porod byl přirozený..
Ambulantní porod, no nevím, v dnešní době ženský koukají hlavně na své pohodlí, odrodit a domů, jak kdyby jim v porodnicích trhali hlavy :mrgreen:

Za mě lepší po porodu zůstat, aspoň kvůli tomu mimcu.

  • načítám...
  • Zmínit
17629
16.3.22 07:42

To je pokračování nějakého předchozího deníčku? Teď mi asi něco uniklo, ale ten začátek je takový jako kdyby to na něco navazovalo - mně to tedy začíná větou „Nepustí a on jede dát zvířecímu zlatíčku léky“ - kdo koho kam nepustí? Manžela k porodu? Nevidím ani odkaz na nějaký předchozí díl… :think:

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 08:43

@Jahudka82 deníček je samozřejmě nekompletní a chybí jeho podstatná část, která se týkala plánování miminka a pak samotného porodu. Uvidíme, co admin… Už jsem jej kontaktovala.

  • načítám...
  • Zmínit
53190
16.3.22 08:52

No, tady z toho popisu žádné násilí nevidím, takže asi by to chtělo číst tu první část o porodu. Něco mi ale říká, že v něm spíš než „násilný porodník“ budou přehnané očekávání rodičky a těžší porod. Snad to admin doplní.

  • načítám...
  • Zmínit
2033
16.3.22 09:43

U prvního porodu jsem taky hrozně chtěla domů. Nemohla jsem se na posteli ani otočit, jak mě bolelo šití, absolutně jsem nebyla připravena, že laktace se spouští až ten třetí den a že tomu předchází hlad dítěte každých 45 minut. Byla jsem nevyspalá a vyčerpaná, do pokoje pořád někdo lezl. Oproti tomu po druhém porodu mě nebolelo nic, pobyt v nemocnici mi přišel jako dovolená. Nikdo mě s ničím neotravoval, neprudil, 2× za den se přišla sestra zeptat, jestli nic nepotřebujeme :lol: ani se mi domů nechtělo. Byla to stejná porodnice.

Řekla bych, že je to hodně o prubehu6 porodu. Po těžším porodu se ten nemocniční pobyt snáší hůř. Plus u prvního porodu je to celé ohromná změna, fyzická, psychická, sociální, ženská je pak na nervy. Personál by tohle měl respektovat.

Akorát nechápu, že vám nechtěli dát dokrm. To u nás teda nebyl až tak problém, hlavně na noc si maminka mohla přijít, aby se vyspala. U druhé dcery mi to stejně ale nepomohlo, hodně zvracela, takže ho stejně vyzvracela.

  • načítám...
  • Zmínit
559
16.3.22 10:29

@Mnoukavka Aha já si říkám, že to začíná nějak zvláštně. Držím pěsti :srdce:

  • načítám...
  • Zmínit
Mrs. S
16.3.22 12:05

@Santa Juana nám taky nechtěli dát dokrm u druhého, mimino řvalo já byla nervní, mléko nebylo, prostě fakt nebylo. Ani u jednoho ze 3dětí, platila jsem si od Mamily laktační poradkyni, jedla jsem bylinky hrozně moc, pila jsem(čaje, Caro), ale mléko nebylo, mimino ubývalo na váze. To jsme pak už řešili i s naší dětskou Dr., hodně mě podporovala v kojení

Příspěvek upraven 16.03.22 v 12:06

  • Upravit
1003
16.3.22 13:24

Jsem moc zvědavá na první část deníčku. Chudák maminka, kdo ví, co s ní zdravotníci dělali.

Jinak nechápu komentáře žen výše, co autorku nazývají hysterickou apod. Něco takového může napsat jen žena, která se sama nevyrovnala se svým porodním traumatem, příp. žena, která nic netuší o tom, jaký obrovsky vliv má porod a následující hodiny na maminku i miminko. Netuší, jaký hormonální a chemicky koktejl se odehrává v obou tělech a netuší, na co všechno to může mít v budoucnu vliv. Než psát hloupé a útočné komentáře, které zesměšňují jiné ženy, doporučuji se v tomto ohledu vzdelat. Dámy, zesmesnujete pouze sebe svoji neznalosti.

Porod není o tom ho přežít! Strašně mě rozčiluje, jak ještě dnes, když už je známo tolik informací o porodech, někdo tento přístup může zastávat a o dost horší je to v případě žen!

Samozřejmě že pokud je ohrožen život miminka nebo maminky, je zásah zdravotníků na místě a zaplať Pánbůh, že u nás je zdravotnictví na úrovni, jaké je.

Bohužel se u zdravotníků stále zapomíná i na tzv. soft skills…

Příspěvek upraven 16.03.22 v 13:24

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 14:05

@Pdoctor děkuji za podporu. :andel: Deníček je již kompletní

  • načítám...
  • Zmínit
1003
16.3.22 15:31

@Mnoukavka Ty jo, porod jsi mela extremne narocny. Co se stalo, ze nastaly takove komplikace? Bylo to nejakym pochybenim personalu nebo se to stalo proste nahodou, ale personal chyboval tim, ze nereagoval na tve upozorneni, ze je neco spatne? Taky by me zajimalo, proc ti lekarka pichla injekci na zastaveni kontrakci? Samozrejme nejsem lekar, takze by me jen zajimal duvod, proc se takova injekce picha (pokud nejde napr. o kontrakce dlouho pred terminem porodu apod., tam to chapu).

Pokud jde o kojeni, podarilo se vam doma rozkojit ci ne? Nechci do toho nejak stourat, vim, ze kojeni je velmi citliva vec a kdyz se nedari, je to zaroven emocne velmi narocne. Ale z pribehu dle me plyne, ze domaci prostredi mohlo mi obrovsky kladny vliv.

Jinak trochu se v pribehu vidim. Nikdy jsem nebyla miminkovsky typ, nechapala jsem, co vsichni na miminkach vidi, jak se muzou vsechny zensky po porodu zblaznit a mluvit jen a jen o detem. Tvrdila jsem, ze takova nikdy nebudu. No a svete div se, jsem naprosto stejna. :D Akorat se snazim nikomu nevnucovat, jak „uzasny a nejlepsi“ dite na svete mam, protoze vim, ze me to taky vzdycky hrozne otravovalo. Takze pokud nejde napr. o kamaradku, se kterou se bavime o detech, nikdy na deti pri hovoru nestacim tema, nevnucuji kazdemu fotky, aby se nad nimi rozplyval…

  • načítám...
  • Zmínit
2356
16.3.22 15:53

Něco tak negativního jsem dlouho nečetla. Všichni a všechno kompletně špatně, kromě tebe. 8o Samozřejmě neobhajuji porodnici, kde se nechovali správně. Ale vyjadřuješ se i o manželovi, jak o nesvéprávné bytosti, co nezvládne nakrmit kocoura, zatímco má strach o tebe. Brr, je mi z toho úplně úzko. :?

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 16:01

@Pdoctor k porodu jsem šla jako zdravá prvorodička s běžným těhotenstvím. Moje gynekoložka byla z celé situace naprosto zděšena a naznala, že od začátku to bylo špatně, takže předpokládám, že chyba byla asi v přístupu personálu - troufám si říct, že možná už na začátku, kdy jsem dostala pozastavovací injekci na místo tabletky na vyvolání. Tato injekce mi byla podána v předpokládaný termín porodu, kdy já už prakticky přijela sbalená do porodnice, neboť to porodní kontrakce byly. Samozřejmě co se týče kojení, jsem začala odsávat elektrickou odsávačkou cca 40ml denně ihned asi po hodině, co jsme s malou dorazily domů. Nicméně malá už byla k prsu nedůvěřivá a tak je stejně na UM a ke mně se jde napít tak jednou, dvakrát denně, ale už toho má ode mě opravdu malinko. Malé je teď dva a půl měsíce a krásně prospívá, takže určitě nebyl důvod, proč nás tam držet. Dokonce ani žloutenka neměla. :kytka:
Samozřejmě je středobodem mého zájmu a jsem vděčná za to, že je velká kamarádka s naším nemocným kocourem :lol: (ten to díky bohu taky zvládl)

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 16:07

@prejeta_zaba manžel mi byl neskutečnou oporou a moc si toho vážím. Zajišťoval případnou další péči naší holčičce, zatímco jsme byly v nemocnici (další péče naštěstí nebyla třeba). A ty léky pro kocoura byly důležité, proto jsem myslela hlavně na to, aby mu byly podány včas, protože kdyby ne, celkový stres by byl mnohem horší (řešit do toho všeho veterinu a tak dále). Pro mě to ve své podstatě byla obohacující zkušenost. Vím, že pokud někdy bude nějaké podruhé, tak v této porodnici už ne.
Děkuji ti za přečtení a názor :palec:

Příspěvek upraven 16.03.22 v 16:09

  • načítám...
  • Zmínit
1003
16.3.22 16:28

@prejeta_zaba Nevim, rozhodne z denicku necitim, ze by vsechni a vsechno krome autorky bylo spatne. A uz vubec tam nevidim nic, co by z manzela delalo nesvepravnou bytost…

Predevsim my zeny bychom se mely semknout a snazit se usilovat o to, aby se takove porodnicke nasili v dnesni dobe uz nestavalo!

Navic rodicka, resp. pacient u lekare obecne, je klient, kteremu zdravotnicky personal ZA UPLATU poskytuje sluzby (je jedno, ze mohou byt hrazeny ze zdravotniho pojisteni, prave pro takove pripady do systemu prispivame). Je skandalni, ze si personal dovoli s klientem hovorim timto stylem. Toto se nedeje nikde jinde nez ve zdravotnictvi. Nikde jinde se ke klientovi nechovaji jak k nesvepravnemu diteti.

Samozrejme nechci generalizovat. Porad chci verit, ze takovy pristup zdravotnickeho personalu bude spis jen vyjimkou. Osobne mam nastesti s lekari a sestrickami nastesti jen dobre zkusenosti. To vsak neznamena, ze jini nemohou mit zkusenost jinou.

  • načítám...
  • Zmínit
Janli
16.3.22 17:35

@Pdoctor jaké porodnické násilí? Zakladatelka porodila, nastaly komplikace, to se prostě stává. Porod byl, je a bude vždy obrovským rizikem. S tím by se ženy měly smířit, že jejich vysněný orgastický porod se občas změní v boj o život.

  • Upravit
2979
16.3.22 17:39

Po doplnění začátku deníčku už to celé dává smysl a musím říct, že když jsem si teď dodatečně četla ten úvod, běhal mi mráz po zádech.

Je zajímavé, jak to každý čteme jinýma očima - manžela jako nesvéprávného jsem v tom také neviděla, jen autorku, jak myslí na kočku i za situace, kdy by se jiným vyfučelo všechno z hlavy :). (Když jsem šla rodit dcerku, syn měl zrovna narozeniny, takže jsem pro případ, že bych rodila tou dobou, napsala manželovi a svojí mamince seznam pokynů, jak obstarat oslavu - pro někoho kravina, pro mě to tehdy taky bylo zbytečné. A samozřejmě, poradili (by) si i beze mne ;-).)

Mně na tom osobně přišel nejhorší přístup personálu. To, že na novorozeneckém pracují nepříjemné sestry (netvrdím, že všude), to mohu potvrdit i z naší porodnice. Ale to, co se dělo kolem porodu a zejména to chování k čerstvé rodičce, u které došlo ke komplikacím, to mi připadá hrozné. Kamarádka měla něco obdobného, neustále hlásila, že se jí zdá, že něco není ok, tekla z ní hnědá plodová voda, neměla se už ani čím utírat, krvácela, nakonec jí píchli injekci proti bolesti, po které jí ochably nohy, ale hodinu poté jí bylo řečeno, aby si na porodní sál došla sama, a tam už to jelo… Dítě začalo skomírat, akutní císař, mluvili o ní bez ní, nikdo nic nevysvětlil, neřekl. Do toho byla nějak blbě umrtvená, takže prý cítila každý řez… Na jednu stranu chápu, že když je fofr a jde o život, tak asi na nějaké vykecávání a vysvětlování není čas, na stranu druhou z lidského pohledu a z pohledu pacienta spíše noční můra takový zážitek…

Gratuluji, že jsi se nenechala semlít, nedala se, šla domů a stav Tvého dítěte Ti dal za pravdu, ale hlavně, že jste obě v pořádku a daří se Vám. :srdce:

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 17:51

@PenelopaW děkuji za podporu, krásně napsáno :) :srdce:

  • načítám...
  • Zmínit
1003
16.3.22 18:00

@Janli Zasadni je, proc ty poporodni komplikace nastaly. Vse nasvedcuje tomu, ze z duvodu pochybeni zdravotnickeho personalu.

A ne, porod je prirozena zalezitost, na ktere je zenske telo prizpusobeno. Za normalnich okolnosti rozhodne neni obrovskym rizikem! Je to presne naopak! Pro drtivou vetsinu zen porod nepredstavuje riziko zadne. A ano, samozrejme je zde mensina, pro kterou porod riziko predstavuje, at me zase nekdo nechyta za slovo.

Ale ono je to v nasi kulture takto nastavene. Uz odmalicka je vsude videt porod jako otresna, hnusna, krvava a nebezpecna zalezitost (TV, samy matky takto hovori o porodu se svymi dcerami…), kterou je potreba hlavne prezit. A nebere se vubec v potaz chemicke a biologicke nastaveni zeny a miminka a vsechny procesy, ktere se pri porodu a po nem deji. Ale tak to vubec byt nemusi.

Porod vetsinu zen boli a boli opravdu hodne. Ale to neznamena, ze by nekdo automaticky musel byt v ohrozeni zivota. Navic neni bolest jako bolest a jde o psychicke nastaveni, jak se k tomu maminka postavi. Jenze i priprava na porod jak fyzicka tak psychicka bohuzel stale jeste v CR byva zesmesnovana a zlehcovana. Povazuji se za vzdelanou a logicky smyslejici zenu, dam vic na rozum nez na city, ale pri priprave na prvni porod jsem si casto pripadala jak nejaka blazniva ekobiolesana.

Ta cast v tvem komentari s orgasmickym porodem mi prijde mimo. Autorka nikde nepsala, ze mela takova ocekavani. Naopak porodnicke nasili je z denicku zcela zrejme. Je mozne, ze se pletu, ale neni mozne, ze sama nejsi vyrovnana se svym porodem? Ze si nechces pripustit, ze se u porodu delo neco, co sama citis, ze nebylo zcela OK? A misto toho, aby ses s tim snazila vyrovnat tak bagatelizujes, pokud se neco podobneho stane jinemu? Samozrejme je to pouze uvaha a treba jsi mela nadherny porod/nadherne porody tak, jak sis predstavovala a jsem mimo ja.

  • načítám...
  • Zmínit
Janli
16.3.22 18:12

@Pdoctor se svými porody jsem naprosto v pohodě a stále marně hledám to násilí na zakladatelce. Proč byl v minulosti porod nejčastější příčinou smrti žen, to mi povídej, když je všechno tak easy?

  • Upravit
1003
16.3.22 18:21

@Janli Vim, ze vetsina lidi si predstavi, ze ty zeny umiraly na vykrvaceni apod. A samozrejme jsou ty, co na to umrely. Ale drtiva smrti zpusobena porodem nastala proto, ze driv se logicky nic nevedelo a bakteriich a virech a hygiena z naseho pohledu byla na silene urovni. Zeny pak bohuzel nejcasteji zemrely na infekci zpusobenou prave prenosem viru ci bakterii.

O porody i historii porodu se pomerne zajimam. Dnes nam to jiz prijde nepredstavitelne, ale v drivejsich dobach (19. st. a dal) rodit v nemocnici byl obrovsky risk. Neznala se sterilizace, bakterie a viry se sirily… Nebylo vyjimkou, ze lekar odesel od pitvy primo k porodu. Kazdy si dokaze predstavit, jak snadny byl prenos nemoci. A pro rodicku ci miminko to byly nemoci smrtelne.

Kdyz clovek jen trochu hleda a chce najit informace, neni to tezke. Toto je prvni clanek, ktery na me vyskocil.

https://www.vitalia.cz/…ite-prezilo/

Takze ano, pri porodu a na poporodni komplikace driv umiralo mnohem vice zen nez dnes. Je vsak potreba vse zasadit do historickych souvislosti.

Příspěvek upraven 18.03.22 v 21:50

  • načítám...
  • Zmínit
21681
16.3.22 19:36

Je mi to moc líto, cos prožila, první co mě trklo, bylo PROPÍCHNUTÍ VAKU BLAN TAK BRZO, chyba číslo jedna a další se na to nabalovaly, dohánět to oxytocinem apod…to opravdu s přirozeným porodem nemá vůbec nic společného…

Pět nejčastějších zásahů ovlivňujících zdravý porod

https://annakohutova.cz/…du-vak-blan/

https://annakohutova.cz/…-zadny-uraz/

https://annakohutova.cz/…lasti-hraze/

Příspěvek upraven 16.03.22 v 19:37

  • načítám...
  • Zmínit
2033
16.3.22 20:36

Hm, děsný, řekla bych nezkušená lékařka a PA. Nejdřív zastavení kontrakcí (jako v termínu porodu? Proč???), pak zase urychlování… :roll:

  • načítám...
  • Zmínit
K92
2038
16.3.22 20:39

@Mnoukavka Já tu injekci taky dostala a co jsem tak četla, je to spíš placebo, porod mi vůbec nezastavila, ani neovlivnila…

  • načítám...
  • Zmínit
268
16.3.22 20:46

@Santa Juana ano, byl to přesně stanovený termín porodu. Nakonec jsem rodila den po TP

  • načítám...
  • Zmínit
2016
16.3.22 22:29

Spíš nechápu, proč sis nechala píchnout tu injekci, pak i vodu, do toho oxytocin, to vše bohužel nahrává těm následným komplikacím. Zníš tak poučeně, ale toto bych si udělat nenechala, stačí se trochu pídit po informacích.
Hlavně ale že jste obě v pořádku!

  • načítám...
  • Zmínit
1003
17.3.22 07:56

@Micilin Kdyz ono je to tezky. Clovek zpravidla jde k porodu pouceny, ma vse nastudovane. Jenze tlak zdravotniku je casto nehorazny (zesmesnovani rodicky, naznacovani, ze je nezodpovedna atd.)

  • načítám...
  • Zmínit
149
17.3.22 09:43

@Micilin Nechtěla jsem být první, kdo to napíše, ale bohužel s tebou naprosto souhlasím. Já jsem hodně háklivá na porodnické násilí a lékařsky vedený porod. Sama sebe bych klidně označila za lesanu, která by nejradši rodila na paloučku, nebo ještě hůř doma. Ale u autorky deníčku vidím velký problém v tom, že šla k porodu naprosto neinformovaná, co se týče porodu (alespoň z toho mám takový pocit). Ambulantní porod měla naopak nastudovaný bravurně.

Proč si nechala dát injekci na zastavení kontrakcí? Proč si nechala tak brzo píchnout vodu? Oxytocin na nepřipravené porodní cesty…

Nechci házet vinu na autorku, to, co se jí stalo je hrozné a je to výsledkem série špatných rozhodnutí ze strany personálu porodnice. Je mi líto, co musela prožít. Ty okamžiky po probuzení z narkózy musely být šíleně ponižující.
Nicméně, kdyby šla do porodnice informována o přirozeném průběhu porodu, nenechala by si zastavit porod, ani ho následně popohánět a celé by to nejspíš dopadlo jinak.

Za své zdraví a za svá rozhodnutí je každý zodpovědný sám.

  • načítám...
  • Zmínit
4137
17.3.22 09:43

@Micilin A přesně proto se jedná o porodnické násilí. Autorka nejspíš měla v personál důvěru, přitom se měla vlastně bránit.

  • načítám...
  • Zmínit
4137
17.3.22 09:49

@MatkaMatceVlkem Máš pravdu. Je ale velmi smutné, že v některých českých porodnicích se evidentně o přirozený porod musí bojovat.

  • načítám...
  • Zmínit
149
17.3.22 11:10

@Hibou Ano. To je velmi smutná pravda. Ženu, která přichází do porodnice s důvěrou v české zdravotnictví mnohdy čeká tvrdá srážka s realitou. Samozřejmě to neplatí vždy a všude.
Chápu, že autorka jakožto prvorodička netušila, co si čeští lékaři představují pod pojmem přirozený porod. Věřím, že v případě dalšího porodu nebo porodů se poučí, nenechá se zatáhnout do kolotoče medicínských intervencí a bude za sebe a své dítě bojovat. ;)

  • načítám...
  • Zmínit
3077
17.3.22 11:14

Mila pisatelko, příště se víc informuj o přirozeném porodu a rozhodně sebou nenechej manipulovat. Jak holky píšou vyse, minimálně dirupce blan a injekce na zastavení kontrakci je totální blbost. Šlo o rutinu, která vede akorát k pohodlí personálu porodnice, nikoliv matky a už vůbec ne dítěte. Když se rodí, tak se rodí. Proč do přirozeného procesu zasahovat? Nešlo o akutní stav záchrany života dítěte či matky. Paradoxně nastal akutní stav právě díky těmto rutinam… Příště to chce nadupanejsi porodní plán, se kterým budeš máchat před sebou hned při vstupu, samozřejmě se vším respektem ;) A gratuluji k dcerušce :kytka:

  • načítám...
  • Zmínit
1003
17.3.22 12:21

Tohle je ale doopravdy hruza. Porod je fyzicky a psychicky narocna zalezitost a misto toho, aby se clovek mohl jen plne soustredit na sebe, musi byt ve strehu pred zdravotniky. Samozrejme nastesti ne vsude.

U porodu jsem mela obrovske stesti, ze manzel se mnou podstoupil stejnou pripravu, byl o vsem informovan, takze ke konci, kdyz uz mi bylo vysilenim vsechno jedno, nejen, ze mi byl obrovskou oporou, ale i „dohlizel“ na personal, aby dodrzoval porodni plan. Musim ale rict, ze porodnici jsme si zvolili dobre a az na vyjimky se do porodu ani zasahovat nepokouseli. Jen je ale otazka, jestli se tak chovaji ke kazdemu nebo jen k pripravenemu cloveku, ktery zna sva prava…

Aby bylo jasno, zas nejsem blazen, pokud by v ohrozeni bylo miminko nebo ja, porodni plan jde stranou.

  • načítám...
  • Zmínit
2016
17.3.22 13:53

@Hibou Dobře, ale tak by stačilo použít aspoň trochu selského rozumu. Mám termín porodu a mám kontrakce? Bezva, tak proč si je nechat zastavovat?

  • načítám...
  • Zmínit
268
17.3.22 15:00

@Micilin Doktorka řekla, že to mi zažene POSLÍČKY, neboť pravidelné kontrakce vyhodnotila jako POSLÍČKY, že na porod to nevypadá… Tak jak jsem mohla oponovat :nevim:

  • načítám...
  • Zmínit
2016
17.3.22 15:43

@Mnoukavka Já zažila to samé, a prostě jsem řekla, že tu injekci nechci. Tak mi ji nedali.

  • načítám...
  • Zmínit
1003
17.3.22 16:17

Vite jak, po bitve je kazdy general. Ja se autorce nedivim, ze tu injekci za danych okolnosti neodmitla. Ono se lekarum tezko odporuje a porad vsichni chceme verit, ze lekari delaji to nejlepsi pro nas

  • načítám...
  • Zmínit
2016
17.3.22 20:00

@Pdoctor Proto je právě dobré se na porod připravit, něco načíst atd. Pak už může člověk snadněji reagovat, když ví dopředu, jaké situace mohou nastat a má nějaké své stanovisko. Ale hlavní je, že nakonec vše dobře dopadlo.

  • načítám...
  • Zmínit
Marina28
17.3.22 22:50

@Janli
Ano, ale to neznamena, ze se rodicce vysmeju a budu neprijemna. Zkuste si nekdy precist recenze na ruzne porodnice, je to naprosta katastrofa:( Nerikam, ze za vse muzou lekari/sestry, to vubec ne, komplikace se stavaji a neni to nici vina, ale pristup ceskych porodniku je nekdy opravdu tragicky.

Navic za nektere komplikace porodnici opravdu mohou. A kdyz uz neco pokazim, tak se omluvim. A kdyz za to nemuzu, tak se alespon chovam jako clovek a ne jako prase🤷‍♀️

Skoda, ze se v nemocnicich snazi vse urychlit i kdyz to neni vzdy na miste a vic spolu nespolupracuji porodnici a duly/porodni asistentky (ne ty nemocnicni), jejiz pritomnost dokaze prubeh porodu o dost zlepsit.

Příspěvek upraven 17.03.22 v 22:54

  • Upravit
Janli
17.3.22 22:58

@Marina28 já jsem rodila 3×. Díky nestandardním těhotenstvím a porodům jsem v našich porodnicích strávila pár měsíců. Zažila jsem 4porodnice od malých až po „fabriku na děti“. A taky jsem si tam hodiny a hodiny povídala s personálem. Vidím spoustu věcí jinak, rozhodně jinak než prvorodička, která je pod vlivem hormonů. Nikomu se nevysmívám, jen stojím nohama na zemi.

  • Upravit
559
17.3.22 23:17

Já šla rodit obě děti s tím, že bych ráda aby se mnou vše konzultovali než udělají. Nečekala jsem že si ze mě sednou na zadek, protože rodím svůj poklad, že je to výjimečný okamžik. Ano je, ale pro mě, ne pro ně. Je mi jasné, že i sebemenší výtka lékaře, byť myšlena dobře, vyvolá bouři, kterou maminky vlivem hormonu a stresu vykreslí jako násilí, šílené chování. Taky jsem si u některých věcí poplakala ale zpětně vím, že to bylo jen a jen mým rozhodnutím.

Kamarádka mi třeba vykládala jak na ni doktor hnusně řval, ať nekřičí u porodu a soustředí se na tlačeni, že ji ten křik ubírá sílu tlačit a ona je hysterická. Všichni ji litovali. Ale manžel pak řekl, že ji to řekl úplně v klidu. Že o hysterii nic neříkal.
Tady cítím trošku… Nevím. Zmatek z toho. Kdo co podělal? Zdravotníci nebo maminka, že se vším souhlasila, neboť krom nástřihu, dali ji něco bez jejího vědomí? 🤔 Pochybuji že pokud by z maminky tekla krev ve větší míře než je normální, tak by to neodmávla.

Jako upřímně, představte si sebe na místě těch zdravotníků kdyby jim tam někdo blouznil o krmení koček léky. Jejich chování profi nebylo, ale já osobně za sebe vidím i Vaše chybovani. Není úplně fér házet všechno jen na hlavu lékařům. Když už jste měla porodní plán, tak je dost možné že lékaři očekávali že jste se v tomhle směru vzdělávala. Nemůžou se přece každého ptát a nejste moc unavená a mimo na to, abyste se rozhodla jestli chcete oxytocin atd. Je velmi snadné to svést na to že člověk byl vyčerpaný a věřil lékařům.

Snad už bude jen dobře a dcerka ať prospívá a daří se už jen dobře :srdce:

  • načítám...
  • Zmínit
Marina28
17.3.22 23:19

@Janli

Vy ne, ale rodicce se vysmivali.

Muze se dit cokoli, ale chovam se preci jako clovek a profesional.

A jestli se nekdo smiri s tim, ze se k nemu takto mohou chovat nebo se s takovym chovanim nesetkal, tim lip.

Příspěvek upraven 17.03.22 v 23:23

  • Upravit
559
18.3.22 00:21

@Pdoctor často, ale ne vždy. Jenže dost velké procento maminek tím omlouvá své podlehnutí a slabost a selhání svých zásad, které před porodem hlasala. Než se přiznat že byla tak vyčerpaná a chtěla aby to děcko vylezlo ven a tak si nechá klidně píchnout cokoliv jen aby to přestalo, tak se to hodí na lékaře že zesmešňoval apod. Neříkám že všechny takové jsou, ale taky ne všichni doktoři jsou stejní. A ne každý zdravotník který je trošku ostřejší je pablb co nerespektuje rodici ženu. Moje kamarádka rodila, sama říká zpětně že se chovala jak totální kravka ke všem. Až ji sestřička okřikla že není v ničem výjimečná ve smyslu že to nedá, proč by to zrovna ona neměla dát atd. Daly to jiné, dáte to taky. Tlačit musíte, nikdo to za vás dělat nebude. A zabralo to. Pak se té sestře omluvila, ale ta ji se smíchem odbyla a ještě si pak pokecaly u kafe. :kytka:

  • načítám...
  • Zmínit
Vesmírná drůbež
18.3.22 07:25

@kochichak rodící ženu nemá personál co okřikovat. Zdravotník se má chovat jako profesionál, pokud to dlouhodobě nezvládá, měl by buď dělat něco jiného, nebo tlačit na zaměstnavatele, ať svým lidem dopřeje dostatek supervizí a také psychologické pomoci, poněvadž práce s lidmi je zkrátka náročná. Ale ten zdravotník si ji vybral. Lidé po celkové anestezii mnohdy říkají daleko zajímavější věci a zdravotník má mlčet. A když už se nedokáže ovládat, nechť si plká mimo dosah pacienta, protože ten stav vědomí je vždy lehce nejistý. Rodící žena potřebuje respektující prostředí, potřebuje se soustředit na porod, ne bojovat se zdravotníky o něco, co má přicházet automaticky. Házet ještě vinu na ni?
Autorko, máš jedinečnou šanci podat stížnost. Zdravotníci se ve tvém případě dopustili množství nikoli pouze neetického jednání.

  • Upravit
559
18.3.22 08:52

@Vesmírná drůbež každá mince má dvě strany. Já bych ráda viděla i druhou stranu pohledu v takovýchto případech. Já měla v porodnici super sestřičku, shodou okolností LP a ta mi vyprávěla. A ona je snad ten nejmilejší člověk kterého jsem ve zdravotnictví potkala.

  • načítám...
  • Zmínit
Vesmírná drůbež
18.3.22 09:15

@kochichak zdravotník má udržet profesionální přístup, jinak není profesionálem (vyjímám případy faktické sebeobrany). A pokud mu to ujede, je na místě se omluvit, systémově je to však nepřípustné. Zdravotníků znám spousty a slyšela jsem toho víc než dost. Potom se ovšem rozčilují, že je pacienti a jejich rodinní příslušníci nahrávají.

  • Upravit
14012
18.3.22 10:18

@Janli hele taky jsen strávila nekolik týdnů v porodnici. Na bl.bce narazíš všude, taky u nas v orodnici byla taková sestra. Lituji ty ženský co jí zrovna měly. Ja poznala i ty ostatní, takže mam na porodnici nazor jiný, než ty které se setkaly jen s touto sestrou.
@Vesmírná drůbež profesionál neprofesional, některé pacientky jsou fakt na :pocitac:. Semnou JIPce ležela hysterická ženská, co chtela podávat stížnosti. Nikdi ji nic neprovedl, jen netušila, že sekce bolí a svadela to na všechny kolem :nevim:. Leky na bolest dostávala.

  • načítám...
  • Zmínit
559
18.3.22 10:21

@Vesmírná drůbež no proto já nerada pracuji s lidmi, poněvadž lidi se často chovají jak ovádka a často si myslí že můžou všechno jen z toho že jsou v pozici zákazníka, pacienta atd…

  • načítám...
  • Zmínit
Vesmírná drůbež
18.3.22 10:37

@Pidulka1991 já netvrdím, že ta práce není mnohdy náročná, navíc je personál přetížený, finančně podhodnocený, chybí nějaký kolizní pracovník, apod. Tvrdím ovšem, že personál by měl být připraven a dokázat řešit různé situace, nic z výše uvedeného totiž není vinou pacienta. Tím, že zdravotník někomu vynadá, nebo bude mít nevhodné narážky, nevyřeší nic. Spíše koná sám sobě službu medvědí a velmi se přiblíží podání oné stížnosti. A to je nepříjemné vždy, už prostě proto, že se tím někdo zabývá, někdo začne vrtat do vedení oddělení, vedoucího lékaře/sestru něco takového pochopitelně nebaví, atd. Bolest zvládá každý jinak, každý má jiný práh bolesti, co je pro jednoho nic, druhý ořve. Někdo pláče, někdo se vzteká nebo nadává. Co se týče analgetik, tam ta účinnost také nemusí být totožná.
Já například naprosto vždy volím primárně cestu prosby, snahy o normální lidskou domluvu, hledání kompromisů oboustranně přijatelných, pokud někdo škodí nadále, je mi líto, ta stížnost půjde.

  • Upravit
559
18.3.22 10:38

@Pidulka1991 tak já sedela v před čekárně u sestry a slyšela jak se paní hada s lékařkou. Ta ji přesvědčovala k očkování MMR. Paní nechtěla, lékařka to vzdala (ale podotýkám zlá na maminku nebyla), ale chtěla po mamince prohlášení že očkování odmítá aby to podepsala. Ta pak vystřelila s dítětem ven a z čekárny bylo slyšet jen jak nadává jak ji ta p*** vyhrožovala OSPOD, pokud nedá očkovat, že ji nevezmou dítě do školky a je to zanedbání péče a ohrozí ostatní eti v kolektivech.. No a co myslíte že byla z toho všeho pravda? Jen to o školce. Sestřička pak špitla že maminka je známá potížistka. Běhá tu s každým prdem a pokaždé se hádá o diagnóze jak by to léčila sama. Co vím z doslechu, tak doktorka ji doporučila změnu pediatra, protože se neshodnou na ničem a ji osobně už unavuje se hádat. Paní prý odešla. Kolikrát mi přijde že ty výkřiky bývají nadsazené. Ale samozřejmě neříkám že nemají maminky nikdy pravdu. A že se nic špatného neděje. Jen to chce si stěžovat hned a ne až měsíce a roky po porodu.

  • načítám...
  • Zmínit