Tchyně nám pomohla s bydlením. Teď má pocit, že jí patří celý náš život
- O životě
- Anonymní
- 27.06.26
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Tchyně nám finančně pomohla s bydlením a já jí za to byla opravdu vděčná. Jenže od té doby má pocit, že může rozhodovat o všem: o zařízení bytu, výchově dětí, našich dovolených i o tom, jak hospodaříme. Kdykoli se ozvu nebo nastavím hranici, připomene nám, kolik nám dala. Začínám mít pocit, že jsme si za její pomoc nekoupili domov, ale ztratili vlastní svobodu.
Když nám tchyně nabídla peníze na bydlení, brečela jsem dojetím. Opravdu. Nehrála jsem vděčnost, necítila jsem žádnou křivdu ani podezření, že za tím něco bude. Byla jsem šťastná, že se nám díky její pomoci konečně otevřela cesta k vlastnímu bydlení. Měli jsme děti, nájem nás dusil, ceny šly nahoru a představa, že budeme mít něco svého, byla najednou reálnější než kdy dřív.
Říkala jsem si, jaké máme štěstí. Že ne každý má rodinu, která pomůže. Že jednou dětem budeme vyprávět, jak babička přispěla k tomu, abychom měli domov. Byla jsem jí upřímně vděčná. Děkovala jsem jí snad stokrát. Říkala jsem manželovi, že jí to nikdy nezapomeneme.
A dnes mám pocit, že právě v tom je ten problém.
Ona nám to totiž taky nikdy nezapomene.
Ze začátku to vypadalo nevinně. Když jsme vybírali kuchyň, měla připomínky. „Já bych si dala světlou, tmavá se vám okouká.“ Když jsme řešili podlahy, měla další názor. „Tohle je nepraktické, na tom bude vidět každý drobek.“ Když jsem vybírala sedačku, řekla, že za ty peníze by čekala něco pořádného. Brala jsem to jako běžné řeči. Tchyně má prostě názor na všechno, říkala jsem si. Jenže pak těch názorů začalo být víc. A hlavně začaly být čím dál důraznější.
Najednou to nebylo: „Já bych to udělala jinak.“ Bylo to: „Tohle si snad nekoupíte.“ Nebo: „Za moje peníze bych čekala rozumnější rozhodnutí.“ A v tu chvíli mi poprvé došlo, že ty peníze nebyly jen pomoc. Že ona je vnímá jako vstupenku do našeho života.
Od té doby mám pocit, že v našem bytě není nic jen naše. Kuchyň není naše, protože k ní měla připomínky. Dětský pokoj není náš, protože nám vysvětlila, jak mají děti správně spát, kde mají mít stůl a proč jsou naše barvy „moc divoké“. Obývák není náš, protože kdykoli přijde, zhodnotí, co jsme zase koupili zbytečně, co by ona nikdy nepořídila a co bychom měli vrátit. Dokonce i dovolená není naše, protože když jsme chtěli jet k moři, začala počítat, kolik to bude stát, a připomněla nám, že bychom měli být opatrnější, když nám musela pomáhat s bydlením.
Musela. To slovo používá často. Jako by ji k tomu někdo nutil. Jako by nebyla dospělá žena, která nám sama nabídla pomoc a několikrát zdůraznila, že to dělá pro rodinu. Tehdy říkala: „Hlavně ať máte kde bydlet.“ Dnes říká: „Kdybych vám nepomohla, tak nevím, kde jste.“
A já už nevím, co na to říkat.
Nejvíc mě bolí, že se to netýká jen věcí a peněz. Tchyně nám začala mluvit i do výchovy. Dřív měla samozřejmě také poznámky, ale teď je v nich cítit nárok. Jako by nám finanční pomocí koupila podíl i na našich dětech. Když jim dovolím tablet, jsem nezodpovědná. Když jim nedovolím sladkosti, jsem přísná. Když je nechám běhat venku, riskuju. Když je nechám doma, jsem pohodlná. Když malý brečí, hned slyším, že ho neumím uklidnit. Když starší odmlouvá, je to prý proto, že u nás není pevná ruka.
A když jí řeknu, že jsme rodiče my, přijde ta věta.
„Já vám jen radím. Kdybych vám nepomohla, tak si dneska nemáte kde hrát na samostatné.“
Tohle mě vždycky úplně odzbrojí. Ne proto, že bych neměla argumenty. Ale protože se mi stáhne hrdlo. V jedné větě mi připomene, že jí něco dlužíme, že bez ní bychom nic neměli a že naše samostatnost je jen iluze, kterou nám laskavě dovolila.
Manžel říká, ať to neřeším. Že je taková. Že si máme vzít z jejích řečí jen to dobré. Že jí máme být vděční a nevyvolávat konflikty. Jenže jemu se to říká. Je to jeho máma. Když ho shodí, mávne rukou. Když shodí mě, zůstane to ve mně. A hlavně mám pocit, že on vůbec nechápe, jak ponižující je žít v domácnosti, do které vám někdo neustále chodí s pocitem, že má právo kontrolovat, jak utrácíte, jak vychováváte a jak dýcháte.
Někdy se kvůli tomu hádáme. Já mu říkám, že potřebujeme hranice. Že jí musí jasně říct, že jsme za pomoc vděční, ale že náš život je náš. On mi odpoví, že nechce být nevděčný syn. Že jí nechce ublížit. Že nám opravdu pomohla. A já to přece vím. To je na tom to nejhorší. Já nepopírám, že nám pomohla. Nechci ji vymazat, nechci jí upírat zásluhy. Jen nechci, aby se z vděčnosti stal doživotní dluhopis na naše rozhodování.
Protože přesně tak se teď cítím.
Jako bychom si za pomoc koupili ztrátu svobody.
Když si chci koupit něco hezkého do bytu, přemýšlím, co na to řekne. Když plánujeme víkend, už dopředu slyším její komentář, že rozhazujeme. Když dětem pořídím nové boty, radši o ceně nemluvím. Když jdeme na večeři, mám chuť to před ní tajit, protože vím, že by přišlo: „No jo, na restaurace máte.“ Přitom normálně pracujeme. Platíme účty. Snažíme se. Nejsme žádní rozmazlení flákači, kteří čekají, až jim někdo všechno zaplatí.
Ale ona se k nám tak někdy chová.
Jako k dětem, které jí musí skládat účty.
Nedávno jsme se pohádaly kvůli úplné maličkosti. Přinesla dětem hromadu sladkostí, přestože jsme ji několikrát prosili, ať to nedělá. Řekla jsem jí klidně, že si toho vážíme, ale že tolik sladkého doma nechceme. Okamžitě ztuhla. Podívala se na mě tím svým uraženým pohledem a řekla: „Zajímavé, moje peníze vám nevadily, ale moje bonbony už ano.“
V tu chvíli jsem měla pocit, že mě někdo praštil.
Protože o bonbony vůbec nešlo. Šlo o to, že kdykoli se ozveme, vytáhne peníze. Kdykoli nastavíme hranici, připomene pomoc. Kdykoli chceme rozhodnout sami, naznačí, že na to nemáme morální právo. A já už začínám být alergická i na její příchod. Místo radosti, že přijde babička, cítím sevřený žaludek. Co bude hodnotit dnes? Co řekneme špatně? Co nám zase připomene?
Nechci takhle žít.
Nechci být nevděčná. To si opakuju pořád. Pomohla nám. Díky ní bydlíme líp. Díky ní jsme nemuseli čekat roky. Jenže vděčnost nemá znamenat poslušnost. Vděčnost nemá znamenat, že si nechám mluvit do výchovy, manželství, peněz i dovolené. Vděčnost nemá znamenat, že budu navždycky mlčet, protože kdysi otevřela peněženku.
Někdy si říkám, jestli bychom ty peníze měli vrátit. Jenže to teď nejde. Kdyby to bylo tak jednoduché, možná bych to udělala jen pro ten pocit, že se konečně můžu nadechnout. Jenže nemáme částku, kterou bychom jí položili na stůl a řekli: „Tady to máte, a teď už prosím respektujte naše hranice.“ Jsme zaseknutí. A ona to ví.
A možná právě proto si dovolí tolik.
Nejhorší je, že to začíná měnit i můj vztah k manželovi. Dřív jsem ho brala jako partnera, se kterým tvoříme tým. Teď mám někdy pocit, že když jde o jeho mámu, jsem v tom sama. On nechce konflikt, nechce ji zklamat, nechce být nevděčný. Ale tím vším nechává mě, abych nesla následky. Já jsem ta, která poslouchá poznámky. Já jsem ta, která se cítí kontrolovaná. Já jsem ta, která se doma přestává cítit doma.
A to je asi největší paradox.
Máme vlastní bydlení, ale já v něm necítím svobodu.
Chtěla bych, aby manžel jednou řekl: „Mami, moc si vážíme toho, co jsi pro nás udělala. Ale naše rozhodnutí jsou naše. Peníze ti nedávají právo mluvit do všeho.“ Jenže nevím, jestli se toho dočkám. Bojím se, že dokud to neřekne on, nic se nezmění. A já nechci být ta zlá snacha, která odstrkuje hodnou babičku, co přece jen pomohla.
Ale pomoc, která vás drží pod krkem, už není pomoc. Je to pouto.
Nevím, co s tím. Nechci válku. Nechci rozbít vztahy. Nechci dětem brát babičku. Jen chci, aby náš domov byl náš. Abych si mohla koupit závěsy bez komentáře, naplánovat dovolenou bez výslechu a vychovávat děti bez pocitu, že musím každé rozhodnutí obhájit před někým, kdo se považuje za investora do naší rodiny.
Možná jsme tehdy měli odmítnout. Možná jsme si měli půjčit jinde, bydlet hůř, čekat déle, ale být svobodní. Jenže tehdy jsem to tak neviděla. Viděla jsem pomocnou ruku. Neviděla jsem, že na ní bude přivázaný provaz.
A teď ten provaz cítím každý den.
Jsem vděčná. Opravdu jsem. Ale zároveň jsem vyčerpaná, ponížená a čím dál víc naštvaná. Protože nechci celý život splácet peníze tím, že se vzdám práva rozhodovat o vlastní rodině.
A jestli je to nevděk, tak už vážně nevím, jak vypadá zdravá hranice.
Přečtěte si také
Tchyně nás bere na Maledivy. Radši bych si zlomila nohu, než abych tam jela!
- Anonymní
- 28.06.26
- 4340
Mít bohatou tchyně se může na první pohled zdát jako obrovská životní výhra. Představa, že máte v rodině někoho, kdo topí v penězích a rád své příbuzné obdarovává, zní jako pohádka. Jenže v našem...
K miminku nás nepustí kvůli virům. Na sítích se přitom chlubí fotkami z herny
- Anonymní
- 28.06.26
- 1784
Když se do rodiny narodí nové miminko, většinou je to důvod k obrovské radosti. Všichni se těší, až si uzlíček štěstí pochovají, a těší se na to, jak budou bratranci a sestřenice vyrůstat společně....
Po letech jsem si řekla o přidání. Reakce šéfa mě šokovala
- Anonymní
- 28.06.26
- 3528
Dlouho jsem si říkala, že peníze nejsou všechno a že hlavní je mít práci, která mě baví. Když jsem si ale po několika letech konečně řekla o vyšší plat, čekala jsem všechno možné. Jen ne reakci,...
Po nastěhování do nového domu mám pocit, že v něm nejsme sami
- Anonymní
- 28.06.26
- 1449
Když jsme se s manželem a dětmi nastěhovali do vysněného domu, měla jsem pocit, že začínáme novou kapitolu života. Jenže po několika týdnech se začaly dít věci, které si dodnes neumím rozumně...
Manžel si vsadil, že do léta nezhubnu. Tvrdí, že šlo jen o vtip
- Anonymní
- 28.06.26
- 1127
Nikdy jsem si nemyslela, že mě něco takového dokáže ranit. Nešlo ani tak o samotnou poznámku, ale o způsob, jakým jsem se ji dozvěděla. Od té chvíle se na svého manžela dívám úplně jinak.
Švagrová pojmenovala dítě po mé zesnulé dceři. Nikdo nechápe, proč mi to vadí
- Anonymní
- 27.06.26
- 3318
Když moje švagrová porodila dceru, měla jsem z ní upřímnou radost. Ta ale zmizela ve chvíli, kdy oznámila její jméno. Od té doby je mezi námi napětí a část rodiny si myslí, že reaguji přehnaně.
Partner v 55 letech už dítě nechce. Já ho chci, uvažuju, že si to „zařídím“
- Anonymní
- 27.06.26
- 1926
Láska si nevybírá a neptá se na datum narození v občance. Když jsem před čtyřmi měsíci potkala Igora, věkový rozdíl devětadvaceti let jsem vůbec neřešila. Je mi šestadvacet, jemu pětapadesát, ale...
Manžel chce třetí dítě, já už ale nemůžu. Bojím se, že mi to nikdy neodpustí
- Anonymní
- 27.06.26
- 1139
Máme dvě děti, domácnost, práci a každodenní kolotoč, který mě vyčerpává víc, než si manžel připouští. On by si přál ještě třetí dítě, protože sní o velké rodině a dalším miminku. Já ale cítím, že...
Chlap v base, 2 děti na krku a rodičák k smíchu. Stát mě hodil přes palubu
- Anonymní
- 27.06.26
- 1451
Včera jsem stála u pokladny v supermarketu, v peněžence poslední dvě stovky a v košíku jenom ty nejlevnější plíny, mléko a pár rohlíků. Když mi prodavačka řekla výslednou částku, udělalo se mi...
„Zničili jste mi budoucnost.“ Tohle nám syn řekl po přijímačkách
- Anonymní
- 26.06.26
- 6077
Věděla jsem, že nepřijetí na vysokou školu syna zasáhne. Nečekala jsem ale, že místo zklamání přijde vztek. A že za svůj neúspěch začne obviňovat nás.